HOLLANDSCHE MANEGE ’azr belangrijk bericht. *01 burgerstand heb stad veurne.' GEBOORTEN. onder de directie ran SOSMAN en C.*’ Lodewijk en I»e Koille. De daling op den koffie duurt nog altijd voort. Men verwacht nog groolcn afslag op de prijzen in groot, en dit feit, voordeelig aan de verbruikers, dreigt groot nadeel toe te brengen namelijk aan belangrijke huizen van Antwerpen. Het verlies door Antwerpen geleden, bereikt reeds 60 fr. per baal. In een uitstapje ten verledene jare naar de Panne gedaan, hebben wij de beplantingen van den hoer Bortier geziendaar vonden wij een welig clzen- bosehje, die den grond waarin die houtsoort zich bevindt, in eene halve eeuw leenemaalzal verande ren; ieder jaar zal dien grond door de elzenblade- i en onmerkbaar verhoogd worden en door lang heid van tijk zullen die bladeren cene dikke laag luimees vormen. Het hakhout van Canada is ook de aandacht weerdig van den beminnaar van den houtteell; liet aangelegd forrcsl van wilde abcelen doet de hoop opvallen van wel te gedijen; van den pinus simbra, (eene soort van.sparre), die bij de zeeën groeit en de felste winden wederstand biedt, kunnen wij nog niets zeggen, tenzij dal er eene groote uitgestrektheid grond mede beplant is. Alles voorspelt eene gelukkige uitkomst van dit belangvol initiatief, dat navolging verdient. Maar dewijl hel loon vandergelijke ontginningen natuur lijk zich lang laat afwachten, zijn er lot althans in Vlaanderen geene eigenaars van kuslgronden, die op het spoor van den heer Bortier wandelen. Daar toe zullen er misschien, gelijk in meestal de nut tige invoeringen, eeuwen moeten verloopen'Zoo was hel immers met hel invoeren van de aardap- pals en het in gebruik brengen van den guano. Doch hel is zeker dat eene goede zaak vroeg of laat lot stand komt; zeker is het ook dat de duinen eens zullen beplant worden, ten ware dal staalkundige schokken armen en kapitalen kwamen verslinden. P. Lansexs. I.andbouwnleuwM, NOG DE GUANO. De artikels over den guano die wijhebbenmede- gedceld, werden op den buiten voortreffelijk onl- VU1IUUII, mwwvm util iuuu uuu v» mini junu u d legen een schandelijk bedrog, dal ten zijnen na- bemesüng daar is, den aankooper van guano nog eenige verdere inlichtingen geven. Waarom koopen de landbouwers zoo dikwijls gemengden guano 1“ Zij kunnen de hoedanigheid van die meststof niet onderscheiden; men maakt hun wijs, dat de guano een sterken reuk moet afgeven, dat de kleur licht en dit mest in poeier zijn moet. Gelooft ons, 'de reuk doel hier weinig of niet terzake; als men kalk, asch of water in den guano mengt, riekt deze altijd. Zells met vochtig weer is de reuk sterker dan gewoonlijk. Wal nu de kleur aangaat, sedert de Cliiucbas-eilanden uilgepul zijn, leveren de an dere eilanden geene guano meer, die zoo licht van kleur en zoo poeicrachlig is; maar de tegenwoor dige Peru bevat nog altijd eene voortreffelijke mestende slof. 2“ De landbouwers laten zich verlokken door een lagen prijs; doch er bestaal maar één en den- i zelfden prijs, en lager dan deze kan geen verkooper die bekomen. Deze prijs staal overal gelijk, hetzij in Engeland, in ‘Frankrijk; in Holland en in Duitschland. De landbouwer gelooft maar al te licht aan het geen zekere verkoopers hem wijsmaken, dal zij een speciaal kontrakt hebben; doch liet zij eens en voor altijd gezegd, er bestaan geene speciale kon- trakten. Iedereen kan de bepaalde prijzen kennen; zij staan dikwijls genoeg in de dagbladen vermeld en wie zich tol hel peruaansche depot wendt, om die prijzen te kennen, zal er van onderricht worden. Geringer prijzen geven reden om achterdochten te zijn. Of zou de koopman aan lager prijs verknopen, ten pleziere van den landbouwer? En boe zou hij aan zijne honderd-duizende geraken, die velen van hen nu reeds bezitten, als hij tegen verlies ver kocht.' Sommige pachters ruilen een deel van hun nen oogst legen guano; de producten worden in dit geval, soms aan zeer hooge prijzen gerekend; maar men vergete niet dat de landbouwer dien hoogen prijs dubbel en dik verliest, door liet ont vangen van gemengden guano. Algcmeene '1'ij dingen- Zaterdag morgend om elf ure, is te Brugge in het provinciaal Gouvernemcnlsholcl, overgegaan tot de openbare aanbesteding van de onderneming, voor het leveren van eenen overzetboot op den IJzer, ter plaats geheelcn den Peerenboom. Hebben aangeboden: MM. J. Decloedt, te Gool- kerke, fr. 3B92; P. Deswarte, te Nieuport, fr. 3468; L. de Jonghe, te Brugge, fr. 3900; A. Sorel, te Coolkerke, fr. 3999. M. Hoiman heeft de eer hel Vcurnsch publiek kenbaar te maken dat, op verzoek van sommige ingezetenen van stad, en gezien den grooten bijval welken hij en zijne familie alhier verworven heeft, hij nog twee builengewoone voorstellingen zal geven. De 1.' verlooning zal morgen avond plaats heb ben, en de tweede, maandag 2' paaschdag. den 26. Emma Viaeiic, dochter van Karei en van Fidelia Wollaert, Molenstraat. den 28. Julius Sansen, zoon van Karei en van Maria Claeys, Beoosterpoort. den 30. Jozef Glaerhoudt, zoon van Jozef en van Rosalia Demeulenaere, Klaverstraal. den 2 april. Lsidoor Baey, zoon van I. van Loonie Bruloot, Zwarienonnensraal. STERFGEVALLEN. den 28. Adelaide Cattcau, werkster, 70 jaren, geboren te Rousselaere en wonende te Veurne, weduwe van Pieter Vanmocrkerke. den 30. Florimond- Depiez, tabakwerker, 16 jaren en 16 dagen, geboren en wonende te Veurne. den 2 april. Clemencia Lehouck, 11 m. en 4 d. Holloway’s Pillen. Leverziekten. De deug den van deze onvergelijkelijke Pillen woiden in elk deel der beschaafde wereld ten yolle gewaardeerd. Daar zij in hel algemeen doorden bloedsomloop op hel geheelc stelsel werken, zijn er weinige kwalen, welke zij niet kunnen genezen, maar zij werken iil hol bijzonder goed op de lever. Daarvoor zijn zij Volgens de Stad Nieuport zijn de wateringen van Veurne en Dixmude officieel bericht, dal de twee gevraagde nieuwe sluizen op den IJzer en op de nieuwe uilwaleringsvaart van Vcurnambaehl in den loop der aanstaande maand juni zullen aan besteed worden, om er de werken nog in hel zomergetijde van dit jaar aan te vangen. Deie groote werken, voegt gemeld blad er bij, zijn het begin der uitvoering van hel ontwerp der haven werken opgemaakt door den ingenieur De Mey. Wij hebben reden om te geloovcn dat deze in lichtingen juist zijn, en bijgevolg aanzien wij alle pogingen ten voordeele van hel ontwerp voorge steld door den baron Cuppens als volkomen nutte loos. Wanneer wij overdenken welke schrikkelijke gevolgen de aanhouding van een niet plichtige persoon kan hebben, zoo als wij het voorbeeld in M.r Leclercq van Brussel zien, moeten de per il sonen die met de aanhoudingen gelast zijn alle mogelijke omzichtigheid gebruiken. De aan houding van een niet plichlig vrouwspersoon ging onlangs in onze omstreken plaats hebben, hadde de veldwachter niet meer geleerdheid en omzich tigheid dan zijnen meier gehad. Gezegd vrouws persoon bood zich bij den heer burgmeester barer gemeente aan, met een cerlillkaat van behoeftig heid, om bijgevolg de tot haar huwelijk benoodigde stukken onverguld te bekomen. De dorpmeier zette zijnen bril op en bezag en bekeek het schrift zonder er iets van te verslaan, want was ju ’tfranschü! Hij herzag, en zijne vier oogen vielen op arrèté Royal; hij springt op, roept zijnen knecht en beveelt hem onmiddelijk den veldwachter te halen, want zegt hij, dit is een vrouwmcnsch die moet gearreteerd worden. I geueetu, weruen op ueu ouiien voorneuenjK om- De champetter immer ten dienste van zijnen vangen; zij hebben den landbouwer gewaarschuwd meier, komt zegevierend op, opent het zoogemeeud j requisitorium, en zijn slimme overste Starlings deeie gepleegd wordt. Laat ons, nu liet tijdstip der beziende, legde hij uit dat het vrouwspersoon niet mmi <Un Mni-nnnhr i»n moest gearreteerd worden maar huwelijksstukken hebben, en had nog bovendien groote moeite om hem te doen verstaan dal de Kouiiig in sommige gevallen toelaai bestuurlijke stukken onverguld te bekomen. (Medegedeeld Onze maatschappij van Rhetorika heeft mede gedongen in de tentoonstelling van Oude Jloeden, iugerichl ten voordeele van den armen, door hel menschlievend genootschap de Melodie tot Leuven en heeft er den eersten prijs behaald voél de schoonste verzameling van krijgshoeden. Wij herinneren ons dat dergelijke onderscheiding aan onze rederijkerskamer te beurt viel, ten ver leden jare, in de tentoonstelling van Oude Hoeden, tol Brugge. Zoo men ziel, schijnt onze Rederijkerskamer thans hare lauweren in oude hoeden te plukken!.' (Medegedeeld Met hout l>epl:uitiuf4 «lei* Zee- dulnen. In de kronijk der abdij van den Duine, vinden I wij dal Theodoor Van den Elzas, graaf van Vlaan deren, ten jare 1129, aan den abt van die jonge gecstelijkccongregalie zooveel kuslgronden schonk als zij wilde ontginnen. Inderdaad de abldeedeenc groote uitgestrektheid van die onvruchtbare gron den ontginnen, die de kiem waren van de groote grondeigendommen, welke dit geestelijk geslicht, tijdens zijne afschaffing bezat. De vlakten lusschen de heuvelen gebruikte de abdij voor weiden waarin zij hoornvee en schapen liet grazen en de hoogten deed zij met kaphout beplanten. Doch hel drijf zand cu ’tgewcld der golven genoodzaakte de abdij, tot drie maal toe, hare gebouwen meer van de zee te verwijderen. Intusschen had de abdij moeren van de graven ten geschenke gekregen. Zij deed die door hare leekebroeders droogmaken; alzoo werden slinkende moerassen in zeer vruchtbare akkergronden en malsche weiden herschapen. Vermits die onderne ming voordeèliger w asdan duinen ontginnen, werd de beplanting derzelve verlaten. Na verloop van zeven lange eeuwen heeft, de heer Bortier, een echte vriend van den landbouw en nuttige hervormingen, de geduchte opgevat van de duinen en kuslgronden met hout te beplanten. Die grootsche onderneming heelt zekerlijk nu meer kans om te gelukken dan in de X1D eéuw; dewijl men thans dopr hel planten van Oyas, door de duinenbewoners alm genaamd, bel drijfzand paal en perk stelt, en dat apen to; de kennis gekomen is van houtsoorten dieden zeewind kunnen trotseren. Uit de proefnemingen die de heer Bortier zelf op zijne kuslgronden doel, is op te maken dal de uit voering van die beplanting met een goeden uitslag moet bekroond w orden; maai dit is ecu werk van tijd en onverslaplen moed, hebbelijkheid die toch den heer Bortier niet ontbreekt om eene nuttige onderneming ten uitvoer le brengen. Zelden gebeurt hel, dat de maarlsche buien in een vooordeeliger oogenblik overkomen als dit jaar, oui den wasdom tegen le houden, die door de wwule van februari aangchitst, te zwak zou ge weest zijn om in het vervolg nog eenige koude te doorslaan. De hartvruehten zullen allen veel deugd hebben van de tegenwoordige koude, maar vooral de boomgaarden die haar waarschijnlijk een goed fruitjaar zullen le danken hebben: de blocmboljes gingen ontluiken, degriffeling was onmogelijk. De zaaiing, die reeds op vele plaatsen begonnen was, zal na eenige dagen herbeginnen. De vruchten te velde vertoonen zich allen onder een zeer gezond oog, en beloven veel voor den toekomenden oogst. Men schrijft uit Brugge, 31 maartBij den hevigen storm, die sedert eergisteren al hier woedde, is lieden morgend lusschen 4 en 5 ure, door eenen rukwind, eene groote schouwpijp op hel huis van don heer volksvertegenwoordiger De Clercq, wo nende op de S. Janspiaats, ten halven doorgeslagen en door hel dak van het huis van vrouw Veys daarnevens, met een schrikkelijk gedruis, op den zolder te recht gekomen, waarbij hel plafond der onderliggende kamer, waar eenige huisgenoten sliepen, vrij erg beschadigd werd. Men oordeelo over den schrik die zij onderstonden'. Heden mor gen waren werklieden reeds bezig met de puinen der omgeworpen schouw weg te ruimen en de schade le herstellen, Wij beklagen ons, dat we geeneif stap kunnen verzetten, zonder de muren behangen te zien met plakkaten, houdende de verheerlijking van eene naaimacliicn of van de eene of andere Rcvalenta arabica. In een amerikaansch blad vinden wij een zeer belangrijk artikel over de kunst van aankon digen, zooals zij in de Vereenigde-Slaten wordt uilgevoerd. Te New-York heelt een agent van aan kondigingen een gebedenkoek doen drukken, welk hij aan de deur der kerken uitdeelt aan alle perso nen dier er binnen gaan of uit komen. De rechter kant der bladzijde beval de gebeden, maar de lin kerkant staat vol aankondigingen. In eene nieuwe stad van het Verre-Westen heelt een fabriekanl hel beter gedaan. Hij huurde den vóórkant van deu j predikstoel, om er hel plakkaat op le hangen van. eene nieuwe soort van zuigflesch. In eene andere stad, eindelijk, heeft de gemeenteraad beraadslaagd over het aanbod van eenen spekulant, die eene groote som aanbood, om hel recht le heb! en zijne plakkatentedoendragenop den rug der policemen. De bepaalde datum voor het huwelijk van prinses Louisa met prins Ferdinand van Saksen is nog niet vastgesteld; maar hel is voorloopig be sloten datde plechtigheid rond hel einde der maand augusli zal plaats hebben. Men verzekert dat de jonge echlgenoolen zich le Brussel zullen vestigen. Het nieuw pruisisch geweer, stelsel Mauser, draagt 2,100 stappen ver. Het oud naaldgeweer droegmaar 1000 slappen en decliassepol 1200 ver. I ■l'JL1!»- .JL'j'.J.'Ll'l’JL'l'1 1 J

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2