t VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. JAAR. ZATERDAG 14 SEPTEMBER IB72. Belgie. 7-45 10-00 Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne en allen Woensdag in Sup- I»E GHOXDWET. (vervolg). VRIJHEID VAN GODSDIENST. De vrijheid der godsdiensten, deze hunner openbare uitoefeningzijn gewaarborgd, be- houdens nogtans de beteugeling der misdrijven welke zouden begaan worden ter gelegenheid van het gebruik dier vrijheid. Art. 14 der grondw. In vroeger tijd waren, in Vrankrijk, de joden en de protestanten zeer slecht behandeld. Soms waren ze verbannen, soms gedoodigd en nimmer als bur ger aanzien. Ten jare 1716, den 31 december, schonk de koning aan den hecre de Brancas en mevrouw de Fontele het vermogen van, gedurende 30jaren, alle jare 40 pond kontribulie van ieder te Metz wonende joodsche familie te trekken. Dat recht is slechts den 20 juli 1790 afgeschaft geweest. Veurne, September. De klerikale gazetten gaan maar altijd voort de liberalen uit maken als oproer makers en rustestoorders. Oog voor oog! land voor land! Ah! mijnheeren de verdedigers der orde en wel, luistert nu ééns, klerikalen, wal gij zelve zijl. Gij beschuldigt de liberalen van Namen van legen de wet opgestaan te zijn, omdat zij geschuifeld hebben toen uwen burgemeester de liberalen verbood manisfes- talien van muziek mei fakkels in le richten bij de zegepraal die zij in de laatste kiezing behaalden. Inderdaad de klerikalen en schuifelen niet zij hebben eene andere manier van manifestecien, die veel schooner is en vooral krachtdadiger. Schuifelen! wel dat is kinderwerk. Maar de volgende klerikale heldendaden, dal is iets anders. Lees en leer: In Vlaanderen als de klerikalen willen manifesteeren, zij vermoorden een trelTe- lijk liberaal jongeling, gelijk te Leudelede; 4-25 6-50. 2-35 8-37. t(j.c 11-47 9- 13 10- 19 2-55 8-58; 7-00 10-55 3-45 5-10. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude 7-45 11-35 Dixmude naar Nieuport 10-00 10-35 Het Blad verschijnt allen Zaterdag; plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch lielyie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.“ Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Byckeboer, Ooslstraat 6 te Veurne, en op al de postkantoren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. cien lusschen de drie kanseliers plaats gehad, en hel isjwaarschijnlijk dal er geene zal plaats hebben; echler hebben zij mei elkanderen gesprekken gehouden. In die gesprekken heeft men vasgesleld, daler in de drie vertegenwoordigde rijken de volle digste eensgezindheid heerschte, rakenue al de belangrijke europeesche vraagstuk ken. Daarbij beschouwt men als stellig, dat er door geene der drie mogendhedeneenen slap in eene van gemelde vraagstukken zal gedaan worden, zonder vooraigaandelijke overeenkomst met de twee anderen. Aan gemeld blad is ook uit Berlijn ge schreven, dat men er over de uitslagen der bijeenkomst van de drie keizers zeer te vreden is. Pruisen en Rusland hebben op de uildrukkelijkste wijze al de strevin gen afgekeurd, die zich in Oostenrijk legen liet gouvernement opdoen. Er zal noch verdrag gesloten, noch protocol opgesleld worden; echler is hel waarschijnlijk dal men diplomatische mededeelingen zal doen. Het hoofddoel der bijeenkomst was de vestiging van liet gezag van den staat en hel behoud van den legenwoordigen toestand van den vrede. Een telegram uil Parijs meldt dat de heer Ozenne zich naar Londen begeeft, en waarschijnlijk ook naar Antwerpen en Brussel zal gaan. Zijne reis slaat in ver band met hel sluiten van hel nieuw han- delsverdrag lusschen Eraukrijk en Enge land en Erankrijk en Belgie. X.' 2551. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKE. 7-50 11-47 4-35 6-00. 6- 35 9-13 1-50 7-54. 7- 47 of steken de oogsten der liberalen in brand, gelijk te St Denijs bij Korlrijk. In hel Luxemburgsche werpen zij kalsij- den en bl ijken naar het hoofd der liberale kiezers. Te Antwerpen, te Leuven, le Mechelen, te Lier, te Dendermonde richten de lieve klerikalen benden slokslagers in; nog verbranden zij te Dendermonde de liberale burgemeester en schepenen in beeltenis in een vreugdevuur. Te Luik gaan de klerikalen hand en hand in de procession ingericht door de Interna tionalisten. Te Antwerpen weigeren zij eene plaats voor het standbeeld van Leopold 1, stichter van onze beminde koninklijke familie; de wijze vorst die Belgie veertig jaren rust en voorspoed verschaft heeft. Te New-York vermoorden de klerikalen met dolken en revolvers. In Spanje zien wij de pastoors aan hel hoofd van den burgeroorlog; branden en moorden bedrijven er de klerikale,n ter cere van don Karlos. Te San-Salvator en in Guatemala, hebben de aartsbisschop Pinol en de jesuilen eene samenzweering gesmeed om bet gouverne ment met geweld le gronde le werpen. Te Belfast in Ierland en te Essen in Pruisen, verwoesten de klerikalen huizen en eigendommen en bloed wordt bij slroo- men gestort. Ziedaar hoe de klerikalen handelen zoo wel in ons land als elders. Zij zijn ware en erge revolutionnairen, overal waar zij niet baas kunnen spelen. En de klerikalen zijn schaamteloos ge noeg de liberale partij te beschuldigen, zelfs na al de woeste en wilde daden die verpletterend op de tjeefkens wegen, die heilige mannekens, volgens ’t zeggen der krislelijke gazetten. Oog voor oog! tand voorland! (Weekblad roi.i tier OvHitKiinrr. De Spencrzeilung kondigt bijzonder heden af over de ontvangst der deputatie, die prins von Bismarck hel eerediploma van burger van Berlijn is gaan aanbieden. De prins, zinspelende op de innige betrek kingen, diehem aan deslad Berlijn hechten, 1 en hem door dit diploma dierbaarder werden, zegde: Ik ben ten dienste des keizers, doch mijn hart klopt niet te min voor hel burgerrecht. Sprekende over de ontwikkeling der hoofdslad en over de groote uitbreiding, die handel en nijver heid genomen hebben, deed prins von Bismarck tiitschijnen, dat de feesten der laatste dagen moesten kracht bijzellen aan hel vertrouwen in hel behoud van eenen duurzamen vrede. Aa al de groote gebeurtenissen, in deze laatste jaren gebeurd, zou de kanselier er in hel geheel niet legen zijn, indien de wereldgeschiedenis gedurende eenigen lijd zonder verandering kon blijven. De groote nalieboofden, zegde hij, die zich hier ver- eenigd hebben, zullen niet teleurgesteld van elkander scheiden. Geen hunner is hier gekomen met wenschen, die dooi' de anderen niet kunnen worden bijgetreden. Hunne bijeenkomst is niet ontslaan met eenig aanvallend inzicht, noch is tegen eene mogendheid of legen een bestuur gericht. De bijeenkomst der keizers, een vriendschappelijk en persoonlijk karakter hebbende, zal bij onze vrienden het ver trouwen in hel behoud van den vrede doen toenemen, en zal aan onze tegenstrevers 'Ie moeilijkheden doen begrijpen, die zich legen de stoornis van den vrede zouden verzetten. Ziedaar wat de berlijnsche bevolking zeer goed begrijpt, en zij heeft die gevoelens lucht gegeven door de keizers op zulke hoffelijke wijze le onthalen. De Spenerzeitung meldt vervolgens dat keizer Willem keizer Erans-Jozef be noemd heeft lot hoofd van het 16’huzaren- regement van Sleeswig-llolslein. Om half twee uur bood keizer Erans-Jozef zich in den uniform van dit regement bij keizer Willem aan. Vervolgens ging hij zijne af scheidsbezoeken afleggen in hel russisch gezantsshap en in het keizeilijk paleis. De keizer van Rusland heeft de prinsen Wil lem en Hendrik, alsook de zonen van den kroonprins, lol hooiden van russischc tegemenlen benoemd. De Nene Ereie Presse van Weenen beweert uil zeer goede bron de volgende inlichtingen te hebben ontvangen, rakende de staatkundige beduidenis van de bijeen komst der drie keizers. Tot hier toe hebben er geene conferen- ABFEBTE.VT1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1