a -,v' NIEUWSBLAD VOOR VEgRWE EN HET ARRONDISSEMENT. Bib VAX V E t II N E, ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1872. JAAR. jaar, fr. 7-00. Dixmude naar Nieuport van f reeds mei dit Veurne r I Van lichte wijze, plaats gehad. 0-50. 8-37. 7-50 6- 35 7- 17 7-00 IJZEREN WEG VAN DIXMUDE Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nimmmi IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEDHNE 11-47 4-35 9- 13 1-50 10- 19 2-55 10-55 3-45 5-10. 16/ 'I Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne KAAR DUINKERKS. 6- 00. 7- 54. 8- 58. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Suj plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor yansc/i Beltfie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 o." Bekendmakingen 15.centiemen den drukregel. Men schrijtl in bij P. Ryckeboer, Ooststraal 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. I <»en, - j de Bank, de concessie te verkenen I grondkrediél ir Spanie. en om al V.' 2352. i zou recht hebben, na 10 jaren dienst, tol een vierde zijner jaarwedde; na 20 jaren lot de helft; na 50 jaren tot de drie vier den en na 40 jaren dienst tol de gehecle jaarwedde. De vergadering heeft vervolgens het voorstel beraadslaagd om de kantonnale kampstrijden door een exaam te vervan gen; de sectiën hadden zich voorstel bezig gehouden. De vlaamscbe sectie vraagt met eene groote meerderheid de afschaffing van die kampstrijden. Na eene langdurige discussie besluit de vergadering met eene groote meerderheid te vragen dal de kampstrijden zouden wor den aigeschafl en vervangen worden door examens lot hel bekomen van het bekwaam heids diploma. Het congres heeft vervolgens beslist aan de dagorde te stellen der aanslaande zit- ling, de discussie om de princiepen der methoden van de gijmnas in de lagere scholen te verspreiden en bij hel gouverne ment den wensch uil te drukken, dal hel maatregelen neme om de gijmnas als een der verplichtende lakken van het onder wijs te doen gelden. De vereeniging der onderwijzers was zeer talrijk en de beraadslaging der yer- NAAR NIEUPORT. 7-45 11-35 4-25 10-00 10-35 2-35 oer ver- schillige onderzochte onderwerpen heeft - o- vruchten gedragen. De heer Klever, pro- bijzondere ^zittingen e ie >en vincjaa| opzichter van het lager ouderwijs te. Luik, die al de zittingen heeft bijge woond, heeft de onderwijzers zeer warme gelukwenschingcn loegestuurd over de ver lichte wijze, waarop hel congres heeft nlnnlc <T<‘lm<l I>e Veurnaar volherdt in zijne boosheid. De feesten welke hier, op 2“ september, ter ecre van onze Burgemeester, Schepenen en Raadsleden hebben plaats gehad, hebben onzen klerikalen en menschlievenden confrater diep gewond. De arme bloed is er nog gansch van ontsteld, en hij spuwt nog altijd gal en venijn. Volgens de Veurnaar, is hel bewind onzer stad in handen van eene priesterhatende partij; volgens hem, verdienen de priesters allen lof, omdat zij op 2 september niet versierd noch verlicht hebben en geen gehoor hebben verleend aan gevoelens van liefde en verzoening; volgens hem, zouden wij ons wel moeten wachten onze meening te uiten over het politiek gedrag onzer geestelijken; volgens hem, zijn onze priesters hoofden eener politieke partij, en hebben bij gevolg het volle rechtte han delen gelijk de wereldlijke hoofden van politieke partijen in andere gemeenten; volgens hem, zou iedereen «stom staan» indien de priesters op hielden politieke mannen te zijn. ^Veurnaar, Veurnaar, waar gaat gij naar toe gij zijl zoo van den rechten weg afgedwaald! Over vijf en twintig a dertig jaar bemoeiden zich de geestelijken hier met geene politiek. De geeste- rn:i< OvEiixicirr. De fransche dagbladen houden zich nog onledig met hel bezoek van den president der fransche republiek aan de stad Havre. Twee (“ngelsche fregatten zijn daar den heer Thiers komen begroeien. Dit feil, gering in zich zelf, willen do fransche dagbladen als zeer gewichtig doen door gaan. Zij willen daar in een bewijs zien, dat l'higeland hel ver bond al keurt der keizers van Duitschlaml, Oostenrijk on Busland en eene toenadering lol frankrijk wil doen. Wij zullen hun die vertroosting laten. De gematigde republiek wint met iede- ren dag in Frankrijk aanhangers. Er wordt nu veel gesproken over- ('enen brief van den heer Casirnir Périer, waai bij deze be kende staatsman zich ook van de inonar- chieke partij afscheidt en de gematigde r epubliek bijtreedt. De Times» kondigt eene depeche af uit Kopenhagen, gedagleekcml van woens dag, zeggende dat hel gerucht zich beves- (igi, volgens welke hel vraagstuk van Sleeswijk op de bijeenkomst der keizers zou opgeworpen zijn. Keizer Willem zou het verlangen uilgedrukl hebben om eene vriendschappelijke overeenkomst met Dene- mark te sluiten, doch zou verklaard hebben, dal het samenzijn der drie keizers niet het gepast oogenblik was om dit vraagstuk aan te roeren. Keizer Frans-Joseph van Oostenrijk heeft woensdag de (wee delegation ontvan gen. In zijn antwoord op de aanspraak der voorzitters verklaarde de keizer, dat in tegenwoordigheid van den gunsligen toe stand der algemeenc staatkunde, hel gou vernement de ki ijgsiiitgaven zal beperken binnen de grenzen, dringend voor de ver dediging des lands vereischt. De buitenge wone kredieten, die den minister van oorlog dacht te vragen, zullen verminde ringen ondergaan, die zoo goed in llon- garie als in Cisleithanie zullen onthaald worden. Een telegram uit Peslh meldt dal de minislcr-voorzilter geantwoord heeft op eene ondervraging, rakende hel congres der Servet). Hij verklaarde dat in dil geval hel gedrag des gou vernemen Is volkomen wettig was. De minister van financiën deed lezing van het financieel verloog, hetwelk door de toejuichingen der kamer onlha ild werd. Volgens dil verloog zou bel gewoon te kort, dat toto millioen beloopt, en het buitengewoon. dal 28 millioen bedragl, bij middel eener leuning gedekt worden. De ontvangsten zijn met 15 millioen ver meerderd. Brieven uil Madrid melden dat. het spaansch gouvernement met de Bank Parijs eene overeenkomst gesloten heeft met het doel 1° Om de spaansche schuld om te zetten, mits den intrest van 5 op 2 ten honderd te brengen. 2° Om eene leening van een milliard realen te doen. 5’ Om van de Bank van Parijs te bekomen, dat zij zich gedureplle vijfjaren met de betaling der spaansche schuld zou gelasten, er onder begrepen de tegenwoordige leuning, mits hel spaansch gouvernement aan de Bank als waarborg geve al de eigendom- die het in Spanje bezit. 4° Om aan i van een ij.uiiuhiemvi ir Spanje, en om al de bank zaken van hel spaansch gouvernement in Frankrijk, aan de Bank van Parijs toe te vertrouwen. Volgens den Impartial van Madrid zou er eene belangrijke bijeenkomst te Bayonna hebben plaats gehad tusschen generaal Chathelineau en baron von Tien- dal, oud overste der gendarmerie van kei zer Maximiliaen in Mexiko, ten einde zich te verslaan om oenen nieuwen cai lislschen opstand in het leven te roepen. September. De twee seklien, de vlaamscbe en de fransche, van den belgischen Onderi ichls- Bond, na I a - -- gehouden, hebben zich maandag en dins dag in algemeenc vergadering vereenigd, in hel lokaal van den Casino (iretry, on der het voorzitterschap van den heer van den Dunghe, van Brussel. Het eerste voorwerp aan hel onderzoek der vergadering onderworpen, was hel ontwerp dooi hel gouvernement opge maakt, met hel doel al de pensioenkassen der onderwijzers ineen te smelten. In deze zitting, even als in de section, heeft er eene groote discussie plaats gehad tus- schen de stedelijke en landelijke onder wijzers: deze laatste verklaarden zich met krachtdadigheid voor de ineensmelling, maar de eersten stellen eene voorwaarde aan hunne bijtreding tot hel onderwerp, namelijk dal het gouvernement zou tus schen komen, opdat zij in hunne belangen niet zouden gekrenkt worden. Een ontwerp was opgemaakl om aan hel gouvernement (e worden onderworpen; het bepaalt de tusschcnkomsl van den staal in het vormen der pensioenkas lot hel beloop van 5 p. h.; de provincie 2 p. h.; de gemeenten 1. p. h.; en de ouder wijzers 1 p. h. De voorwaarden tot op pensioenslelling zouden de volgende zijn: de deelhebber i L

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1