I i geschrift geloond, hoc de katholieken overal benden stok- slagers inrichten, welke men wapent met knodsen om, op zeker gegeven oogenblik, de vrijheid onzer instellingen in den afgrond van het i'analism te doen verzinken. De redevoering van M. Bara is luidruchtig door de linkerzijde loegejuicht geworden. De Kamer. liet debat welk in de Kamer der Volksvertegen woordigers geopend is, wekt in den hoogsten graad de belangstelling op van het publiek. M. Bara heelt dinsdag zijne redevoering voorl- gezegl. De redenaar heelt slaande gehouden dat een man, zooals M. Malou, die de hand had geleend, verwikkeld was geweest in meer (lan twintig a dertig belangrijke tinancicele maatschappijen, hel hoofd van het departement van financiën niet mocht zijn. In zijne redevoering had M. Malou aan de liberale partij gevraagd, dal zij haar programma zou heb ben doen kennen. M. Bara heeft geantwoord: zonderling is de gedragslijn van M. Malou, die vroeger zegde een afschuw te hebben van alle verbitterende debatten, en thans een onderzoek wil openen over de grondbeginselen van anderen. Men had de liberale meerderheid van vroeger ten laste gelegd, dal zij ais slaven steeds hel hoofd boog voor het ministerie. Om het tegendeel te be- 1 van M. Dumorlier, die verklaard heeft zekeren dag klerikale ministers niet te doen vallen. Vervolgens heelt bij al de politieke gewelddaden aangehaald van M. Malou, die thans pocht over zijne gemaligheid, en zijne tegenstrevers van ge- lloe zouden de calholieke kiezers, zegt de rede naar, uw mandaat kunnen hernieuwen, van u die vroeger hel werk der liberalen hebt bestreden, doch alles zijl blijven toepassen wat zij lot stand hebben gebracht. Deze kiezers zullen u niet meer gelooven, want gij hebt u enkel meester gemaakt van het bestuur, om hetzelve zonder waardigheid noch eer te hekleeden. En hoe is de klerikale meer derheid aan het bewind terug gekomen? Door de kiezers om te koopen; door valsche kiezers te fabrikeeren. Hare medeplichtige waren de leden der bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen. M. Bara heeft hel bewezen, door lezing te geven van oenen brief van M. Solvyns, die lid was van deze bestendige deputatie, die de geestelijkheid oenen grooten rol in de kiezingen heeft doen spelen. Deze lezing is voor de rechterzijde verpletterend geweest. Vervolgens heeft M. Bara aangeloond wal de rechterzijde geweest is op het stoffelijk terrein, en zij al de kiezers had bedrogen, welke vertrouwen in haar.hadden gesteld. Zijne redevoering sluitende, heeft M. Bara aan- Algemcene Tijdingen. Sophia Hermant, beticht van brandstichting ter hofstede de Torreele, is door den jurij van hel assisenhof van Weslvlaanderen vrijgesproken. In den nacht van 3 tot 4 mei, is de genaamde Pieter Palteeuw, oud 34 jaar, daglooner te Thourout, uitgeslrekl en bebloed gevonden in een afhangsel van hel huis van den heer Van Thourout, waar hij logeerde. Om 1 uur en half was Palteeuw nog tol zijn zelven niet gekomen. Later om 6 1/2 uur ’s avonds is hij gestorven. Hij had verscheidene slagen op hel hoofd ontvangen en had eene beet aan de pols van de rechter hand. Men veronderstelt dal degene die hem aangerand heeft, hem afwachle. De genaamde Amand Ver- kempinek, die verscheidene kwetsuren hadaanden hals en aan hel aangezicht, is door de gendarmerie aangehouden. Hel is een werkman van 45 jaar. Men leest in le Progrèsde Charleroi: Wij ver nemen ophel oogenblik dat de koolmijn La Duchèze, afhangende van de koolmijn van Trieu-Kaisin, in brand staal. Gansch hel persooueel der werklie den bevindt zich in de onderaardsche gangen, zon der mogelijkheid er anders uit te kunnen geraken dan door denuithaalpul, daardie koolmijn in geene gemeenschap met andere mijnen is. De angst is in de omstreken groot. Men meldt uil Luik, 4 mei: De militieraad van, ons arrondissement heeflgisteren uitspraak moeten doen over een buitengewoon feil en zijne beslis sing daarover zal zeker onderworpen worden aan de bestendige deputatie en desnoodig aan het hof van verbreking. Ziehier hel feit: Een miliciaan van de klas van 1871 werd vrijgelaten als eenige zoon van onbe middelde ouders. In 1872 en 1873 werd vrijgesteld om de zelfde redenen. Dit jaar hoopte hij op eene nieuwe vrijlating, dewijl hij het bewijs leverde.dat zijn vader en moeder leven en zij altoos zijne on dersteuning noodig hebben; maar dit alles heeft niet belet, 3at men hem aangewezen heeft voor den dienst, omdat hij verleden jaar getrouwd is en thans vader is geworden. De militieraad heeft hem dien ten gevolge niet meer beschouwd als eenige afstammeling van zijne ouders. Zal deze beslissing goedgekeurd worden? Ja, als men zich aan de letter der wel houdt; neen, indien men er den geest van uitvoert. Hel geval is nog- tans niet voorzien in de wet en eene wetgevende uitlegging in deze kwestie zou niet overbodig zijn. De brug bij Buffalo over de Niagara is een der belangrijkste voortbrengsels van den laatstee lijd. Drie jaren heeft men daaraan gewerkt en nu rolt de locomotief van Canada naar de Vereenigde- Slaten. Dc stoomboot die niet zonder gevaar e*n in alle geval met veel moeite passagiers en goederen overbracht, kan nu gemist worden. Ofschoon het plan om de Niagarra le overbrengen, reeds lang een onderwerp van onderzoek geweest ware, heelt men eerst in 1870 tie 'gelden, daartoe benoodigd, bijeengebracht. De brug is 3651 voel lang en be staal uil drie deëlen waarvan hel eerste, 1967 voet lang, van den Canadaschen oever naar Square Island reikt; hel tweede loopt over dat eiland en is 1167 voel lang, en helderde, 517 voel lang, strekt zich uit tot den amerikaansclien oever. De m ug heeft 5 millioen fr. gekost. Door deze brug is Canada aan de rijkste Stalen verbonden, en nader bij hel Ear West dan New-York. I wijzen, heeft M. Bara de woorden aangehaald I - - I tegen zijn geweten te hebben gestemd, om een der door hen daaigesteld worden. Zelve dc grondsteun onzes schrij- weid beschuldigt. BURGERSTAND DER STAD VELUM:. GEBOORTEN. den 30. Emma Lahaye, dochter van Joannes en van Slepliania Knockaert, Vesienslraat. den 6 mei. Elodia Lehouck, dochter van Emma nuel en van Marie Verslraele, Vesienslraat. den 6. Hypoliel Pylyscr, dienstbode, 25 jaren en 8 maanden, geboren le Sluyvekenskcrke en woo ncode te Veurne, jongman, met Maria Claeys, dienstmeid, 23 jaren en 2 maanden, geboren té Pcrvyse en wonende le Veurne, jonge dochter. den 6. Leonard lloornaerl, werkman, 31 jaren i en 2 maanden, geboren te Merckem en wonende le Bulscamp, jongman, met Bosalia Ureel, dienst meid, 30 jaren en 11 maanden, geboren te Uosl- duinkerke en wonende le Veurne, jonge dochter. den 3. Prosper Dcbacker, 27 dagen. den 4. Lodewyk Carni^r, 8 m. en 10 d. den 7. Hendrik Decan, 1 maand en 2 dagen. den 8 Hieronymus Luyssen, 1 maand. goede trouw voor veuS steeds gébruikende, kwam hel ons niet le binnen dal een ander trouweloos kon zijn. Wal moeten dc klerikalen ons als sukkelachlig aanzien hebben,zij die wisten wat er achter hei spel zat-. Een oud lid der permanente deputatie eener onzer provincieip, een man die licdcncaagj senator is, die den koning van Italië als lijran en booswicht uitschildert, die te Rome de pauzeiijke benedictie gaal afsmeeken om mei meer kracht cn moed dc liberalen le bestrijden en zoete waar heden naar hel hóófd le werpen, een man die als opperhoofd der ultramonlanen mag aanzien zijn in Belgie, in een woord de heer Solvyns, schroef, als lid der Perma nente Deputatie, hel volgende briefje aan eenén kiesmakelaar te Waechclebeke; briefje dat in volte kamer der volksverte genwoordigers door den heer Rata is ge lezen geweest. mijne beweringen zoude verminderen indien men wist .dal ik ze lioude van w, eeniijzius rechter en partij. Nutteloos van de beslissingen le veel uit le brieven. Behoeft er daar iets bij om de recht schapenheid le doen doorschijnen! Waai en wanneer hebben de liberalen ooit aan zulke middels gedacht? Waar is hunne goede trouw ten achteren gebleven? En als zij in al hunne middelen de goede trouw op voorrang stellen, hoe onbeschaamd durft gij, klerikalen, naar ons hoofd wer pen dc grove beschuldigingen die alleen door de uwen verdiend zijn! Schijnheiligen die gij zijl, die alle dage stoft en boft op uwe goede principien en echte handelwijs en die in h l duister met valsche en verachtelijke streken omme- gaal! Ja, waarachlig, gij hebt alleen de goede leerstelsels, gij alleen zijl hel puik der maatschappij, aan u de kroon der rechtschapenheid en der goe ie trouw! Daar zijn dan uwe principien, laat ze ecus aan hel volk kennen, aan die recht zinnige kiezers die als kudden naar de stembus komen, schrijft ze op uw vaandel in de toekomende kiezing, men zal einde lijk welen wie gij zijl, uw masker zal afval len, men zal kunnen onderscheid maken lusschen uwen dekmantel en uwe wezent- lijke gedaante. Eer aan u bataillons hebben zich naar Areta begeven en vier andere naar Guardejuela, onder bevel van Velasco. De ruiterij is naar Orduna getrokken, de artillerie naar Vallee Arralia. Ecu telegram uil Madrid meldt dat maarschalk Serrano woensdag om een uur is aangekomen en er met grooten geest drift onthaald werd. De dagorde, aangenomen door hel fransch gouvernement voor de werkzaamheden der nationale vertegenwoordiging, is gelijk vormig aan bel gedragslijn, die er werd aan toegeschreven. Reeds van den eersten dag dat de zittingen zullen heraanvangen, zal de ondervoorzitter van den minister raad het wetsontwerp voor de inrichting eener hoogere kamer nederleggen, eronder begrepen de bepalingen voor de overzet ting der volmachten, cn de. heer Magne zal er de nieuwe belastingen bijvoegen, bestemd om het evenwicht van het budjet van 1874 le herstellen. Hel eerste ontwerp zou naar de commissie der dertig verzon den worden en hel tweede naar de binijel- commissie. Men zou alsdan de eerste be raadslaging over de kieswet beginnen, daarna zou de budjetcommissie haar vol slag doen en de zomerzillijd zou eindigen met het stemmen van hel wetsontwerp, rakende inrichting eener hoogere kamer. Ziedaar wat men voornemens is te doen, doch er kan nog meer dan een lusschen- geval ontstaan, hetwelk geheel dit plan kan doen mislukken. De geschillen lusschen de pachters en hunne werklieden blijven in Engeland voortduren, lederen dag verneemt men, dal er nieuwe werklieden door hunne meesters zijn weggezonden. De uitwijking neemt uitgebreide evenredigheden aan. Iedere week brengen de schepen naar Ca nada, naar de Vereenigde stalen onnaar de engelsche bezittingen der Stille Zee tal rijke landverhuizers over. Langzamerhand wordt het rondom de groote landbotiwge- bruiken ledig en men mag hel oogenblik voorzien, waarop de meesters hel zullen betreuren zich onhandelbaar jegens hunne arbeiders te hebben getoond. Uil Berlijn meldt men, dal de gezond heid van prins von Bismarck verbetert. Veurne, SSei. Hel schijnt dat de middels van bedrog in de kiezingen zelfs door de klerikale kop stukken gebruikt worden, in al het gene wij ten laste onzer tegenstrevers schrijven, zetten wij altijd zorgvuldig van kant de kwestie van goede trouw, T is le zeggen dal wij aan geen kwaad inzicht, aan geene trouweloosheid toeschrijven de dadeii die Ik heb redens op dat gij uw zoudel veranderen al mijn adres schrij- vende. Om zekerder te zijn van mijne verslagen le doen aanveerden, is hel noodig dat de gouverneur gelove dal ik in geene rechtslreeksche betrekkingen ben mei dezen die beroep hce/l ingeslagen. De weerde van i HUWELIJKEN. STERFGEVALLEN. ■J.IJHW! "Ll1L11.’

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2