Een liberale kiezer. grondige den dag Tfeekon» on ftijvcrliefdascliool. Op dinsdag aanslaande, 1 October, om zes uren ’s avonds, heeft de opening der winterlessen plaats in onze leeken- en nijverheidsschool. Het onderwijs is er volkomen kosteloos, en is bijzonderlijk inge- riclil voor volwassenen. Kinderen nogtuns boven de twaalf jaren worden er aanvaard, mits zij be hoorlijk kunnen lezen en schrijven. De lessen in de leeken- en nijverheidsschool worden dagelijks ge geven ter uitzondering van de zon- en feestdagen. Men leert er leekeningen maken van ornementen, figuren en gebouwen. Men leert er rijkeren, opper vlakten koekenen en landmeten, kubeeren en bc- grootingen opmaken. Men verkrijgt er nuttige ken nissen over de bouwmaterialen, over hel aanleggen 1 van fundatiën van gebouwen, over hel dichtmaken I van kelders, enz. Men geelt er uitleggingen over de inachiencn die in de dagclijksche werkzaamheden meest gebruikt worden, alsook over den telegraaf, de locomotieven, de locomobielen, enz. Men ont vangt er onderrichl over hel gezondmaken van woningen, over de handelwijzen om besmettel ij ke ziekten te voorkomen, over de middelen aan te wenden om zijnen evomnensch te helpen en te red den in geval van vergiftiging, in geval van verdrin king, in geval van bekomene wonden, enz. De lessen die in onze teeken- en nijverheids- school gegeven worden door zes kundige meesters, zijn niet alleenlijk hoogst nuttig, maar ook aange naam en aantrekkelijk. Wij raden een ieder aan, jong en oud, geleerd en ongeleerd die lessen, of eenige dier lessen, regelmatig te volgen. Vooruit! die niet vooruitgaat blijft achterwege. Wij hebben het vertrouwen dat onze raad zal aan- hoord worden, en eindigen dit eerste artikel over onze leeken- en nijverheidsschool met de spreuk: leeren is geene schande, maar niet willen leeren is schande. Ingezonden Artikels. Vf.chne, 25 September 1872. Mijnheer de Uitgever, Ik neem de vrijheid, bij middel van uw geëerd blad, eenige vragen te doen sladszakcn betrekkelijk, waarover ik denk gij inlichtingen zult kunnen geven. 1. ° Waarom wordt liet dagorde, even ais de uit slag der ziftingen van onze gemeenteraad met meer gelijk eertijds door uw blad kenbaar gemaakt 2. » Waarom zijn de vaten n in den kapitalen wal aan de westzijde van stadshoveinerliovcn op heden nog mat gekuischt, dra. zij sedert langen tijd bijna verpestende zijn 3. ® Zoude men niet, terwijl er veranderingen óf verbeteringen aan de huizen der zuidkazern zullen gedaan worden, den ingang van het gemak of se kreet dal zich aldaar bevindt, kunnen koeren of zelfs doen verdwijnen? Indien gij, Mijnheer de Uitgever, mij eenige in lichtingen over mijne bovenstaande regelen kunt geven, zult gij mij grooteiijks verplichten. Aanvccrdl, M/de uitgever, enz. Naas de slimme. Wij zyu onbevoegd om op de geitel !c vragen be- ook de bediening van een priester moet niet meer bestaan in zielen te winnen, maar om ze naar do hel te zenden: de priester matigt zich de hoedanig heid aan van óppersten rechter, welke aan God alleen toebehoord. De zachtmoedigheid en de voorzichtigheid van den bisschop van Perpignan gaal nog verder; niet alleen raadt hij aan de priesters van zich te ont houden van politiek, maar hij moedigt hen tevens aan om zeer bescheiden te zijn en groote voorzorg tenemen in het beschermen van hunne eigen rechten. Voegen wij daarbij, zegt hij, onder onze wijze van regccring is hel niet noodig van wege de wet zijn toevlucht te nemen tol het ministerie, om te be- stadigen dal het atheismusen de Christelijke gods dienst de zelve rechten hebben, dat de Grondwet op de zelve wijze beschermt den geloovige en den afgevallen; en wij moeten besluiten, uil deze be- treurlijke zaken, de noodzakelijkheid waar de priester zich bevindt om nultiglijk zijn verheven ambt te kwijten, en het zelve te doen aannemen door de volkeren door hel gezag van zijne liefde en de aantrekkelijkheid zijner deugden. Geen acht geven op de instellingen en de zeden, zich stijfhoofdig en moeiclijk toonen iegens zijne parochianen; onbehendige twisten verwekken met het burgerlijk gezag, zijne kudde beheerschen als een dwingeland, voor zijne ambtlijke daden vergen wat men niet kan bekomen met overtuiging, zijnen wil met‘geweld opdringen, een staakkundige streek verrichten in hel bestuur; dit al zou een slecht ver staan zijn van zijn land en zijnen lijd, hel zou de heiligste derzendingen volstrekt vruchteloos maken. Het zelve zou geschieden daar zelf waar hel zedelijk gezag van den priester nog tegenstand ge boden heeft aan de ongelukkige hedendaagsche ge dachten. De invloed van zijne welwillendheid, de zachtheid zijner woorden, de genegenheid zijns herten, de goedheid van zijn inborst, de edelmoedig heid zijner ziel, deze zijn de hoeders van zijn gezag. Ten tijde die loopt, een pastor die zonder om zichtigheid stijfhoofdig en met geweld zijne per soonlijke rechten zon willen verdedigen en die zijner kerk, zou noodlottige twisten zaaien; bij zou strengen afkoer verwekken; hij zou zijne bediening in verlegenheid brengen; weldra onvolklief gewor den zijnde, verlaten van zijne beste vrienden, ver smaad van allen, hij zou of wel hel stof van zijne voeten moeten schudden, ofwel om stand te hou den zijnen toevlucht moeten nemen tot vernederen de overeenkomsten en handelen tegen zijne eer en geweten. Na zulke woorden, zou men kunnen vragen aan sommige nieuwsbladen opgesteld door priesters, of ingegeven door hun, wal zij denken van zulke wijze en voorzichtige grondstellingen. Wij zullen zooverre niet gaan van hun te vragen of zij ‘l gezag aanveerden van den bisschop die ze predikt aan zijne onderhoorigen, dit ware te veel vorderen van hun die niet ecus het gezag van den Paus erkennen, als zijne woorden en besluiten aan hunne belangen <cn driften raken. De grootste verdienste van den bisschop van Per pignan is van ronduit te bekennen dal de tijden veranderd zijn, en dal het in de macht der kerk niet meer is naar liet verleden terug te koeren, zonder te vallen in vruchteloos spijl, zonder toe vlucht te nemen tol onverschillige vervloekingen; bij leert aan de priesters van zijn bisdom de mid delen om te doen overeenstemmen de plichten en rechten der Kerk met den nieuwen toestand der maatschappij. liet is wel deze, volgens ons, de ware zendihg der geestelijkheid; maar hoeveel zijn er die, bij ons ten minste, dt nken om dfe te vervullen? Wij dur ven ze niet tellen. paalde inlichtingen te geven; ziel hier uoglans wal wij er van weten Eerste vraag. Hel dagorde en de beraadslagingen van den gemeenteraad zullen door ons blad be kend gemaakt worden als hel mogelijk zal zijn. Tweede vraag. Het kuischen of reilen van den ka pitalen wal, wordt gemeenlijk maar verricht in het begin van October. Derde vraag. Er bestaat sedert lang een ontwerp om het sekreet te vernieuwen. Zelfs bestaat er een, heelt men ons gezegd, om hel te doen verdwijnen, hel geen nog beter zou zijn. Waarschijnelijk zal een dezer ontwerpen in 1873 uitvoering bekomen. KKcHluilen en l>eiioeinin£en. Hij koninklijke besluiten worden benoemd: Pollinchove. Burgern.' C. Godderis, sche penen, A. Torrellc en 1’. Breyne. Wulveringhem. Burgemeester, E. Ghysclen, schepenen, P. Folleyen G. Morliou. lieer Uitgever van het A!ivij<ti:mii:-hi.ai>. Het komt mij voor dat de liberalen van Veurne op hunne lauweren rusten, en vergelen dat zij eene revanche te nemen hebben over tweenederlagen. De kiezingen zijn voorbij en de liberalen slapen, volgens hunneweinig loffelijke gewoonte. Noglhans hunne tegenstrevers waken en wer ken. Het bevel woord in den buiten is: oorlog aan de liberale gazetten, vervolging tegen al wie voor de vrijzinnige grondbeginselen vooruitkomt. Ik ben voornemens hier over oenen artikel te schrijven, bijzonderlijk gericht lot de opperhoofden der liberale Associatie. Zijl zoo goed, heer Uitgever, mij te laten welen of mijn artikel in uw blad zal kunnen worden opge nomen, en aanvaard de betuiging mijner rechtzin nige achting. 25 september 1872. Wij hebben de eer aan onzen korrcspondcnl be kend te maken, dal alle artikels of brieven, mits zij hedendaagsch belang opleveren, betamelijk zijn opgesleld, geene kwetsende personaliteiten bevat ten, niet te lang zijn en ons in tijds worden toege- sluurd, altijd in ons blad eene plaats zullen vinden. Men leest in den Echo du Parlement van 26 dezer. Men schrijft ons uit Ninovc, dal hel nieuw kalholijk gemcente-bestuur dier stad zijn beheer heeft ingesteld, door de afschaffing te besluiten der middelbare school welke het voorgaande bestuur had ingerichl. Al de professors heelt men zoo maar opeens weggezonden. Onnoodig er bij te voegen, dan eene priestcrschóol de com- munale school zal vervangen. Hadden onze stoutmoedige klerikale kopstukken hunne pogingen op 1" juli zien gelukken, dit ook ware hel lot geweest onzer middelbare school. Vooreerst, de school afgeschaft, om zich te ver lossen van de wereldlijke professors, die plaag des tijds. Vervolgens, de school heringericht en ge voegd bijbel geestelijk collcgie, met eene groote subsidie van wege de stad. Later, het schoolgeld verhoogd, men zou immers onderwijzen zonder concurrentie. Dat was hel plan. Eu zoo zou Veurne, met geldelijk nadeel, een alleszins hoogst nuttig gesticht verloren hebben. Ijzeren wegen. De tarief Wasseige valt in duigen al alle kanten. Er zal weldra niemand meer overblijven als de vermaarde Nasipede om hem te verdedigen. Het bestuur der ijzeren wegen geeft zich de grootste moeite om de waarheid voor 2ich zelven te verduiken, maar men wordt gewaar dal men dit zal moeten slaken. Men kan wel met cijfer zetten den geldelijken uitslag als min rampzalig doen schijnen als hij waarlijk is, maar deze pen streken doen geen centiem in de staatskas komen. De waarheid is deze. Men had op eene merkelijke vermeerdering van ontvangst gerekend. Hei loze men de redevoeringen gelezen door den heer Wasseige, en men zal ziende groote hoop welke de inblazers van den nieuwen tarief stelden op de hervorming van den tarief van den heer Vanderstichelen; de mdlioencn welke de hervorming van den tarief I moesten opbrengen, gingen gebezigd worden uit- shiilelijk voor den ijzerenweg; wij gingen er nieuwe hebben, luisterlijke instellingen, onlwijkbaneu, zonder einde, treinzalen voor koopwaren gingen voorzien worden van verbeterde tuigen, wonderen gingen ontstaan uil den tarief Wasseige! En de wonderen zijn gebleven in de inbeelding en den neus van den heer Wasseige. Er moet een einde komen aan die fopperijer is lang genoeg gelachen met Nasipede; het is tijd dal het publiek niet nicer lijdc van zijne buitensporigheden. Fruiten en Kruithoornen. De fruiten worden hoe langer hoe duurder. Heden verkoopt men, in Veurnambacht, de appels van gewone kwaliteit aan fr. 30-00 per 100 kilos en de fijne appels en peeren aan zeer hoogetot hier toe ongekende prijzen. De uitvoer onzer fruiten naar vreemde landen, die dagelijks toeneemt; doet i voorzien dat de fruiten duur zullen blijven. Het aankweeken van fruitbooinen beloofd eene zekere bron te zijn van welvaren voor al deze die er zich op toeleggen. Pogingen aanwenden om die cultuur aan te moedigen en uit te breiden wordt dus eene plicht voor al wie zijne streek bemint, voor al wie medewerkt lol hel vermeerderen van haar welzijn. Geerne zagen wij, in Veurne, eene maatschappij van fruitboomteelt tot stand komen. Zulks kan in gerichl worden bijna zonder kosten en zulks be staal reeds te Dixmude, waar er liet groote nul algemeen van is erkend. Diesaangaande leest men in liet Weekblad van Dixmude. Vele personen van de stad en den buiten, lief hebbers van eene lekkere peer of appel, herinneren zich met voldoening de schoone verzameling van uitgclezcne fruiten, verleden jaar ten loon gesteld bij de wed. Delahaye-llaemers, in het Molenhuis, bij de statie, Eesscnstraat. Voor de eerste maal dal zulks hier plaats greep, was elk verwonderd oxer het welgclukken dier onderneming. Ook de leden der jonge maatschappij waren tier over den goeden uitslag, en zagen met genoegen hel doel vervuld waar naai' zij ijverig streefden. In stad en te lande hebben vele personen zich aangeprikkeld, om lol dal nuttig doel mede te werken, en hebben zich fijne en zeldzame fruilboomen trachten aan te schalie i om die tegen slechte soorten te verwis selen, Ook heeft de maatschappij niet weing mede- geholpcn, door haren goeden raad en ondervin ding, om jonge liefhebbers van fruiten inlichtingen te geven nopens de goede hoedanigheden der meest gezochte en begeerde peeren en appelen. Aldus, geloven wij, hebben zij aan hel publiek een waren dienst gedaan, welke men zalweten tewaar- decren. De kring telt onder zijne leden, met fierheid, den heer Ixiopold Tyleca, die in eene konfe- rencie, door hem gegeven, bewijzen van kennissen in de booinkweekcrij heeft aan gelegd, en welke hij zich voorstek te zullen her beginnen, op liet aanstaande tijdstip van hel snoeien der hoornen. Wij denken dat hel de liefhebbers niet zal on aangenaam zijn te vernemen dal bovengemelde maatschappij voornemens is, dit jaar weder eene tentoonstelling in te richten welke zij hoopt deze van verleden jaar te zullen zien overtreffen. Met dat vooiuitzicht, kondigen wij hel publiek aan dal de aanstaande maand oktober daartoe zal gekozen worden, daar deze maand de beste ge- schikt schijnt, terw ijl de wiiilerfruiten alsdan mo gen geplukt worden. I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2