a V A X V E U R X E, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. A 5-05. Dixmude naar Nieuport 'aan het In Het plcment. rang zich le 4-10 1-35 Van Nieuport naar Dixmude L‘. en allen Woensdag in Sup- de aanslaande provinciale kiez.ing zullen de klerikalen kandidaten alleen op slaan. Do liberalen hebben besloten onthouden. Ons dunkens is de onthouding meest altijd eene slechte zaak. De politieke partijen bewaren door den strijd alleen hel leven. Al dat werkeloos is versterft. Maakt men gedurende eenen merkelijken lijd geen gebruik van eenig lidmaat, zoo wordt dat lidmaat stijf en stram en welhaast, als men er bewegingen wil mede verrichten, gevoelt men er de onmogelijkheid van. Zoo is het ook in hel geestelijk, in het moreel order. Houdt men op van den vijand in het oog te hou- den, van bij eiken aanval weerstand te bieden, zoo wint hij dagelijks in op ons terrein en zoo vervallen en verslappen wij dagelijks in evenredigheid. Als men aan een bepaald werk gewoon is, kost hel veel moeite een ander werk met zin uit te voeren. Als men op zekere gedachten den geest stil houdt en er hem mede gewoon maakt, worden die gedachten ons als eigen, en al dat er niet gelijkvormig aan is, schijnt ons als aan het gezond oordeel tegenstrijdig. Moeten de liberalen voor lang in ons kanton de wapenen neder- leggen, zoo zullen deze verroesten en on bruikbaar gemaakt worden. De klerikale denkwijze, niet bestreden zijnde op het praktisch terrein, dringt meer en meer in tie geesten der menigte, die welhaast zich inbeell dal de klerikalen alleen eene deftige politieke partij kunnen uitmaken. Beter niet gestreden zegt men dan ge klopt zijn. Dat is verkeerd geredeneerd, I en bovendien waar was die klopping? Wij zouden honderd legen een gewed hebben j dal de liberale kandidaten de victorie zou- l den behaald hebben. Ook welen wij stellig I dal <le klerikalen den strijd, gelijk hij ging aanvangen, ten uiterste vreesden. Maar veronderstellen wij dal de zegepraal van onzen kant niel ware geweest, nog zijn er nederlagen die eene victorie weerd zijn en zekerlijk bad men ten minste op zulk eene mogen rekenen. Strijden verwarmt het bloed en de ge zindheid. Hoe meer men strijdt hoe meer men het doen wil: de nederlaag jan beden is triomf voor morgen. Alle partijen gaan op en neer, nu is de eene boven, dan de andere, hel ware de vernietiging van het representatief gouvernement indien eene partij alleen altijd de overhand hadde. Daarom moet er altijd gestreden worden, gestreden met moed en volharding. De kandidaten verbeelden de partij, zij moeten zich aan de partij opofferen, gelijk ook deze aan de kandidaten al hare onder steuning verschuldigd is. Hand in hand, met moed in bel hart, met ijver in de ziel is men onoverwinbaar, en hadde men ge streden men ware hel geweest! X.' 2455. 48.' JAAR. Van Veurne naar Liclitervelde Lichlervelde r^ar Veurne Veurne naar Duiukerke Dninkerke naai' Veurne IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUUORT. 7-40 12-00 4-25 0-00 9-55 2-20 8-37 0-00 ZATERDAG II APRIL 1874. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDB-YEURNE NAAR DUINKERKS. 7-43 12-11 4-50 6-02. 6- 30 9-08 1-35 7-53. 7- 40 10-15 2-39 9-01. 6-45 11-15 3-45 Een artikel van hel verdrag van Franc fort bepaalt uitdrukkelijk, dat de gouver nementen van Frankrijk en Duitscliland zich zullen verstaan om de belemmeringen te doen ophouden, die voortvloeien uit de bisschoppelijke juridiclie van hel aails bisdom Besan^on en hel bisdom Nancy op de gedeelten hunner bisdommen, bij Duitscbland ingelijfd. Een geval, dal zich onlangs opdeed, heeft de behoefte doen uilschijnen om een einde aan die belem meringen te stellen, die men uil hel oog scheen verloren te hebben. Hel is een her derlijke brief van den bisschep van Aancy, die de pastoors van hel elzasisch giond- gebièd van zijn bisdom van op den predik stoel hebben afgelezen, brief die beweeg redenen behelsde, welke hel duilsch gou vernement beschouwde als onder de loc- I passing te vallen der slralwelteii. I Sinedl. De raad druktden wensch uit“dat dit kapi- 1 u ZIC,‘ «aal intrest zou onbrengen aan 4 1/2 p. en niet aan 4 p. H. De inschrijving op den grootboek der open bare schuld eencr som van fr. 5,766-05 intrest gevende aan 4 1/2 p. C. De aanvaarding cener erfgifl, door wijlen de center uevai nu wn wed' Louis Bril, ten beloope van 600 fr. mits ver tint veel aan eene ofliciensc meilcdeeling I püchtiiig voor de .kerkten eeuwigen dage eene 1 jaarlijksche inis te doen. I). De verkooping van een perceelken land toe- mvuicMt behooremlc ,a;u. voornoemde kerk en aan het beginsel bureel van weldadigheid dezer stad. II. S.M Walburgakerk. Erlgiti door wijlen pastor Thomas Pculaert. De stukken onvolledig zijnde, wordt de goed keuring der aanvaarding dezer gilt tol eene nadere zitting verschoven. III. Gezondheidscomiteil. De vier openstaande plaatsen, ten gevolge van sterfgevallen, worden aangevuld door de benoe ming der heeren Van Crombrugge, Burbier- Desoiiltor, Vinck en Dorre. De heer apotheker I Duclös is het vijfde lid van dit comiteit. IV. Inlijving in den openbaren weg van eenen bijzonderen eigendom. Het voorstel van sieur Verminck om een per ceeltje grond, gelegen langs de vesten, mits 1o fr. per vierkanten meier aan de stad te verkoopen, wordt op hel advies van hel schepen-collcgie dooi den raad verworpen. V. Benoeming van eenen gemeente-onlvanger en vaststelling van zijn borggeld en van zijne jaarwedde. De heer Dorre wordt benoemd met 8 i 2 1 aan den heer H. Decroo, bediende bij de nationale bank. Hel borggeld wordt bepaald op 8000 fr. en de jaarwedde op 1000 fr. Eindelijk, de raad beslist, op voorstel van den v "ui. 7 i heer Brycx, dat er zoo baast als mogelijk zal over- Acw-Virk protestecren eenparig legen de gegaan worden tol hel vaststellen der jaarwedde vermeerdering der greenbacks en der bil- 1 van den policie-commissaris, te benoemen in ver- jeiten van de nationale banken. I vanning van den heer Borre. generaal Concha van Cuba de een- I Zij verbiedt de woelingen der r... Jj’-.i en verdaagt de oplos- I hel vraagstuk der slavernij. Een telegram uil Melbourne van 7 april I meldt dal koning Cacaben aan Engeland de SQtivereinileil der Fijieilanden beeft afge staan. De engelsche consul heeft den af stand aangenomen, onder voorbehoud der bekrachtiging van Engeland. r Veurne, 11 .April. ZITTING VAN DEN GEMELNTE-RAAD VAN 4 APR L 1874. Tegenwoordig de heeren Behaeghel, burgemeester; Ollevier en De Keuwer, schepenen; Dewille, De Cao, Brycx, Desmet, Houtsaeger, De Prey en Van Crombrugge, leden. Afwezig: de heer Bernier. Na lezingen goedkeuring van liet- proces-verbaal gaat de raad over tot de dagorde 1. ,S.1 Nicolaas kerk. Plaatsing van gelden( De gemeenteraad keurt opvolgelijk goed: 4. Het plaatsen op hijpolbeek eener rente ten kapitale van 10,000 fr. len laste van M.r G. De ssmg ie Miiivii uu» ..L- --L-’./. -u 'l“‘ 'l!‘ Verscheidenc duilscbe dagbladen, zich taal intrest zou opbrengen aan 4 4/2 p. en met lekenschap dier verwikkelingen gevende, 1 n hebben beweerd dal de Heilige Stoel, aan welke dit vraagstuk onderworpen werd, alle toegeving weigerde. De Spcncr-'/^cilunij echter beval nu een telegram uil Darijs, (nu <•»«.- -- - gelijkt. Er wordt in gezegd, dal de romein- sche curie aan hel fransch gouvernement heeft laten welen, dal zij zich in I niel verzet legen eene nieuwe bepaling der grcnsliisdommen; dal zij daarover stellige voorstellen verwacht, die zij geneigd is on partijdig te onderzoeken. Een depeche uil Bei lijn verzekert dal de keizer van Busland den 3 mei in die hoofslad zal aankomen. Keizer Alexander zal vergezeld zijn van de groothertogen Alexis en Constanlijn en van den kanse lier prins Gortschakoir. Uil Stockholm komt het bericht toe, dal de minisleriëele crisis geëindigd is. Het ontslag van den heer Adlerkreulz ia aan vaard geworden en de staatsraad Bredberg is gelast met de portefeuille van binnen- landsche zaken en van juslicie. De president der Vereenigd heeft het ontslag aanvaard van Kichardson van zijn ambt van minister van financiën. Zijn opvolger is nog niel ge kend. Hel gouvernement en de wetgeving van vermeerdering der greenbacks en der bil- D 1 1 .„i.,.„ Eene proclamatie van beveelt de Spanjaarden dracht aan. i staatkundige partijen sing van I Blad verschijnt' allen Zaterdag; Detaulbnar vopi-op: f'cor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr.'7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Byckf.boek, Ooststraal 6 te Veurnc, en op al de postkanlooren van het Dijk. Brieven en geld vrachtvrij. e Stalen den heer 1 stemmen legen 2 gegeven fl ABIIRTEATIE-BL

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 1