Bi tei V A N V Iï u R N E, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN SET ARRONDISSEMENT. |;W 48.' 1874. I Veurne, l'y Januari 7-45 6- 30 7- 43 6-63 7-40 11-00 9-M 1 12-08 9-10 10-20 1448 4-33 1- 33 2- 43 3- 43 6- 00. 7- 34. 9-05. 5-10. JAAR. <1 IS 0-00 0-00 om met zijne troepen den Prah over le trekken. Foor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, tr. 3-73 ken jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij P. Ryckeiioeii, Oostslraat 6 te Veurne, en op al onedele moest zich te vrede» houdend bekend maakt I uwe batterijen op te geluk! welke vreugdehoe geestdriftig zult I gij ook in uwe taal antwoorden ’t Is omdat de moedertaal wezentlijk de zedelijke band is, die hel krachtigst en het nauwst alle landgenoten aaneen sluit; het innigste bestanddeel van het vaderland; omdat de taal is gansch het volk. Ziedaar waarom wij geene echte vader landsliefde begrijpen zonder de liefde voor de moedertaal; ziedaar waarom wij, als echte vaderlanders, vlaamscbgezind zijn. de postkantoorcn van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. BtaBMHBUMamtimMffiiaaKHESMmnscanaaxBcanESKizszras POLITIEK OVEHZIC11T. De nationale vergadering van frankrijk heeft de algemeene beraadslaging gesloten der wel op de meiers: er werd met 578 IJZEREIi WEG VAN LICHTERVELDE-VBURNB NAAR DÜINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. ÉnRcliHJt-ing betnalbnnr voorop: Feodaliteit of Ixieiiwezeii. (vervolg). De instelling van het ridderschap heeft veel tot de verzachting der zeden bijgebracht. Het wierd ingesteld om in die barbaarsche tijden, waar een ieder zijn eigen rechter wilde zijn en de onkrach- ligsten de nederlaag hadden, de vrouwen, de ver- stoolcncn, de kinderen te beschermen. Ten aanzien van het gerecht, waren twee soorten van persoenen, de vassalen of onedclen en de poeste mannen of onedclen, de hoer en de slaven. Voor wal de klas der onedclen betreft, was in elk i leengoed hel gerecht uitgeoefend door den heer. Hij besliste alle zaken op zijne manier en het was er mede gedaan. Goed of slecht gevonnist de De edelen oordeelden zich wederzijdiglijk. Van daar het principiumniemand mag ten zij door zijne gelijken geoordeeld worden. Dat wilde zeggen j dal deedeknandoor geenen onedele», mocht geoor- I deeld worden, dat de baron door eenen baron, dat 'Ik de graal'door eenen graaf moeste recht ontvangen Volgens eene mededeeling aan den Journal de Liège, zou de financiële toestand van België in het geheel niet geruststellend zijn. Zie hier wat er over dien toestand gemeld wordt. Het is voor niemand een geheim dat het Gouver nement zeer aanzienlijke verbintenissen lichtzin nig heeft aangegaan, en het zeer moeielijk aan die verplichtingen zal kunnen volkomen. Het geldge brek doet zich zoodanig gevoelen, dat de Minister van openbare werken onlangs bevelen heelt ge geven de uitgaven te verminderen waar het maar eenigzins mogelijk is, En terwijl Staatspenningen onberaden verpand zijn, eischen dringende nood wendigheden nieuwe uitgaven. De Minister van financiën bevindt zich in de grootste verlegenheid, want ónmogelijk tot eene nieuwe leening zijné» toevlucht te nemen. En inder daad, de leening van drie honderd inillioen, aan drie per cent, is nog niet geklasseerd; de bank- ment zijn ter hulp gekomen, met voor het grootste J rinnl rlrxr» lonninir »i» <i II. de gansche uitgestrektheid der wereld; de i zon, die er ons verlicht en verwarmt, is dezelfde die hare stralen zendt van de noordpool lot de zuidpool; de menschen beslaan er uil vleesch en boenen gelijk bij onze antipodenMaar!... Maar die menschen, die medeburgers boezemen ons zekere bijzondere gevoelens Minister Van broederliefde in, 1 1 gelijkenissen hebben met ons eigen; zij denken op dezelfde wijze, zij gevoelen het zelfde, zij hebben dezelfde zeden, zij spre- I ken dezelfde taal, met een woord, zij zijn, 1 onder alle opzichten, trouwe afbeeldsels van ons eigen. En ouder alle die gelijkenissen is er geene, die ecfllm krachtdadigcren invloed bezit, die meer oppermachtig zij dan de laai. Geen beter kenmerk van de nationa liteit dan de taal. Verbeeld u in een vreemd land, waar sinds langen tijd niets dan eene vreemde taal in uwe ooien klinkt. Up zekeren dag, geraakt gij, in die zelfde vreemde taal, in gesprek met iemand, die u dal hij een uwer landgenoten is; vreugde zal gering zijn. Maar veronderstel dal eensklaps u ie mand aanspreekt in uwe moedertaal, w< 2421. ZATERDAG 17 JANUARI Hot Vaderland. Ten allen tijde is hel vaderland door dc dichters bezongen en verheerlijkt, door alle burgers bemind, ja, ten koste van goed en bloed, verdedigd geworden. Die naam alleen wekt gevoelens op, welke niemand die hel hert op de iechte plaats heeft, loochenen of onderdrukken kan. De vaderlandsliefde heeft wonderen van heldenmoed en van zelfverloochening voortgebracht. Maar, wal is het vaderland? Verstaal men daar door slechts hel plekje gronds waar wij geboren zijn? Ver slaat men daardoor slechts het land als gcoijraphicke u ildrukkintj Voorwaar, neen De bodem, dien wij in ons vaderland belreden, is van dezelfde Stol als de bodem huizen die, in deze omstandigheid, hetGouverne- van geheel de aarde; de lucht, die wij er ment zijn ter hulp gekomen, met voor het grootste ademen, is dezelfde die zich beweegt over deel der leening in te schrijven, berouwen het bitter: de leening behouden zij in portefeuille, en alzoo, ten hunnen zoo wel als ten nadeelc der algemeene welvaart, blijven aanzienlijke kapitalen builen omloop. Hel onvermijdelijk gevolg van dien toestand, is eene nieuwe vermeerdering van lasten. Zoo is hel met de Staatsschatkist gelegen. Heer Jacobs heeft, als minister, de lasten van drie mil- lioen verhoogd; grootelijks is het te vreezen, dal Malou voor den heer Jacobs niet zal onderdoen. IJZEREN WEG TAN DIXMUDE NAAR NIEÜP0RT. Van Nieuport naar Dixmude 7-40 11-00 4-! Dixmude naar Nieuport 9-55 2-*0 8-37 Missigit te versterken en richten. De engelsche generdal Wolseley heeft der wel op de meiers: er werd met o/8 uit Cape-Cpasl-Casile het telegrafisch be stemmen legen 516 besloten, dal men lol richt gezonden, dat hij zich bereid maakte dc beraadslaging der artikelen zou over gaan. De linkerzijde deed eene nieuwe poging om de verdaging le bekomen. Een voorstel wérd met dit doel door den heer de Presensé nedergelegd; hel strekte om le beslissen dal de commissie van decen tralisatie binnen de twee maanden haar verslag over de gemeentewet zou neder- leggen, bij welke de wel op de meiers zou gevoegd worden. De meerderheid heelt dit geweigerd. Het voorstel van den heer de Presensé werd verworpen met 556 stemmen tegen 292. De grondwettige commissie heeft den ouderdom om kiezer te zijn op vijl en twin tig jaren bepaald. De benadigingscommissie heeft mede- deeling bekomen van den staat, waai in be knopt hel werk is uiteengezet van hel krijgs- gerechl, in de vervolgingen der zaken van de Commune. De krijgsraden hebben 49,066 vonnissen geveld. Volgens de Italia van Home heelt dc ro- meinsche congregatie der bisschoppen den zendbrief van den fransclien minister de Eourtou onderzocht, waarbij de fransebe geestelijkheid tol zekere omzichtigheid wordt aangemaand. De congregatie zou beslist hebben dal de bisschoppen zich aan geene drukking moeten onderwerpen. Volgens de laatste lijdingen uit Cartha- gena heeft de stad zich zonder nieuwe bloedstorting overgegeven. De gebouwen hebben veel geleden. De spaansche fre gatten hebben den sloomer der opstande lingen Uarro buit gemaakt; dit schip had uitwijkelingen aan boord en wilde er mede Carlhagcna verlaten. Een gedeelte der troepen, die Cartha- gena belegerden, is reeds in de richting van Valencia vertrokken, om eene nieuwe krijgsverrichting legen de Gardisten te ondernemen, die zich in de provinciën Valencia en Aragon bevonden. De staf vqn gemelde troepen, met generaal Lopez Do minguez aan hel hoofd, is in Carlhagcna getreden. De overwinningen van bel spaansch gouvernement le Carlhagena en elders, zoo wordt uil Berlijn gemeld, laten toe te denken dat de kans veld wint om dat gou vernement door de vreemde mogendheden te doen erkennen. Eene ollicieele depeclie van generaal van Swielen, gedaglcekend van 9 januari, luidt dat de hollandsche troepen voorlgaan met edeburgers omdat zij velerlei v.y-1 UB 1 I ■i i i‘‘ .il.rï» Rrinvnn on iyaIiI vrnrlif vrii J 1 I w..», UI» gUMUSJCCIU, UU IJUIlh- l'Vb- Ki’ -Ji F j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 1