I Examen* vnn Landmeter*. DE AANSTAANDE OPENING DEI WETGEVING. Belgie een einde I Veekblad.) I 1 1 Algeineene 'Fijclin»*-**1* Er is thans veel leven op onze kaaien; vele groote vaartuigen zijn aan hel lossen van hout of schaliën en andere nemen aardappelen in. Daar- Uealuitcn en Benoemingen. Bij koninklijk besluit van 29 October worden benoemd Bulscamp. Schepenen, P. Sarrazyn en P. Inghels. Meuporl. Burgmeester, F. Van Cuyck, Sche penen, P. Gheerebrant en F. DeJaegher. Runderpest In ons land is de toestand van den veestapel zeer voldoende. Nog bestaat de muilplaag wel op som mige plaatsen; doch de gevallen worden zeldzaam. In Engeland hcerscht de runderpest voort in hel graafschap York. Er komt bijna geen.vreemd vee meer toe. Al hel vee, dat er uit Duitschland wordt ingevoerd, moet binnen de tien dagen zijn afge- inaakl. Uil dien hoofde wordt er geen duilsch vee meer ingebracht; en ook, ten gevolge der daarop toegepasle voorzorgen, is de aanvoer van neder- landseh vee in Engeland sterk verminderd. Engeland is er nog niet ingelukt zich geheel en al van de runderpest te ontmaken. Een nieuw geval heelt zich deze week opgedaan te Stirpenbeek, op ongeveer twee mijlen afslands van de plaats waar de geesel over acht dagen was bestatigd geworden. Rusland blijft de groote bcsmettingsplaats. Dezer dagen zou men eene groote tentoonstelling van vee houden te Moskou. Op eenmaal brak de runderpest uit onder de runddieren die het eerst op de ten toonstelling waren gebracht. Men heeft dit land- bouwfeest moeten uitstellen. Men gaal voort met het uitoefenen der grootste waakzaamheid over het vreemde vee, welk langs de haven van Engeland wordt ingevoerd. partij) vreezen ook het daglicht; en, voor het grootste nut der maatschappij, moeten even die mannen,zonder afhouden, door de openbaarheid, lot in hunne geh imsle en donkerste schuilplaatsen nagezocht en aangewezen worden. Welnu, onder de uildrukkelijke voorbe- houding legen welkdanigc banningswetten hoegenaamd, als strijdig met volkomene vrijheid, hebben wij eene reeks historieke feiten, waaronder twee pauselijke Bullen, lol de jezuïeten helrekkelijk, aangehaald, waar is het kwaad De Veurnaar geeft eene reeks historieke aanhalingen rakende de vrijmetselaars; zeer wel, niaar wal raakt ons dat. Immers wij zijn even min verantwoordelijk ioor de gezegdens van den Journal >de (land, als over de zaken en daden der vrijmetselaars. Wij zeggen den confrater ten slotle: wees niet ongeduldig Hoogheid, er valt nog vee! op uwe vrienden jezuïeten aan te balen, dat zullen wij wel geven, en om te wachten zult gij niets verliezen. Deze opening, welke bij eenige dagen plaats grijpt, vervult de klerikale drukpers met zienlijke onrust. Onze tegenstrevers zijn verheugd dal er gcene troonrede zijn zalZij vragen hoe de liberalen dan eene politieke diskussie zullen kunnen aangaan! Zij schreeuwen, op voorhand, moord en brand alsof zij be vreesd waren van eene revolutie! Zij vragen beangstigd of de liberalen van zin zijn hel ministerie om verre te wei pen en of er onvoorziene gebeurtenissen op han den zijn Ziedaar de ware toestand van hel land of liever van hel klerikaal ministerie, dat waggell op zijnen lioon en ondermijnd is in zijn gezag door hel verlies van geheel zijne populariteit bij de groote meerder heid van het Belgisch volk. Daar ergeene troonrede zijn zal, bewijst het ministerie zelf dal hel zijne eigene on macht kent. Door te vluchten voor eene politieke diskussie, zal bel daarom de op positie den mond niet sloppen. Ware hel inderdaad gcene dwaasheid het ministerie gerust te laten en niet te ondervragen over zijne inzichten en plan nen? De liberalen zullen aan die plicht niet te kort blijven, waartoe de openbare denkwijze hen desnoods zou dwingen. \\a»e er niets anders dan de verplette rende politieke nederlaag van hei minis terie in de algemeene kiezingen van 1 juli dat reeds zou genoeg zijn om hel staats bestuur eene duchtige ondervraging te doen ondergaan, en te bewijzen dal de klerikalen het vertrouwen des lands in geenen deele meer bezitten. Ja! de klerikale partij mag ongerust zijn ■over den zittijd der Kamer. Alles zegt luid dal hare heerschappij aan ’t einde is. Wij moeten niet schrijven dal dit ver heugend vooruitzicht ons met plezier ver vuld. Voor het oogenhlik laten wij na nog verdere uitleggingen le geven. Op lijd en stond, hij een paar weken zullen wij, met hel geheele land, vragen dat eraan den moeilijken toestand van België een einde gesteld worde. /foor de ontbinding der beide Kamers en oenen wettigen oproep tol de geheele natie. Zooverre zal en moet hwt komen Nog wal geduld! DE GOUVERNEUR DER PROVINTIE WEST-VI.AANDEREN. .tan de besturen der Steden en Gemeenten en aan de heeren Arrondissements-Commissaristen in de Provincie. Mijne Heeren, Ik heb de eer u te berichten dat, sedert eenigeu tijd, mij meermaals vragen zijn toegestuurd ge weest van kandidaten die begeeren toegelaten te worden tot hel examen van landmeter of hel pro gramma te ontvangen der kennissen vereischt om gemeld examen te kunnen ondergaan. Die afzonderlijke vragen vergen hel bijeenko men der kommissie van onderzoek op te korte tijdsafstanden en geven tot erastige te voorkomen zwarigheden aanleiding. Hel artikel 2 van hel Koninklijk besluit van 31 juli 1825, houdt in, dat degene die begeert het be drijf van landmeter uit te oefenen zich schriftelijk moet wenden lot den Gouverneur zijner provin cie, om loegelaten te worden tot een voorafgaande examen over zijne bekwaamheden, enz. De bekwaamneidsakte door de kommissie af te leveren en waarvan de kosten 25 Nederlaiidsche guldens bedragen, zal daarna door belanghebbende moeten overgelegd worden aan den ambtenaar der rechtbank van l»1'" aanleg der hoofdplaats zijner irovincie, of der nabijgolegenste stad, ten einde te tunnen beëedigd worden door gemelde rechtbank, ietgene hem dan toclaat zijn beroep door gansch iel Rijk uit te oefenen. In het vervolg, Mijne Heeren, zal de kommissie tweemaal 's jaars zetelen, om deopnemelingen te onderzoeken die wenschen voormeld examen te ondergaan. Hare bijeenkomsten zullen, telken jarc, alle zes maanden plaats hebben te weten de l”' van 1 tot 15 juni, en de 2*, van 1 tot 15 december. De kandidaten moeten zich doen inschrijven in de 3* afdeeling der burcelen van het provinciaal Gouvernement, legenden 1 der maand juni (tf den 1 der maand december en levens de soumie afleggen bepaald bij bovengemeld artikel 2 van het konink lijk besluit van 31 juli, met hel recht verschuldigd voor zegel en afschrift van diploma, eer tot het examen te kunen toegelaten worden. Die gelden zullen teruggegeven worden aan de opnemelingen die onbekwaam geoordeeld zijn om het diploma van lan Imeter te bekomen. De heer Voorzitter der Commissie van onder zoek zal, op bevoegden lijd aan belanghebbende den dag laten kennen waarop de besprokene exa mens zullen plaats hebben. De naaste zitting der Commissie zal gehouden worden gedurende de eerste vijftien dagen der toekomende maand december. Ik verzoek u, Mijne Hoeren, desnoods de bier voorgaande schikkingen aan de belanghebbende mede te doelen en hun te herinneren dat de ken nissen vereischt om het diploma van landmeter te bekomen, bepaald zijn bij ministerieel besluit van 14 december 1848, opgenomen ter bladzijden SI en volgende van het 1’boekdeel van bet Memoriaal Administratief van 1849,. Brugge, den 24 October 1872, n.' 51,870. B, VR’MBOUT. DE GRONDWET. DE MINISTERS. De koning kiest vrijelijk zijne ministers. Dal is immers billijk, aangezien de ministers voor heiland verantwoordelijk zijn over alle's konings openbare akten. De keus van den koning is nogthans niet onbeperkt. Hij mag zijne ministers niet kiezen onder vreemdelingen, ten ware zij de groote natu ralisatie zouden ontvangen hebben. Gcene leden der koninklijke familie mogen minister zijn. De verantwoordelijkheid der ministers is zoo wezentlijk dat noch mondelijk, noch schriftelijk bevel van den koning dezelve kan vernietigen ncch verminderen. De kamer der volksvertegenwoordigers alleen mag de ministers in beschuldiging stellen en ze voor het hof van cassatie dagen. Dit hof alleen heeft recht ze te oordeelen over de daden, in hunne hoedanigheid van minister daargesteld. Voor wat de daden betreft die door de ministers, buiten bun ambt, daargesteld worden, zijn de schikkingen door eene bijzondere wet bepaald. DE RECHTERLIJKE MACHT. De rechterlijke macht is samengesteld zoo als volgt. In ieder kanton is een vrederechter, in ieder arrondissement een rechtbank van eersten aanleg; te Brussel, te Gent en te Luik een hof van beroep; te Brussel alleen een verbrekingshof of hof van cassatie. Het beroep der vonnissen der vrederechters wordt voor de rechtbanken van eersten aanleg ge- dregen; het beroep der vonnissen dezer laatstee voor het hof van beroep. Hel verbrekingshof kent niet over den grond der zaken, het beslist niet over het bestaan der daad maar alleenelijk over de toepassing der wetsschik- kingen. Alle geschillen, burgerlijke rechten voor voor werp hebbende, moeten door de rechtbanken be slist worden. Alle geschillen b. v. tusschen kooper en verkooper, tusschen pachter en verpachter, tusschen voogd en wees, enz. moeten door de rechtbanken gevonnisd worden. De geschillen die den koophandel betreffen wor den door de koophandel-rechlbanken geoordeeld, en deze tusschen patroon en werkman door de Prudhommes. Politieke rechten zijn ook in hel vak der recht banken, behalve nogthans deze die door eene bijzondere wel hun onttrokken worden. De rechtbanken worden door de wel daargesteld reëhtskominissien of builengewoone recht banken mogen nimmermeer, ouder welke benaming hel weze, ingesteld worden. Vroeger, in V rankrijk, was liet den koning toe gelaten, brieven van commiltimus te verleunen. Deze brieven gaven hel recht, aan deze die ze be kwamen, van hunne geschillen voor zekere rech ters te bepleiten, en, van voor deze rechters dezen, legen wie men pleitte, uit te dagen. Zulke brieven wierden gewoonlijk vergund aan de bedienden van het koninklijk hof, aan de bisschoppen, aan de leden van deakademie franvaise.aan kloosters, aan kapilcls, en zelfs aan bijzonderen. Bijgevolge waren, ten dien tijde, al de burgers verre van gelijk te zijn voor de wel. De audientien der rechtbanken zijn openbaar, ten ware er gevaar zoude zijn voor de zeden of voor de openbare orde. Alle misdaden, de politieke- en drukpersdelikten moeten door den jurij geoordeeld worden. De rechters zijn voor gansch hun leven be~ naaind, zij kunnen alleenelijk door een vonnis af gesteld worden. De benaming voor liet leven wierdl door een bevel van 27 October 1467, van Lodewijk den XI, voor eerst vastgesteld. Op zijn sterfbed deed hij, onder eed, door zijnen zoon beloven dit bevel stip- telijk na te komen. Later wierden de plaatsen van rechter door geld gekocht, nu worden de rechters door den koning benoemd. De raadshecrcn der beroepshoven worden ook door den koning be noemd, maar, voor deze benaming, mag de koning builen de kandidaten die door het beroepshof of den provintialcnraad voorgesteld zijn, niet gaan. De kandidaten lol het hof van cassatie worden door dit hof en door het senaat voorgedragen. Wordt voortgezel i i i i i i t I VERVOLG

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2