S VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. ZATERDAG 21 FEBRUARI 1874. JAAR. 6-30 Van Vcunio naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerks Diiinkerke naar Veurne 0-00 2-20 8-37 0-0,0 De Burgerwacht. De kwestie der Burgerwacht heeft het klerikale kamp in opschudding gebracht. Het klerikale gouvernement wil de totale her inrichting der Burgerwacht, en wel zoodanig, dat het van deze grondwettelijke instelling een tweede leger wil maken. Dit is wel degelijk eene verzwaring van lasten voor de burgerij. Wij, liberalen,zegt de Westvlaming, willen niets anders dan de goede inrichting en eene goede wa pening; zonder deze twee elementen zou het veel beter zijn de Burgerwacht totaal af te schaffen. Juist omdat de klerikalen de verzwaring willen, heelt M. Malou niet eens durven zeggen wat hel gouvernement voornemens is te doen met de Bur gerwacht. Deze verklaringen zullen na de kiezingenkomen. Voor de kiezingen, heeft M. Malou zich op het terrein der Burgerwacht niet durven wagen. Zijne fameuse redevoering van St-Nicolaas over het militarism, is voor den minister van finan ciën eene duchtige les geweesl; en waar de ezel zich eens den poot aan stoot, wacht hij zich den tweeden keer voor. Voor de vroegere kiezingen zegde M. Malou dat hij dc grootste vijand was van het militarism; dat d» militaire lasten zouden verminderd worden; dal men het contingent van het leger merkelijk zou ingekrompen hebben, en veelmeer andere schoone beloften. En wat is er na de kiezing gebeurd? Wij hebben hetbudjet van oorlog zien verhoogen; Hel contingent van het leger zien vermeerderen; De plaatsvervanging onmogelijk zien maken voor hel kind van burger en landbouwer. Dit had plaats na de kiezing, en immer werpt men dit bedrog, als eene schandalige handelwijze, naar het hoofd van M. den minister van financiën. Wat er is voorgevallen mei het leger, zal het klerikaal gouvernement doen voorde Burgerwacht, met dit verschil, dat M. Malou deze maal zich niet verbonden heeft; want wie niet spreekton dus niet antwoordt op gedane vragen, kan er later niet voor verantwoordelijk gemaakt worden. Wij zullen dus wachten en zien; doch de kiezers zullen intusschcn rekening weten te houden van de vossenstrekken van M, Malou en van zijne partijgangers. Veurne, 551 Februari. De ullramontanen zijn min of meer ver volgd volgens dal zij meer of min de heer schappij in een land bezitten. Hier in Belgie dal de schijn van hunne partij aan het hoofd is, kunnen de vervolgingen niet als gestaakt zijn, alhoewel geen enkele wet, door de liberalen gestemd, is gewijzigd geweest. In andere landen is het nog veel komieker, b. v. in Duitschland. In Pruisen laten de bisschoppen zich veroordeelen om zich niet te willen aan de wetten on dergeven. In het groot hertogdom van Oldenburg onderwerpen zij zich zonder eenige stevigheid aan de zelfde wellen die zij in Pruisen onder de voeten treden. Van waar nu dit verschil? De heer Mallinckrodt, een der hevigste verdedigers der ultramon- tanen in den Landtag van Berlijn, geefl er onbewinpeld de reden van. Hij zegt dal zulks waar is maar dat de staal van zaken gansch verschillig is in Oldenburg en in Pruisen. In Oldenburg zijn de betrekkin gen lusschen Kerk en Slaat door een ver drag, van beide parlien aangenomen, ge regeld, terwijl dat in Pruisen dc Staal ver- eisehl dat de Kerk wetten aanveerde die ge maaid zijn zonder hare lusschenkomsl. Deze onderwerping is haar onmogelijk! Daar is nu alles uilgelegd. De ullramon tanen zijn geene zoo onverdraagzame man nen, mei zulk een eng en onwrikbaar stelsel als men wel denkt, integendeel zij zijn zoo toegevend, zoo toegevend dal alles altijd wel is, onder de enkele voor waarde dat alles mei hunne lusschenkomsl en volgens hunnen wil gedaan worde. Zulke toegevendheid miskennen zou zeker lijk nimmer in bel gedacht van niemand komen Langzaam maar hardnekkig aan zijn de ullramontanen eindelijk daar gekomen, dat zij zeggen durven helgene zij willen. Men heeft goed daartegen ie protesteeren en te zeggen dal verwaande liberalen alleen den klerikaal onder zulke kleuren kunnen voorstellen, de daden zijn daar, daden die onloochenbaarzijn,diedoor hunne schitte rende klaarblijkelijkheid ieder niet voor- ingenomene burger moeten overtuigen. Dat men wille of niet, dc strijd lusschen ultramontaan en de hedendaagsche gezin- den moet en zal voortgaan lot dal weder een der kampenden zich gansch vernederd zal bevinden. De middeneeuwen zijn daar om te bewijzen dat, lol het bereiken van hun doelwit, de ullramontanen voor gene middels terug wijken. Moet er bloed zijn, er zal er vergoten wordenMoet er ver brand zijn, de stapels zullen opgerecht en in vuur gestoken worden Gelukkiglijk dat de ullramontaansche gezindheid nog ver is te kunnen doen hel gene zij begeert, want wij zouden er niet goed van af komen overtrekken, en de belegerde stad langs den rechteroever van den stroom zal trachten to bereiken. Dit is ten minsten het veldlochtplan, dat men denkt lusschen hem en maarschalk Esparlero te Logrono opgemaakt te zijn. Te ’s Gravenhage is eene ofllcieele depc- che toegekomen, gedagteekend uit Alchin, 14 februari. Zij luidt: Wij hebben den 12 februari het fort veroverd, door Toeko- mank legen onzen bondgenoot Toekomek gebouwd. Ons verlies bedraagt 5 dooden en 15 gekwetsten. Die verrichting had een slaat- en krijgskundig doel. Toekomank is gevlucht. Dc cholera is aan het afnemen. Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00 Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboer, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betnalbaar voorop: IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURNE NAAR DÜINKERKE. 7-45 12-08 4-33 6-00. 9-10 1-33 7-54. 7-43 10-20 2-43 9-05. 6-55 11-13 3-45 5-10. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPÖRT. 7-40 12-00 4-25 9-53 48/ Politiek Overzicht. Dc Rappel van Parijs gelooft te weten dat de heer Ledru Rollin de kandidatuur voor de nationale vergadering in het depar tement Vaucluse aanvaard heeft. Zooals hel te verwachten was, heeft het duitsch Parlement met bijna eenparigheid van stemmen het voorstel verworpen des heeren Tonisch en consoorlen, strekkende om de bevolking van den Elzas en Lorrei- ncn te raadplegen over de inlijving dier provinciën bij het duilsche rijk. Enkel de Pollakken, desocialislsche democraten, de lieer Kryger en de gekozenen van Noord- Sleeswijk hebben voor het voorstel ge stemd met twee andere afgevaardigden. De vertegenwoordigers van den Elzas-Lorrei- nen hebben zich onthouden deel aan de stemming te nemen, als proleslatie tegen hel sluiten der beraadslaging, na eene redevoering van den heer Teutsch en eene verklaring van den beer Raess, bisschop van Straatsburg. De zaak der Polakken en der deensche districten van Sleeswijk is inderdaad gelijk aan die van den Elzas Lorreinen, en men begrijpt dal over een vraagstuk van nationa liteit de vertegenwoordigers van al de niet duilsche gedeelten van hel duilsche rijk het eens zijn. De socialislsche democraten hebben met hen medegestemd, omdat zij hel beginsel aankleven, dal men de natio naliteit van een volk niet veranderen mag zonder voorafgaandelijke raadpleging. Men verzekert dal de keizer van Rusland het hof van Pruisen verwittigd heeft, dat hij op zijne doorreis naar Engeland zich eenige dagen te Berlijn zal ophouden. Hel lot van Bilbao zal weldra beslist zijn. Dc generaals Moriones en Primo di Rivera bezetten Castro en de hoogten van Som- morostro, die bun den weg moeten openen der stad, door de Carlisten belegerd. Hel zijn die zelfde hoogten, welke Moriones in de maand december laatst niet heeft durven aanranden. Ditmaal heeft zijne ge veinsde beweging tegen Eslella hel gros der carlitsche strijdkrachten naar Navarra gelokt, en heeft hij er aldus zonder een schot te lossen kunnen van bezit nemen. Onder die betrekking is zijn krijgslist goed gelukt, het schijnt echter dal stormen op zee de aanlanding van troepen te San tander vertraagd hebben, wal den volle digen goeden uitslag van Moriones heeft tegengewerkt. De Carlisten hebben den tijd gehad op hunne slappen terug te koe ren en twintig bataillons Carlisten snijden nog den weg van Bibao af. Men denkt dat Moriones de zestien duizend man, waar over hij beschikt, den Nerrion zal doen Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport A’.r 2426. 1DVERTENT1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 1