T VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN IIP.? ARRONDISSEMENT. I I W (iël A.r 2452. TAAK. 12-11 9-08 10- 13 11- 13 Van 7-43 6- 30 7- 40 6-45 6- 02. 7- 55. 9-01. 5-05. en ecne kamer van pairs, waarin de Orleanislen Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne heeft opgemerkl, dal te zeggen niemand hem terzijde J i liecren Van Iseghem en de Clercq voor de toelage I van 400,000 fr. werd aangenomen. Doch men zou I het mis voor hebben. Het voorstel werd verworpen j en vpor Spa werd een hulpgeld van 890,000 1?. gestemd. Is dit wederom geen klaarsprekcnd bewijs dat de Staatsmannen in Belgie veel meer over hebben voor den bloei en den voorspoed der wm-Jsche streken dan voor de vlaamsche gewesten*- '(Ik Kerels. Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport Eenc dcpeche, gedagteekend uit San Juan de Litz, meldt dat, tegenstrijdig aan wal men veronderstelde, de aanval van San Pedro de Abanle niet hernomen is. Aide vet richtingen zijn integendeel ^opge schorst, lot wanneer de versterkingen zul len aangekomen zijn, door maarschalk Serrano gevraagd. Intnsschen zetten de Carlisten ieverig de beschieting van Bilbao voort. Van hun nen kant versterken de repnbliekeinen de standplaatsen, die zij na vijf dagen gevecht veroverd hebben, namelijk de lijnen van las Carreras. kwam, was er een boni in de Staatskas van 85 millioen; die som is verteerd en twee leeuingen zijn opvolgelijk aangegaan, de eene van 50 millioen, de andere van 2i0 millioen. Vóór 1870 was het algemeen be loop der lasten slechts 180 millioen, maar nu is het reeds geklommen lol 222 mil lioen. De misnoegdheid over hot klerikaal mi nisterie is algemeen, en de strekking, die te bemerken is bij de hooggeplaatste kle rikale bestuurders, om in alles eigenwinsl te zoeken, om zich altijd te willen ver rijken, zelfs ten koste der algemeene be langen die hun zijn loeverlrouwd, wordt in ganse!) het land ten strengste gelaakt. gingen over Antwerpen, waarvan de uitvoering leden woensdag I heeft men nog hardere slagen financieminisler loegebracht. Men heeft hem op eene erplellercnde wijze en onder de toejuichingen van ge heel de linkei zijde, ten laste gelegd dat de overeenkomst die iiij met de sociélé iinnio- bilière heeft gesloten en die door de meer derheid der Kamer is goedgekeurd, eene oprechte dieverij is, dat er ten missie drie millioen worden opgéöH’erd ten voordeele dier maatschappij. Up die hevige beschul diging heeft M.' Malou niet veel weten te antwoorden en men 1 om zoo sprong te zijner verdediging; Aoglans, om het Ministerie staande te houden, bijge- IJZEREN WEG VAN LICRÏBRVELDE-VEÜRNE HAAR DUINKERKS. 4-40 1- 33 2- 39 3- 45 van de 1 volg uil partijbelang, is die schandelijke overeenkomst goedgekeurd. Dal de lasleubelalers de gevolgen zullen dragen van de onrechlveerdige handel wijze van den geld-minisler laat zich reeds gevoelen. Inderdaad, wanneer in 1870 hel catholiek ministerie aan het bewind IJZEREN WEG VAN DIXM.DDE NAAR NIEUPORT. 7-40 12-00 4-25 0-00 9-55 2-20 8-37 0-00 48/ Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbnar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Ecu jaar, Ir. 6-00, Voor yansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. Ken afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboer, Ooststraat b te Vcütne, en op al de postkantoor'én van het Bijk. Brieven en geld vrachtvrij. POLITIEK OVEIW1CI1T. Volgens men uil Parijs schrijft zou in hel kamp dor legitimisten de verdeeldheid aangegroeid zijn, ten gevolge van den uit slag der kiezingen in de Üpper-Marne en in de Cironde, die weder ten voordeele der republikeinen is. De óenen zouden duidelijker dan ooit de legitimistsche be ginselen willen gesteld zien, de anderen zijn van gevoelen dal zij zich bij liét zeven jarig beheer moeten aansluiten en des noods den graaf van Chambord er toe moeten brengen, dat hij afstand doet van zijne rechten op den troon ten voordeele van den graaf van Parijs. Het onderpresi- dcntschap der fransche republiek, aan dun hertog van Aumale verleend in zijne hoe danigheid van aanstaanden voorzitter der hoogere Kamer, zou waar de Orleansen komen. De kiezingen van ZATERDAG 4 APRIL 1874. de brug zijn, langs aan hel gezag zouden door de fransche dagbladen nog altijd veel besproken. Men beschouwt het als een stellig feit, dal zij het uitgangspunt zullen zijn van eene groote verandering in den toestand. Hel zevenjarig beheer met een verminkt algemeen stemrecht, zooals de heer de Broglie het begrijpt, de meerderheid zouden hebben, worden niet meer voor mogelijk gehouden. De zuivere legitimisten kondigen hel voor nemen aan om dit lol het uiterste te be strijden. Zij willen wel hel zevenjarig be heer, doch op voorwaarde dat hel de deur voorde monarchie open laat. Van hunnen kant willen de bonapartisien niet de minste beperking aan bet algemeen stemrecht toe gebracht zien. In die voorwaarden wordt de stemming der grondwettige wetten on mogelijk en de ontbinding der nationale vergadering dringt zich aldus van zelven De ontsnapping van Rochefort, Groussel, Jourde en andere gedeporteerden uit Nieuw Caledonie wordt bevestigd. Het Staatsblad van het duilsche rijk 1 kondigt verscheidene antwoorden af, door keizer Willem gedaan op de gelukwenschen, hem bij gelegenheid zijner 75" verjaring loeg “Sluurd. Geen dier antwoorden beval politieke zinspelingen. liet voorstel van verscheidene leden den ooslenrijkschen Reichsrath oin jesuielen en de er bij aangeslotene ordens uit al de cisieilhaansebe landen te ver drijven, heeft geene kans om aangenomen te worden. Hel I hewer Darjblalt, een libe raal blad, zegt dal dit voorstel toch wel later als wet zal doorgaan. Voor 'Vlaanderen niets. In de vergadering der leden van de Kamer van Volksvertegenwoordigers den 20 maart, hebben de Staatsmannen hunne voorliefde jegens de Waalsche provinciën nogmaals lucht gegeven. Dit gebeurde ter gélegenheid van de bepleiling eener wel waar door aan de stad Spa 890,000 fr. wordt geschon ken om de openbare gemeente-werken te voltooien en de noodige gebouwen voor het opvangen en het gebruik der minerale waters te voltrekken. Iedereen weet dat sedert een paar jaren, geene geldspelen in die badplaats meer veroorloofd wor den. Die spelen lokten veel vreemdelingen naar Spa en thans is de stad verplicht er andere aan trekkelijkheden den vreemdelingen te kunnen aan bieden. Het Staatsbestuur is innig met het belang dier plaats ingenomen, en schenkt haar menigen rijken koek. Zoo ontving zij de volgende Staatsleningen: Van 1816 lol 1870 fr. 4,499,371-00 Door de wet van 21 oct. 1871 2,Opü,000-00 Voor hare weldadigheidsgestichlcn 1,238,300-71 Fr. 7/737,1171-71 Daarenboven binst al den lijd daler de.’geld- fecslen en andere openbare vermal?, dijklied.m door In do rilling van 20 maart jl. vroegen tw'ee ver- Clercq, dat, indien Spa 890,000 fr. bekwam, berghe, Nieuport, lleysl, als hulpmiddel eeije som van 400,000 fr. zou gegeven worden. Te recht merkten zij aan dal die vlaainschc gewesten al de enz., door hunne gemeentekas moeten bekostigen, terwijl Spa miljoenen van den Staat heeft ontvan gen. Oostende moet een gebouw' oprichten om warme zeebaden tc kunnen verschaffen; het moet walertuigen daarsttllen om er liet water drinkbaar lo maken, enz., en voor al die groote werken krijgt hel van den Staat geen centiem. Nu zou men wellicht denken dat hel voorstel der Veurne, -4 pril. Onze klerikale minister Malou en onze klerikale volksvertegenwoordigers hebben ons nogmaals een staaltjegegeven van hun ne Helde voor de algemeene belangen van hel land, liefde die zich goed iaat ver talen door de twee latijnsche woorden: primo mihi. Tijdens de overneming door den Staal van de Luxemburgsche ijzeren wegen, beeft men M.r Malou beschuldigd de eige naars van deze wegen te bevoprdeeligen ten nadecle van den Slaat, slecht materieel aan te k'oopen voor goed en deelén van spoorwegen door de zelfde eigenaars te laten voltrekken aan bovenmate booge prijzen. Deze beschuldigingen zijn slaande gebleven, ja zelfs de ondervinding heelt ze volkomen bewaarheid. lieden, ter gelegenheid der beraadsla- dc groote havenwerken te ".-:i de uitvoering ver- i «-j- '•«>- hceft gestemd geweest, j aan den i je begrooting der spelen gedekt. In de zitting van 20 maart jl. vroegen tw'ee ver- i tegenwoordigers, de heeren Van Iscghem en dc Clercq, dat, indien Spa 890,000 fr. bekwam, aan de vlaamsche zeebadplaatsen Oostende, Blanken- 1 van 400,000 fr. zou gegeven worden. Te recht i onkosten voor badplaatsen, de openbare feesten A I)I IJ ■VI ■'-i I I Vl 11 u 4UU UJUU nvuivnv UUlLIXUll VUIV llvl Wl DVC» UUL uo »mi den 29 maart worden j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 1