want er zijn dan 23 klerikalen te herkiezen op 27 leden. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. Felicita Ticquet, dienstmeid tc Leyselc, 1 frank boete, over slagen. Louis Tanghe, schipper te Oudenburg, 52 franks boete, over ontscharsen van twee boomen. Barbara Mooren, huisvrouw van Elias Delacauw, werkvrouw, Melanie Delacauw, werkvrouw, elk 1 fr. boete, over belediging, beide te Pollinchove. Felicita Alderweirell, wed' van Laurent Begbein, werkvrouw te Pollinchove, 2 fr. boete, over geweldadigheden en beledigingen. Jules Butaeye, landbouwerszoon tc Vinchem, 26 fr. boete, over slagen. Henri Lutsen, werkman tc Alveririghem, Henri Vandenbussche, landbouwerszoon te Vinchem, elk 26 fr. boete, over wederzijdscbe mishandelingen. Henri Vanbleu, metser, Engel Decae, werkman, elk 26 fr. boete, over eenen wijngaard afgesneden te hebben, beide te Alvcringhem. Wij lezen in de Koophandel van Antwerpen: Er komen' ons geruchten ter oore die, als ze echt zijn, bewijzen, welke strafbare middelen de klerikalen aanwenden, om de liberale kiezers van de stembus weg te houden. Zoo verzekert men, dat een der groote nijveraars onzer stad verleden maandag de stoutmoedige vrijheid heeft genomen, zijnen bediende die liberaal is, in eene bovenkamer waar hij hem geropen had, op te sluiten van 9 ure ’s morgens loll uur namiddag; de bediende had schoon te protesteeren en te dreigen, niets hielp, zijn meester liet hem niet in vrijheid dan toen de kiezing was afgeloopen. De wel straft zulke feiten. Wij zullen deze zaak onderzoeken. Algemeene Tijdingen.. Den 20 juni 1874 om elf ure ’s morgens slipt, zal er overgegaan worden in het provinciaal Gou vernement van Wesl-Vlaanderen, lol de openbare aanbesteding: van de onderneming der werken van de vernieuwing der brug geheelen: de Peli kaan brug, gelegen op de vaart van Nieuport naar Duinkerke, aan den dwarsweg der baan van Nieu- porl langs Veurne naar de franschc grens. Het begrootingsbeslek beloopt lot fr. 67,120-00 De borgstelling is vastgesteld op fr. 3,500-00. Bij koninklijk besluit van 22 mei 1874, is de heer Hendrik ITuvosl, burgmeester der gemeente Schoore benoemd in vervanging van wijlen den heer E. Lecot. Men schrijft uil Brugge, 23 mei: Gisteren morgend speelde een jongentje van drie jaar op de riggels van den spoorweg bij de ooslendsche poort, te Brugge. De oudste broeder, oud 14 jaar, een trein ziende aansnellen, terwijl hij eenige slappen van daar meikevers zocht, liep naar hel kind en wilde liet grijpen. Hel was te laat: In plaats van één ongeluk had men er twee te betreurenbeide werden schrikkelijk verminkt opgeraapt en naar het gasthuis gedragen. Men schrijft ons uit WaregcmGisteren mid dag, rond half drie uur, is een brand uitgeborslcn op de hofstede, bewoond door pachter Van de Voorde, wijk Ecrtbrugge, niet ver afgelegen van hel midden der gemeente. De alarmklok werd ge luid, en het duurde niet lang of de overheid, de policie en een groot getal burgers bevonden zich ter plaats des onheils, doch aan blusschen viel niet te denken. Schuur, paardenstal, wagenhuis, al nevens elkander slaande gebouwen, stonden in volle vlam; men moest zich bepalen met pogingen aan te wen den om de naastbij zijnde gebouwen te redden, wal gelukte. Vier jonge koeien, een jachthond, veel stroo, eene hoeveelheid vlas en eenige landbouw- lialm zijn de prooi der vlammen geworden. De af gebrande gebouwen, toebehoorende aan den heer notaris Storme waren, zoo men zegt, verzekerd uitmaken voor al wat slecht is, wordt men langs om meer verdeeld en groeien de tweedracht en de haal meer en meer aan. En dit zal gedurenzoo lang men dehcbzuchl der geestelijken, hunne behoefte om meester te spelen zal voldoen. Wij kunnen niet eindigen zonder den llouthem- schen drieluiler, de volgende verzen van Gals ter overdenking toe te sturen: Als de wijn gaol in den man; Leyl de wijsheyl in de kan. BURGERSTAND DEK STAD VEURNE. den 26. Camiel Poupeye, zoon van Karei en van Romanic Vanhaecke, Zwartenonnenstraat. den 27. Karei Deburgligraevc, werkman, 32 ja- ren en half, weduwaar van Marie Vermeesch, met Eusebia Ampoorter, werkvrouw, 42 iaren en 9 maanden, weduwe van Karel Veurne, beide ge boren en wonende te Veurne. STERFGEVALLEN. den 23. Napoleon Cornells, metsersdiender, 62 jaren en 4 maanden, geboren en wonende te Veurne, echtgenoote van Adèlc Morlion. den 25. August Sarrazyn, 5 dagen. den 27. Elisa Pollevil, 5 m. en 11 d. den brand onbekend. De keizer van Rusland is vrijdag ten 12 i/turc te Brussel aangekomen. Op het oogenblik dat de keizerlijke trein in de Noorderslalie aankwam, deed zich eene artillerie salvo hooren. De ministers, de gouverneur, de bur gemeester van Brussel, zijn amtgcnoot van St. Joost-len-Noode, de militaire overheden bevonden zich aan destalie en werden door den koning, aan den keizer voorgesteld. De stoet reed langs de boulevards, voor het front der troepen, die onder hel bevel stonden van luitenant-gencraal baron Goelhals, en begaf zich naar het paleis, waar de koningin en prinses Louisa, den czar, aan den groolen ingang ontvangen hebben. Na het dejeuner, werd de keizer met het zelfde ceremonieel naar de Noorderstatie teruggeleid. De koning heeft hem vergezeld tot aan Leuven, waai de beide vorsten, op hartelijke wijze, afscheid heb ben genomen. Ten 3 ure 20 minuten was de koning te Brussel terug. De kampstrijd voor koorzang heeft maandag te St-Gilles, bij Brussel, plaats gehad. Om deel te nemen aan den kampstrijd, mochten de maatschappijen geen bijzonderen prijs in eenen vroegeren kampstrijd behaald hebben. Zes prijzen zijn toegewezen 1* prijs, aan de Sociéte lyrique, van Ardenne. 2' prijs, aan de Cercle Choral, van Quaregnon. 3' prijs, aan de Cercle Choral, van Brussel. 4' prijs, aan de Artisans namurois. 5* prijs, aan de Cercle Choral binchois. 6* prijs, aan de Ouvriers de Hal. Eervole melding, aan At Montagnards van Ninane. Holloway’s Pillen en Zalf. Verzweringen van eiken aard, wonden, zweren, kwade beenen. Wanneer door bezecring, zwakken bloedsomloop, slecht bloed en verwaarloosde koude, eene onstc- king, gevolgd van verzweringen, de lagere lede maten heelt aangevallen, kan de lijder zonder vrees van te leur gesteld te worden op verligting hopen door het gebruik van Holloway’s beroemde Zalf, welkei naainenfaam lergenezing van zulke kwalen over den geheelen bewoonden aardbol heelt weer klonken; getuigschriften in alle talen zijn ontvan gen geworden, waarin hare wonderlijke heclcnde eigenschappen algemeen geprezen worden. In alle verouderde gevallen moeten Holloway’s Pillen in genomen worden, terwijl zijne Zalf gebruikt wordt; beiden hebben de beste werking, en bezorgen eene pijnloozc en snellegenczing. Onder hunnen ver- eenigden licilzaïnen invloed nemen de slimste won den of verzweringenspoedig een veel gezonder karakter aan, en zij worden weldra opgevuld 1,1 uv^i13 omimv «uiu.j z.vv muil zegi, verzeKeiu, zaam getrokken, tol dal de huid geheel hernieu"’ alsook do meubelen. lot heden is de oorzaak van is. en gezondheid en kracht terug koeren. Maandag heeft hel kieskorps overgegaan tol de 1 vernieuwing der helft van den provincialen raad van Westvlaanderen. Ziehier den uitslag. Ardoie. MM. Vandenbussche en A. Vuylsteke. Dixmude. MM. Crombrugghe en A. Steverlynck. Ghistel. MM. G. Van Sieleghem, aflr. lid en Houtens, notaris te Leflinghe, in vervanging van M. T. Heyvaert, overlen. Hooglede. MM. I). Dclaey en J. Van Caloen. Kortrijk. MM. J. Lagae, Soudan-Boulcz, De Mulie-De Bien, Mulier Blangy, A. Del Fosse d’Espicrres.Bruncel-Delva. L. Vanden Bulcke en Van Daele-Crombet. .Meesen. MM. F. De Meester en J. Thery. Moorseele. MM. A. Buysensen A. Devos. Oostroosebehe. MM. Eng. Van Outryve d’Ydewalle-Dc Serrel en B. Vcrhaeghe. Oostende. MM. A. Valcke en K. Janssens. Thielt. MM. L. de Schietere en H. Loontjes. Thourout. MM. G. De Crombrugge-de T’Ser- claes, C. Delalontainc, G. De Snick en K. do Schietere de Lophem-Pecsteen. Veurne. MM. Bieswal-Bril en Vanhee-Faure. Housbrugge. M. de notaris Syoeu, teLoo, is geko- zenin vervanging van M. Visart,ontslaggever. IVerinct. MM. A. VanElslandc en J. Vcrhaeghe. TWog let» over <Ie kiezing vnn üit» «lezer. Over de kiezing hebben wij eenige woorden tc zeggen van eene daad van geweldenarij, dezen dag gebeurd, die aanloont hoe ver de klerikale ver waandheid, de geestelijke onbetamelijkheid gaan kunnen. Men weet dat hier, gelijk op vele andere plaat sen, de klerikale partij hare overwinningen te danken heeft aan de buitengewone drukking van de priesters; aan deeenvoudigheidder buitenlieden, die zich als lammeren naar de stembus laten leiden; aan de beloften en wel dikwijls de bedreigingen van pastors, kapelaans, coadjutors en andere dweepzuchtige kiesdravers. Aan ons gezegde valt er niet te twijfelen. Inderdaad, zonder de geestelijkheid wat ware de klerikale partij hier in Veurne? Eene aaneen schakeling van hoogmoedige mannen, zonder in vloed, bijgestaan van ajuinbazen, zekere schoen lappers, frakenkeerders, enz., vleiers van edel lieden en priesters. Met recht dan mogen wij voor houden, dat het niet de klerikale partij is die over wint, maar wel de onverzadelijken hecrschzucht der geestelijkheid. Nu, maandag lest, ter gelegenheid der provin ciale kiezing, en niettegenstaande er geene tegen kanting was, hebben wij nogmaals eene voortref felijke daadzaak van wege eenen priester gezien. Lezers, leest en oordeelt: Hel is de daadzaak van oenen kapelaan van llouthem, welken wij des noods met naam en voornaam zullen aanwijzen. Deze jonge en ver standige dweeper, geleidde de voor Godsdienst en Vaderland stemmende kiezers zijner parochie, die wel geëelen en waarschijnlijk nog veel meer ge dronken hadden, naar huis en schaamde zich niet, op een buitenbankje van het rijtuig nevens den koetsier plaats te nemen, te schreeuwen en te tieren en zijne weldenkende makkers op te hitsen. Ziende dat zijn geschreeuw, in do straten welke hij doorreed, niet veel bijval genoot, kwam het in zijn diepzinnig brein, de liberalen cens uit te jouwen. Om tol zijn doelwit te geraken, gebood hij den koetsier de Café l’Espérance voorbij te rijden, waar er zich eenige liberalen bevonden. Dóar ge komen, bracht hij, als een verwoede dolzinnige, zijne twee handen aan den mond en werpte al huilende de volgende woorden de liberalen toe Fourt! Fourt!! Is bel niet stichtend geachte lezers Wij waarborgen de echtheid van ons gezegde, want wij hebben het gehoord en gezien, en menige getuigen met ons. Wal moet men denken van zoo een man, die zijne persoonlijke waardigheid vergeet, en zich tol zulke lage daadzadeu vernederd? Voor ons, is dit de daadzaak van een onbetame lijk, van een weinig waardig mensch. Onbetamelijk omdat vooreerst het aan eenen priester niet be taamt, zich in de bovengemelde omstandigheden bij den koetsier te plaatsen, en ten tweede, om dal het een priester nog veel min betaamt, zij die belofte van matigheid gedaan hebben, zich,’t is gelijk in welk geval, aan geweldadigheden, die dronkenschap doen veronderstellen, over te leve ren. Weinig waardig, omdat een priester, die eene zending van eendracht en verzoening heeft, alle waardigheid miskent en zijn kleed bezoedelt wan neer hij zich zoo vernedert de liberalen, die toch wel zijne evennaasten zijn, uil te jouwen en scheldwoorden naar hel hoofd te werpen. O tijden! O zeden! Het Advertententie-blad, die afschuwelijke, slechte gazet, die verplicht is eenen priester lol hel gevoelen zijner waardigheid weder te roepen! Waar gaan wij naartoe? Dit en andere daadzaken die zich voordoen zou den toch eindelijk de pogen moeten openen en nogtans schijnen sommige persoouen als met blindheid geslagen; zij hooren noch zien niets en blijven liever don slaafschen onderdaan van M.r den pastor. Nogtans, wij zeggen en herhalen hel, als de geestelijke onverdraagzaamheid blijft voort duren, als de priesters voortgaan zich met de politiek te bemoeien en de oppermacht over alles willen uit oefenen, zullen wij nog rare gebeurtenissen be leven. Bleef de pastor in de kerk, liet men den gods dienst builen de politiek, wij zouden de vreed zaamste, de gelukkigste burgers zijn der wereld. Maar thans, dal de geestelijken willen meester zijn van burgers en Slaat; thans dal men hen aan bel hoofd van kiesgcnoolschappen ziel; dat men ben legen de liberalen ziel te velde trekken en dezelve ZITTING VAN 28 MEI. ZITTING VAN 20 MEI. GEBOORTEN. HUWELIJKEN.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2