.11 dank. Veurne, den 23 Maart 1874. Sterfgeval. 34. 24. 23. 19. 30. 20. -. 26. 20. ' 21. ' 22. ' 23. " 24. " 25. » 19»" Kanton id. id. id. id. id. id. Soo <le man is in den niont, Soo is hem syns herten grout. Aanvaard, M.' de Uitgever, mijnen hartelijken V. E. zVltjéineeiic 'l'ijdiiigeii. Onder dé léden van den jury, welke geroepen zulleii «'orden ic'zitien gedurende de eerste serie van hèt 2r kwartaal 1874, van hel hof van assisen van WestvlaandUren, bemerken wij de heer Aug. Behaegbel, grondeigenaar te Veurne. De zittijd zal geopend worden te Brugge dinsdag 14 april aanstaande, om 10 ure's mvrgdiis. Den 21 april aanslaande, zal te Brugge open baar verkocht worden, een grooj hotel, gelegen te Blankenbmghe, genaamd Grand Hotel des Families, hebbende 200 salons da kamers, eii verdere af hankelijkheden, gebouwd op 24 arCil'38 centiaren grond. Dit uitmuntend gesticht was liet voorleden snisoen gebruikt door M'“* Duel, te prijze van 30,300 fr. In den nacht van maandag tot ijinsdag zijn er dieven gedrongen in de schuur van hél hofstedeken gebruikt door Edouard Dekdyscr, te Thouróiit, langs den keiweg naar Aartrijck. Zij hebben-cemm zak tarwe ter waarde van 35 fr, nmilegenomen.be- hoorende aait de burgerlijke Godshuizen dier stad- De vlijtige opsporingen der gendarmerie om de daders te ontdekken zijn tof liicii'oe vruchteloos gebleven. Maandagnamiddag, ronddurq, istcThouroul een brand uitgeborsten in de schuur en stalling afhangende van d’herbergde Nachtegaal, beliooreu- de uah den heer Jan-Francis Dieryckx 'en gébruikt door Clement Vanhaverbeke, staande op een kwarl- uur$ dyr stad. Hel gebouw met al wal er zich in bevond,-is dé prooi der vlammen geworden, be- vrrstand, zooveel geest, in zoo een dik brein ,kon ‘plaats vinden Dikwijls reeds heeft. men mij de kleingeestigheid van onzen wonderbaren held doen opmerken, maar ik had nooit durven donken dal bij de held-' Te veel ijver, kostertje lief, te veel ijver. Wat moet een liberaal toch een afschuwelijk 1 nieiiseh in zijóe oogen zijn; wal zeg ik, dit moet 1 een wangedrocht wezen van de v reeselijkste soort. I Maar, wacht cens; zouden hel misschien "zijne kosterlijkc slippen zijn die hem den neus nog kitte- 'i len. Gij weel wei deze welke hij, in zekere provin- ciale kiezing, achterliet diiar waar hij zich nog maals legen rechten rede ging bemoeien. Dit ware wel mogelijk. Nu, wat er hom ook den groven neus moge kittelen moet m<m toch een onbeschoft mensch zijn, om zijnen evennaastendien men gelijk zijn eigen zelvon moet beminnen, voor eene beest uil le maken. Zou Z. Kosterheid dit verstaan?Ik twijfel er aan: hij zal uitleggingen vragen; want, zoo men weel, en zoo men door hel bovengemelde ziet, houdt jiij er toch schrikkelijk aan om van hem te doen spreken. Zie daar, M.r de Uitgever, een der heldendaden van onzen zouavelijken Joris. Ik zal eindigen mei ter zijner o.ioa de volgende verzen van Gats over le schrijven Wie syn longe niet bewaerl, Stracks soo kent men synen aerl. Het vat geelt uit, soo hei in heeft. (Contingent <lei- nntlonnle .111111 ie voor 10*5 4. (Dixnlude) (Handzame) (Woumen) (Loo) (Veurne) (Alveringhem) (Nicuporl) halve de beeslialen die men kunnen redden heelt. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan een der jonge kinderen van den gebruiker, die mei fosfoorstekjes hel vuur aan de schuur gestoken heeft. De heer Lechien, de. gelukkige bezitter der obligatie die het groot lot der leening van Brussel heeft gewonnen, heeft voor den arme de som van 1000 fr. aan verschillinde instellingen gezonden. Hel opera-coiniqueFille de Angot, meldt men uil Brussel, zal een beetje opden achter grond worden gesteld, len gevolge van een nieuw stuk van dcnzclfdcn komponisl den heer Lecoëq, dal een groolen bijval zaterdagavond in den Alcazer heeft gehad. Hel stuk heet Giro/lé-Girolla. Het poëma is vrij vermakelijk en hel muziek is van hel begin lol hel einde uitnemend lief. Hei onderw erp van hel stuk loopt geheel op de treffende gelijkenis van twee tweelings-zusters, dal tol de koddigste verwarring aanleiding geeft. Gedurende de eerste vertooning van Giro/lé- Girolla, in het Alcazar, le Brussel, ontving de heer Lecocq, de componist eene ovatie. Hel is een klein, scheef en gebrekkig mannetje en loopt op twee krukken. Hij is buitengewoon zedig en eenvoudig en neemt de loftuigingen met eene natuurlijke goedmoedigheid aan. Men verzekert dat de Fille de Madame Angot den componist ongeveer een half miljoen frank opbrachl. Giroflé-Giro/la zal daarbij zeker niet achterslaan. Hel parket van Vcrviers onderzoekt in dit oogenblik eene zaak van aftroggelarij, waarin een groot getal personen belang stellen, zoowel van Vcrviers als van andere plaatsen van het land. Zeer onlangs werden le Luik op bevel van den onder zoeksrechter van het parket van Vcrviers zekere D. en R., lijnwaadkooplieden, van hollamlschen oorsprong, aangehouden onder beschuldiging van bedrog en aftroggelarij ten nadeele van verschei dene personen van Verviersender omstreken. Deze kerels toonden in de huizen schoone stukken lijn waad en boden terzelfder tijd neusdoeken, amme laken, serveeten enz., le koop aan, aan zeer lage prijzen. Degenen die kochten waren bedrogen, want bijna altijd had hel stuk lijnwaad maar eene waarde van hel derde van den prijs dien men er voor gaf. Maar wat erger was, is dal terwijl de eene verkocht de andere kerel aan eenen tweeden persoon van liet huis, zelfs minderjarigen, eenen wissel te leckencn gaf, welken zij vervolgens escompteerden. Dergelijke wissels werden door den politiecommissaris aangeslagen bij bankiers J van de stad. Deze stoute schelmen hebben veel slachtoffers gemaakt. Bel bestuur van .hel liureau Veritas kondigt de volgende lijst af der zeerampen, gedurende de maand februari 187-i,; Er zijn 216 zeilschepen lolaal vergaan, te weten: 100 engelsche, 26 ame- rikaansche, 16 fransche, 15 grieksebe, 12 duitschc, 10 noorweegsche, 8 oostenrijksche, 7 italiaansche, 4 hollandsche, 4 russisehe, 3 zweedsche, 3 deen- sche, 2 spaansche, 1 belgische, 1 porlugecsch en 4 verschillende. In dit getal zijn begrepen, 15 schepen welke men veronderstelt met man en muis vergaan te zijn. Er vergingen 15 sloomboolcn, namelijk 7 engelsche, 3 amerikaansche, 2 italiaan- sche, 1 duilsche, 1 spaansche en 1 russisehe. Donderdag nacht is in de gemeente Espicrres eene drievoudige moordpoging begaan. Zekere Nolf, pachter en koopman in koeken le Espicrres, was gewoon de deur zijner woning le barrika- deeren; ongelukkiglijk had hij vergelen zijne gren dels in te schuiven. Rond middernacht gewekt zijnde door een dol gerucht en veronderstellende dal hij nagelaten had goed zijn huis le sluiten, was hij op hel punt zijne slaapkamer le verlaten, toen hij in de duisternis op eenen persoon liep, welke hem met oenen hamer verscheidene erge wonden aaii hel hoofd toebracht. Toen de man neergeveld lag, vielen de moordenaars op zijne vrouw, die hem ter hulp was gesneld. Zij ook kreeg verschei dene slagen op hel hooftl; haar neus is schier af geslagen. Om aan de dood le ontsnappen, bood de onge lukkige de sleutels barer geldkas aan. De knecht, ter hulp zijner meesters gesneld, kreeg ook eenen hevigen slag op den schouder. In de onmogelijk heid zijnde zijne meesters te helpen, sleepte de dienstbode zich naar eene naburige hoeve, waar van hofpersoneel zich naar de plaats der misdaad begaf. Doch het was te laat, want de schelmen waren gevlucht, eene som van tien frank medene mende. In hunne haaiji Helen zij eene som van i duizend frank liggen, die zich in oen meubel be- I vond. De slaclitolfers der moordpoging zijn builen gcVatir. Men leest in hel Organe de Namur: Woensdag is de, genaamde J. Jacquemarl, schildersgaaf te Namen, bijna slachtoffer geweest van de mis greep eéner meid in hel huis waar hij werkzaam was. Deze in plaats hem een glas jenever te schen ken, had hem een glas ammoniac voorgedischl. Men hoopt den discipel van S. Lucas, te redden. dom van 61 jareu, de heer Edmond De Maziere, koopman en sledelijke ontvanger. Door zijn vriéndelijk karakter en eerlijken handel, had hij de genegenheid verworven van allen die hem kenden, en, als ambtenaar,/ werd hij hoogge schat door stadsoverheden, die hem meermaals bewijzen hebben gegeven hunner, voldoening over zijne zorgvuldigheid en stiptheid in hel uitoefenen zijner bediening. De stad verliest in den heer Edmond De Maziere eenen yporbeeldigcn ambtenaar, de burgerij oenen braven en aangemmien medeburger, en zijne diep- bepröefde familie eenen teerbeminden vader en echtgenoot. Hlerfgevn 1 óp 22" dezer is alhier overleden, in den ouder- ungezonden l/.r de Uitgever, Veurne is volop in feest, de markt is vervuld met kramen en barakken van allen aard, eene manegie is opgcslagen en geeft alhier bijzondere Verio'S- ningen, en dit al ter gelegenheid der Palmfeesl. Deze die zeggen dat er hier in Veurne nooit niets te doen is en trien vindt er nog al zulke moeten mocielijk zijn le vergenoegen. Inderdaad, hier heeft men concerten, daar aangename avond stonden, ginder bekoorlijke dansleesljes, enz. enz, en, geledpn. acht dagen, hadden wij in Veurne, een vermaarde goochelaar, met name M.r Davin, die in den katbolijken kring, s’il rous plait, eene buitengewone vertooning gaf. Alhoewel ik deze vertooning niet heb kflnncn bijwonen, want ce n’était pas pour le vulgaire, maar uitsluitelijk voor klerikale, christelijke huis gezinnen, kosters en tutti quanti, neem ik nogtans de vrijheid, M.r do Uitgever, u, over deze begoo chelende voorstelling, cenige regelen toe te sturen. Deze vertooning, zoo het schijnt, is allerbest af- gelOöpën, en gelijk hel door de Veurnaar is vast gesteld geweest hetgeen ik bereidwillig wil aanvaarden heeft M.1 Davin den grooten naam «bewezen, welken hij reeds in Brussel, A nlwir-, pen, Gent en vele andere steden van België bekomen heelt. Nieuwsgierig van aard, heb ik willen weten wal er daiir zoo al gebeurd was en welke loeren er zijn verricht geworden. Een gedienstige toe- -J schouwer heeft mijne nieuwsgierigheid voldaan e:i mij de handigheid en de snelheid doen bewon deren waarmede de verschillige werkingen uit gevoerd wierden hetgeen mij, onder ons gezoid en elders gezwegen, zoo zeggen de comeeren, veel plezier heeft gedaan. Mijn inzicht, M.' de Uitgever, is niet u hier eene volledige beschrijving van de hoogere gemelde begoochelende voorstelling te geven. Neiji), dit ware te lang. Allecnelijk ben ik voornemens er u eenen enkelen toer te laten kennen, welken ik er zoo nog al koddig, bevallig en bijzonderlijk inge nieus heb gevonden. Zie hier, de loer is zeur' eenvoudig. De goochelaar loont aan liet publiek, eene geslotene enveloppe en vraagt dan men hem den naam zou aanduiden van d’eene of d’andere beest hoe kwaadaardig en vreeslijk zij ook moge wezen, welke hij dadelijk uil de enveloppe zal doen komen; den naam, maar de beest niet zulle. Eenvoudig genoeg, niet waar Heer Uitgever. Maar hier begint het dramatische gedeelte, Voor aleer iemand den lijd vond zich te bepeinzen, rijst er eensklaps een schrikkelijk gegrol in de zaal op; kommervol starenorrze welpeinzende toeschouwers malkaar aan; cenige krijgen kiekcnvleesch van schrik; andere meenen weg te vluchten, geloo- vendc de eene of de andere wilde beest ie voor schijn te zien komen! Het gegrol duurt voort! Men beeft van angst!! Men durft bijna niet moer ademen!!! Eindelijk, de klanken worden duide lijker. Men ziet nieuwsgierig rond, en geheel ver baasd bemerkt men dal dit gegrol van eenen der aanwezigen komt, die, in eene heilige woede, zich verhaasten wil ecu woord uit te spreken, en schuimbekkend cn schier onverstaanbaar uit zijn gebenedijde mond laat vallen un liberal Het was tijd, hij was bijna verslikt. Nauwelijks is het woord un liberal uitge sproken of een ongehoord gewoel heerstin ouder het heilig gezelschap: velen, meenende den duivel gezien te hebben, maken een kruis en momclcn haastig een gebed; anderen gümachen over hunne noodelooze vrees; anderen nog, en wel de slim- sten, misschien, schokschouderen van medelijden. Niettemin, dit belet niet dat de naam un liberal als deze vim eene beest uit de enveloppe t.; voor- schijn'komt. Hoe bevallig! Hor schoon Hoe lof felijk T is wezenlijk onbetaalbaar, niet waar Heer Uitgever/ Eh wel, wilt gij nu weten aan wie men dit dra matische tusschengeval verschuldigd as. Luistert mol aandacht: Men had Let te danken- gij hebt het reeds geraden, goedwillige lezers men had dit bevallig dramaije te danken aan den heldhafligen koster van S.,e Walburgakeêk, koster Dicricx, anders genaamd koster Joris, oud onder- oflicier van den pauselijken stoel! Dezen vinding-: rijken artist, moet toch altijd iets buiieugqyvoons J doen. Jk wist waarachtig toch niet dal er zooveel de openbare belangen bemoeien, en zich meer cn meer, door de vijanden van licht cn vooruitgang', als werktuigen laten leiden. «Strijden (op een vreedzaam terrein) is zulk ü'öbilzakclijkheid voor het niensclidom, zeg: ;-en geleerde schrijver, dal een volk, hel- haflige belachelijkheid zoo ver hail diii vim drijven. welk met op een of ander gebied strijdt, dat >la .pi en geen’deel neemt aan de openbare be- wegingen, niet waai lijk leeft. -uc.i VUUCI - i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2