over nar- En gij, antwoorden daarop de ultramontanen, I H.ui«rhaHinA nntlmliab frii 1 illAr'll0-P'IttlCllipk Het Staatsblad, de Moniteur, van 7" dezer heeft de lijst bekend gemaakt der jongelingen, die als leerlingen der militaire-school (infanterie afdee- ling) zijn aangenomen. De 2.de dezer lijst is de jonge lieer Jozef Vande Velde, van Veurne, sergeant-fourier bij het 2.d’ regiment der linietroepen, die dienst heeft genomen na zijn studiën in onze middelbare school te hebben geëindigd. Men mag dus zeggen, dat deze jonge ling, bij verlaten dezes geslichts, in staal was om, door zich zelven, zich voor te bereiden voor een examen, waarvan het programma der vereischle kennissen het zelfde is als het gene der stoffen die onderwezen worden in de hoogste klas (profesio- nele sectie) der athenaea, Zulke uitslagen zijn allerbest geschikt om hot onderwijs in de Staatscholen naar waarde te doen schatten, en indien wij gelukkig zijn de schoone zegepraal, door den jongen heer Vande Velde be haald, bij middel van ons blad aan het publiek te mogen mededeelen, bet is grootendeeJs omdat dit feit, even als zoo veel andere die ter eere strekken onzer middelbare school, als eene hoogst nuttige inlichting mag worden beschouwd, welke voor zeker door de huisvaders in rijpe overweging zal worden genomen Men weet, dat er met mei aanstaande, in het kanton Veurne, eene kiezing moet plaats hebben voor twee provinciale raadsleden. Het is nog onbekend of de tegenwoordige leden de vernieu wing van hun mandaat zullen vragen, ofwel eene bediening zullen afleggen waarin zij aan de ver wachting van het publiek niet hebben beantwoord, zelfs niet van hunne partijgenooten. In allen gevalle zullen er klerikale kandidaten zijn, want de klerikale kopstukken bemoeien zich reeds ernstig met de aanslaande kiezing. Dat, dus, de liberalen niet langer onwerkzaam blijven. Hel geldt hier de belangen onzer streek, de belangen der inwoners, en die belangen ter I J‘ eene heilige plicht. spaarkas onder de waarborg van den Slaat. Menschen of' huisgezinnen die slechts maande- De bisschep van Doornijk en de calholiekc oud- ministcr baron d’Anelhan, senateur van Thiell, zijn aan het twisten in de gazetten. hulp gesneld van Monseigneur, en de klucht is volop aan den gang. Gij, ullrainontanncn, schrijft de heer d’Ane- than, gij, met alle uwe buitensporigheden, gij benadeeligt de kerk, gij benadeeligt den catho- Heken godsdienst. 1 g Hoe zal dit kluchtspel alloopen? Ongetwijfeld, Een appeltje tegen den dorst, een spaarpotje voor den ouden dag, een fortuintje om zijne kin deren, zijne naastbestaauden, zijne getrouwe werk lieden lot slast te brengen, of op ie helpen, zulks moet de betrachting zijn van allen weldenkenden en voorzienigen man. Doch, voorzienig zijn is niet genoeg, men moet ook voorzichtig wezen. Ja, zeer voorzichtig, of men verliest hel zuur gewonnen kapitaaltje. Hoevelen waren er niet onvoorzichtig, tijdens de schandelijke bedriegerij Langrand?.... Men wei gerde naar onze goede waarschuwingen te luis teren, men verslootte onzen wijzen raad, men liet zich door valsche en zotte beloften als kinders verblinden, en, ongelukkiglijk, vele al te lichlgo- loovige borgers verleren als dan, door onvoorzich tigheid, hunne beste pluimen. Overouds, werden de spaarpenningen verborgen in heimelijke schuilplaatsen, in den haard, in don kelder, of gedolven in den tuin onder eenen struik of'oenen boom. Alhoewel meu zijnen schat noch aan kas, noch aan koffer loeverti ouwde, was de verborgen spaarpot niettemin eene oorzaak van ge stadige ongerustheid, want onophoudelijk vreesde men, dat eons de vrucht van zweet en zwoegen door dieven zou worden ontroofd. Kedendnags, dat handel e i nijverheid zoo uitge beeld zijn, is liet geld, even ais de mensch, meer in roer ei ia «wag. .Metnand meat laat sommen dikwijls met reden te vreezen is, dat de spaarpen ning zich in gcene goede handen bevindt. Bij bankiers trekt men, gemeenlijk, 4p.®/o’sjaars; zoo dal de hoofdsom in min dan twintig jaar ver dubbelt. Dit is, doorgaans, voor kleine kapitalen, een goed placement. Sommigen verkiezen, voor zichtigheidshalve, hun geld uit te wisselen tegen obligation op den Staal, ingeschreven op hel groot boek der nationale schuld. Zulke plaatsing is vol komen zeker en geeft ook oenen goeden intrest. Niet min zeker zijn de obligation van sledelijke leeningen, daar de geheele stad voor de schuld verantwoordelijk is. Zulke leeningen worden ge meenlijk bij jaarlijksche uitlollingen terugbetaald, zoodanig dal, bij elke trekking, de eerste uitko mende obligation betaald worden met 25,000 fr., met 15,000 fr., met 10,000 fr.,met 5,000 fr. en dan i eenige honderden met de nominale waarde van harte nemen en verdedigen is voor de liberalen eene heilige plicht. Wat er ook voorvalle, de kiezers moeten worden j maakt, de kiesstrijd dient ten nutte te strekken zoo wel tol herstellinge van menige grieven, van menige gegronde klachten, als tot hel opbeuren der vrijzinnige denkwijze in menige buitenge meente. Dus, liberalen, aan het werk, aan het werk! Er is eene brochuur in hel licht gekomen, over de noodzakelijkheid om du overslroomingen onzer kostelijke landstreek te beletten, door hel her scheppen der haven van Nieuport in eenu zeehaven van eerste rang: het is een projekt van MM. den Baron Doppens te Brussel en Amedée Guislin, bankier en onder-konsul van Perzie te Oostende, die de aanvraag der concessie gedaan hebben. Hel projekt bevat onder andere werken: 1" Hel maken van eenen groolen bassin van on geveer 14 hectaren, kunnende 800,000 kubieke meters water bevallen, ten einde zoo bij liooge als bij lage tij de overtollige waters te kunnen afhalen. Dit zou tevens hel voordeel oplevercn van bij lage lij door hel atlaten van dezen bassin, de haven te zuiveren. 2° Het maken van eenen bassin voor zeeschepen Cn hel verbeteren der haven, om er de jroole schepen toegang te verschaffen. 3® Het bouwen van kaaien, dokken en entrepots, voorzien van ijzeren wegen, met de noodigc ge reedschappen. En 4° Het leggen van eenen ijzeren weg die Nieuport aan Veurne en Oostende, langs de dui nen zou verbinden. Algemeene T^jtlingen. Een ongehoord feil van wandalismus is in den nacht van dinsdag laatst gepleegd geweest. Kwaaddoeners zijn in den hof gedrongen van den heer J. Vinck, stadsbouwmeester alhier, cn hebben er alle zijne schoone fruilboomen met eene rede- looze woede vernietigd. Wij verhopen dal de policie weldra op het spoor I zal wezen der daders dezer schelmerij. Zaterdag is te Houselare binnen de statie een erg ongeluk gebeurd. Een oud manneken was in d* statie bezig met brokskens houillie op te rapen tusschen de rails waarop men de koopwaren wa gons plaatst. Inde manoeuvers welke men deed, stootte de lokomotief eenige koopwaren wagons voort, die alleen rollende, de wagons met houillie geladen kwamen stoolen; hel manneken die er tusschen stond werd tusschen de tampons van twee dezer gegrepen en was op den sloot dood; hel bleef recht slaan tusschen de twee tampons waar tusschen hel was gegrepen geworden. Zaterdag is te Dudzeele een droevig voorval gebeurd, bij de werken voor hel leggen eener nieuwe brug. De oude brug is ingestort, met het ongelukkig gevolg, dat verscheidene werklieden in hel water vielen, doch die zich konden redden. De genaamde Pieter Landuyt, oud 41 jaar, wonende to Heist, werd onder de brug, al de vingers van zijne linkerhand als afgesneden; zijn duim alleen bleef staan. Hij is ter verpleging naar St. Jans hospitaal overgebracht. Maandag, in den vroegen morgend, is den dienstknecht van August Herman, voerman te Iseghem, tusschen Iseghem en Ingelmunsler, eene groote mand oliegoederen van onder zijne kar ge stolen geworden, ter waarde van bij de 600 fr. Hij werd het maar gewaar wanneer hij de mand te Korlrijk moest afgeven; die stoute daders zijn tol heden onbekend. Voerlieden, past op! het is de eerste maal niet dat men van zulke gevallen hoort. De Commerce zegt dal er voor de leening van Brussel van 76 miljoen, in het geheel 1,450,000 titels zijn ingeschreven. Hel getal te onderschrij ven titels was, zooals men weet 760,000. Als men rekening houdt van de titels 1 tot 5 die niet verminderd zullen worden, dan zal de vermin dering voorde overige van 1/3 zijn. Het lol van 25,000 fr. der leening van 1872 der stad Brussel, is aaneen jongeling een wees te beurt gevallen, die als dienstbode bij M. Keym, te Brussel dient cn die drie obligation bezit. Hel was al zijn spaargeld. Joseph Ghillis, metser, I fr. boete, Pieter Van- denbussche, werkman, 5 fr. boete, over weder- zijdsche slagen, beide te Nieuport. Pieter Vandenbusschc, visscher te Nieuport, I maand gevang, over slagen cn wonden. Pieter Tanghe, te Keyem, 15 fr. boete, eerroving en belediging. Isidoor Rommelaere, 6 maanden gevang, over slagen en wederspannigheid, Karei Gryspeerdl, 6 maanden gevang, over mishandeling, beide werk lieden te Dixmude. Francis Gheeraerl, werkman te Nieuport, 26 fr. boete, over slagen en wonden. Leopold Defever, orgelspeler te Merckein, 31 fr. boete, over slagen en nachlgedruis. rustend liggen, maar elk doet ze winst opbrengen, of intrest geven. oHier doet zich nu de vraag voor: hoe kan men De Bicn Public^ de Courier de Bruxelles zijn ter hel best en hel veiligst zijn gespaard geld uitzetten’ Moeilijk is het, op eene bepaalde wijze, deze vraag te beantwoorden; nogtans mag men, in algemeenen regel, staande houden, dat het meest altijd gevaar lijk is naar eenen zeer hoogwn intrest te trachten, en zich niet met eene middelmatige winst te ver genoegen. Ja, wie zijn geld geeft aan persoouen of r maatschappijen, die eenen zeer Imogen intrest gij llauwhertige catholick, gij, liberale-catholiek, aanbieden, handelt onvoorzichtig en brengt zich gij zijt slechter dan de liberalen zelven. zelven in eenen onrusligen toestand, daar er zeer Hoe zal dit kluchtspel alloopen’ Ongetwijfeld, 11- door eenen jesuieten-trek. Dat is zoo het gebruik in de hooge catholieke wereld. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. GEBOORTEN. den 15. Emiel Coppens, zoon van Seraphinus en van Sophia Degracuwe, Ilandboogstraat. STERFGEVALLEN. den 7. Norbert Vercenoghc, 77 jaren cn 24 dagen, geboren te Veurne en overleden te Froid- monl, echtgenoot van Marie Bailleul. den 15. Marie. Peel, hüishoudsler, 76 jaren, ge- geboren te Ghistel cn wonende te Veurne, huisvrouw van Jozef Viaenc. den 15. Nalhalia Bogaerl, huishoudster, 30 jaren, 8 maanden cn 2 dagen, geboren te Lombartzyde en wonende te Veurne, huisvrouw van Karei Devroc. den 15. Gaspar Merlevede, 13 dagen. den 17. Ludovica Bossaert, werkvrouw, 69 ja ren, 5 maanden en 1 dag, geboren en wonende te Veurne, weduwe van Joannes Hebbelynck. den 17. Pieter Alexander, kantonnier, 50 jaren, 3 maanden en 12 dagen, geboren te Oostvlcleren en wonende te Veurne, echtg.' van Coleta Slrobbe. den 17. Pieter Blanckaert, werkman, 46 jaren, 1 maand en 6 dagen, geboren te Nieucappcllc en wonende te Veurne, echtg' van Rosalia Goethals. den 18. Constantia Rissen, werkvrouw, 72 jaren, 1 maand en 4 dagen, geboren te Alvcringhem en wonende te Veurne, wed1' van Carolus Scheyers echlgenoole van Ferdinand Carlon. 100 fr. Obligaliën van soortgelijke leeningen noemt men obligation met premiën, en geven eenen in trest van 3 p. °/0; dus, zoo veel als de algemeene ingelicht, de waarheid moet worden bekend ge- 1 lijks eenige franken kunnen overhouden, en, bij- gevolg, lang zoudenmoeten sparen voor aleer eene obligatie te kunnen aankoopen, vertrouwen best hun spaargeld aan de spaar-kas, waar men stor tingen van zelfs een enkele frank te gelijk aan vaard. Ofwel, nog wijzelijker en hierop wen schee wij bijzonderlijk de aandacht te vestigen zulke menschen maken zich lid van eene spaar- maatschappij, zoo als er reeds twee in onze stad beslaan. In deze maatschappijen, gelijk men weet, brengt het maandelijks inleggeld van drie frank onmiddelijk intrest op aan 3 p. de spaarpen ningen zijn er in zekere handen, en is de kans aan de maatschappij gunstig, dan kunnen hare leden, in weinigen tijd, hun geplaatst kapitaaltje merke lijk zien vergroeien. Gij allen, lezers, die een psnningje over hebt, laat uw geld niet rusten, want hel brengt dan niets op en hel kan u ontstolen worden. Vertrouwt het echter nooit aan vreemde speculateurs, welke ook hunne titels mogen wezen, welke ook de mannen zijn die deze gelukzoekers aanbevelen. Geeft uw geld aan eerlijke lieden die gij kent, of koopt er ge waarborgde obligaliën mede; en, bezit gij slechts weinig, stort uw spaargeld in de spaar-kas, of beter nog, maakt deel van spaarmaatschappijen, waar uwe zuurgewonnen frankjes niet zullen wor den gelangrandiseerd, maar integendeel, ten nut tigste zullen worden gebruikt. Gij allen, die niet rijk zijl, gij bijzonderlijk werk lieden, spaart en weest neerslig. Veel kleintjes maken een groottien centiemen daags verspaard, of meer gewonnen,geeft drie frank in de maand; en, met drie frank in de maand, kan men deel maken van eene spaarmaatschappij, waarvan ieder stand vastig lid ONGETWIJFELD in het bezit zal komen van een appeltje tegen den dorst, van een spaar potje voor den ouden dag. :i\cu ^uuouienov. Du X UVHV, VU UVUHIkl «V j .w. 1' 4>el<l op iutreut. Raadgeving nan kleine kapitnlï»,ten en aan ge- spaarzame lieden. Ovei-Htroomingen. I»c haven van Nieuport. K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 19 FEBRUARI. ZITTING VAN 20 FEBRUARI.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2