I Wordt voortgezet Bij koninklijk besluit van 22 October worden benoemd Moëres. Burgmeester, P. Van Heulc. Sche penen, C. Lerooy en J. Boerjan. verdeeld waren: in edelen, mannen van den slede en van den buiten. Volgens dat men aan eene dier klassen toebehoorde, bezat men min of meer voor rechten. De edelen hadden vcrschcidc voorrechten die de andere klassen niet bezaten; b. v. van geene contribulien te moeten betalen. Dit voorrecht spruitie uit den tijtel van edel zelf. Om de herstel ling van zulke onbillijkheid, zelfs uil de macht van den gewoonen wetgever te trekken, heelt de grond wetgever een altijd durende verbod in de constitutie geschreven: aan geenen hoegenaamden titel van cdcldom mag eenig voorrecht vastgehecht zijn. 's Konings inkomsten worden door een wet, voor den duur van elke regering, bepaald. Boven de, door de grondwet hem herkende rech ten, bezit er de koning geene hoegenaamde andere, ten zij deze die hem, door eene bijzondere wet, toegekend zijn. De brusselsche bladen ÏÉtoile en l’Indépendance zeggen dat, wel verre van zich te verwijderen, M. de minister van oorlog uitnoodigingen rond gezon den heeft voor zijne wekelijksche avondfeesten, beginnende den eersten donderdag der maand de cember. Uit dal feit, leiden die bladen af, dat M. de ge neraal Guillaume den post van krijgsmiuister zal blijven bekleeden en derhalve, in voorkomend ge val, zelf de wel op de herrinrichtiug onzer leger wacht in de Kamers verdedigen zal. Luiden» inlichtingen, uil eene geloofwaardige bron geput, zou de herrinrichting onzer krijgs macht eene jaarlijksche uitgave vorderen van 60 miljoen franks: bijgevolg meer dan twee vijfde deelen van geheel het cijfer van ons Slaatsbudjet. In dal cijfer zijn niet begrepen de uitgaven voor 20 nieuwe batterijen grot geschut. Daarbij gevoegd de onkosten voor de forten en de pensioenen, zou het oor/oi/s-budjet in ons on zijdig land, weldra opklimmen lot 70 miljoen franks; dus bijna de helft van al de belastingen en andere inkomsten des lands! BE GROXDWET. DE KONING. De persoon van den koning is onaantastbaar. Art. 63. Het eerste opstel van het artikel was uitgedrukt zoo als volgtHel hoofd van den staat is onaan tastbaar. Er wierd door den heer Masbourg op gemerkt, dat zulke opstel te veel zegde, dat, indien het hoofd van den staat onaantastbaar was, men nooit en in geen geval dit staatshoofd, voor welk- danige zaak het wezen moge, zoude kunnen afzet ten, het gene somwijlen zeer hinderlijk zoude kunnen zijn. Vervangende de woorden het hoofd va» den staat door de persoon van het staatshoofd, laat men de kwestie van afzetting ter zijde; de per- soon alleen blijft onaantastbaar, over de hoedanig heid wordt niet beslist, ’t Is op deze bemerkingen dal art. 63 gestemd wierd gelijk wij het in het begin verhaald hebben. Dit artikel beduidt dan slechts dat de persoon van den koning aan de strafwetten niet onderhevig is. Dal geene daad hoe strafbaar ze wezen moge eenige straf op den koning trekken kan. Het artikel beduidt niet anders. Zoo dan, beduidt het niet, gelijk sommigen denken, dat men zich tegen den koning niet zoude mogen verweeren ware men van hem aangevallen. Meu mag zich tegen hem gelijk tegen al ander verdedigen. De persoon van den koning onaantastbaar zijnde, heeft de grondwet bij ieder koninklijke beslissing, waar verantwoordelijkheid zou kunnen zijn, hel handlecken van eenen verantwoordelijken persoon vereischt. Deze persoon is de minister. De koning benoemd zijne ministers en stelt ze af volgens zijn goeddunken. Hel is ook hij die tot de graden van het leger be noemd, tot de bedieningen van de algemeene admi nistratie en deze der buitenlandsche betrekkingen. Alle andere benoemingen worden slechts door hem gedaan voor zoo veel er eene wel hem daartoe bemachtigt. Hij maakt de reglementen en besluiten die tol der wetten uitvoering noodig zijn, zonder ooit de uitvoering der wetten te mogen opschorsen noch van dezer uitvoering te mogen ontslaan. De koning is opperbevelhebber van land- en zeemacht, verklaart den oorlog, maakt de vrede-, bond- en koophandelverdrachten. De koophandelverdrachten en deze die den slaat 'zouden kunnen bezwaren of de Belgen persoonlijk verbinden, zijn maar, na de goedkeuring der twee kamers, geldig. De koning bekrachtigd en promulgeerl de wetten. Als de wel door de twee kamers gestemd is be hoeft zij de nog de goedkeuring van den koning. Deze goedkeuring wordt sanction of bekrachtiging genoemd. Door de bekrachtiging krijgt de wet haar bestaan. Door de promulgatie wordt de bekrachtiging ofli- cieel vastgesteld. Als de koning de wet heeft goed gekeurd, zet hij er onder: promulgccrcn de tegenwoordige wel, gebieden dat ze met hel staalszegel zal bekleed en door den Moniteur zal afgekondig worden. De promulgatie is dan het uitwendig toeken waaraan men het ofliciecl beslaan der wet herkent. De koning heeft het recht de straften kwijt te schelden of ze te verminderen. Nogthans ware het een minister die door het hof van cassatie veroor deeld is, zou de koning, slechts op aanvraag van een der twee kamers, mogen kwijtschelding ver- leenen. Het recht van munt slaan behoort ook den koning toe. Hij mag titels van cdeldom vcrleenen, zonder nogthans ooit eenig voorrecht er aan te mogen vasthechten. Art. 75 der grondwet. Wij hebben in een der vorige artikels gezien dat de menschen, in vroeger tijd, in verseheide klassen Het gouvernement heeft in eene buitengemeente een nederlaag gehad, die hel diep zal gevoelen. Men weet dal er te WiUebroeck in strijd met hel kiezerskorps en met den wensch van de ge- licele bevolking, een burgemeester, M. Van den Brocck, is benoemd, het eenig klerikaal lid van den gemeenteraad, dat maar zijne herkiezing te danken heeft gehad aan de stemmen der liberalen, aan wie hij zijn woord had gegeven van geene be diening in het schepenen-collegie te zullen aan veerden. Ten gevolge dier benoeming had geheel de ge meenteraad zijn ontslag gegeven, behalve den burgemeester, die hel niet durven wagen heeft, omdat hij wel wist dat hij door de mande zou ge vallen zijn. Dinsdag heeft de kiezing plaats gehad. Al de gemeenleraadsleden-ontslaggevers hebben zich op den rang gesteld en van hunnen kant hebben de klerikale!) eene volledige lijst aangeboden. Hel gouvernement, gevoelende dat het in den strijd was gemengd, heeft al gedaan wal mogelijk was om de zegepraal zijner vrienden te verzekeren. Op de 294 stemmers heeft de minst bevoordeelig- dc liberale kandidaat 192 stemmen bekomen en dc meest bevoordeeligde klerikale kandidaat slechts 100! Wal zal de klerikale burgemeester nu doen Zal hij nu begrijpen dal zijne plaats aan hel hoofd der gemeente niet is Ziedaar het werk van verzoening van het kleri kaal ministerie! Overal twist zaaien waar het kan. Die klopping zal bot nu wel goed onthouden. Eenige landbouwers onder de gemeente Zwoller- kerspel (Nederland) zijn op hel denkbeeld geko- men om aan hunne koeien, die aan de tongblaar lijden, hare eigen melk, vermengd met grutten- meel, toe te dienen. De beesten gebruiken dit voeder met graagte, komen daardoor weder aan het eten en zijn na weinige dagen van de kwaal ge- jiezen. Wij vermelden dit nieuw geneesmiddel, dat werkelijk goed schijnt te zijn, ter navolging en beproeving. De brusselsche briefwisselaars der luikschc dagbladen Journal de Liëge en la Meuse bespreken de vraag of de zittijd onzer wetgevende Kamers, ja of neen, heropend zal worden met eene troon rede. Zoo ja, dan zal de Koning onvermijdelijk het gewichtig punt van den verplichten persoonlijken krijgsdienst moeten aanroeren, welk stelsel, zoo men weet, door M. den generaal Guillaume, mi nister van oorlog, aangekleefd wordt. Van den anderen kant, wordt gezegd, dat de andere heeren ministers niet van zijn gedacht zijn, en willen zij hunne algeheele vrijheid opdat vraag stuk voorbehouden. Zoo men ziet, is die toestand onder politische opzicht zeer moeilijk, dewijl de koning, in eene troonrede, uit naain van geheel zijn Staatsbestuur spreekt. Naar men in hoogerc kringen te Brussel ver haalt, zou M. de generaal Guillaume voornemens zijn het kriigsdepartement te verlaten en het bestuur der Krijgs-Academie op zich te nemen. en hel recht na te streveo en te verkondi gen, doch niet alleenlijk bij loutere gezeg- dens, immers historieke daadzaken mogen aangehaald en niet verdoken worden, en daarbij zullen wij volherden. Onze lezers zullen bemerken dat wij niet aarzelen op de vragen en bemerkingen, rakende den grond onzer artikelen, recht streeks te antwoorden, terwijl onzen tegen strever tracht onze wederleggingen en bewijzen te vervalschen en te verduiken voor zijne lezers, aan wie ons blad verbo den is, zoo bij verminkte aanhalingen als bij onbeaulwoording op de bijzonderste deelen, en alzoo schijnt de Veurnaar altijd gelijk te hebbenbij zijne uitsluitelijke lezers. Amen. HET GROCT BEGGIJHHOF TE CENT. Dc kwestie van de huurwaarden der beggijnen heeft sedert eenige dagen de belangstelling van het 1 publiek opgewekt. De belangwekkende persoontjes 1 bewonen sedert lange jaren tegen een uiterst lagen 1 prijs, eenen eigendom van de burgerlijke gods huizen van Gent. Bovendien genieten zij het voor recht dien eigendom te pachten, zonder de gewone voorwaarden die eene verpachting van 'hospilie- goederen medebrengt, namenllijk zonder open baarheid noch concurrentie. Hel belang der godshuizen is natuurlijk van zoo- veel voordeel als mogelijk te trekken uit hunne eigendommen. Hel belang der stad Gent en van alle hare ingezetenen vergt het zelfde, want hel te kort, zoo er een te kort is in de ontvangsten van de godsljuizen, moet door de stad aangevuld worden. Om aan die eitchen van goede administratie te voldoen heeft de kommissie der godshuizen be sloten aan de jufvrouwen Beggijnen eene verhoo- ging van pacht op te leggen. De beggijnen ten getalle van 464 bewonen 48 conventen, en betaalden tot hiertoe voor die 18 conventen 13,130 fr." ’s jaars of 28 fr. 30 per beg- gijn. Voortaan zullen zij 18,750 fr. moeten betalen of 40 fr. 41 per beggijn, hetgeen eene verhooging daarstelt van iets meer dan 12 fr. per persoon. In plaats van 2 fr. 36 per maand, zullen zij 3 fr. 36 moeten betalen. Betrekkelijk schijnt inderdaad de verhooging wat groot maar waar vindt men in de stad kamers aan 3 fr. 36 per maand? Er is dus weinig in te brengen legen de beslis sing van het bureel der godshuizen, en moest men dezen een verwijt diesaaugaande doen, hel zou zijn omdat het zoolang gewacht heeft om dien maat regel toe te passen. Op de amerikaansche en engelsche markten zijn de graanprijzen in volle daling. Met hel oog op de overvloedige oogsten dezes jaars, was het te voor- i zien dat de groote speculatie de liooge prijzen niet lang zou kunnen doen stand houden, en iets zeker is dal, dien ten gevolge, de prijzen der aardappelen, boouen en erwten insgelijks zullen afslaan. Engeland, wel is waar, koopt aanhoudend onze beste fruiten, boter, en ook veel eiers. Maar het te kort in den aardappeloogst is aldaar reeds aange vuld door den aanvoer uit Frankrijk, Belgie en Neerland, zelfs uit Duilscliland. De fransche zeehavens van Normandië en Bre- i lanje zijn derwijze overstelpt met granen, meel en aardappels, dat de kaaien sinds verscheidene weken met die levensmiddelen overdekt zijn, zonder sche pen genoeg te kunnen vinden voor derzelver uit voer naar 't buitenland. Die ophoogiug heeft aanleiding gegeven tot een i verzoekschrift aan den President der Republiek, i strekkende om zijne aandacht te vestigen op dien nadeeligen staat van zaken, waardoor de fransche handel veel verliezen ondergaat, en de duurte der levensmiddelen in de naburige landen noodeloos blijft voortduren. Men vraagt eene tijdelijko afschalling der hoogc i belasting, welke onder naatn van vlaggerecht in Frankrijk gelieven wordt op de vreemde schepen. I die uil de Europeesche landen of uil dc wateren der Middellandsche zee derwaarts varen met be stemming voor onze havens van den Oceaan en van 't Kanaal. Insgelijks verzoekt men de vrijstelling van douanerechten hij den invoer van steenkolen langs den zeeweg, op voorwaarde dat het invoerviid schip lerugkeere bevracht met granen, meel of aar dappels voor den uilvoer, en daarbij ontslag van plaatselijke rechten voor al dc schepen, geladen met die levensmiddelen en voor den uilvoer be stemd. Ziedaar den toestand: Zoo men ziet, hangt hel grootendeels van M. Thiers af, om ons thans beter- koope levensmiddelen te doen toekomen. Besluiten en Benoemingen. VERVOLG Een kttitlzHliiK voor het minlHlerie. - --fc—-- - - - A.f*HlnK <lei- leveuMiiii<l<lclen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2