VANVEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. ■ft I 1 K vragen L L r i •S a 7-50 6- 35 7- 47 7- 54. 8- 58. 7-45 10-00 L Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup- Inschrijving betiuilbanr voorop: A.r 2549. Wij hebben in ons laatste nummer ge zien, (lat de Veurnaar de kalholijken op wekt om ons blad te verbranden, zonder het te lezen; dat hij beweert, dal de kalho- Voor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch lielgie: 6 maanden, tr. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00 Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij I’. Byckeiioeii, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkanlooren van het Bijk. Brieven en geld vrachtvrij. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEDRNE NAAR DUINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne 16/ JAAR. l*OL.rriE2K Ovwitóïcirr. Een zendbrief van den minister van bin- nenlandsche zaken van Erankrijk, aan de prefecten gestuurd, en gedaglcekend van 21 dezer maand, had ter kennis dier amb tenaren gebracht, dat zij alle betoogingen moesten verbieden, om het even van wel ken aard, die in verband zouden kunnen slaan met de herinnering der omwenteling van 4 september, waaruit den tegenwoor dige fransche republiek is ontstaan. Hoe zonderling dit ook voorkomt hebben de republiekeinen besloten zich hieram te onderwerpen, en overal zijn de banketten en andere feesten opgezegd, waarmede men de stichting der fransche republiek en den val van hel keizerrijk dacht te vie ren. Be Provinciale Correspondenz van Bel lijn kondigt aan dal hel fransch gouver nement heeft laten weten, dat het voorne mens is de aanstaande week de betaling der krijgsvergoeding te beginnen. Ten gevolge der militaire maatregelen, door het pruisisch gouvernemenlgenomen, hebben de onlusten, die te Essen waren tii(geborsten, bij gelegenheid der uitdrijving van de jesuieten, volkomen opgehouden. Een groot getal aangehoudene personen zijn, onder geleide, naar de casematlen der vesting van Wesel overgebrachl. Men heeft al de jesuieten van Essen onmiddellijk doen vertrekken,' terwijl men de spoor- wegstatie door sterke detachementen deed bezetten. Be keizer van Builschland heelt Gastein verluien onder de toejuichingen eener talrijke volksmenigte. Hij heeft beloofd het aanslaande jaar naar die badplaats terug te keeren. Prins von Bismarck zal met zijn gezin den I september uit Varsin te Berlijn aankomen. Groothertog A’icolaas van Rus land deed woensdag, zijne intrede in de pruisische hoofdstad. Een schitterend ont haal wachtte hem in de spoorwegstatie. Hij heeft zijnen intrek in het ruissich ge zantschap genomen. Be stad Belfast blijft geheel rustig. Bie toestand is in den schoot van den stedelij- ken raad vaslgesleld geworden dooi al de verslagen der policie. De herbergen zijn heropend, doch de vallen van dronken schap zijn zoo menigvuldig, dat de over heid genoodzaakt is nog al veel mannen onder de wapens te houden. Men heeft uit Dublijn een toevoegsel doen komen van troepen en conslabels. Men kan nog den dag niet voorzien, waarop hunne bescher ming zal nutteloos worden. De laatste depechen, uit Madrid ontvan gen, bevestigen de schitterende overwin- niet! maar lel op! zij zijn daar drei- gendc; ja, dreigende en schrikkelijk! Morgenzijn zij uwe meestersGij spreekt van jesuilen zullen zegenpralen ZATERDAG 31 AlIGüSTI 1872. ning, door hel ministerie Zorilla behaald. De republiekeinen zullen ook in de nieuwe Cortes lalrijker zijn dan in de oude, doch de nederlaag der Sagastisten overtreft'.»! les, waaraan men zich had kunnen verwachten. Van de leden van hel laatste ministerie zijn er slechts drie herkozen, en de heer Saga- sla bevindt zich onder het getal niet. Brieven uil Tunis behelzen de tijding eener vereffening van het vraagstuk Erlan ger. Hel uitstel, door het gouvernement van Berlijn aangekondigd, is lol op I sep tember aanstaande verlengd geworden. Het bepaalde, de bekrachtiging dragende der overeenkomst, met de belanghebben den gesloten, moest den 2o dezer maand onderteekend worden. De konsul generaal van het duitsch keizerrijk is te Tunis ge bleven en heeft zijne vlag niet ingehaald. Men beschouwt al de moeilijkheden als vereffend. Eene depeche uit Lima, gedagleekend van 12 augusli, zegt dat Manuel Fardo met eene groole meerderheid tot voorzitter der republiek van Peru is gekozen. De grootste rust heeft niet opgehouden te heerschen. Veuriu', SÏ Augusti. Verleden woensdag bracht hier de Moni- leur de tijding aan, dat, bij koninklijk besluit van 27 dezer, M.r Behaeghel be noemd was als burgemeester, en MM. Ollevier- Van Woumen en D. Be Keu wei* als schepenen. Dit nieuws, alhoewel verwacht, weid hier alom met \reugdc vernomen. De triomf klok ’l Domtje liet hare blijde toonen hooien, en menigeen verhaastte zich de nieuw benoemde magistraten te gaan geluk wenschen. Veurne mag met recht fier en te vreden zijn over zijn sledelijk bestuur: de ge meenteraad is samengesteld uil zeer ge achte, bekwame en onafhankelijke per sonen, die niets anders betrachten dan hel algemeen welzijn hunner medeburgers, en de burgemeester en schepenen, door door hunnen rang en hunne fortuin voor die bedieningen allerbest geschikt, onder scheiden zich door werkzaamheid, door ken nis en ondervinding in bestuurlijke zaken, door voorzichtigheid en onpartijdigheid. Moge Veurne gedurende lange jaren zulk een gemeente-besluur blijven behouden! 11-47 4-35 6-00. 9- 13 1-50 10- 19 2-55 7-00 10-55 3-45 5-10. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUP0RT. Van Nieuport naar Dixmude 7-45 11-35 4-25 6-50. Dixmude naar Nieuport 10-00 10-35 2-35 8-37. lijken geene voorrechten vragen maar enkele eischen, dat de vrijheid voor hen zij, gelijk voor anderen. Bat hij de liberalen uitschildert als van langsom geweldiger wordende; dal de kalholijken het welzijn en de vrijheid des volks behartigen, de vooruitgang des gods dienst en den voorspoed van het land; dat hij den ellendige staal van Spanje, Italië en Frankrijk loeschrijlï aan de valsche grondslelsels en de overheersching van hel liberalismus. Al deze beweeringen zijn reeds bewezen verkeerd te zijn; maar aangezien de goede kalholijken, van hier in’t ronde, maar den Veurnaar alleen mogen lezen, maakt deze liun wijs was hij wil. Er zijn er noglhans eenige welke nieuws gierig genoeg zijn, legen dank van den Veurnaar, om ook al eens te zien wat in het Advertenlie-IHad staat, en voor deze willen wij laten weten waartoe de zooge- zeide kalholijken, of beter de kalholijken bij naatu, bekwaam zijn. Te Verviers, in eene meeting vóór de kiezingen, heeft een katbolijke spreker, een der kopstukken der partij, zekere Be rnard, vervoerd door de hevigheid der worsteling, niet konnen verbergen welke de aanmatigingen zijn van de aanhangers der jesuilen en bij gevolg der klerikalen, noch hoe deze aanmatigingen zullen ver- groolcn naar male de jesuilen, uitDuitsch- land verdreven, Belgenland zuilen komen overvallen. s De bekentenissen van Demaret zijn waar dig om opgenomen te worden, en wij vin den dezelve ineen verslag gegeven over deze meeting, verslag waarvan hier een uittrek volgt: Mr. Demaret zegt: dal hij tegen de doclrinairen den haat heeft gezworen, welken deze dragen tegen de jesuilen. Be doclrinairen beminnen de vrijheid niet, om dat zij de jesuilen, uil Buitsch- land gejaagd, met geene welwillendheid aanveerden! Die jesuilen brengen ons in de plooien van hun kleed de vrijheid van vereeniging en godsdienst, Eene slem en de vrijheid van inpal- tningen Mr. Demarel: Gij bemint de jesuilen ja, dreigende en schrikkelijk! ïnkwïsilie. Nogeens, let op! want de (en zich wendende naar het bureel) zij zullen.dit vreeslijk wapen tegen u wenden. Op deze stoute woorden onstaai er een gioot gerucht. Het geroep: weg met jjg-i ‘S I i L AMERTEOT tl

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1