Een eerlid. I>e Kniuor. De Kamer heeft dinsdag de discussie begonnen van den titel van liet handelswetboek, betrekkelijk de maatschappijen. Niemand liet woord nemende in de algemeene discussie is dezelve gesloten geworden. De artikels 447 tol 171 zijn na cene woordenwis seling tnsschen verschillige leden aanvaard. »i<: gro.wwet. De Provincie en de Gemeente. De gemeente is cene verzameling van verschelde huisgezinnen welke door wederzijdscho noodza kelijke betrekkingen gemeene belangen hebben en deze ten algemeene nutte bestieren. De gemeente is niet vereenzelvigd in de huisge zinnen waar uit ze beslaat. De huisgezinnen ver anderen, vermeerderen of verminderen gedurig; de gemeente is een zedelijk wezen dat op zich zelven bestaal. Boven de gemeente- en staatszaken zijner andere te verrichten die belangrijke!' zijn ais deze der gemeente en zoo belangrijk niet als deze van den staat. Die zaken raken de politieke afdeeling ge noemd Provincie. De gemeenteen provinciale inrichtingen worden door de wet geregeld. De gemeente-en provinciale raadsleden worden rechtstreeks door de kiezers gekozen. Al wat de belangen der provincie en der ge meente betreft wordt door de provinciale en door de gemeenteraden beslist. Sommige dezer beslis singen moeten nogtans de goedkeuring van hoogere overheid ontvangen. De raadzittingen zijn openbaar ten zij in de door de wel bepaalde gevallen. Voor hel gene de rekeningen en budjetteu be treft is de openbaarheid verplichtend. Als de provinciale- of gemeenteraden hunne be voegdheid te builen gaan, is de koning of, volgens hel geval, de wetgevende macht bemachtigd om aan die onwettige akten alle kracht te benemen. De gemeente overheden alleen zijn door de wet aangesteld om de akten der burgerstands op te stellen en dezer registers te houden. Voortijds wierden deze akten door de geeste lijken opgesteld, maar zulks ware nu gelijk dan onvoldoende, want de katholieken alleen kunnen in zulke verordening eenen vasten burgerstand hebben. De Geldmiddelen. Gccnc belasting ten voordeele van den slaat mag zonder cene wet daargesteld worden. Geeno provinciale noch gemeente belasting kan opgelegd worden zonder de wederzijdsche toe stemming der provincie of der gemeente. De wetgever mag nogtans in bepaalde gevallen uitzonderingen daar aan stellen. De staatsbelastingen moeten jaarlijks gestemd zijn, en niemand vermag, door voorrecht of privi legie, van de belasting ontslagen, noch pensioe nen, noch belooningen, ten zij krachtens do wel, toegestaan worden. De openbare Macht. De openbare macht bestaal uit hel leger en uil de burgerwacht. De lichtingen der milicianen zijn jaarlijks door eene wel bepaald. Eene burgerwacht moet er beslaan, de gewone wetgever kan ze niet afschellen. Zoo dan, om hel voorstel van kolonel Brialmonl te aanveerden die van geen burgerwacht meer wil, zou men eerst de grondwet moeten veranderen. De onderofficieren en officieren der burger wacht lol den graad van kapitein, ten minsten, worden door de wachten gekozen. Geene vreemde krijgsmacht, ten ware krachtens eene wet, vermag den belgischen bodem te door trekken noch op den zelven te verblijven. Herziening der Grondwet. Do wetgevende macht is bevoegd om te verkla ren dat er aan eene schikking der grondwet ver andering moet gobragl worden. Na deze verklaring zijn de twee kamers ontbon den en er moeten twee nieuwe gekozen zijn. Deze laatste mogen geene beslissing nemen ten zij dal de twee derden harer leden tegenwoordig zijn en de beslissing heeft slechts kracht als de twee derden der tegenwoordige stemmers de verande ring goedkeuren. bewezen heeft, hoezeer zijn talent gewaardcert is. Hierop volgde het bal. Maar wal bal! op het eerste sein van hel uitgelezen orkest, huppelden twintig koppels door de zaal om dezelve slechts s’morgens ten drij en half ure te verlaten! s’Anderendangs gaf den kring eene luisterlijke prijsbolling voor de vrouwen; twee en twintig schoone en rijke prijzen door verscheidene leden geschonken werden nevens eene menigte andere prijzen door vier on vijftig aanwezige dames en juffers ieverig betwist. Zoohaast dezen kampstrijd afgeloopen was, ging men aan het kaartspelen ge paard met andere vermakelijkheden en gevolgd door een onverwachts bal, waaraan veertien kop pels, deel namen, tot s’nachls één ure. Eer dan aan de Vereenigde Vrienden, die zoo weerdiglijk hunnen naam dragen en wiens onver moeibare!! iever eene bron van uitspanning en vermaak, voor onze burgerij weel te verschaffen; moglen wij, tol hun langdurig bestaan, hunne pogingen door stadsoverheden ondersteund zien en welhaast een dergelijk feest bijwoonen. Volgens ik vernomen heb, zou dezen laatsten wcnsch zich in korten tijd wel kunnen verwezent- lijken en zou er spraak zijn een koncert ten profijlc van den armen op stadsschouwburg te geven. Bravo, wij kunnen niets anders dan een zoo edel gedacht toejuichen, daar het moet strekken tot het vermaak onzer ganschc bevolking en tot hulp onzer noodwendige stadsgenooien. Ik mag dit verslag niet eindigen zonder te spre ken over de boiling voor de mannen, genaamd wortlenbollina, welke op dijnsdag laatst, als opsluit der feesten plaats had. Vijftig leden namen hieraan deel en de eindetjes worst, werden onder liet drinken van menig lekker glasje binnengespeeld. Daarna kwam eene troep kluchtspelers eene pan tomine geve, waarvan ik ongelukkiglijk niets ver staan heben dus in de onmogelijkheid ben de fijne kneepen te vertellen, die zich daar zonder twijfel in bevonden. Kortom, alles is builen de algemeene verwachting, allerbest afgeloopen en zij die het benijden, hebben zich door de driedaagsche over heerlijke feesten, kunnen overtuigen, dat de Ler- eenigde Vrienden getrouw blijven aan den eed die zij aan den boord ceils grafs deden en den Koor- zangerskring meer en meer op den weg der voor uitgang willen doen wandelen, ter eer en ter gedachtenis van hem die er den stichter van was en tol deszelfs welzijn, zijne laatste uren heeft toegewijd. Aanveerd, M. enz. In de zitting van woensdag, heeft de Kamer do beraadslaging voorlgezet nopens de maat schappijen. Op liet einde der zitting, heeft M.,Lehardy het ministerie ondervraagd om te weten hoe het stond met de werken der groote militaire commissie en ook als er iets gegrond was in de onrustbarende geruchten door onlangsafgekondigde boekwerkjes. M. Lchardy zinspeelde op de brochuur van de ko lonel Brialmont. De minister van oorlog heeft geantwoord dat het gouvernement verhooptedal de militairecommissie haar verslag in de eerste dagen van december zou neerleggen. De minister heeft dan alle verantwoordelijkheid verworpen wegens schriften die over de militaire kweslien handelen. Dit zijn personnele schriften en de militairen die dezelve afkondigen, maken slechts gebruik van hel recht dat ieder Belg bezit in vrijheid zijne denkwijze te uiten. Zeer wel. Maar indien M. Guillaume de waar heid zegt, lioe komt hel dat er reglementen bestaan welke aan de militaire verbieden iets te doen druk ken zonder de toestemming van het ministerie van oorlog en dal menig officier is gestraft geweest om dit reglement miskent te hebben? Hebben wij hier nogmaals twee malen en twee gewichten? Is het een kolonel toegelaten wal een hiitennanl verboden is? Indien er volle vrijheid ware, zeker zou men reeds eene antwoord gelezen hebben aan het schrift van kolonel Brialmont. Maar die antwoord zal den dag niet zien. Ingezonden Artikel. Veurne, 21 November 1872. Mijnheer tie Uitgever, In de moeijelijke omstandigheden, waarin zich onzen Koorzangerskring bevind, door het vroeg tijdig afsterven van zijnen diep betreurden be stuurder, Mijnheer Rijckeboer, aanzie ik het als een plicht, hier eene welverdiende hulde aan de Vereenigde Vrienden te bewijzen, voor hel over heerlijk koncert, dat zij hunne eerleden, op vrijdag l;i,,r" dezer maand, aangeboden hebben. Het programma was aanlokkelijk. Drij kooien Les gueux de mer van Vanvolxem; Dans van Otlo en Le chant du laboureur die wij aan de kunde een onzer stadsgenooien, den heer Cesar Lust, zoon te danken hebben, werden echt meesterlijk uitgevoerd en strekken tot lof van den nieuwen bestuurder, Mijnheer J. Steyaert, die tot het aanleeren derzelvc slechts korten tijd heeft kunnen besteden. De romance voor basstem le chasseur tyrolien, gaf eune nieuwe gelegenheid aan den heer 1. Loyctte, om zich door hel talrijk publiek hevig le doen toejuichen. Hel talent van Mijnheer Nihoul is te wel bekend omdat hel noodig zij te melden dat zijne fantaisie puur pitte sur des motifs d'Obêron, geesldriftiglijk werd begroet; dien heer is niet enkelijk een muzieklief hebber, maar wel een volmaakten artiste. Waarom zou ik hier de namen verzwijgen van twee jonge juffers, die zooveel biibrengen tot het opluisteren onzer konoerlen en de lieve kinders zijn der kring en van het publiek; dat hel mij dus ver oorlooft zij, liet kundig spel van juffer Valeria Clae- reboudl tc bevestigen en haar opentlijk te roemen over de merkweerdige uitvoering der fantaisie pour piano sur le Carillonneur de Druges en der valse pour piano van Schulholf. Dat juiler Celina Balcaen hel mij ook niet kwalijk neme, indien ik mij genoodzaakt vinde, bare lieve en zuivere stem te prijzen, bij de onverbeierlijke uitvoering der romance: au bois en der verrukkende scène lyri- que, genaamd Corinne. Hel talent dezer beide juffers, kan slechts door hare groote gedienstigheid overtroffen worden en de donderende handge- klappen waardoor zij telken male begroet werden, getuigen hel vermaak dal zij aan hel publiek ver schaffen; ook werden zijnaar den tweezang: les brises du printemps terruggeroepen en genoodzaakt het leste koeplet te herhalen. Het koncert werd gesloten door het kluchtlied a bas rarithméligue, voorgedragen door onzen uit muntenden komiek, den heer Degroote, die zich ditmaal overtroffen heeften aan wie hel gezelschap Wij komen onze lezers eene goede lijding mededeelen, eene lijding die eenieder, denken wij, volgens weerde zal schatten. De heer Van Dainme-Bernier, die wij sedert lang als vriend en beschermer kennen onzer ieverige 1 en leerzuchtige ambachtslieden welke zich door wetenschap en onderwijs een treffelijk bestaan trachten te maken, heeft onlangs aan ons gemeente bestuur een aanzienlijk geschenk gedaan. Hetzelve beslaat, volgens de inlichtingen welke wij daar omtrent bekwamen, uil een groot getal charler- brieven en soortgelijke oorspronkelijke acten der jaren 1350 tol 1650, dus een tijdvak van drie eeuwen. Eenigc van die beschccuen, zijn voor do geschiedenis onzer stad en van hare kassclerij, als bronnen, zeer belangrijk. Verschelde dezer titels zijn bovendien rijk van zegels voorzien. Wij bieden de heer Van Damme-Bernier, onzen vuisten dank over zijne handelwijze, en voeden leveneens do hoop dat dit schoone voorbeeld niet vruchteloos zijn zal. Dat de eigenaren van stukken van geïnd- I den aard ook hunne offers ten voordeele der ge meente boden, hoe menig oud en verloren geaclh stuk, welke voor deze die ze liggen hebben geen andere waarde dan een oud geschrift bezitten, zou den misschien niet kunnen benuttigd worden? vermijden. 5.° En afbraak van hel IJpersas te Nieu- port, om bet tc vervangen door een nieuw sas, minstens 75 centimeters dieper en veel breeder dan bel thans bestaande, welkers dorpel 75 centimeters hooger ligt dan den (Impel van hel Oude Venrne-sas aldaar. Onnoodig over de hooge nuttigheid van dit weik uit le weiden; dc bestaande waler- slrooming is een dringend bewijs! Wij hopen dat onzen volksvertegenwoor diger M.r Leo Visarl, wiens vrienden de groole meerderheid in de kamer uilmakcH, en ook de ministersplaatsen vervullen, deze voor ons streek zoo noodzakelijke en voordeelige maatregelen en werken zal doen bekomen; zijne omzendbrieven tijdens de kieziagen getuigen zijnen goeden w il en aan zijnen invloed willen wij niet twijfelen. Alge ïi<‘<*rt<‘ '!'i j<2 i luren. De kiezing die dinsdag le Lokercn voor een gemeenlo-raadslid heeft plaats gehad, heeft den volgenden uitslag opgelcvcrdDe heer Buylc, kan didaat der kalholijken bekwaam ;>B8 stemmen; de heer Leyn.s, liberale kandidaat bekwaam er 504. Eerstgemeldé is dus tot gemeente-raadslid uitge roepen. Dien ten gevolge hebben de kalholijken de meerderheid in don raad. Men schrijft uil Gent, 19 november: Gister morgend, rond half 9 ure, bood zich ecu vreemdeling aan in het hotel den hertog van Dra- I bant, Statie-straal, alhier, vroeg eene kamer ei’ j begaf er zich onmiddelijk heen.-Ongeveer een half uur nadien, hoorde de hotelhouder een doof ge-: rueht, als van een zwaar voorwerp dat op den 1 plankenvloer viel, hij verontrustte er zich terstond niet in. Maar later, de vreemdeling niet ziende beneden, komen en aan het gerucht denkende dal hij gchoofdl had, ging M. Leduc aan de deur zijner kamér klop-, VERVOLG L!

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2