ItcMluiten ci» Benoemingen. Bij koninklijke besluiten van 12 november, wor den benoemd Vinchem. Burgemeester C. Symocns; sche penen 1). Verfaillie en F. Swcrlvagher. In de zitting van woensdag boeit de Kamer, met cenpaarigheid van stemmen min twee de kiezing van M. Alp. Vandonpeereboom, teIJper bekozen, goedgekeurd. De Kamer boeit daarna de leden van bel bureel gekozen. M. Thibaut, is voorzitter genoemd met 54 stemman; zijn dan gekozenMM. Tack en Schollaert, ondervoorzitters; Hagemans, Wouters, Reynacrt en Borcbgravc, sekretarissen. Op .bel einde der zitting, bobben de ministers een groot getal wetsontwerpen neergelegd. In den Senaat boeit men eerst de kiezing van M. Flëchct voor bel arrondissement Luik, goedge keurd. Vervolgens is men overgegaan tol desamen- slelling van bet bureel. Zijn herkozen M. de prins de Ligne, voorzitter; MM. de Tornaco en Dela- l'aille, ondervoorzitter; MM. 'T Kinl de Rodenbeke, de Labbovillc en de Looz, sekretarissen; MM. d’Oversclne en Van Schoor, kwestors. Daarna is de Senaat uiteen gegaan tol latere bij- eenroeping. van cerrooverij; de tweede, bijhoorigc rakende den smaak. De eerste kwestie werd bevestigend be- aantwoord door den jurij met de enkele meerder heid van 7 stemmen togen 5; bel hof zich bij de minderheid aansluitende, werd het feil van ecr- rooverij ter zijde geschoven. Voor de tweede kwestie was de uitspraak van den jurij wéér gelijk, maar ditmaal voegde hel hof zich bij de meerder- heid en de beschuldigde M. De Bbadweiie, werd ver oordeeld tot 100 fr. boel voor smaad bij middel van een dagblad. De heer Dk Jaegiieii wilde zich, na de tweeden uitspraak van den jurij, als burgerlijke partij doen aannemen, maar hel bof verklaarde, door een gemotiveerd vonnis, zijne vraag onaan nemelijk, Opening <ter Kamera. Dinsdag zijn de Kamers geopend, zooals met weet, zonder Ifoojircde. De klerikale bestuunrders vinden het. beter hunne inzichten niet bekend te maken, zij wroeten immers.liever in het duister, daar zijn zij op hunne echte plaats. Nu, hel is te denken dat er wel eenc gelegenheid zal gevonden worden, ofschoon er geen programma is uitgege ven, om het lapje van hun'masker op te lichten, ten einde ze ecus te loonen aan het publiek zooals zij zijn. Die cenderccrslein de zaal kwam was M. Malou, die zoo als altijd levendig en lachende de cere der Kamer waarnam, om zijnu vrienden even als zijne tegenstrevers de hand te drukken. Al de ministers waren aanwezig, zelfs de minister van oorlogee in begrepen, die in een druk gesprek was met verscheidene auli-militarislen, namelijk met de hoeren Cornesse en Kervyn de Letlenhove, twee zijner coliegas uit liet weggezonden kabinet. De kopstukken der liberale partij waren ook aanwezig; M. Rogier, de ijverige volksvertegen woordiger, ziet er nog altijd goed uit en M. Frèrc- Orban houdt steeds hel hoofd in de lucht in de op positie zoo als hij dil aan het bewind deed. Zij waren zeer omringd door hunne colleges. De leden der rechterzijde sluiten zich dicht bij elkan der aan en houden zich zoo verwijderd van de libe ralen als hol maar mogelijk is. De uiterste linker zijdo verbeeldt om zoo te zeggen den hoek der ver doemden. Men ziet dal de rechter zijde eene wel op de kerkhoven in den zin heelt, die zij reeds van in het leven zou willen zien invoeren. De nieuwe leden die zich op de banken der Kamer bevinden onderscheiden zich van hunne collegas door eene verzorgde toilet; er zijn er zelfs met witte krawaten, wat afsteekt bij de overige vertegenwoordigers. In dc openbare tribunen is er weinig volk. Nadat de kamer beslist had dat zij den 15 den 7? Deunt zal bijwonen ter gelegenheid van hel naamfeest des konings, is zij overgegaan lot het nazicht der kiezingen. Bijna al de kiezingen zijn goedgekeurd, die van M. Jan Delaet er in begrepen, tegen welke er op het huyeel eene petitie was ingekomen, waarvan de commissie gedacht heelt geenc rekening te moeten houden. Op de kiezing van IJperen zal er maar later ver slag worden uitgebracht. Men zegt dal de meer derheid hel inzicht heelt do kiezing van M. Alph. Vandenpcereboom niet goed te keuren. Wij kennen ze er waarlijk in staat toe. Gisteren had alhier de begraving plaats van den verdienstvollert muziekprofessor.dc heer Oh. Geva. Omtrent9 ure 's morgens, vervoegden zich, ten slerfhuize, de maatschappijen S“'. Gecilia en Bhe- lorika, waarvan den overledenen deel maakte, de overheden en voorname ambtenaren der stad en een groot getal vrienden en kennissen, die alzoo eenc laatste hulde wilden bewijzen aan den zoo algemeen geachte» burger, waarvan bet overlijden, bij alle ware muziekminnaar, zeer diep wordt be treurd l. Op het kerkhof werd de volgende lijkrede, door den heer Borre, uitgesproken. Namens dc maatschappij van Rhctorika, waar Ilecliterlijke kronijk. Donderdag 7 dezer, heeft het assisenhof zich bezig gehouden met eene zaak van di ukpersmisdrijf ten laste van hel Oude Nieupoht, in den persoon van zijnen redakleur, M. Adolf De Bdauweke. Over cenige maanden verscheen in dat blad een artikel in welke de heer L. De Jaegiieii, voorzitter der Burgerlijke Godshuizen van Nieuport, zich het voorwerp meende te zien van aard om zijne eer te schenden. Twee vragen zijn aan den jurij voorge geid geworden; de eerste, voornaamste, in zake Watei'loainf; te Nieuport. Alom in onze streek hoort men, ten gevolge der overvloedige regens, over de overslroomingen klagen. Wij vragen bij deze gelegenheid waarom het zoogenoemde Schuvfbalkensluis, weinig opwaarts hel Oude-Vcurnesas.te Nieuport, niet sedert langen lijd afgebroken en weggeruimd is, even zoo een dergelijk sluis, weinig opwaarts het IJpersas, is afgebroken en weggeruimd geweest. Immers bedoelde sluis werd uilsluitëlijk als toe gang voor de reeds verscheide jaren afgebroken (»o.>tduinkerke-h:dvcmaan daai gesteld; deszelfsope- ningsbreedte heeft slechts dc helft der vaarlbreedle en is daarenboven niet in de middenrichling der vaart maar in eene schuinschc richting gemaakt. Het vormt dan een wezeiillijk vertragend hin derpaal voor de watcrlossing; lot bewijs der al daar, tijdens de lozingen, beslaamlen waterval. Wij roepen hierop de aandacht van wie het behoort en bijzonderlijk van het bestuur onzer Noordwalering, op dal zij bij bevoegde overheid aandringc voor hel wegruimen van dit voordozen militaire werk, thans niet alleenelijk nutteloos maar schade vuroorzakond. Algenievnc 'Fjjdingen.. Vrijdag aanslaande zal het koninklijk harmonie- genoolschap van S.’c Gecilia, zijn patroonfeest vieren. Te dezer gelegenheid, zal er ’s avonds op Stads schouwburg een groot Concert met Vertooning gegeven worden. De vertooning zal gegeven worden door het Nederlandsch Toonccl van Gent. De persoonen geen deel makende van de maat schappij, zullen deze vertooning mogen bijwonen, mits den gewonen prijs der vertooningen te be luienGalerie 1 fr. 50. Parket 1 fr. Parterre 50 c. Maandag morgen 11 dezer, bij storm weder van bet Noorden, heelt de Nieuportsche loodsboot u* 1 schipper Em. Vroome, op 20 engelsche mijlen afstand van de kust, de Oostendsclie visscherssloep n” 17 ontmoet die in nood verkeerde, niettegen staande het slecht weder en de hooge zee, is men er in gelukt van de loodsboot twee mannen, de loods Zonnekcin en de leerling 11. Bailheul aan boord van de sloep over te zeilen. Volgens ver klaring van een der vier aan boord zijnde mannen, zou de sloep de vorige nacht al over den Hindor- bank komende, een geweldige zware zee aan boord gekregen hebben, die de stuurman en een man over boord geworpen heelt, den overloop en boom in stukken geslagen de sloep half vol water en dc ballast over een zijde geworpen. De overgebleven mannen waren algemal van werken, en riepen jammerlijk om hulp. Dank aan de moed en de be werking der Nieuportsche loodsen, is het hun- gehikt de sloep en manschappen te behouden en dinsdag voormiddag in de haven van Nieuport te brengen. Men schijlt uil Oostende dal de stoomer Comte de Flandre, komende van Dover, aan wal is geslagen ten westen van hel staketsel. De corres- pondencie is ontscheept; dc passagiers zijn aan boord. Het vaartuig lijdt weinigen zal vlot raken met de hooge lij. Men meldt uil Eccloo, 11 november: Dins dag is hier bijna een gansch huisgezin door koper groen vergiftigd geworden. De huisvrouw had e< n nieuwen bodem laten maken in eenc kasserol en daarin peeren gesloofd om die bij 't noenmaal te eten. Zij had geen acht genomen op de wij/o waarop de nieuwe bodem in de kasserol was ge maakt, doch proefde de poeren en vond er een aardigen smaak aan. Hiervan kennisgegeven heb bende aan haren man, vond deze de peeren zoo zwart als inkt. Toen hij die proefde ondervond bij de aanwezigheid van kopergroen. Bij onderzoek der kasserol bleek hel, dat de bodem met koper- soldeersel was ingelegd. De huisvrouw is onpas selijk geweest, doch andere gevolgen heeft hel ongeval gelukkelijk niet gehad. Men meldt uil Namen, 11 november Zon dag avond is er ten huize van den heer Colson, notaris, Lombaartslraal alhier, een aanzienlijke diefstal gepleegd, lerw'ijl de meid naar hel lof en de notaris in den Casino was. Toen de meid uit de kerk kwam, bemerkte zij 'dal er iemand in huis was geweest, en zij ging baren meester roepen. Deze vond de geldkist open en dc papieren lagen in «Ie kamer verspreid. Al de waarden, ten be drage van ten minste 50,000 fr., waren verdwenen. Na de plundering der geldkist, heeft men op de kamer der dienstmeid drie bankbiljetten van 20 fr. elk, 25 fr. in gelde en eene gouden horlogie ge stolen. Tol nu toe zijn de stoutmoedige dieven niet gekend. Ondanks de herhaalde berichten, eeuigen lijd geleden door de dagbladen afgekondigd, blijft bet publiek nog altijd even wantrouwig jegens dc vreemde zilveren gcldstuken, die in België wetti gen koers hebben. Hel zijn vooral de zwilsersebe stukken (engclkens) die bijna door iedereen gewei gerd worden. Deze onwetendheid is natuurlijk zeer nadeelig aan den handel en veroorzaakt dagelijks moeielijk- liedcn. Wanneer een fabrikant zijne werklieden met dit geld betaalt, dan krijgt hij het terstond terug en wanneer hij hun verzekert dat deze mun ten goed zijn, zoowel als de belgische, men ant woordt hem Ja T is mogclijk, maar niemand wil van den heer Geva, sedert 1835 lid was. Mijnheeren, Wederom ontsluit zich de aarde voor eenen onzer herigste medebroeders; nog ecus zinkt in tien schooi van graf, eenen waren kunstlief hebber. Over weinige dagen vergezelden wij Rede rijkers, eerbiedig de overblijfsels van onze geliefde koningin, en wal waren wij verre van te denken dal de pligl ons heden bij een ander graf zoude roepen, om dc laatste hulde te bewijzen aan eenen kunstbroeder, yvier afsterven zoo algemeen be treurd word. Hij is niet meer* de waardige man, die weleer als orkestmeester, zoo menige ondersteunend hand aan ons spelend personneel leendeHij is niel meer, de taalminnaar, die gedurende tien jaren, de bediening van boekbewaarder onzer tooncel- bibliothcek zoo vlijtig waarnam. Vijf en veertig volle jaren zijn voorbij gevlogen sedert bij nog jong 1 zijnde, reeds dc schitterendste blijken van eenc heerlijke toekomst gaf; hij reglveerdigde die hoop en ten jare 1833, vinden wij hem als bestuurder der maatschappij van S.*’Gecilia. Later, in T jaar 1815, als werkend lid bij ons gild aangenomen, werd hij ter zelver tijd geroepen om het muziek van Apollo le bestieren. Het goede welke hij overal slichte, verwierf hem de algemeene achting en in 1849 werd hij bestuurder van den koorzangerskring. Gedurende eene lange en roemrijke loopbaan, heelt onzen vriend Geva, geen oogenblik zijne roeping gelogenstraft, en al de genen die hem gekend hebben, hebben hem om zijne werkzaam heid bewonderd en kunnen onze woorden staven. Al de verdiensten van onzen diepbetreurden medebroeder opsommen, zou dil ons zeker in eene uitgebreide stol doen treden, waar van de omstan digheid hel behandelen niel loelaal. Bepalen wij ons met aanlcslippen dal zijnen ijver en zelfop- otlëring onbepaald waren, en dat men vrij mag veronderstellen, dat deze gestadige inspanning van lichaams en geestkrachten, zijn nog vroegtijdig overlijden kan hebben verhaast. Die ijver bleek inzonderheid voor ons gild en als professor bij de muziekschool. Sedert eeuigen lijd nochtans van de werkzaam heden van onzen kring verwijderd, voelde hij niel le min, nog T zelfde vuur voorde kunst in zijne ziel blaken. Minzaam in zijnen omgang, met mede broeders en zusters, wisl hij dikwijls door raad en daad moeijelijklieden in verbroedering om te scheppen. Ja, hij was hel, die gedurende 37 jaren den steun van Arm in de Beurs geweest is. Is ’l noodzakelijk, dal wij hem als huisvader en als onderwijzer loven? Neen, zijne diep bedrukte dochter, al zijne be droefde leerlingen zijn mei ons bij zijn graf ge knield, om meer ie zeggen dan onze woorden zonden kunnen uitdrukken. Voorwaar! hij was een zeer nuttig man, en aan zijnen arbeid heeft hij hel zoete aandenken voor zijne ziel le danken, dal wij hem eeuw ig zullen betreuren. Vaarwel, geachte medebroeder en vriend! Dal de tranen die w ij op uw graf storten op uwe kunst kroon nedcrvallen en er schilleren als hulde peerlen van uwe geboortestad over al het goede welke gij er verricht hebt. VaarwelIn eene betere wereld zien wij elkander weer! Rust in vrede. ----

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2