f fète des Condoles en L<e>ttcr>nlcii'vvM. Op 25 dezer zal hel NEDERLANDSCH MUSEUM Ksijjezonclen Artikel. Veurne, den 9 februari 1874. Mijnheer de Uitgever, Candidus mag nu slapen op beide zijne ooren. De socieleilen van Veurne staan op geen’ sprieten meer. De rederijkers hopendus zij leven. Cecilia heeft een luisterlijk concert gegeven door bal gevolgd; de Bastianisten die nu een’ slruischen hoofdman hebben, zagen vele liefhebbers aan hunne gijmnastieke oefeningen deel nemen en gisteren hebben de Choorzangers, zijne beste vrienden, hun tweede winterfeest schitterend gevierd. In gulden letteren, Mijnheer, zullen de Veree nigde Vrienden den vermakelijken avondstond van 8" februari moeten opschrijven. Die onder scheiding ware verdiend zoo wel om het talrijk uitgelezen publiek het puik der stad, dal de Choor zangers met zijne tegenwoordigheid vereerde, als om den grooten bijval en goede uitvoering van gansch hel programma. Inderdaad, de chooren dans la forel, zijn, elk onder de geleide van eén der bestuurders, met juistheid, samenhang en vastheid voorgedragen. Proficiat! mannen, die, meer dan cens met ondergang of verval bedreigd, altoos ongehinderd en kloeker uit den strijd zege pralend ten voorschijn koomt. Proficiat! aanhou den en volherden hebt gij voor leus aangenomen, geuiet er dus lier de troostende vruchten van. Gij hebt de verwachting van het publiek ruim beant woord. Proficiat!!! Het refrein van Margrita even als het gebed met cavatine van hel tweede bedrijf der Juive door Halévy en het inleidingskoor met tooneel van hel eerste bedrijf van Willem-Tell door Rossini heb ben iederen aanwezigen ontroerd. Ecne plechtige aandacht doorheerschle geheel de zaal en wierd chingen, die de uitvoerders, hel puik van 's krings zangers, begroetten en bijzonder aan den heer Lodewijk Vandenkerckhove, barijton solo en aan den lieer Vanhee, den uitmuntenden tenor, een- parigen lof toezwaaiden. T is wel besteed!! Was de zang keurig en met welgevallen aan- hoord, niet minder was de uitslag van hel ernstig muziekaal deel en van het kluchtlied. Zonder aarzelen moet ik bekennen, Mijnheer, dat de Choorzangers niet weinig te danken hebben aan de welwillende medewerking van den heer Rauson. In illustration sur le purdon de Ploermel en variations brillantes sur Malbourough zoo wel als in het trio Tancredes wist die jonge piauoleeraar hel klavier zoo behendig en kunstig te belokkelen, dat de aanwezigen in hunnen geest drift hem den naam van artist wilden toeëigenen. Voorzeker was dal scljoon; maar hel prijsbaarste bij den lieer Ranson was: zijne zedige doch deftige houding. Wij koesteren dus de hoop dien jeugdigen kunstminnaar nog te mogen wederzien en hooren. Ofschoon iedereen recht heelt op de eer, die hem toekomt, zou ik nochtans willen eindigen: De taak valt mij te zwaar. Ik sla tegenover twee muntten, wier talenten dit feest versierden, twee artislen in hun vak. Nihoul, als fluitist en Degroote, als kluchtspeler, zijn de gehecle slreke dóór be kend. Waar zij zich toonen in feesten, is’t hrnidge- Algemeene 'lijdingen.. De bepaalde zitdagen voor den militieraad te Veurne, zullen plaats hebben als volgt: 1." zittijd, don 3, 4, 5 en 6 maart; 2.* zittijd, den 16, 17 en 18 maart; 3.® zittijd, den 30 maart. Bij koninklijk besluit van den 21 januat benoemd lot militaire leden van den miliciel voor de lichting van 1874 Veurne-IHxmude. Lid. M. Parsy; plaatsvervan ger, M. De Talie, beide majors van het 1® linieregi- menl te IJ per. Ziehier nopens de leening van Brussel eenige bijzonderheden over de werking waarvan hel doel is aan de inschrijvers de volheid hunner rechten te 'verzekeren. Het is geene kleine zaak de juiste L gewaarborgde numeroteering te doen van 760,000 titels. Deze numeroteering moet in dubbel gebeu ren, eerst op de voorloopige titels, later op de bepaalde titels; vervolgens op cenc reeks kleine stukken papier, bestemd om gesloten te worden in den trommel. Indien hel nazicht moest gedaan worden door eenen man, zou dit werk, 30 num mers per minuut gereekend, en twee reeksen van 760,000 nummers, omtrent 856 uren daags of 85 t/2 werkdagen aan 10 uren daags. Men heeft het werk vereenvoudigd en eene reek» bijzondere burcclen gemaakt, ieder gelast met een honderdtal duizend. De titels en briefjes bestemd voor den trommel, worden geklasseerd en nagezien bij groepen van honderd. Alle gevaar van dwaling wordt als onmogelijk beschouwd. De leening van 1874 zal twee trommels noodig maken. Om de kansen gelijk te maken zal men eerst moeten be ginnen loten om te weten uit welken trommel men eerst zal trekken. De voorloopige titels zullen voorzien zijn van twee intrestcoupons. De werklieden der kolenmijn van de Produits, te Flénu, hebben sedert eenige dagen het werk geslaakt. Maandag zijn ongeveer 2808 mijnwerkers niet aan den arbeid gegaan. De werkstakers doen de reden niet kennen waarom zij niet willen voort werken. Zij blijven stil te huis. Wij gelooven dal zij aldus niet ver zullen komen tenzij diep in armoede. Men schrijft uil Verviers, 10 februariEcne ontriggeling en eene botsing hebben heden om 4 uur plaats gehad, op den staatsspoorweg tusschcn Dolhain en Verviers. Eene locomotief die eenen trein naar Duilschland had helpen slepen, kwam terug als zij op eenen kilometer afstand van Dol- hain van den weg sprong; een riggel was gebroken onder hel gewicht van de locomotief. De reizigers trein die om 4 3/4 uur uil Dolhain naar Verviers vertrekt, kwam korten lijd nadien aan. De machi nist ziende dal de weg belemmerd was, schuifelde alarm en vertraagde den loop van deu trein. Eene vrij hevige botsing had uoglans plaats en eenige reizigers hebben kneuzingen en lichte wonden be komen. De locomotief en de reizigerstrein en diégeue die den weg belemmerde zijn sterk be schadigd. Hel is de derde ontriggeling op dezelfde plaats die toe te wijlen is aan den slechten toe stand van den weg. Voor eenige dagen waren twee douaniers waarbij de brigadier Picquet, in dienst te Pont- Craie, onder de gemeente Halluin. De brigadier zond den douanier, eenige personen ter bespieding achterna en bleef alleen. Eenige oogenblikken daar na bemerkte hij vrouw Nullens, geboren Dclannoy, die met gesmokkelde koopwaren zooals pet rooi, koilic, enz. van over de grenzen kwam. Picquet beval haar de gesmokkelde waren af te zetten, doch vrouw Nullens beantwoordde dit verzoek met scheldwoorden en beleedigende gebaren; zij vlucht te, achtervolgd door den brigadier, terug over dc grenzen. Picquet begaf zich terug naar zijnen post, lot waar hij verre door hel geschreeuw der vrouw werd vergezeld. Er was geen kwartier uurs ver- loopeu of dc smokkelaarsler beproefde den door tocht op nieuw; doch Picquet, die haar had in het oog gehouden, sloot haar weêr den weg af. Woe dend vluchtte de vrouw op nieuw over de grenzen «n gaf ditmaal hare woede niet alleen lucht, door hel uitbraken van allerlei scheldwoorden, maar overlaadde den biigadier zelfs met eene hagelbui van steenen. Deze verloor eindelijk zijn geduld en een einde willende stellen aan een looneel, dat del omstreken zou kunnen in oproer brengen, be- dreigde hij dc vrouw met zijn geweer. Zijn inzicht was van in dc lucht te schieten, indien de bedrei ging niet voldoende was. Doch ongelukkig, ten gevolge van eenen valscheu stap of anderszins, ging hel school al, alvorens hij dit verlangde en vrouw Nullens werd licht aan den arm gekwetst. De gewonde heeft bij de belgische overheid eene klacht ingediend, over die schending van grondge bied. (De smokkelaars van Halluin zijn, volgens hel schijnt, zeer in hel wetboek ervaren.) Het parket van Kortrijk en dal van Rijsel, hebben dientengevolge eene samenkomst gehouden en er is een onderzoek ingesleld. Zaterdag morgend is in dc Noorderstatie van Parijs een kostbaar colis toegekomen, namelijk eene staafgoud ter waarde van twee miljoen, aan het adres van baron Rothschild. Onnoodig te zeggen dat er niet geslapen werd rondom den wagen, waarin hel kostbaar stuk was. lijdend is, medelijden zal verwerven dat er veel zal gevraagd worden van hen die welhebbend zijn Ja, gedenk de Vcurnaars die in armoede zijn, want alles is zoo duur en in den winter is er voor dc werklieden zoo weinig te verdienen. Het is on betwistbaar, daar en boven, dal de milddadigheid jegens de noodlijdende inwoners, bij menigen rijken, bij menigen borger, groolelijks is vermin derd. En niet zonder reden Maar, handelt men niet verkeerd? Zouden de welhebbcnden, voor aleer hunne milde giften te zenden naar onbeschaafde streken, naar China, naar Italic, naar Zwitserland, naar Parijs, naar Dadi- zeele, enz. enz. eerst en vooral niet moeten denken aan hunne eigene werklieden die gebrek hebben, aan hunne gehuren die in nood zijn, aan hunne medeingezetenen die bibberen van koude en hon ger! Ongetwijfeld. Hier zouden hunne giften diep bedroefde herten troosten, menig bitter lijden ver zachten, en elderswie weet waartoe die duizende en duizende franken, die men naar an dere streken zendt, gebruikt worden? Rijken en welhebbcnden, wecst milddadig met oordeel. Geeft, en geeft veel, maar lel wel op aan wie gij geeft en vergeel nooit de Vcurnaars niet die in nood zijn. Volgt het voorbeeld niet van dezen die schamele oude en ziekelijke inwoners verstou ten, maar milde aalmoezen geven aan jonge ge zonde vreemde paters. Hel is waar, Zij gaan op zolen zonder schoen; Maar de armen ziet men dolen Met schoenen zonder zolen Wie zou 't meest verdienste doen? klap; wanneer zij hunne laak volvocren, is’t toe juiching en, wen zij hel looneel verlaten, volgt hen het welgemeend verlangen des publieks om die twee uitmunlelingen weldra te mogen weder zien. Het spel van den eenen onthelt u van dc aarde naar hoogere sferen henen en de andere dool u zoo fijn en zoo opmerkend de verkeerd heden der huidige wereld bossullenWal ik ook zegge, Mijnheer, ik meel beneden de waarheid blijven. Gisteren hebben die hoeren zich zelven overtroffen. Toejuichingen, verwondering, tevredenheid, genegen- en dankbaarheid waren die leden de kleinste helooningen, welke hun uitnemende talent verdiende. De Vereenigde Vrienden mogen zich vleijen over een werkend en geestig lid als de heer Degroote en met recht blonk gisteren op hun ge laat dc fierheid van een cerlid te bezitten zoo be gaafd en bereidwillig als de heer Nihoul. Hel dansfeest was, volgens lotlijke gewoonte, zeer levendig en duurde lot 4 ure 's morgens. Goed zoo, Choorzangers!! Dat zijn feesten van de ware soorle. Geeft maar op, boe meer, hoe liever. Gij haalt er eere van. Proficiat aan u allen; maar bijzonder aan u, heeren Picard en Bricoull. Uwe verdiensten liggen niet enkel in hel meester lijk uitvoeren van muziekstukken (zoo de heer Bricoull bewees en de heer Picard zou kunnen) en i in hel moeielijk schikken van een zoo rijk als I afwisselend programma; maar bovenal in de be- langlooze kundigheid, waarmede gij gezamentlijk de lastige taak van bestuurders lot nu hebt waar genomen. Met moed hebt gij malkander den hand- I druk van trouw en verkleefdheid gegeven. Gij zwoerl: wij zullen handhaven.» En gij hand- haalt. Blijft dus aanhouden en volharden en niet alleen zult gij hetinniggenoegen smaken de hinder palen te hebben weggeruimd en u door hel herkentenisvolle publiek te zien loejuichen; maar nog zal u de genegenheid uwer medebroeders verzekerd blijven, met welke gij te zamen den i kring der Vereenigde Vrienden bij de geachtste maatschappijen der stad, op zijne ware plaats zult behouden. Aanveerdl dus beiden, Mijnheeren, mijne harlelijke hulde als zijnde de uitdrukking der dankbetuiging van het publiek, dat u hoog acht en van de Choorzangers, die u eerbiedigen, als vrienden. En gij, Mijnheer de Uitgever, zuil mij verpligten met een plaatsje in uw geëerd blad aan T boven staande te verleenen en, ware zulks niet mogelijk, gelief ondertusschen mijnen dank niette verwer pen over het geduld, dal gij zuil gehad hebben, hetzelve te overlezen. Een vriend der Vereenigde Vrienden LEA.XDEIL een nieuw tijdschrift voor letteren, wetenschappen en kunst, onder hel bestuur van Professor Here- mans, te Gent hel licht zien. In dit tijdschrift zullen gebeurtenissen uil de jaarboeken des nederiandschen volks, tijdvakken uil de geschiedenis onzer vaderlandsche letter kunde, belangrijke punten van wetenschap en kunst, staatkundige en maatschappelijke vraag stukken waarvan de oplossing aan de dagorde staal, in opstellen van niet al te grooten omvang worden behandeld. In de politieke artikels zal men de liberalegrond- beginselen verdedigen en trachten deze, bij hel slechts onderbroken door de geestdriftige toejui- I 'laamsche volk, meer en meer ingang te doen >-- 1 -i vinden. Dc beste-en geleerdste vlaamsclie schrijvers hebben aan hel NEDERLANDSCH MUSEUM hunne medewerking verleend. Hel zal alle twee maanden in afleveringen van 128 blz. in 8" verschijnen, en jaarlijks twee schoone boekdoelen, op keurig pa pier en met nieuwe letter gedrukt, uilmaken. De prijs is tien frank per jaar. Eene insebrijvings- lijst is ten burecle van dit blad berustende. Wij kunnen de lezers van hel Advertentie-ldad niet genoeg aanmoedigen zich op dit nieuw tijd schrift te laten inschrijven: aan allen zal het NEDERLANDSCH MUSEUM eene aangename cn onderwijzende lectuur verschaffen; aan velen, voor wie de kennis der volkstaal die meer en meer hare ware plaats inneemt in de gerechtshoven en in de openbare besturen eene noodzakelijkheid is geworden, zal, bovendien, dit wel opgesteld tijdschrift ecu goed middel in handen geven om zich in dc uederlandsche taal te oefenen cn te bekwamen. ■IUIII ^IBWIBIII—WHIUMII ■lllllllll HIFJ' ~1' LirTTlMBIWTIT-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2