niet ver- i personen liberaal zijn; tegenwoordig ziel men ad- vokaleu, docteurs, veeartsen, apothekers, neering- docners oneerlijk vervolgen, voor geene andere reden dan' omdat zij aan de liberale partij tncbe- liooren; tegenwoordig ziet men aan landbouwers hunne landen onttrekken, omdat zij verdacht zijn van voor de liberalen te hebben gestemd. Dit is schandelijk Niemand zou moeten vervolgd worden voorzijne politieke denkwijze. Men mag wel eene denkwijze bestrijden,•men mag wel oenen politiekcn tegen strever op politiek terrein over den hekel halen. ijZerenwegen van Went- De burgervriend, liberaal weekblad van Iseghem, vestigt de aai.’d ichl, in zijn nummer van zondag laatst, op de zaak belrekkelijk hel overnemen door den Slaat der weslvlaamsche ijzerenwegen. Hij herinnert, dal in hel begin van april 1873 deze zaak in onze streek veel besproken wierd, lol ondervragingen in de Kamers aanleiding heelt ge geven, en dat er alsdan door het Gouvernement beloofd werd de hand aan hel werk le slaan, om te trachten een einde te stellen aan de gegronde klachten van Weslvlaandercn. Doch er is nu reeds een jaar verlöopen, en van de overneming onzer ijzeren wegen is geene de minste kwestie meer. De zaak is dood. Eli wel, die zaak moet wederom ten beide komen, want zij is de belangrijkste die zich voor ons kan aanbieden. Zoo spreekt terecht de burgervi iend. Hel Isegliemsclie blad doet met grond uitscliij- nen welke schandelijke onrechlveerdigheid er ten nadeeic der Westvlamingen gepleegd wordt, niel alleen onder opzicht dei iiooge vervoerprijzen en andere buitengewone lasten die ons treffen, maar ook voor wal aangaat de gouvernementele gunsten, die zoo mild in andere provinciën ge schonken worden, terwijl wij als versloolelingen, als parias worden behandeld. Die toestand vervolgt de burgervriend moet veranderen. Is hel gouvernement plichtig in zijn handelen, wij ook zijn plichtig als wij onze rechten niel krachtdadig genoeg doen gelden, en er valt hier eene plicht te vervuilen voor de gemeentebesturen, voor de koophandcl- kamers. Hierin zijn wij volkomen van hel advies van onzen Iseghemschen confraterniel alleen bet gouvernement is plichtig, maar ook de plaalselijke bestuurders en de kiezers bijzonderlijk, die zich veel te weinig mot de openbare zaken bemoeien, en om zoo te zeggen vreemd blijven aan de alge meens belangen. Schooue vrucht des weslvlaamsche verkweze- üngï De burgervriend «indigt zijn artikel met oenen oproep tot de welwillendheid der Kousselaarsche koophandelkamer en verzoekt haar hel initiatief tc nemen v:fn eene groote en krachtdadige beweging ten voordode der gemolde overneming. Allerlollijkst zijn de pogingen van het Iseghem- sche liberaal weekblad. Mochten zij gelukken! Oimoodig le zeggen, dal wij bereid zijn die pogingen uit alle onze krachten le ondersteunen. Een kleriknal leerMelsel. Hel volgende artikeltje vindt men in de Gazette van Dixmude van zondag lest, klerikaal blad opge- sleld door geestelijke professors. Een vooroordeel. Zoohaast burgemeesters, volksvertegenwoordigers ol zelf ministers iels doen ten voordode van den godsdienst, aanstonds de liberalen schreeuwen dal deze katholieke wet gevers of bestuurders slave zijn van de geestelijk heid. Daarin is geen kwestie van slavernij; er is kwestie van plicht. Want alle overheden die hunne christelijke plichten willen kwijten, moetwil, zoo veel het de omstandigheden loelalen, hunne macht gebruiken voor hel goed on legen hel kwaad. Daarom is hel dal de geestelijken werken in de Tfezingen. Zij willen de liberai» n verwijderen om dat dezen altijd en overal voor hel kwaad zijn en tegen het goed. Zij willen katholieken aan hoofd zien omdat deze voor het goed zijn en tegen het kwaad. Dit artikeltje is gewichtig, want het beval wel is waar met eene jezuïetische voorbehouding een leerstelsel waar in men leert, op welke wijze men zich in de wereld ten opzichte van libe ralen en klerikalen moet gedragen. Dit leerstelsel is begrepen in deze weinige woorden; men moet de liberalen verwijderen, omdat dezen altijd en overal voor het kwaad zijn en tegen het goed; men moet de klerikalen aan 'l hoofd bren gen, omdat dezen voor het goed zijn en tegen het kwaad. Ehwel, wij zeggen dat zulk leerstelsel afschuwe lijk is en volkomen tegenstrijdig met de leer van Christus! Zulk leerstelsel bewerkt de verdeeldheid onder de menschel) en preekt de vervolging tegen al wal liberaal is. Ongelukkiglijk, wordt dit algrijzelijk leerstelsel maar al teveel door de overdrevene klerikalen in prat ijk gesteld, „en dit niel alleen voor wat kies bare bedieningen betreft, maar wel voor alle be roepen hoegenaamd tan hel burgerlijk leven. En inderdaad, tegenwoordig worden er aan per sonen hunne bedieningen ontnomen, vereerende bedieningen en andere alleenlijk om dut die i eene doode letter. Behalen, integendeel, de libe ralen eene schitterende zegepraal, liet Minislerie- Malou wordt vervangen door ecu vooruitstrevend liberaal bestuur, nieuwe wetten ter verdediging der burgerlijke onafhankelijk komen lol stand, de krijgslasten worden verzacht, de tarieven voor hel vervoer van reizigers en koopwaren worden ver minderd, de spoorwegmaatschappijen worden ver plicht lot hel uilvoeren hunner verbintenis, en hel openbaar onderwijs, in plaats van zoo als nu onderdrukt le wezen, wordt milddadig door hel Gouvernement ondersteund. Bepaalt zich de zege praal der liberalen bij eeuige sleden, zoo als Gent, Charleroi, Verviers, komt er slechts evenwicht lusschen de twee partijen in de Kamers, dan zul len waarschijnlijk deze laatste ontbonden worden en zal men moeten overgaan lot eene algemeene verkiezing der Volksvertegenwoordigers en Scna- teurs. Daar nu onpartijdige inlichtingen te kennen, geven, dat de liberalen in juni geene volledige zegepraal zullen bekomen, maar dat de kiezing hun noglans gunstig zal zijn in der voege dal de klerikale meerderheid van ’s lands vertegenwoor digers zal ophouden te bestaan, zal, denkelijk, de veronderstelling belrekkelijk de ontbinding der Kamers zich verwezenlijken. Dal dus de liberalen, zelfs daiir waar er binnen twee maanden geene kiezing plaats heeft, zich voorbereiden tot den strijd Lm allen werkzaam zijn. Ja, ijverig werkzaam! en niet alleen met hot oog op persoonlijk voordeel of zelfvoldoening, maar uil liefde voor hel vaderland, uil verkleefdheid aan de vrijzinnige grondbeginselen .zonder de welke er geene ware welvaart mógelijk is. Alle liberaal, wie hij ook zijn' moge, heelt in vloed: invloed op zijne naaslbestaanden, op zijne vrienden, op zijne onderhoorigen. Wierd dien in vloed ten nutte gemaakt, wierden de liberale gazetten, de liberale tijdschriften zoo als zij het verdienen aangemoedigd, bestond er levéns eens gezindheid onder dé liberalen, ondersteunden zij zich, in plaats van zich voor nietigheden onderling te dwaarsboomeii, de zegepraal der liberale partij ware verzekerd, zelfs in Westvlaanderun, waar noglans de priesterheerschappij, door de onver schilligheid der liberalen zelven, reeds zoo diep is ingeworteld Dal men hel wel overdenke: wil men in rust en in vrede op bet pad des vooruitgaaugs voortstap pen, do vijanden der vrije instellipgen onzer grondwet in toom houden, hel treurig lol van het ongelukkig Frankrijk of van hel nog ongelukkiger Spanje van België afwenden, daii is het hoogst noodzakelijk, dhl de liberale partij zich overal ver- sterke, en dikwijls krachtdadige blijken geve van haar bestaan. Men zendt ons hel volgende, zoek van in plaatsing. ten ouder te brengen ol' te bcnadeeleu, enkel om dal hel hoofd vandit huisgezin een politieke vijand is, handelt als een verachtelijk en tevens als een onchristelijk mensch. lilez.ing le Gtenl. Voor tic kiezing die donderdag laatst te Gent plaats had ter benoeming van eenen Senator in vervanging van, wijlen den heer Hippoliel van de Woestyne, waren 7079 kiezers ingeschrdven; 1972 stemmers waren tegenwoordig. Do volstrekte meerderheid was 948. De heer K. de Kerchove de Denlerghem, burge meester der stad Geut, bekwam 1895 stemmen. Er {varen 77 witte en nietig verklaarde bricljes. De heer de Kerchove is dus lot Senator voor bol arrondissement Gent uitgeroepen. Onze WoezciiKchool. Wij hebben weleer den wenscli uilgedrukt, dal men in ouzo weezenschool, niet alleen weczcn, maar ook vaderlooze of moederlooze kinderen zou aanvaarden, zoo als dit plaats heelt te Dixmude. Hel inkomen onzer weezenschool is groot genoeg om twintig a vijf en twintig meisjes te onder houden en ze in staal le stellen om eerlijk door de wereld tc komen. Waarom dan zich bepalen bij hm ,rA,M,w negen, tien of elf kinderen, Men vindt hier in pnze stad moederlooze zeslien- j t aan genoegzame zorgen in mets geoefend zijn, eerder als wilde dan „i. ‘..1..2_._.t moeten worden aan schouwd, geeno gevaren kennen, misschien, reeds zeer vroeg een last kunnen worden van bel armbestuur. Hadden die kinderen hel geluk mogen genieten een zestal jaren in onze weezenschool door te brengen, ongetwijfeld zou hun toestand gansch anders zijn. liet gering getal van negen, tien of elfkinde I gelijk hel sedert twintig jaar wordt gepleegd maar alwie pogingen aanwendl om een huisgezin i jarige meisjes, die bij gebrek /nrrron in nintu .- als beschaafde kinderen moeten worden en hierdoor, Algcineenv Tijdingen. Morgen geelt ons koninklijk harmonie-gcnool- schap zijn 3* winterfeest. Hetzelve bestaal uit een concert gevolgd door bal. Men zie verder hel programma. Bij koninklijke besluiten van den 12 dezerzijn benoemd lol schepenen le Ooslduinkerke; M. J. Vieren, in vervanging van M. Gombert, overle den, M. K. Decleréq, in vervanging van M. Slockelynck. Bij koninklijk besluit van den 1 april is M. Theoiiel Decroos (van Veurne) luitenant bij het 5* linieregiment, ontslagen van zijne bedieningen van adjudaut-majoor. Bij hetzelfde besluit wordl M. Eduard Ddclos (van Veurne), kapitein bij het S', benoemd tot bataillons adjudaut-majoor. Bij koninklijk besluit van 8 april, is M. Filip Dekeyser burgemeester te Ghislel benoemd, in vervanging van M. Th. Hey.vaerl, overleden. Het hof van verbreking heelt de voorziening in verbreking van vrouw de By en haren zoon legen hel vonnis van het assisenhof van Wesl- Vlaanderen, dat <lc eerste veroordeelt lol l’> jaren en de tweede tol l jaren gevangenisstraf, verworpen. GOED NIEUWS VOOR DE LIEFHEBBERS VAN OUDHEDEN. Met voldoening vernemen wij, datéenigemensch- lievende en oudheidskundige mannen voornemens zijn, alhier in onze stad, met de aanstaande kermis, in de Café de l'Aigle, eene tentoonstelling te ope nen, beslaande voornamelijk uil: Oude hoeden, oude frakken, pijpeko.lers en wandelstokken. Onze maatschappij van Rhetorika, die in de tentoonstelling van oude hoeden le Brugge en te Leuven, den 1." prijs behaald heelt, zou, zegt men, hare welwillende medewerking verleenen en met hare aloude roemrijke kazakken en hoeden, deze tentoonstelling eenen groolen luister trachten bij te zetten. Deze tentoonstelling, met prijskamp nigerichl, zou nog de liefdadigheid voor doel hebben; daar de ontvangst zou gebruikt worden, om den toe komenden winter, hel lol van de noodlijdenden te verzachten. Wij juichen van harte dit goed gedacht toe, en wij twijfelen geenszins, of deze expositie, die’in verschillige steden zoo vee) bijval heeft be komen, alhier ook de nieuwsgierigheid zal opwek ken en veel volk aanlokken. Tenhuidigendage hecht men meeren meerprijs aan de oudheden of overblijfselen door ons voor geslacht nagelaten: niel alleen voor het stoffelijke, maar ook voor hel redelijke voordeel die zij te weeg brengen. Inderdaad, het aanschouwen dier voorwerpen vernieuwt de gedachtenis van roem rijke en duurbare mannen, voor wie men, tijdens hun leven, wiel achting en eerbied hel hoofd ontdekte Wij hopen dat onze oude stad Vcurnb en hare omstreken, die in oudheden voor andere steden niet moeten onderdoen, niel ten achteren zullen blijven, om hel hunne bij te dragen len einde zoo veel mogelijk deze schooue en zeldzame tentoon stelling op tc luisteren. Zoo het schijnt, zal er eerstdaags een program ma uitgegeven worden, en kunnen intusschentijd de personen die er van nu af begeeren deel van te maken, ol' die hunne medewerking adn dit liefda dig werk toeslaan, zich laten inschrijven in ge melde Café de Aigle, groóle markt, alwaar de tentoonstelling zal plaats hebben. Een die voor de wandelstokken zal mtedoen. Provinclnlo kiezing. Ingevolge een Dekenlijk besluit van 13'" dezer, zijn de heeren Bieswal-Brii en Edmond Van Hee kandidaten benoemd voor de kiezing van 25 mei aanslaande.. M.'Bicswal-Brilwel, wel! En noglans had die fraaie heer sedert meer dan een jaar overal tc kennen gegeven dal hij van hel politiek leven afzag (qu’il se retirait de la poli tique), dal hij daarvoor niel geschikt is (qu’il nest pas fait pour va), enz. enz. O klerikale gehoorzaamheid, klerikale onder werping, klerikale zelfverloóchening, wal zijl gij krachtige wapenen in de handen der klerikale kopstukken Ill—I H"»»—T -B-l-wt)'*! - M JIM I VI r-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2