V 1 ilh VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. (1) (lelijk samengesteld. I Politick O vehzicht. Volgens depecben uit Parijs waren bij gelegenheid der verjaring van den 4 sep- 7-45 10-00 7-50 6- 35 7- 47 7-00 11-47 9- 13 10-19 10- 55 6- 00. 7- 54. 8- 58. 5-10. 6-50. 8-37. 4-35 1- 50 2- 55 3- 45 Berlijn Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ijansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. RyckeboeN, Ooststraal 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. I aan het bewind gebracht: de'natuurlijke terugkeer naar een normalen toestand, zal hen weldra het roer der staatszaken moe ten doen verlaten. Al/ 2350. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: IJZEREN WEG VAN LICRTERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKS. Van Veurne naar Lichtervelde Lichlervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne IKK GllONiDWET. De persoonlijke vrijheid en de onschendbaarheid der woonstede. De persoonlijke vrijheid is gewaarborgd. Nie- mand mag vervolgd worden tenzij in de gevallen die de wet voorziet en op de wijze die ze voor- schrijft. Builen hel geval van heeter daad, mag niemand aangehouden worden, tenzij krachtens de ge- gronde verordening der rechters, welke op hel oogenblik der aanhouding, of, ten allerlaatste, binnen de 24 uren, moet beteekend worden. Art. 7 grondwet. Vóór 1789 bestonden er voornamelijk twee stan den de edelen en de onedelen. Onder deze laatste waren de eene vrij, de andere slaven. Den 8 au- gusti 1779, schalie bodewijk XVI de slavernij af in geheelde uitgestrektheid zijner eigendommen. Wij hebben zonder droefheid niet kunnen zien, zeide hij, de overblijfselen der slavernij die nog in verschelde van onze provinciën bestaan; wij zijn aangedaan geweest al bemerkende dat oen groot gedeelte onzer onderdanen nog slaafs grondvast zijn, en, om zoo te zeggen, met den grond verward zijn; dat, van hunne persoonlijke vrijheid beroofd, zij zelve onder liet getal der «feodale goederen gerekend zijn, dat zij over hunne goederen niet mogen beschikken voor den tijd die zal hunne dood volgen enz. De slavernij was alsdan nog zoo goed in stand dal het parlement, na dit edikt in de registers op genomen te hebben, er durfde onderschrijven: zonder dal de schikkingen van bovenstaande edikt eenigzins.de rechten der landheeren mogen krenken. De Belg is voortaan vrij in zijn persoon. Hij kan zijne persoonlijke vrijheid zelfs met zijnen eigenen wil, niet verliezen. Men kan slechts lijdelijk zijne diensten aan iemand verpanden. Een kontrakt waar bij men voor gansch zijn leven zijne diensten aan iemand zou verbinden ware zonder weerde. Niemand kan den Belg van zijne persoonlijke vrijheid be roven, tenzij de wel en zulks voor bepaalde daden en met bepaalde vormen. Geenc in hechtenisneming kan geschieden ten zij op 's rechters schriftelijk bevel dat, ten laatsten, binnen de 24 uren aan den inliechtenis genomen moet, beteekend worden, moetende daar en boven de beschuldigde onderhoord worden in zijne mid delen van verdediging en zijne uitleggingen. De Belg kan aan zijne door de wet bepaalde rechter onttrokken noch aan andere pvergelevérd worden, en geene straf kan noch daargesteld noch toegepast worden tenzij krachtens eene vooraf gaande wel. In vroeger lijd vermochte de koning bezondere en voor eene bepaalde zaak rechterlijke comihis- sien te namen, samengesteld uil mannen die vooreu af beloofden in ’s konings zin te oordeclen. Onder het ministerie van kardinaal Fleury alleen, werden er, in Frankrijkmeer dan 54,000 persoonen zonder de minste rechtsvormen gevangen genomen. Een hooggeplaatste misdoen of zelfs verdacht zijn IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUP0RÏ. Van Nicuport naar Dixmudc 7-45 11-35 4-25 Djxmude naar Nieuport 10-00 10-35 2-35 46/ JAAR. Veurne, September. HET fflINISTERIE EH OE GEfflEENTE BESTUREN. De schepenenkollegien van Antwerpen, Brugge, Leuven en Mechelen zijn dus ein- 1 delijk samengesteld. en zondag i médege- I deel waardoor de burgemeesters en sche penen in deze sleden benoemd worden. Het ministerie hóeft niet anders kunnen j handelen; hel heeft zijn hoofd moeten hui- gen voor den wil van hel kiezerskorps. Het liberalism bevindt zich heden aan het hoofd der gemeentebesturen van de groote sleden des lands. De klerikale bladen vinden niets anders meer dan beleedigingen om de nederlaag, welke hunne partij op I juli geleden heeft, te loochenen. Wij moeten derhalve hel gouvernement met zulke groote vreugd de tegenwoordig- j niet krilikeeren of geluk wenschen over i de benoeming, welke hel onderworpen heeft aan hél handleeken des konings. De grondwet legde hel gouvernement i ztdks op als plicht, en wanneer men over weegt wal al druppelen zweel hel moet gelaten hebben, alvorens over te gaan tol benoemingen, welke de uitspraak waren van het doodvonnis zijner partij, is hel ónmogelijk niel le bekennen dat het, zelfs in cone nabijzijnde toekomst, noggrootere vernederingen zal le verduren hebben. Thans schijnt de politiek vooreen oogen blik le zijn ingesluimerd, doch wanneer hel uur der ontwaking zal slaan, zal hel voor dit klerikale ministerie móéielijk zijn om wederstand le bieden aan de beweging, waarmede de openbare geest bezield is, juist om dat deze geljslmet eene steedsaan- grooiende krachtdadigheid in al de landen van Europa wordt bevestigd. Hel toéval heeft bij ons de katholieken ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1872. heid in zijn midden van zulke hooge gasten, als de keizers van Busland en Oostenrijk, begroet. Zij mogen zich overal aan hel vereeren- ste en hoffelijkste onthaal verwachten. Europa mag van zijnen kant de bijeen komst der keizers met voldoening en ver trouwen begroeten, die bijeenkomst, al hoewel van krijgsfeesten vergezeld, wordt enkel door vreedzame inzichten ingeboe- zetnd. Hel feit zeil, dal de vorsten van Oostenrijk en Rusland een vriendschappe lijk aandeel nemen aan de krijgsoefenin gen der duitsche troepen, bewijst dat zij in de krijgsmacht van Duitschland een onderpand van den europeeschen vrede zien. De eendracht tusschen Duitschland, Oostenrijk en Rusland heeft geen ander doel dan hel verzekeren van dien vrede, door het erkennen van den tegenwoordigen slaat van zaken. lembcr, de policieposten aldaar verdub- I beid en de troepen in hunne kazernen ge consigneerd. De overheid was dus bevreesd voor ruslstoringen; lol hiertoe hebben wij niet vernomen, dal er eenige woeling in de fransche hoofdstad heeft plaats gegre pen. Te Narbonne en hersteld. Wij hebben een telegram van den Times medegedeeld, uil Parijs aan het engelsch blad loege/.onden, volgens hel welk de onderhandcliiigén voor de aan vaarding van het nieuw handelsverdrag eene gunstige wending nemen. De koop- handelkamers der beide landen zijn gunstig aan het verdrag. Men verhoopt dat de aan vaarding zal plaats grijpen zoodra de engelsclie minister te Londen zal zijn terug gekomen. Prins von Bismarck is dinsdag avond te aangekomen. De Provinciale i Correspondenz» wijdl een hoofdarlikel aan ^loniieur zalerda" c de bijeenkomst der drie keizers. Zij zegi |ieell ,|e koninklijke besluipen dal die bijeenkomst niel alleen het teeken I - is eener wisseling van vriendschapsblijken, maai' dal zij nog eene getuigenis is der goede overeenkomst tusschen Duitschland, Oostenrijk en Rusland. Volgens hetzelfde blad is hel een onbetwistbaar bewijs, dat Rusland en Oostenrijk zonder voorbehou- ding den nieuwen toestand van zaken bij treden, zooals hij is voortgevloeid uit de overgave van Sedan en der andere over- winingen, door Duitschland behaald. Die rijken hebben vertrouwen in Duitschland en het is om die reden, dal Duitschland De keizer van Oostenrijk heeft de zitting van den landdag van Hongai ie geopend. De troonrede, bij die gelegenheid uitge sproken, zegt dal helde laak van den land dag is om de begonnen inlandsche hervor mingen voort le zetten. Om die taak le vervullen moet men le werk gaan met eene aat/houdende bedrijvigheid, door niets ge- I dwarsboomd, en door het behouden der le Lyon is de rust vrijheid van beraadslaging. De troonrede somt de wetsontwerpen op, die zullen voor gedragen worden en al de besluurvakken des rijks omvatten. Zij eindigt met le zeg gen dat sedert de sluiting van den laatsten landdag, er nieuwe waarborgen ontvangen zijn voor het behoud en de vestiging der vriendschapsbetrekkingen met de vreemde gouvernementen. S3 E'ii ««MOW.' i .4. *JÓ1 VERVOLG (1) In voorgaande nummer, eerste kolbin,'staat er: 2.° der steden zonder mannen van den buiten men leze: 2." der steden; 3.° der mannen van den buiten.. Tweede kolom, 23* reek, Staateven veel l--:.scha r hig: men leze: even veel beschem\ing.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1