,rf Voorwaar, c’dtait comme tin bouquet de XX. I 4 hebben. 4 Ingezonden Artikels. Veurne, den 3 februari 1874. m EES WOORD OVER Oilït POURIERS. Mijnheer de Uitgever, Coxide. Adinkerke. Houthem. Veurne. Steenkerke. Leysele. Houthem. Adinkerke. Oeren. Veurne, id. Leysele. Coxide. Adinkerke. Veurne, Adinkerke. Bulscanip. Veurne. Houthem. Veurne. Coxide. Veurne. Adinkerke. Coxide. id. Adinkerke. Veurne, id. id. Moëres. Adinkerke. Coxide. Leysele. Veurne. Bulscamp. Coxide. Houthem. Coxide. Houthem. Veurne. Leysele. Adinkerke. Veurne, id. Leysele. Veurne. Adinkerke. Steenkerke. Veurne. id. Houthem. Steenkerke. Veurne. id. id. Adinkerke. id. Veurne. Steenkerkc. Coxide. Adinkerke. Veurne. Steenkerke. Veurne. Adinkerke. Oeren. Veurne. Houthem. Veurne. "u,sc.nnp. Veurne. id. £eysele. Houthem. leysele. »ouihem. Coxide. Veurne. Boutliem. ^leenkerkc. Veurne. id. ’^ysele. ('Oxide, ^'yscle. eurne. Houthem id. Adinkerke id. ^cysele. eurne. Adinkerke. id. Bouthem. eurne. id. Bouthem. Sleenkerke. Veurne, den 5 februari 1874. Mijnheer de Uitgever, Iedereen heeft mol veel voldoening vernomen, door uw nummer van zaterdag lest, dal er zou kwestie zijn van eene aanslaande looncelverloo- uing, welke door hel vermaard nationaal tooneel zou Deze verlooning zal, zonder twijfel, bij eiken tooneelliefhebber welkom zijn, en ik mag u verze keren dal menigeen reeds verlangt de uitmuntende looneellroep, onder hel bestuur van d'heer Victor Driessens en de medewerking van de vermaarde tooneelspeelslcr Mej. Beersmans, alhier te zien optreden. Verhopen wij dat het verlangen des publieks zal voldaan worden, en wij de gelegenheid zullen hebben deze arlislen te bewonderen. Aanvcerd, 51.r de Uitgever, mijne .vriendelijke groetenissen. Een liefhebber van tooneel. wij naar het zesde werelddeel cm hun slillekens te laten rusten in Abrahams schoot, 't is te zeggen in vrede Ik van mijnen kant 51.rdeUitgever, juich alles toe wat goed voorlbrengt, en ik breng altijd gcern hulde aan dezen welken lof verdient en denzclven waardig is. Zelfs zou ik nog bij hel korps pompiers iets willen bijvoegen die hetzelve noch zou vol maakter maken, en, in geval van brandrampen, eene betere waarborg tegen alle schade en verliezen, voor de ongelukkige eigenaar of pachter, zou te weeg brengen. Doch komen wij ter zaak: Wanneer er eene brandramp plaats heeft, sneldl er eene menigte volks langs alle Kanten naar toe. Onder die toegesnelde menigte bevinden er zich drij soorten van mcnschcn: in de eerste soort be vinden zich diegene, welke moedig de handen aan hel werk slaan en alle mogelijkc hulp bieden. De tweede soort zijn deze, welke enkelijk uit nieuws gierigheid er naar toe gaan, om alles af te zien zonder hoegenaamd de minste hulp te bieden, en onder deze soort bevinden zich hel grootste getal; terwijl men in de derde soort deze aantrell, welke van zulke omstandigheden gebruik maken, om alzoo in troebel water te visschen, en onder den dekmantel van hulp en redding, de meubelen en den huisraad helpen vluchten, en in dil oogenblik en bedwelming zich van dieverij bedienen, den huisraad vei brijzelen, en als uil kwaden luim, alle mogelijke schade toebrengen. Om dil misbruik te voorkomen zoude men moe ten mannen hebben die, in geval van brand, zich uilsluileiijk zouden bezig houden met het toezicht, teneindealleschade of ontvreemdingen te belenen, en de voorwerpen zoo veel mogelijk le redden. Doch wie zal zulks doen, zal liel korps pompiers zich hiermede gelasten? Neen. Dil is volstrekt onmogelijk, omdat hunne hulp meer als noodig is bij hel beslieren der brandspuiten. Zal hel de policie, of de gendarmen zijn die deze taak zullen volbrengen? Dil ware ook onvoldoende, uit reden hunne waakzaamheid en hunne toezicht, in zulke gevallen, ten allen kante noodig zijn, en zij moeite genoeg hebben om de massa volks langs alle kanten af le keeren, of om volk tol medehulp der pom piers aan le werven, en de orde en de regeltucht op de plaats te behouden. Daarom M.r de Uitgever, zou ik willen dal, bij hel korps pompiers, eenige getrouwe mannén ge voegd wierden, die hiermede zoude gelast zijn. Die, wanneer eene brandramp in stad of deszelfs omtreek plaats heelt, zich seffens, zonder zich te bekreunen over de andere pompiers of hel blusch- matericel, er zouden naar toe loopen, en, op die wijze, hunnen dienst als voor eigene rekening zouden verrichten. Alzoo zou dil klein korps, onder den titel van brandbewakers, bij hel korps pompiers gevoegd, geroepen zijn om groole diensten te bewijzen en allerlei schade te beletten. Hel eene, mij dunkt, is zoo hoogst nuttig al hel andere. Ik verhoop, 51.r de Uitgever, dat deze wie hel aan gaat mijne gegronde bemerkingen niet zullen ten kwade duiden, en dal men zich zal verhaasten deze zoo nuttige inrichting, die reeds in verscheidene sleden beslaat elf' de beste waarborg oplcverl, alhier ook tot stand te brengen. Aanvcerd, 51.r de Uitgever, enz. Met veel voldoening heb ik, in uw nummer van van Antwerpen, op stadsschouwburg alhier 24 januari laatst, uwe bemerkingen gelezen nopens gegeven worden. orixe pompiers, die, gelijk iedereen het moet be kennen, allen lof en achting weerdig zijn, voor de uitmuntende diensten, den moed en don vlijt die zij allen, mei hunnen Commandant aan hel hoofd, aan den dag hebben gelegd, telken keer dal de noodklok eene brandramp in stad of in het omlig gende aankondigde. Zulk korps, geroepen zijnde om oneindige diens ten aan het algemeen te bewijzen, moet natuurlijk de achting van elkeen verdienen, cn mag te recht aanspraak maken, zooveel mogelijk, op de onder steuning van wege ons stadsbestuur, uit reden dat deszelfs inrichting onder alle opzichten niets mag te wenschen laten, het zij in kwestie van man schappen, hel zij in bluschmatcrieël of deszelfs goede beoeflening. Iedereen moet bekennen dat een goed korps pompiers op een goeden voet in gericht, eene loffelijke, eene onmisbare en eene allczins nuttige instelling is. Doch men vindt men ehen die oogen hebben en niets zien, die ooren hebben en die niets liooren, en die alleenlijk bekwaam zijn om alles, zoo men zegt, over den hekel le halen, wanneer hel van hunnen kant niet waait. Doch deze soort verzenden Ileeli terlijke Kronijk. ASSISENHOF VAÜ WESTVLAAIIDEREil. Maandag zijn de debatten begonnen in de be langrijke zaak van den diefstal op het kasteel van den heer de Penaranda le S.‘ Michiels, bij Brugge. Hel verhoor der 50 getuigen is donderdag ge- ëindigd. De uitspraak zal waarschijnelijk heden plaats 1. -1.1. UitMlug «Ier mlllcie-lotliiK van ho J kanton Veurne, voor 1K74. 34 Pil Stanislas, 35 Malsaerl Felix, 36 Blanckaerl Hubert, 37 Viacnc Josef, 38 Palfliel Aloisius, 39 Feys Bruno, 40 Carney Dcsiderius, 41 Blieck August, 42 Vaudenbulcke Karei, 43 Deburchgraeve Lodewyk, 44 Lammens Julius, 45 Debandt Hippoliel, 46 Lehouck Hendrik, 47 Delanoeye Adolf, 48 Bruynoghe Bernard, 49 Lycke Karei, 50 Dcwacle Hendrik, 51 Vanmassenhove Désirc, 52 Ryckman Florimond, 53 Dcwilde Hendrik, 54 Vanhove David, 55 Hinderyckx Aloisius, 56 Dekerf Frederik, 57 Ronse Fréderik, 58 Deboulle Emiel, 59 Hennaert Karei, 60 Vanslaevel Karei, 61 Seghers Alfons, 62 Deelens Guslaaf, 63 Alderweireld Francis, 64 Tyleca Martin, öieenne 65 Vankemmelbcke Engelbert, Veurne. 66 Goutsmit David, 67 Vandenplassche August, 68 Vandewalle Joannes, 69 Boonefaes Hector, 70 Guilinck Hippoliel, 71 Iloose Honoratus, 72 Baelden Hendrik, 73 Luyssen Theodoor, 74 Ghyselen Henri, 75 Houcke Renatus, 76 Vuylsteke Alfons, 77 Ryckeboer Honoratus, 78 Dcsaever Dominicus, 79 Viaene Joseph, 80 llreem Theodoor, 81 Maekelbergh Amand, 82 Depuydl Abdon, 83 Torney Leopold, 84 Reynaert Hendrik, 85 Amey Carolus, 86 Goutsmit Ambrosius, 87 Adam Guslaaf, 88 Zonnekeyn Florimond, 89 Plaetevoet Rochus, 90 Declerck Hendrik, 91 Baelen l’ieter, 92 I’ynson Leo, 93 Dawyndt Alfons, 94 Roeyaert Hendrik, 95 Laniez Julius, 96 Maes Franciscus, 97 Legein August, 98 Roosc Theodoor, 99 Desmedt Hendrik, 100 Top Dcsiderius, 101 Calcocn David, 102 Ronse Karei, 103 Vandamme David, 104 Dehouck Julius, 105 Deburchgraeve Polidoor, 106 Dehouck Honoratus, 107 Brysse Karei, 108 Deroo Lodewijk, 109 Lust Aliens, 110 Dewaelc Remigius, 111 Boucksoonc Hendrik, 112 Verhaeghe Karei, 113 Vandecasserie Hippoliel, 114 Ecsaegher Constant, 115 Vërcecke David, 116 Marcus Seraphinus, 117 Pauwels August, 118 Verharne Emiel, 119 Vandenberghe Henri, 120 Roose David, 121 Bullheel Désiré, 122 Blondé Albertus, 123 Torrelle Leo, 124 Verhaeghe Benjamin, 125 Legein Engelbert, 126 Glarys Karei, 127 Descliiclcr Josephus, 128 Lapiere Eduard, 129 Depoorlcr Hyppoliet, 130 Vercoutter Bcncdiclus, 131 Goderts Hendrik, 132 Voorons Lodewijk, 133 Mesdagh Hendrik, Concei't t»ïj S.,e Cecilia. Hel tweede concert onzer koninklijke harmonie maatschappij dal zondag avond plaats greep, werd door de muziekminnaars met groole nieuwsgierig heid te gemoel gezien. Immers eene eerste zange res, P’ prijs van hel brusselsch conservatorium, zou er zich laten hooren, en men had mei zooveel lof over haar gesproken, en hare hooge verdiensten zoo opgehemeld, dal die groole nieuwsgierigheid zeer natuurlijk was. Beginnen wij maar met te zeggen, dal de uit voering van hel concert aan de hoogste verwach ting beantwoord heelt. De harmonie heeft zich wonderwel uil den slag getrokken en den lof van alle kenners wegge dragen. Vele verdiende toejuichingen kwamen elke uitvoering begroeten. M.r Nihoul, onze uitmuntende fluitist, heelt nog maals, alhoewel het op hel programma niet was aangekondigd, ons meteen lief stuk uitzijn rijk repertorium vergast. Altijd met den zelfden geest drift wordt M.r Nihoul onthaald. Dezen heer is niet enkelijk een muziekliefhebber, maar wel een volmaakten artist. Hij speelt met zoo eene buiten gewone zuiverheid en bevalligheid, met zooveel zielskracht en uitdrukking, dal men zich waarlijk bewogen gevoeld en niet kan nalaten den geestdrift en de bewondering, welke hij doel ontstaan, lucht te geven. 51.r de Bette, trombone solo des Konings, speel de twee zeer mocielijko stukken voor trombone met buitengewoon talent cn oogstc veel toejuichin gen in. Mejufler de Bette, eerste prijs van het conser vatorium van Brussel, heeft zich haars naams weerdig getoond. Onnoodig hier door lofwoorden een talent te doen waardeeren dat allen lof over treft; het talrijk publiek heeft genoeg kunnen oor- (leelcn over de teederhtid, de zuiverheid en de juistheid harer stem. Hoe zacht en zoet 1 Hoe liet en fraai Op eene uitmuntende wijze zong zij hare ver- schilligc muziekstukken. Onberispelijk was hare voordracht. Hoe spreekt zulke uitvoering tot hel verrukte gemoed! Meevoelt zich als van levenslust doordrongen! Ook heeft het uitgelezen en talrijk gezelschap, door bisgeroepen cn handgeklappen, zijne verrukking en tevredenheid laten uitschijnen en bewezen dal het naar waarde heeft weten te schatten, het talent der verdienstelijke artiste, mejufler de Rette. Niet min was haren bijval in de scène van Zampa, waarvan de voornaamste vertolking haar was toe vertrouwd. De uitvoering van dil stuk liel ook niets te wenschen over. De kooren der leerlingen van de muziekschool en der leden der harmonie; de koepletten van den heer E l. de Groole, alles was puik en werd op de genoeglijkste wijze uitgevoerd. Onnoodig hierbij te voegen dal luidruchtig hand klap de zangers ten deele viel. Ten slotte zullen wij zeggen, dal zulke muziek feesten er veel toe bijbrengen om den kunstsmaak aaa te kweeken, de vereering le bevorderen van hel edele en het schoone, cn zij lol eer en roem strekken der maatschappij, welke die weet in te richten. Op hel concert volgde een bal. Maar welk een bal!T' fleurs 1 4 1 i I I - s 1 I,-! i—iHl-—o. r 11 V.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2