i 1 1 41 >1 l VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EK HET ARRONDISSEMENT. Is ZATERDAG 5 OKTOBER 1872. lis.’ 4 ure namiddag. DAGORDE. 1. Bureel van weldaad. 6- 00. 7- 54. 8- 38. 5-10. 7-45 10-00 4-35 1- 50 2- 55 3- 45 handelsverdag tusscljen Engeland krijk, zouden, volyens bladen, oj 11-47 9- 13 10- 19 10-55 7-50 6- 35 7- 47 7-00 van zijn gedachten op alle zaken T*1 aan den zijn. Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Vooryansch Ik-lgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00 lopr Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk mnnnfer 1Ó c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij l>. Rvckeroer, Qoststraat 6 te Veurne, en on al de itüstkanloQren van bet Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. IJZEREN WEG VAK LICHTEIiVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKE. Van Veurne naar Lichlervelde Lichlervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkcrke naar Veurne 1>E GltOJWDAVKT. De vrijheid van zijne gezindheden op alle zaken te openbaren is gewaarborgd. Artikel 14 der grondwet. Onze voorvaderen wisten beter ,als wij hoe het stond met deze die in hunne geschriften wat vrij van gedachten waren. Hun lot was waarachtig niet benijdensweerdig. De abt Raynal werd in hechte nisneming verklaard voor zijne philosophische geschiedenis der twee Indien, verplicht te vluchten en zijne goederen te verlaten. Eene bijzonderheid die zich hier aan vasthecht, is dat hel de koning zelve was die, aan hel Parlement, bevel gegeven had om Raynal te vervolgen, niet wetende dat zijn minister van justitie een der eerste inschrijvers geweest was op hel beschuldigde werk. Ecnige jaren voor dien, de L’Islo de Sale werd voor zijn werk getiteld Philosophic der Natuur, tot eeuwig durende banning en verbeurte van goed veroor deeld. Ziehier een staaltje van de proceduur of verordening die in het proces gevolgd wied. Mr de L’Isle, zegt grimm. t. IX p. 312, is in de raadzaal geleid geweest om zijne laatste verhoor te onderstaan. Hij bad cone redevoering bereid tot zijne verdediging, men heelt ze hem niet laten lezenZie hier de bijzonderste punten der beschuldiging: l.° gij hebt beweerd dat het den mensch onmogelijk was zich klare gedachten te vormen over de Godheid en dat men zich moeste vergenoegen deze in stilzwijgendheid te aanbidden2." gij hebt beweerd dal er in eenen slaat oogenblikken van ontroering zijn waar ieder burger karakter toont en waar de koningen maar menschen meer zijnDe be- schuldigde lieeft zich verwijderd, men is over- gegaan tot de stemopneming. De eerste stemmers hebben hem willen verwijzen tot de straf ge- naamdalles tenzij de dood, ’t is te zeggen tol de zweep, hel brandmerk en de eeuwigdurende galei. Men heeft dan voorgesteld hem te verwijzen lot de straf der kaak (carcan), om openbare schuldbekentenis te doen, alleenlijk zijn hemd aan hebbende en zulks voor de kerk van onze vrouw en met een fakkel in de hand. Voor een liedje, voor een versje hadden alle offi cieren van politie,' alle rechtbanken en ministers (iet recht u voor hen te doen verschijnen om u te berispen, uit de stad of bet land te bannen, in het gevang te werpen en zelfs te doen doodigen. Na zulke herinneringen hoe troostvol moet voor den denkenden mensch zijn, boe zoet moet in zijn oor klinken art. 14 der grondwet: «de vrijheid van zijne gezindheden op alle zaken te openbaren is gewaarborgd 1 Over welke stof men ook schrijven wil mag men, zonder vrees, voluit zijne gedachten uitdrukken. Men mag zeggen wat men er van denkt, of men de zaak goed of slecht vindt, maar men mag van de philosophische bespiegeling tol de rechtstreeksche aansporing niet overgaan. Toegelaten is hel b. v. de schikkingen cener wet te kritikeerèn en de ver beteringen aan te wijzen, maar verboden is het de burger rechtstreeks aan te sporen om aan die wet ongehoorzaam te zijn, om te handelen tegen hare schikkingen. Uit de vrijheid uit te drukken is natuurlijk de vrijheid van druk pers gesproten. De drukpers is vrij; de censuur of bockkeuring mag nooit daargcstehl wordèn; geene borg mag van de schrijver, uitgever noch drukker vereischl worden. Als de schrijver gekend en in België gehuisvest is, de uitgever, de drukker'noch de verspreider mogen vervolgd worden. Art. 18 der grondwet. In 1686 bestonden er, in geheel Vrankrijk, slechts 36 drukkers; in 1778 slechts 64. De censuur is door den paus Leo X uitgevonden .geweest. In het begin oefenden de bisschoppen zelve de censuur uit; later, door het groot getal boeken wierd ze aan theologanten toevertrouwd. Een bevel vau llendrijk II gaf aan de censuur een burgerlijk effekt. Te rekenen van Seguier had de censuur een dubbel effekt: van den eenen kant de kerk tegen do ketterij te beschermen en van den anderen kant de slechte politiek uit den slaat te bannen. De boekenkeurders wierden door den kan selier of minister van justitie benoemd. De hoeken keuring nogtans was niet altijd zeer nuttig. Om den boek te mogen drukken was de goedkeuring noodzakelijk maar bet gebeurde dal, niettegen staande de goedkeuring, het Parlement den boek veroordeelde, met den drukker, uitgever en schrij ver, en zelfs somtijds met den boekenkeurder mede. Ander malen was hel gansch het tegenover gestelde: de eerste doelen van de werken van Voltaire waren reeds uitgegeven als het werk ver boden wierd, het arrest van verbod wierd om 12 uren uitgesproken, on reeds van 11 uren bad men POLITIKBi OVEUMC1IT. De kiesworsleling is geopend in de zeven Iransche departementen, die den 20 Octo ber moeten voorzien in de plaatsen, open- gevalen ten gevolge van overlijden of van ontslag. Tol hiertoe zoeken de partijen nog naar l.are kandidaten, maar men mag er zich aan verwachten dat er in die kiezingen zal gedaan worden wat in degene van Cha- leamlnn gebeurde, namelijk dal legitimis ten, orleanisten en bonapai listen ziel) bij elkaar zullen voegen om <;e republiekein- sche kandidaten Ie bestrijden. Hel gouver nement zal, even als in alle voorgaande kiezingen, onzijdig blijven. Er is een mi- iiisteri ieele omzendbi ief aan -de prefecten gezonden, om ze te verzoeken zich niet in de worstelingen te mengen. De republic- keinsche linkerzijde zou van haren kant een manifest aan de kiezers zenden, zooals dit welk liet hun v< rieden jaar stuurde, voor de kiezingen van 2 juli. De onderhandelittg'en belrekkelijk hel I Openbare zitting op Woensdag 9 October 1872, Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. liiMclii'iJviiig l>etnnll»anr voorop: 4-25 6-50. 2-35 8-37. handelsverdag tusschen Engeland en Eran krijk, zouden, volgens dé Iransche dag- bladen, op het punt zijn lot een goed einde te komen. Binnen drie of vier weken moe- uwe overeenkomsten gesloten L Bureel vanweldaad. Aanbieding der zouden zelfs nu kunnen onder- ’ekeniug van 1871. t i 2. ld. Goedkeuring der aanneming voor de veranderingen aan de Zuidkazern. 3. Nijverheidsschool; Verslag over bet jaar 1871-1872. 4. Stemming van opcentiemen voor het gewoon onderhoud der buurtwegen. 5. Ontwerp voor hel voorlleggen der voetpaden. 6. Inteckening aan de loterij van schilderijen te Brussel. N.r 2554. ten de nieuwe worden, en tcekend worden, indien de engelsche ministers, die hunne vacancien uitdoen, Hiel afwezig waren. Lord llatherlay, lord kanselier, geeft zijn ontslag tegen hel midden dezer maand, en zal vervangen worden door sir Koudell Palmer, een der uilstekcndsle wetsgeleer- den en sprekers van Engeland. Hij zou reeds van bij de vorming van hel kabinet Gladstone lot dezen Imogen post geroepen geweest zijn, maai’zijn verschil van denk wijze met den eersten minister over de kwestie dér anglikaaiische kerk in Ierland, liet hem dan niet loc deze bedieningen te aanvaarden. De maatregelen, onlangs genomen door hel pruisisch gouvernement jegens dó kalludijke geestelijkheid, hebben in Oos tenrijk veel ontroering verwekt. De libe rale drukpers juicht ze toe, terwijl, wal overigens zeer goed te begrijpen valt, de katholijke pers ze hevig aanrandt. De troonrede, bij de open.ng van den ooslen- rijkschen Bijksraad uitgesproken, had legen den toekomenden zittijd wetsont werpen beloofd, bestemd om de betrekkin gen tusschen kérk en staat te regelen. Die ontwerpen schenen vergelen te zijn, maar thans wordt gemeld dat de heer Slremayer, minister der eeredicnslen, de opmaking lezer ontwerpen heeft bespoedigd en zij IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude 7-45 11-35 Dixmude naar Nieuport 10-00 10-35 10.' JAAR. ministerraad reeds onderworpen De reis van den onderkoning van Egypte naar Konslanlinopel heeft de beste gevol gen voor hem gehad, in dezen zin, (lalde sultan niet alleen al de toegevingen heeft bevestigd, door hem vroeger aan zijnen machtigen vassal verleend, maar hem nog vele nieuwe gunsten heeft toegekend. Een telegram kondigd, een ernstig ge vecht tusschen de Monlenegrijnen en de Turken. T Is andermaal geen feil dal ten gunste dzer laatster) pleit. Er zijn verschei dene dooden gevallen en het turkscb gouvernement dreigt'strenge maatregelen te nemen, ter voorkoming van dergelijke bloedige feiten. Wat aanleidinggaf lot de aanranding van liet turksche. dorp Kolchim, zullen latere berichten ons moeten ver klaren. Veurne, *4 October. STEDELIJKE RAAD VAN VEURNE. AD FER I OV( VERVOLG s

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1