natuurlijk, daar groot geuoeg lijds om slechte school, do meestersen iets meer als licht zinnig, en de leerlingen waren hun verderf nabij. Hel dansen moet dan in de oogen der klerikale kopstukken wel zedeloos zijnEn nogtans, in allo nonnenpensionaten danst men en leert men dansen. De danslessen, onder den uaam van let-ons de mainlien, maken er zelfs deel van hel programma der leervakken, programma dal door de hoogere geestelijkheid wordt goedgekeurd. Tweede tegenstrijdigheid. In hel vermaard loonecl- stukje In fitte de M.““ Angol, zijn de acteurs en actricen gekleed naar de fransche mode op hel einde der verledene eeuw; dal is, voor de vrouwen, kort gerokt en met bloolen hals, Dc coslumcn echter zijn niet onbetamelijk, zoo als meer dan eene zedelijke en christelijke dame, die het stuk met voldoening gezien hebben, zouden kunnen ge tuigen. Niettemin la fille de M."'° Angot werd te Brugge door de klerikalen met hevigheid aange vallen ter oorzake der cosiuinen, en dit niet alleen door de pastors-gazeltcn, maar zelfs door een kle rikaal gemeenteraadslid, in vollen gemeenteraad. Niet één Brugsche klerikale pur-sang mocht, noch wilde dit stuk gaan zien. En nogtans wanneer men in dezelfde slad vertooningengeeft in eene renbaan of cirque, dan loopen er alle klerikale familiën naar toe, jong en oud, ja zelfs de studenten der geestelijke scholen met hunne professors; en, wonderlijke zaak, niet een enkele zedenpreeker klaagt die vertooningen als onaedelijk aan, noch weel op de coslumcn iels af te keuren. En hoe zijn toch de actricenof équièren in de cirques gekleed?... Voorzeker met kortere rokjes en met meer bloolen hals dan in la fitte de M.“ie Angot. Derde tegenstrijdigheid. Te Iseghem bestaat er eene zeer verdienstelijke maatschappij, het«Crom- bez’s genootschap »diejaarlijksjeenzestal concerten geelt waarop het publiek is toegelalen. Deze con certen hebben veel bijval: men hoort er goed muziek, men bevindt er zien in goed gezelschap, alles is er betamelijk, en op de zangstukken die er worden voorgedragen valt er niets hoegenaamd te berispen. Ehwel, de concerten worden door den Pastor van Iseghem aangevallen als bijeenkomsten van verderf, waar bas en viool bij de jeugd kwade gepeinzen en aanlokkingen verwekken, verdoemt als zedelooze nachtfeesten die men als de pest vluchten moet. Te Iseghem, dus, worden de con certen door de geestelijkheid verboden, en in alle andere sleden worden er in de calholicke kringen, zelfs in de catholieke scholen, openbare muziek feesten ingericht en nooit worden er de concerten, op welke plaats zij ook gegeven worden, door de priesters, als schadelijk voor de zeden, veroordeeld. 1 ierde tegenstrijdigheid. Te Veurne bestrijden de klerikale kopstukken hardnekkig hel looneel als mede alle uitgaven voor het Theater. Juist gelijk te Brugge. Te Dixmude, integendeel, wordt hel loo neel door de geestelijkheid dior slad aangemoe- digd. Wie aan ons gezegde zou mogen twijfelen, overzie slechts de laatste nummers der klerikale Gazette van Dixmude»; waar men, onder andere aanmoedigingen voor de tooneelspelers, in eenen overgenomen artikel uit den Hoterkooper (artikel die de Gazette van Dixmude verklaart volgeern mede le deelen) de volgende merkweerdige bemer kingen te lezen vindt Er beslaan hier in onze slad twee aloude maal- schappijen van rhetorika, die, indien wij wel in- gelicht zijn, voor bijzonder doelwit hebben zich toe te wijden aan dramatische verlustigingen en andere tooneelocfeningen. Dit is wel zeker voortreffelijk en doel oer aan de stad Dixmude. Hel is eene bron van vooruil- gang en beschavingvoor devolkskas, en iiainenl- lijk voor dit groot getal ambachtslieden die van deze maatschappijen deel maken en zich overge- ven aan de uitoefeningen der tooneelkunde. bes te meer mag men dit zeggen om reden dal de Looneelslukken welke men verbeeldt, door hunne zedeleer, strekken tot het goed; en dietts- volgens, ook afwijken van hel kwaad. Wij herhalen het: dit is voortreffelijk en doet eer aan de slad Dixmude, en dank moeten wij wijten aan de liefhebbers van het looneel, wiens ijver zich toewijdt om aan de burgers jaarlijks eenigc aangename en ook nuttige avondstonden te laten doorbrengen. Welke is nu de reden van alle deze tegenstrijdig heden? Geene andere dan politiek partij-belang. Plaatsten zekere lieden de politiek niet boven alles, godsdienst en zedelijkheid, liefde en vrede onder de meuschen zouden er veel bij winnen. Clilieiewel. Wij vernemen uil verseneide gewesten van ons land, dal er onder de boeren eene machtige bewe ging ontstaat ten voordeele van het liberalismus. Zoo lang men hun niets anders vroeg dan hunne slem voor kerk en priustef le ondersteunen, heb ben zij hen kunnen laten exploiteren en bij den neus leiden; maar nu dal men hun hunne zonen met geweld ontrukt .om cr soldaten van le maken, zij beginnen te gevoelen waar dat de schoen hen praamt, en zij beginnen luidop le zeggen, dat zij bij de eerstvolgende kiezing voor de klerikalen, die zulke slechte wetten 'maken, niet meer zullen stemmen. Wal, zeggen zij, men heeft ons de afschaffing beloofd van de hatelijke miliciewel de venniu- ring der militaire lasten, en nu, hel is ten prijze van eene beurs vol goud, dal wij onze jongens aan hel klerikaal gouvernement moeten vrijkoopen; en als wij die groole som niet hebben, of als wij vergelen op gesleldeu lijd de 200 franks le storten die hen loelaat le remplaceren, men roept-ze binnen, zij moeten soldaat worden, en wij zijn-ze kwijl voor vele jareu! Zoo spreken de boeren. De priesters zullen eene behendige welsprekend heid aan den dag moeten brengen, om de boeren le kunnen doen gelooven dal hel gouvernement alzoo handelende, dit doel voor beslc welzijn van de buitenlieden, en om hun le bewijzen dal de kazern den rechten weg is naar hel hemelsch paradijs, na dat zij duizende keeren gezeid hadden dat hel den breedsten weg is naar de hel. Hier is een mirakel le doen; gij zult zien, de priesters zullen hemel en aarde bewegen om dit miraken te doen gebeuren. ingezonden Adinkerke, 20 Februari-1874. Mijnheer de Uitgever, Sedert gij, door uw geëerd blad, eene vermoe delijke aanslaande verlooning hebt aangekondigd van nel uitmuntend looneelgezselchap van Antwer pen, onder hel bestuur van V. Drressens, wachten nier de menigvuldige tooneelminnaren, met een brandend ongeduld, den dag op welken zij mol volle karavaan naar Veurne zullen mogen komen, ten einde nogmaals eenen schoenen avondstond door te brengen. Dit verlangen is immers zeer natuurlijk, daar wij meermaals alhier veel goeds van deze tooncel- troep vernomen hebben. In de vorige vertooningen hebben de Adinkerkc- uaurs ook met ten achter gebleven; zij hebben ge toond dat zij, benevens andere omliggende ge meenten, de Kunsten en wetenschappen beminnen en bijzonderlijk liet looneel welen aan le moedigen. Zoo dus. .11.r de Uitgever, gelief ons, bij middel van uw geëerd blad, zoo haast mogelijk den dag der verlooning le laten kennen, opdat wij in lijds al onze vrienden zouden kunnen vergaderen, om in massa de schoone schouwburgzaal van Veurne te komen vervullen. Wij blijven dus in alwachlig van goed nieuws. Aanveerd, M.' de Uitgever, mijnen harlclijken dank. J. R. Een onzer lezers van Eggewaertscapelle stuurt ons den volgenden brief, mei ver zoek van inplaalsing, zonder er eene letter aan le veranderen. W ij voldoen aan zijn verzoek. Eggewacrlscapelle, 26 februarij 1874. Aen hel Advertentie blad. Hel is een racre zaek niemand en spreekt van ons parochie, daer is pertan nieuws genoeg om der van te spreken. Ik voel mij gedwongen om hel doen, want als er nooijl mets gezeijd word het blijft al in den donkei verzwegen. Wij hebben nu eene nieuwe kerk, groot geuoeg om twee mael zoo vecle volk in te kannen als dal wij zijn. Maer dal het daermede al ware. Maer het is nu al heele dacgen schoeijen voor eenen nieu wen aulaer, voor den doksacl, voor eenen preek stoel, voor zillens, voor bichlslocl, voor de voute, ten is nooijl anders meer als geven; en agler dat’ hel zal zijn voor nieuwe vaenen die niet schoone genoeg meer zullen zijn, voor schilderijen, voor beelden van Maria cu ander heijlige, voor ei en la. Jesus i n Maria zijn dal dingen ten is nooijl al. Die kerk dal is al wel, maer hel zou nog al vele beter zijn dal wij eene kassijde hadden van de Kruijssc naer hier, en van hier naar de groole kassijde. Wij zouden toen te minsten weg konnen, waer dal wij nu op een heijland woonen. De wegen zijn ou- bruijkbaer, de peerden schieten der in tol over de knie, de wielen tol over d’assen, wij en konnen niet weg, en niemand kan naer ons komen met getuijg, Jesus en Maria zijn dal dingen. Als ik dal al overpeijze ik ben dul voor goed, want alzoo gekullzijn schilt le vecle,en niemand die der agler kijkt ons parochie en was niet slegler van wegen over 100 jaar. Dal mijn vader nog moest leven hij zou hel konnen zeggen of ik liege. Waerom en is er sukerlalierc geen eenen van ons chefs die der agler kijkt hel is onperineleerd. Eenen die lijn kieaed komt. Algcmeene Woensdag laatst heelt de policie onzer stad de hand op eenen dief gelegd die zich gelaste de kari- taalbusscn der kerk van hunnen inhoud te ont lasten. Men heeft hem in hel gevang opgesloten. De ijking der malen en gewichten zal dit jaar plaats hebben le Veurne, in de Moriaan, als volgt: Maandag 9 maart, van 11 tol 5 ure namiddag; dinsdag lü maart van 7 ure lot 5 ure namiddag; woensdag 11 maart, van 9 ure tol 5 ure namiddag en den 12 maart, te Adinkerke voor de bewoners van Bewesterpoorl. In zitting van 12 dezer heeft de bestendige deputatie van den provincialen raad de benoeming goedgekeurd van den heer Valcke Benjanfin, als gemeenie-sekrelaris van Bulscamp. Bij besluit van 19 dezer, van den heer gou verneur, wordt de heer Vanbesien Henri Robert, hulponderwijzer te Bulscamp, die met onderscheid zijn examen m de normale school van Thouroul heeft afgelegd, toegelalen lol den eed. De volgende provinciale hulpsommen zijn toe gestaan voor gezondheidswerken: Veurne, franks 1,413-60; Dixmude, 500; Bovekerke, 200; eiereken, 200; Gorleinark, 300 en 400; Reninghe, 300; Couckelara, 300, Gijverinck- hove, 300; Pervijse, 359-40. Onze sloepen zijn in de have wcergekomen na veel kommer en gevaar; in het algemeen is hunne vangst maar klein geweest. Bij gebrek aan werk, en sedert laag aan vaar tuigen, kunnen vele onzer stadsgenoten de zee niet meer bevaren; daardoor ziel men dagelijks in woners dezer stad naar Duinkerks afrijzen om zich aldaar voor de visscherij op Ysland le beschepen. (Stad Nieuport). Wij hebben over cenigcn tijd gesproken over de afstand aan slad door hel gouvernement van de I militaire gronden van de voormalige vcstingplaats Nieuport. Wij mogen heden onze lezers verzekeren dat deze zaak een spoedige oplossing bekomen zalde aki van overeenkomst is door wederzijdsclie par- lien reeds geteekend en hel is te hopen dal wel haast een wetsontwerp de overeenkomst zal be krachtigen. De vulling der grachten, maken van publieke wandelingen enz. zal aan Nieuport ecu nieuw leven geven, menigvuldige arbeiders verlangen sedert lang de handen aan het werk te mogen slaan, om eenige stuivers le kunnen winnen, om hun noodlijdend huisgezin ter hulp le komen. (ld.) Donderdag namiddag heeft men boven den koestal der herberg het Stoomtuig le Thouroul op gehangen gevonden den genaamden Louis Weyd, oud 17 jaar en 9 maanden, werkman in gemelde herberg. Zijn lijk werk onmiddelijk naar hel Oude mannenhuis overgebrachl. Allerhande geruchten nopens die zelfsmoord zijn in omloop, doch men verzekert dal die ongelukkige soms teckens gaf van zinsverbislering. Men schrijft uit Brugge, 24 februari Gisteren avond ten 9 uur, is Hendrik Abel, knecht in den schouwburg, van T looneel door de val op hel eerste verdiep gevallen en gekwetst aan hel Imker been opgenomeu. Hij is in eene vigilant naar huis gevoerd. Dit voorval, dal niet op hel programma der theaterspelen wis vermeld, maakte een bijzonderen indruk op de toeschouwers, want lusschen het looneelsluk hoorde men eensklaps hel gekerm van den ongelukkigen Abel. Men schrijft uil BrusselEen miliciaan dezer slad, welke ecu goed nummer getrokken had, is krankzinnig geworden. Men hoopt nogtans dal hel maar een voorbijgaande aanval van delirium tre- nuiuzal zijn, uitslag vanoverdaad in sterken drank. Een andere miliciaan uil deze omstreken is woe dend krankzinnig gestorven ten gevolge van derge lijke overdaad, verwekt door verdriet en wanhoop. Volgens men meldt zullen de hertog en de hertogin van Ediinburg, die dezer dagen le Peters burg m hel huwelijk geileden zijn, den 3 of 4 mei te Brussel aankomen en na zich aldaar twee dagen le hebben opgehouden, zouden zij zich naar Ant werpen begeven, ten einde aldaar voor Engeland le schepen. De graaf van Vlaanderen zal de jongge huwden lot Berlijn le gcmoel reizen; gedurend 5 hun verblijf le Brussel zullen ter hunner eer door de slad en door liet hof schitterende feesten gege ven worden, zooals eene groole revue van de Hoepen, die hel garnizoen der hoofdstad en die der omliggende plaatsen uiimaken, galaverlooning, diners aan hel hof, enz. Een eskader van hel ko- l ninklijk zeewezen van Engeland heelt reeds bevel ontvangen de yacht Victoria and Albert te bege leiden, die gelast is hel prinselijk paar in de haven van Antwerpen aan boord te nemen. Op 6 maait zullen de hertog en de hertogin van Edimbur" op hclengclsch grondgebied aan wal slappen. De gezondheid dor gewezen-keizeri’n Char- I lotto is voortdurend allerbest; doch ongelukki/ is HrTr^STTr****—

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2