Algemeene 'l'ijdingcii. Ome Palmfeest belooft luisterrijk te zijn. De Markt vervuld zich met alle slach van barakken en kramen en, zoo bel schijnt, zal de hollandsche manegie van Sosman ter dier gelegenheid, ook eenige bijzondere vertooningen geven. Indien wij met een goed weder begunstigd wor den, zal deze Palmfeêst een der schoonste wezen welke wij ooit gehad hebben. Den 12 dezer, ten 10 ure 's morgens, heeft men in den beerput van Fr. Geldhof te Zande, het lijk gevonden van Pieter Verslype, echtgenoot van Melanie d’Hulster, gehuisvest te Woumen. Die man, die aangedaan was van de vallende ziekte, was den avond te voren geslopen onder een strooien dak van gemelde woonst van Geldhof, om er te vernachten, en is in de duisternis in den beerput die maar cene kleine, diepte bad, gesuk keld en versmacht. De uooni) van Oostende. Wij hebben de aanhouding gemeld van Van Coppenolle, beschul digd van moord op zijne vrouw, te Oostende. Vol gens den beschuldigde zou hel slachtoffer zich ge dood hebben met van du trappen te vallen. De Pu- blicateur van Wavre zegt, dal deze aanhouding cene eene zekere opschudding in de stad te weeg ge bracht heeft. Van Coppenolle heeft daar gewoond en er droevige herinneringen achtergelaten. Men herinnert zich, voegt dit dagblad er bij, dat een brand op B februari 1844 hel huis in asschc legde, welke deze kerel in de Namenschestraat bewoonde. De openbare denkwijze hield zich met deze ramp nog al bozig, waarvan de oorzaak im mer een geheim bleef; alleenlijk toen er kwestie was van de assurancie betaald te worden, bood Van Coppenolle zulke hooge schatting aan, dal de compagnie weigerde. Op 17 maart 1851 werden de inwoners van Wavre andermaal in verslagen heid gedompeld door de schielijke dood van de eerste vrouw van Van Coppenolle, die bezweken was met van den trap te vallen, even als nu zijne laatste vrouw. Aan het Hecht, van Brugge zijn wij zoo vrij de zelfde bemerking toe te sturen. men zich, in de gemeenten van ons kanton, over de algemeene belangen, en menig nuttig ontwerp komt terug op hel tapijt. De ontwerpen waarover men hel liefst spreekt, die bij gevolg den voorrang hebben boven alle andere waarschijnlijk omdat zij de nuttigste zijn zijn alle zulke die betrek hebben tot hel verbeteren der wegen, lol hel vergemakkelijken der vervoermiddelen. Overal, in hel kanton, vraagt men verbeteringen van dien aard. Nieucapelle heeft een ontwerp van steenweg laten opmaken, leidende van hare dorpplaats naar de Knoeke. Oudecapelle en S.‘ Jacobscapclle wenschee eene kasseide te zien lot stand komen, die hunne beide gemeenten aan elkander zou verbinden en voort getrokken zou worden tot aan den Uzerdijk, misschien lot aan Woumen. Oostkerke en Lampernisse wenden pogingen aan, opdat de steenweg, die over zeven jaar tusschen hunne dorpplaatsen is uitgovoerd, zou verlengd worden, van den eenen kant, tot aan Lettenburg, en van den anderen kant, tot aan den Staatsweg van Oudecapelle naar Forthem. Alveringhem heeft gevraagd, dat hel ontwerp van steenweg, tusschen de Nieuwe Herberg en Isenberghe, zou uilgevoerd worden door het Gouvernement Te Leysele, Vinchem en Wulveringhem onder handelt men over de middelen, die zouden dienen in hel werk gesteld te worden, opdat dc steenweg van Hondschoole naar de IJpersche kasseide zou overgenomen worden door den 'Slaat, gelijk dit onlangs heeft plaats gehad voor den communalen steenweg van de Kortckeer langs Westvle- leren en Crombeke, naar Poperinghe. Houthem heeft op het lapijl eenen nieuwen steenweg naar de Moeren, en eenen andoren naar hetZwaantje Moeren en Bulscamp verlangen naar de voltrek king van den internationalen steenweg, tusschen de fransche Moeren en het Nieupoorlje Coxyde verschaft zich de geldmiddelen voor het leggen van cene nieuwe kasseide, leidende noord waarts, naar Oostduinkerke, en zuidwaarts, naar Veurne. Eggewaartscapslle vraagt eenen steenweg naar de Waasbrug En Steenkerke, die niet langer in eenen slijkpoel kan blyven, heeft besloten hel koste wat het wil zich ten westen, aan de IJpersche kasseide, en ten oosten, aan de statie van Avecapelle door eenen steenweg te verbinden. Ongelukkiglijk, zit Sleenkerke in groole lasten en moet den ontwor pen steenweg zeer veel kosten. Angstig vraagt deze gemeente zich af, of de Provincie en de Staal niet bijzonderlijk ter harer hulp zullen komen, ge lijk het in andere streken wel gebeurd ten voor- t deele van gemeenten, die, ten gevolge van menig vuldige uitgevoerde nuttige werken, buitengewoon hooge plaatselijke belastingen hebben af te dragen, liet is alzoo, dat de steenweg met brug op de Lei, tusschen de dorpplaats van Denterghem en de statie van Olsene, door hel Gouvernement met behulp der Provincie wordt uilgevoerd, zonder gel delijke lusschenkomst van wego de voornoemde ge meenten, aan de welke men niet anders heeft op gelegd dan afstand te doen van de buurtwegen, die in de nieuwe kasseide moeten worden ingelijfd. (Koninklijk besluit van 11 October 1872). Ja, bijna iedere gemeente heeft aan het hoogere bestuur diensten te vragen; iedere kiezer wenschl door wijze bestuurlijke besluiten voordeelen te genieten, namelijk: vermindering van lasten, meer gemak en min onkosl in hel uitoefenen van zijnen handel of zijne nijverheid. Om die diensten, om die voordeelen te bekomen, moet men ondersteuning kunnen vindeu bij be hulpzame en verlichte vertegenwoordigers, moeten de openbare belangen aan wijze en ervarene be stuurders worden toevertrouwd. Eene goede keus in dc kiezingen het moge zijn voor Senateurs, Volksvertegenwoordigers, Pro vinciale- of Gemeenteraadsleden, is dus cene zaak van de grootste aangelegenheid! Maken wij dit duidelijk door <^eu voorbeeld. Sedert lange ja ren, is de meederheid des ge- meenteraads der stad Veurne samengesteld uit bekwame, dienstwillige en onhfhankelijke mannen, die rechtzinnig de algemeene belangen belierligen. Wal er ook w/jrd aangewend om de ware voor standers, de beschermers der Veurnesche bevol- king hatelijk te maken, zijn die pogingen nooit ten volle gelukt: altijd bleven de kiezers aan hunne oprechte vrienden getrouw. Sedert lange jaren ook, heerscht in den Veurneschen gemeente raad eenen verlichten geest van gematigden voor uitgang, een gedurig streven naar verbeteringen, een onophoudelijk ijveren om aan de medeburgers nuttig te zijn. En zie bier nu de gevolgen van zoo een goed bestuur. VERVALSCHINC VAN GUANO. Ziehier een eenvoudig en gemakkelijk middel om vervalschingen van den guano van Peru te her kennen Eerste proef: Men neemt een ijzeren lepel, zoo- als degene welke de loodgieters gebruiken. Nadat de guano goed ondereen gemengd is, legt er eene greep van in, en zet den lepel op een gloeiend vuur, de guano zal eerst verbranden in eene zwarte kool en de verbranding voortzettende, zal er nadien cene witte blauwe asschc overblijven, zooals die van eene sigaar die wil brandt; als er vervalschin- geii bestaan zal dc asschc gemengd zijn met vuile rood» of zwartachtige korrels. Tweede proef: Men neemt een half glas water en mengier eene greep guano in: oprechte guano moot dadelijk zinken en niets laten boven drijven, behalvQ als de guano droog is, dan blijft er soms een weinig fijn stof boven hel water drijven. In geval van vervslsching zal men stof en vuiligheid boven hel water bemerken. In alle geval moet de Peru-Guano de twee voor zegde proeven kunnen doorslaan. Er bestaat eene meening onder de verbruikers van guano, dat de echte guano moet geelkleurig zijn, en inderdaad eertijds was de guano der Ghinchas-eilanden geelkleurig en droog; maar de Chinchas-eilanden uitgepul zijnde, heeft de tegen woordige guano van Peru, voortkomslig van de eilanden Guanape, Macabi en Ballcstas, een don ker bruinachtigen toon, doch wordt later klaar van kleur en is redelijk vochtig. De vochtigheid be loopt soms, maar hoogstens 20 per honderd. Om de vochtigheid van den guano te herkennen, neemt men 1 kilo (duizend grammen) scherp ge wogen, men droogt hemin eenen open oven en als de droogte volledig is, weegt men op nieuw. Het verloren gewicht zal de vochtigheid van den guano uitwijzen. Sedert meer dan twintig jaar, hebben de stede lijke lasten, in Veurne, geene dc minste verhooging ondergaat; er bestaal geen abonnement; de op- cenliemei zijn er min hoog als in andere naburige sleden ei gemeenten; al de wegen zijn er verzand of gekasseid, en daarenboven heeft de stad milde lijk medegeholpen in hel verbeteren der wegen op andere gemeenten; jaarlijks kunnen er aanzienlijke herstellirgen en vernieuwingen aan de openbare gebotiwe.i en aan de wegen met de gewone in komsten worden uilgevoerd, en Ier zelfder tijd wordt debeslaande sledelijke schuld afgekort, zoo danig, dal zij binnen vijftig jaar volkomen zal af gelegd zijn. Rijke hulpgelden worden aan Veurne toegestaan voor gezondheids-en vcrbeleringswer- ken; de twee derden der onkosten der muziek school en der teeken- en nijverheidsschool worden afgedragen door de Provincie en den Staal; de middelbare knecliljesschool geniet van wege het Gouvernement de drie vierden harer uitgaven, en de lagere en middelbare school voor meisjes ver oorzaken slechts aan de stad een zeer gering hulpgeld. Dit zijn voordeelen die men, te Veurne, aan het gezond verstand der kiezers te danken heeft. Wij vertrouwen dat de kiezers voor den provin cialen raad met niet min rijp overleg en goed oordeel zullen te werk gaan; dat zij, door onder vinding geleerd, reeds ten volle overtuigd zijn, dal dc geestelijken en hunne aanhangers onze stoffelijke belangen uit het oog verliezen; dal zij zich met meer door bedrog en valsche beloften zullen laten misleiden; dal zij de treurige gevolgen van den misslag van 27 mei 1872 ernstig zullen overdenken en stemmen zullen voor mannen, die hunne stem weerdig zijn. Eindelijk, wij hopen, dat wij welhaast kandi daten zuilen mogen aanbevelen waarvan de dienst willigheid niet meer moet beproefd worden, maar integendeel algemeen gekend is, en die, door hunne grondige kennissen in bestuurlijke zaken, alleszins in staat zijn om aan onze schoone streek en aan hare ijverige inwoners wezenlijke en duur zame diensten te bewijzen. Denk wijze <lei* ujtraniontnnen of liet wereldlijk en geestelijk gezag. Men leest hel volgende in den Landbouwer, klerikale gazel van Rousselaere, n.r 1326, 24 februari 1874. God heeft in de wereld twee soorten van over- heden uangesleld: de geestelijke endewereld- lijke overheid; of gelijk men ze noemt; de Kerk en de Slaat. Deze overheden zijn verschillig maar niet gescheiden. liet geestelijk gezag is boven het wereldlijk gezag, om reden dal de 11. Kerk hare macht rechtstreeks van God ontvangen heeft, en dal de vorst zijne macht maar van God ontvangen heeft door de lusschenkomst van hel volk.De II. Kerk werkt om den mensch een eeuwig geluk ie ver- schaffen, en de Staal werkt om den mensch een lijdelijk welzijn te bezorgen. Hel een geluk heeft den voorrang bij belandere; en alzoo ook, moet deze die hel eerste geluk verschaft den voorrang hebben bij dezen die maar hel tweede geluk kan geven. De Staal mag bijgevolg dc Kerk nielover- heerschen, want zulks ware de ziel aan het lichaam onderwerpen. De Kerk moet dus den voorrang hebben boven den Staat. Den voorrang maar geenszins de beheersching Ten opzichte der kerk, heeft het werelds ge- sag geene andere zending ontvangen, dan ue- scheming en verdediging. De geestelijke en wereldlijke overheid, zegt de Landbouwer,zijn verschillig maar niet gescheiden.» Dal beleekent, datde geestelijke overheid het recht en de macht moet hebben zich met alle wereldlijke zaken te bemoeien. En daar de Kerk den voor rang hebben moet boven den Staat moet ook, vol gens den Landbouwer, de wereldlijke overheid zich in alles aan de geestelijke overheid onderwerpen. Doch de Roussselaersche gazel voegt er bij de Kerk eischl enkel den voorrang, maar geenszins de beheersching Hier bedriegt zich de Landbouwer, ofwel hij spaart de waarheid; want de Kerk eischt niet alleen den voorrang boven allen maar ook de heersching over allen.. En inderdaad, er is geschreven in de onfeilbare ultramontaansche leer: de wil van God is, dat de geloovige wereldlijke overheden onderdanig zijn aan de priesters zijner Kerk; dat de christene keizers en koningen hunne besluiten onderwerpen aan de Kerk, en niet de voorkeur geven aan hunne eigene wetten. Wanneer dus de wereldlijke overheden moeten onderdanig zijn aan de priesters, wanneer de wereldlijke wellen moeten onderworpen worden aan de goedkeuring der Kerk, zeg, Landbouwer, is dat niet de heersching van de Kerk over den Staat? In haar nummer van woensdag lest, geeft de Stad iïieuport voor grondarlike), als komende van hare redactie, hel artikel Godsdiensthaters over genomen uil ons blad van zaterdag lest, n.r 2429. Menige onzer artikels heeft zij vroeger, zonder dat wij er over gesproken hebben, overgenomeit en vrijwilliglijk vergeten den oorsprong er van te laten kennen. Wij koesterende hoop dat er, voor ons, wel iets zal overblijven van de beleefdheid welke de redac tie der Stad Nieuport, zeer loffelijk ten opzichte van het Weekblad van Dixmude in pratijk weel te stellen. I.llIKlltOll Willen XVM.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2