UeultiittMi en Benoemingen. Een koninklijk besluit van 11 September 1872, bemachtigd, onder zekere voorbehoudingen, de stad Dixmude eene leening aan te gaan van 100,000 franks. Bij koninklijk besluit van 18 dezer, wordt de in- en doorvoer van hoornvee en schapen en andere herkauwende dieren, alsmede van het vleesch en de ver.scbe afval van deze dieren, uil Engeland komende, verboden. beid geweest, en nog heden telt zij honderden buiten-en binnenlandscbe schijfschutters, toeristen en andere vreemdelingen in haren schoot, Allen zijn het eens te bekennen, dat Gent hen op ccnc waardige en uitstekende wijze ontvangen beeft, en de feesten, te hunner eer gegeven, glans rijk zijn geweest en eene aangename herinnering bij hen zullen achterlaten. Komen wij tot de plechtigheid van zondag terug. Reeds lang voor het uur dal de vreemde schutters moesten aankomen, waren al de stralen met volk opgepropt. Aan alle vensters tot op de daken der huizen zaten nieuwsgierigen om den stoel te zien voorbij gaan. Te midden van de statieplaats was eene kleine estrade geplaatst, waarop een protestandsche dominé te middag den dienst heeft gedaan, die be stond in hel lezen eener predikatie en het zingen door de aanwezigen van eenen psalm, begeleid door hel muziek der Victoria Riffles, ten gelalle van 20. De weezen en de leerlingen der gemeente scholen, hebben vervolgens hel engelsch nationaal ari God save the Queen, op vlaamsche woorden gezongen. Deze eenvoudige plechtigheid maakte een diepen indruk op de talrijke aanwezigen. Het festival is zeer luisterlijk geweest. Al de muzijkkorpsen, behalve eene, zijn aan hunne be lofte volkomen. De premie van 500 fr.' die onder de verschillige maatschappijen moest verlot worden, is te beurt gevallen aan het muziek der jagers verkenners van Antwerpen. Het volks-concert is even als de overige feesten uitmuntend gelukt. De God save the Queen is op algemeene vraag ge bisseerd geworden. Op dal oogenblik stond ieder een recht en juichte men het engelsch aria toe. het Concert-gala in den schouwburg, waren niet werd in onze stad met groote geestdrift onllfaald. lijke professors schreven ingeenegazetten,maar be steedden al hunnen tijd aan hunne lessen. De noo ttekens leefden eenvoudiger als nu; hieven vreemd en onverschillig aan alle politieke twisten en lieten in kiezingen geene de minste partijdigheid blijken. M.'Rousseeuw en M.rRul waren van alle Veurnaars uit ganscher herte bemind; en die goede herders beloonden ook wederliefde aan alle hunne schapen, zonder onderscheid. Alsdan werd het wereldlijke gezag, zoowel als hel geestelijk, geëerbiedigd; iedereen bleef in zijne rolde pastor in de kerk, de burgemeester op het stadhuis. Alsdan was er in Veurne rust en vrede. Kwamen die tijden weêrom, wees er van ver zekerd, Veurnaar, onze burgerij zou, noch van ver wondering, noch van verdriet «stom staan» zij zou, integendeel, gelukkige dagen te gemoet zien, want zij is overtuigd dat, bleven onze priesters, gelijk voordezen, buiten alle politieke partijen, er meer eendrachtigheid en broedermin onder de Veurnaars zou bestaan! Maandag om 9 uren is de koning in de statie aan gekomen, vergezeld van den graaf van Vlaanderen. Z. M. en Z. K. II. zijn terstond te peerd gestegen en werden door de talrijke volksmenigte met het geroep van Leve de Koningonthaald. Op geheel hunne doortocht was het een geestdriftig onthaal dat Z. M. te beurt viel. De wapenschouwing in de Coupure en de défilé. De algemeene verlichting der stad *s avonds was schoon en schitterender werd gewedijverd in rijkdom van vlaggen, versiersels en illuminatie. Verscheidene straten hebben uitgemunt, vooral den Steendamde Langemunt, de Donkersteeg, de Kouter, de Abeelstraat en nog andere. De koning, de graaf van Vlaanderen en hun ge volg, en ook de heeren ministers, hebben die ver lichting, in open rijtuigen gezeten, in oogeschouw genomen. Overal ontvangen zij de ondubbelzin- nigsle bewijzen van toegenegenheid. Het Volksbal is wel gelukt. De vreemde schijf- schieters en de belgische burgerwacht hebben er lustig geflikkerd tot zeer laat in den nacht, onder wijl hel dansorkesl herhaalde malen de Engelsche, Nederlandsche en Belgische volksliederen speelde. In een woord, de tweede dag der feesten is even vrolijk en geestdriftig voorbijgegaan als de eerste, en ook eveneens begunstigd geweest door eene gunstige weergesteldheid. Dufour en mevrouw «le Vnlmont. De Veurnaar maakt melding van hel vonnis; van de rechtbank van Brest, waarbij de jezuïet Dufour en de burggravin de Valmont, beschuldigd van aanslag op de eerbaarheid, vrijgesproken zijn. Te dezer gelegenheid valt de klerikale gazet hevig uil tegen het liberalismus en tegen de libe ralen die hij delarlufTen der beschaving noemt». Ziel hier ons antwoord De Veurnaar had heler gedaan noch van pater Dufour, noch van mevrouw de Valmont te spreken; hij had beter dal potje gedekt gelaten. Hel is waai de rechtbank heeftde beschuldigden vrijgesproken; maar komen zij wit uit het proces Integendeel, zij komen er zeer zwart uil. VVierd deze beweering door de Veurnaar betwist, dan zou het gemakke lijk zijn, bij middel der vertaling der debatten en van het vonnis betrekkelijk het reeds al te ver maard proces Dufour en de Valmont, de waarheid klaarblijkkend voor oogen te leggen. Dan zou men zien voor welke mannen de 1 eurnaar te velde trekt, en met welk recht hij, voorstander der jezuïeten, de liberalen de tarlullën der bescha ving» noemt. De runderpest is in Engeland uitgeborsten, in den Yorkshire. Zij heeft zich verklaard te midden eener kudde van 22 stuks vee, loebehoorendc aan eenen koopman, die eene hoeve bewoont le Yap- han, gelegen in de beste landbouwstreek van het graafschap. De gansche besmette kudde is afge- maakt geworden, en de strengste maatregelen zijn genomen om de uitbreiding van hel kwaad te be perken. Men weel niet hoe de geesel is ingevoerd, doch men veronderstelt dat zij binnengebracht is door vreemde kooplieden. Deze week hebben wij geene enkele inlichting bekomen uit Hamburg, iels wat ons doet gelooven dat daar zich geene nieuwe gevallen van runder pest meer hebben ongedaan. De «Jezuïeten. De Veurnaar is vol droefheid, om dat het Duitsch keizerrijk vervolgingen uitspant tegen de jezuïeten, legen eene godsdienstige vergadering, die de kerk bemint en aan den Paus gehoor zaamt. Indien de jezuïeten zoo veel belang inboezemen aan de Veurnaar waarom maakt hij zijne lezers niet beter met die mannen bekendWaarom hun met spreken over de menigvuldige voorgaande vervolgingen welke die arme jezuïeten hebben on dergaan, waarom hun niet zeggen op welke tijd stippen en door welke souvereinen, zij vroeger in ballingschap zijn verjaagd geweest? Was maar de geschiedenis van die ongelukkige paters beter ge kend, wat zouden er over hun lol bitter tranen worden gestortVeurnaar, gij hebt eene voor u duurbare laak te vervullenSchrijf toch de ge schiedenis van de paters jezuïeten Feesten te Gent. Wij lezen <in de Stad Gent Zelden heeft er, wij zeggen niet Gent, inaar in de overige steden vap ons land, een zoo iuisterlijk feest plaats gehad als dat wij hier op dit oogenblik vieren. Dat zeggen wij bier alleen niet, maar de Om halfeen ure werd het teeken gegeven dat de stoel zich op weg begaf en terstond zag men overal beweging, iedereen schaarde zioh langsheen de plankieren om den stoet eenen gemakkelijken doorgang te laten. De stoel werd geopend door het muziek onzer burgerwacht, gevolgd door de verschillendemuzijk korpsen die deel kwamen nemen aan den festival en de burgerwachten dienaar de schieting kwamen. Brugge was er vertegenwoordigd door het muzijk- korps der jagers en dit der burgerwacht en een groot getal leden dier korpsen. Vervolgens kwamen de engelsche burgerwach ten: zooals men weet heelt men bij de riflemen burgerwachten van alle klassen. De geestdrift beschrijven welke op geheel den doortochl heerschte is ónmogelijk; uit de vensters der huizen deden de damen hunne witte zakdoeken en de heeren hunne hoeden zwaaien; op de straat was het een gestadig geroep van hip! hip! hoerah! en toejuichingen. Telkens dal er eene andere com pagnie voorbij ging, hernieuwde zich die toejui chingen en dit alleen niet voor de Engclschen, maar ook voor de Hollanders, de Zwitsers, enz. Het was vooral op den Kouter dal eene ontelbare volksmenigte zich bevond en dal de toejuichingen geen einde schenen te zullen nemen. Talrijke bloemtuilen werden door de damen den vreemden officieren aangeboden, die door groelenissen met de hand het publiek bedankten. Hel muziek der Engelschen beantwoordde de vreugdegeroepen door hel spelen der Urabanfonne. Diinsdag morgend bezocht de Koning de gestich ten der Lei, de Gentsche Vlasspinnerijde fabriek van MM. Parmentier, van Hoegaarden en C'. Het bezoek van den vorst in de volkrijke wijken deed den geestdrift ten top klimmen. Overal ontving de Koning het gulhartigste ont haal. Hij heeft verscheidene werkmans-decoratieu uitgedeeld. Moeten wij erbij voegen dat de keuze door de talrijke werklieden luide werd loegejuicht. De Koning scheen diep getroffen door het ont haal dat hem door de werkers gedaan werd. Ver scheiden maal zeide bij tot den heer burgemeester, alsook aan de bestuurders der nijverheidsgestich- ten, dat hij hen bedankte terwijl zij hem in de gelegenheid gesteld hadden hel gentsche werkvolk van dicht bij te zien en zich te overtuigen wat vredelievende geest hen bezielde. duizende vreemdelingen die naar Gent zijn gekomen die met veel orde op den Kouter plaats had als ook zijn het allen eens om dit te verklaren. - Van den zaterdag waren er reeds met talrijke min geestdriftig en de Koning, mug^rnen zeggen, vreemdelingen inde stad aangekomen endenzondag - morgend kwamen er gestadig treins toe uit alle richtingen, die ons vreemdelingen aanbrachten. Van den vroegen morgend was er eene ontelbare volksmenigte op de been. Iedereen hielp mede om de feesten luister bij le zetten. Maar ook wal prachtig gewenscht weder. Het Venitiaansch Feest is een van die feesten welke zeer populair zijn en hel voordeel heeft telken male eene ontzaglijke volksmenigte te trek ken. Ook moet men zeggen dat de Club Nautique de dingen prachtig koninglijk heeft gedaan. De negentien verschillige booten waren op artieslieke wijze versierd en verlicht. Evenwel is het jammer geweest dat de vuurstoot niet rasser voortging en de booten wat spoediger elkander opvolgden,- want toen zij zich aan de Vlecschhuisbrug, zelfs nog zoo verre niet, bevon den, waren er reeds vele lichten uit, waardoor hel schoon zicht veel verloor. Om 10 ure 's avonds is den Koning naar Brussel vertrokken. De gentsche internationale Scbijfscbutters-feesten, zijn echt schitterend en, immers met een heerlijk weder begunstigd geweest. Zooals 't voorzien werd, is de bevolking der De burgerwachten van het land defileerden voor- stad, gedurende een drietal dagen, bijna verdub- bij het Raadhuis. ,J -- - De burgemeester is tot beneden den trap van het Stadhuis gekomen om de engelsche officieren te ontvangen en na ze in de zaal geleid te hebben heeft bij eenen schoonen welkomsgroet uitgespro ken, die herhaalde malen werd toegejuicht. De heer Gurley, opper-bevelhebber van de vrij willigers, bedankt de stad Gent voor hel schitte rend onthaal dal zij hebben genoten. M. Wilkens, luilenanl-kolonel der schutterij van Rotterdam, bedankt ook de stad Gent, waar de Hollanders zoovele en zulke levendige herinnerin gen aantreften. Na die aanspraken zijn de damen overgegaan tot de overhandiging van de herinneringsmedailje, in hel midden der toejuichingen. Woensdag laatst, heeft de Koorzangerskring: de Vereenigde Vrienden, in algemeene vergadering de heer Jules Steyaert tut bestuurder benoemd. Deze benoeming zal voor al deze die het bestaan onzer schoonen Koorzangerskring ter herte nemen met voldoening begroet worden en iedereen zal met genoegen vernemen, dal dezen kring zoo onbarmharliglijk beproefd door het verlies van zijnen diep betreurden bestuurder de beer Rycke- boer, op nieuw zal herleven en zal trachten voort te gaan op de baan der kunst, waarop zijnen te vroeg weggerukten stichter hem geleid heeft. Mochlet de heer Steyaert, die voor zijne muzie- kale kennissen reeds zoo gunstig onder ons gekend is, onze Koorzangerskring met iever en kunde be stieren; mochlet hij wandelen op de voetstappen van deszells vorigeri bestuurder, wiens grootste geluk bestond van te zien dat deze kring vooruit ging en bloeide; mochlet ook den iever der wer kende leden, meer en meer aatigroeijen om nieuwe peerlen aan hunne kroon le vlechten, tot roem onzer stad en tot vereeuwiging van hem die voor deszells welzijn zijn laatste uur heelt geslagtofferd en wier nagedachtenis daar nooit zal vergeten worden. (Medegedeeld). V ooi uV up UUH JYUUILI piddld UdU dlO VUO Riin*l«;rp<-iit.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2