J i VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. de geestelijkheid biltere klachten aanhef- 7-40 9-53 12-08 9-10 10- 20 11- 18 6- 00. 7- 54. 9-08. 5-10. 4-33 1- 38 2- 45 3- 43 Van Veurno naar Lichtervelde Lichtervclde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkcrkc naar Veurno Hier, in ons land, leven de kloosters ge- •4- ..'.j niemand be kommerd er zich over. Hel is slechts als ze hunnen regel te buiten gaan, dal de erfgenamen van rijke overleden, somtijds iets van captatie of dergelijke rijkmakende middelen spreken. Wij leven in ons huis gelijk het ons belieft, dat de paters en nonnen het ook doen. Maar nog eens het schijnt dal, in Oostenrijk, deze groolc vrijheid de onafhankelijkheid der overheid bedreigt en dan, gelijk het recht is, als men niet te vreden is met zijne eigene vrijheid, maar deze van een ander wil schenden, mag en moet de overheid zulks beletten. De ultramonlancn, volgens hun zeggen, bezitten de ware vrijheid, zij alleen kunnen ze genieten! Ik geloof het gemakkelijk, want de vrijheid voor hen is slavernij voor anderen zij hebben alles le zeggen, mogen overal gebieden krachtens hunne instelling zelve, alle zaken zijn aan hun oordeel onderworpen want zij alleen bezitten de waarheid! Waar gaal men mol zulk een stelsel liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving botanlbnar voorop: IJZEHEH WEG VAK LICSïERVELDï-VEURNE KAAR DUINKERKE. 7-43 6- 30 7- 43 6-58 V.' 2425. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Va» Nieuport naar Dixmude 7-40 12-00 4-23 0-00 Dixmude naar Nieuport 9-53 2-20 8-37 0-00 I eenieder is onze leus! Wij vragen deze vrij- i - lieke, dat de jesuilen politick verslooten I wordt. De oogen gaan open, men begint le vc slaan dat, onder voorwendsel van godsdienst, de heerschz.uchl alleen in hel spel is. dal de bédoken plannen geenszins de verwezenllijking zijn der gekende, ’T is de voortzetting van den groolen strijd dien wij toejuichen om dal de prelenlien van Rome le overdreven worden, en dal de 1 weerdigheid van ieder mensch, die denken kan, vereischt deze onrechtveerdigc inpai nting legen le kanten en te belenen. Na Italië, Zwitserland, Pruisen, Engeland komt nu hel rooinsch katholijk Oostenrijk. laaslslc moest zijn om legen de ullramon- laanschè politiek op le komen, verklaart haar ook den oorlog. Dal is de genadeslag aan hel wormslichlig stelsel toegebraclit. Verscheide wetsontwerpen komen in Oostenrijk aan den Reichsralh onderwor pen le worden. Hei eerste ontwerp schaft vollcdiglijk het concordaat al. Al de geestelijke benamin gen, ’l zij door den Paus, ’t zij door de bisschoppen gedaan, moeien van te voren aan de overheid kenbaar gemaakt en door haar aanvaard worden. Dit recht bezitten noch vragen wij niet in België. Hier is Staat en Kerk gescheiden. Vrijheid voor geestelijke ambtenaren gelijk voor wereldlijke, dat alleen is ons verlan gen. .Maar, in landen gelijk Oostenrijk, waar de geestelijkheid zich opentlijk met ’s rijkswetlen in oppositie stelt, daar moet men wel de noodige maatregelen nemen wil men de onafhankelijkheid van de bur gerlijke overheid bevrijden. Zekerlijk zal Poor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Poor (/arisch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar fr. 7-00 Poor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboeb, Ooststraat 6 te Veurno. en op al de postkanloorèn van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. ZATERDAG 51 JANUARI 1874. 48/ JA AU. POLITIEK OVKIAZICHT. De grondwctlelijke commissie der nalio- i nale vergadering van frankrijk heeft in hare zitting van eergisteren de benoeming van oenen afgevaardigde voor ieder arron- dissentent verworpen. Zij heeft vervolgens I de algemeene beraaadslaging gesloten en zal zich in hare aanslaande zitting onledig houden met de wijze van benoeming der afgevaardigden. Ook de engelsche minister Gladstone heefi hel woord lot zijne kiezers van Green- wich gericht. Hij zegde: daar de heer Disraeli geweigerd heeft het gezag le aan vaarden blijft er mij niets anders over dan hel Parlement le ontbinden, daar de mi- nisterieele meerderheid verminderd was. Antwoordende op de verwijtingen van den i heer Disraeli, zc_..^ .L 1 dal de inlandsche wetgeving meer de aan- dacht van het Parlement vei dient dan de vreemde staatkunde. Hij herinnerde de vei klaring, door den heer Disraeli in hel Parlement bij hel begin van den fransch- pruisische oorlog gedaan, dat Engeland bij verdrag gehouden was om aan Pruisen het bezit der Rhijnlandsclic provinciën le waarborgen en eenc gewapende onzijdig heid in acht nemen moest, eene houding, voegde de heer Gladstone er bij, die hel land niet zou goedgekeurd hebben, omdat zij vol gevaar was. De heer Gladstone verklaarde vervolgens dat hel ware vraagstuk voor hel land de linancien zijn; hij houdt slaande dal al zijne voorstellen kunnen in praktijk ge- stek! worden met besparingen in te voeren. Hij beslool door de liberalen lol de.een dracht aan le moedigen en zegde dat hij er zal van afzien om hunnen leidsman le zijn, indien zij zich verdeden. .Men meldtuit Bei lijndaldelieerScliiill/.e- Delilzsch in hel zesde district tol lid van iel duilsch Parlement is gekozen gewor- len; te Hamburg zijn de hoeren .Moering 'n Schmidt, beide liberalen, gekozen. Hel memorandum, dooi het spaansch gouvernement aan de vreemde mogendhe- len gestuurd steil hei karakter en den ïorsprong van hel tcgcnwoordiggezagvast. iemeld gouvernement legt er zijn staat kundig programma in uit; hel verklaart dat iet de grondwet van 1869 zal handhaven, nin hei artikel dal door den troonsafstand an den laatslen koning niet meer toepas selijk is. Hel zal in de inrichting der vol- nachten den vorm behouden, dien hel ge- csiigd heeft gevonden. Het heeft de dicta tor van hel vroeger ministerie geërfd. Van de parlementaire medehulp onsla- >vn, zal het spaansch gouvernement alle I middelen uitputten om den burgeroorlog le eindigen en de woesledriften der dema gogie te beteugelen. De denkwijze, ont slagen van de onrust, die de opstanden en hei juk der gewapende menigten doen ont slaan, zal zich in de stemmingen der natie uitdrukken, door de Cortes vertegenwoor digd. Hel gouvernement zal de ledigle aanvul len, door den troonsafstand gelaten, liet zal in de grondwet van den slaat de verbe teringen aanduiden, als onmisbaar erkend, liet zal zich als vereenzelvigen met de roemrijke omwenteling van 1868, het ge zag zal er krachtdadig de staatkundige be- duidenis van handhaven. van ‘len Veurne, 31 Januari, egde de heei Gladstone, |)e aanmatigingen van hel nllramonta- nismus zijn overal met dezelfde genegen heid aanveerd. Hel is niet alleenelijk in proleslansche landen, maar ook in katho- fen en door alle middels doen geloven dat er godsdienstige vervolgingen geschieden, inaar, boven dat zulks maar ijdele praal is, moet herkend worden dat deze, die zeggen vervolgd te zijn, de eerste beginners ge weest zijn. Dat is omtrent gelijk mijn ge- buur die zou schreeuwen dat hij vervolgd is om dal ik hem in mijn eigen huis buiten gezel heb, uil reden dat hij er wilde den meester spelen. Krachtens het tweede ontwerp al de publicalien der bisschoppen zullen moeten aan de goedkeuring der overheid voörge- Sleld, en, in geval dat zij de openbare orde benadeeligen, ingetrokken worden. In Belgie schrijven en publiceren de bisschoppen wal zij willen, slechts blijven zij verantwoordelijk voor de misdrijven die zij zouden kunnen begaan. Aan de vrijheid gewend zijnde, kan zulk stelsel ons geen hinder toebrengen. Vrijheid voor heid voor ons zelven en, in geene omstan digheid, zouden wij ze aan een ander willen ontkennen. Maar Oostenrijk is Belgie niet, daar verstaal de geestelijkheid de zaken geheel anders en zoo moet ook bijgevolg de wereldlijke overheid geheel anders han delen. Door hel derde ontwerp zullen al de kloosters aan het toezicht van den Staal en hunne statuten aan zijne goedkeuring onderworpen worden. Een klooster zal geen een kloosterling mogen aanveerden zonder daarvan kennis aan de overheid te geven. Zijne aposlelijke majesteit, die zekerlijk de lijk zij hel geradig vinden I - - k w ADVERT

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 1