VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. op hot 12-11 9- 08 10- 13 11- 15 4-40 1- 35 2- 39 3- 45 6- 02. 7- 55. 9-01. 5-05. Van Vcunië naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne Zij doel ook klaarblijkelijk doorschijnen de Gerechtvaardigde aanmatigingen van het ultramontanismus, die overal de kerk als eene instelling wil doen doorgaan den Staat op alle punten overtreffende. De ware strekking dezer leer kan men niet genoeg doen uitkomen, want zij is alver- slindend. Alles moet voor haar buigen en plooien of men baalt zich de roomsche be risping op den hals. Waar de jesuielenleer de overhand niet heeft is alles slecht en afkeurlijk. Men lette wel op dal er hier nog eens geen kwestie is van religie maar van bur gerlijke zaken waartoe de burgerlijke over heid alleen bevoegd was. Wal beteekenen dan de proleslalien der ultramontancn als zij beweren zich geens zins met de wereldschc zaken te bemoeien? Zijn zij niet louter oogenverblinding om des te gemakkelijker den onachtzamen burger in het net te vangen en de ullra- mon taansche dominalie zonder tegenspraak over hem, en, allengskens, over gansche koning- en keizerrijken te verspreiden? De geschiedenis is bovendien daar om te bewijzen dal de strekkingender roomsch- gezinden altijd gediend hebben om de burgerlijke autoriteit onder den voet te houden, om al wat onafhankelijk was in slavernij le dwingen, om den geest te ver slompen, om het hert wereldlijk ongevoelig le maken, om de duisternissen te verbrei den en onder hunnen sluier dezen die denken durfden te worgen en le verbran den op de stapels der inkwisilie. Velen schijnen onverschillig en willen aan hel gevaar niel geloven? God gave dal de oogen niel te laat geopend wierden! IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKE. 7-43 6- 30 7- 40 6-45 IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. 7-40 12-00 4-25 9-55 2-20 8-37 ZATERDAG 11 JULI 1874. 48/ JAAR. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport A.r 2456. Eene iiiIh gecelebreerd stadhuis. Op 28 juni had er le Lier éene groole bedevaart plaats waaraan de artsbisschop, M' Deschamps, deel nam. Te dezer gelegenheid wierd er voor de geloovigen, die zich op de markt bevonden, op het stadhuis eene mis gecelebreerd. Zie hier wat wij hier over aantreden in den Lièrnaar. Dat men leesl en bidt voor den Paus, daar hebben wij niets legen. Dal men wekelijks bede vaarten doet, dat is goed, maar wat wij weer eene ezélarij vinden en wal wij weer een staaltje vinden van dat grrroot versland van M. Fl. Van Cauwen- bergh, is dat de eerste magistraat der stad niet verbiedt mis te doen op het stadhuis. Alle de dagbladen van T land spreken met schande over het feit en wij hopen ook dat ditmaal het gouvernement niet te kort aan zijnen plicht blijven zal. Wij vernemen dal er reeds eene proteslalie is ingediend bij den minister van Italië. Wij zijn in een vrij land en het wereldlijk be stuur, door de grondwet van hel geestelijk ge- scheiden, mag nooit, zoo als hier hei geval is, een legen de veroordeelingen der bisschoppen lol hel Brasiliaansch gouvernement toege- sluui'd. Daarop heeft hij eene deftige ant woord ontvangen, Waaruit wij het volgende De inhoud zelve van de proteslalie duidt aan welke de antwoord van hel keizerlijk gouvernement kan en moet zijn. Ik stel ze in korte woorden op, niel omdat hel moeilijk ware aan hel gouvernement van le bewijzen bet gene uwe excellentie logenstraft, maar omdat ik slechts eene redeltvisling over hel gene te diskuleercn is meel aanveei den met dezen die het recht hebben le redetwisten. De rechtbank die den eerwaardiger! bisschop van Olinda gevonnist heeft en die den bisschop van Para zal vonnissen, is hel oppeihof van juslicie van het rijk, krachtens de wel daartoe bevoegd, en deze bevoegdheid hangt niet af van het ge- voelen van eene vreemde autoriteit wie zij ook zijn moge. Uwe excellentie zal mij dan veroor- ncdergclegd, «loven te zeggen dal de proteslalie van den apostelijken internuncius onwelvoeg- lijk en van geendér weerde is, en dus geen uitwerksel kan le weeg brengen. Dil antwoord is ofïiciellijk door den minister van buitenlandscbe zaken gegeven geweest. Zij beval al wat zij moet bevallen de weerdigheid en de onbeschrokken terugeisching van ’s Staats miskende rech ten, Politiek Oveiizicut. De zilling der nationale vergadering van Frankrijk van eergisteren is, zooals men er zich aan verwacht had, zeer gewichtig geweesl. De heer Lucien Brun heeft zijne ondervraging ontwikkeld. Hij zegde dat de Union is opgeschorst geworden door de af kondiging van het manifest van den graal van Chambord. Hij leest dil manifest voor waarin, volgens hem, niets kon gevonden worden, dal tegen het gezag van maar schalk Mac-Mahon gericht is. De lezing van dil manifest wordt door de uiterste rechterzijde toegejuicht. De heer Lucien Brun herinnert hierna de afkondiging van het manifest van den keizerlijken prins en de artikelen van den Figaro, die zegden, dal de maarschalk de wel is. Hij stelde vast dat, daar hel bepaald gouvernement voorbehouden was, de graaf van Chambord hel recht heeft aan Frank rijk te spreken. De heer de Fourlou nam hierna hel woord om den beer Brun le wederleggen. Hij stelde de onveranderlijkheid vast der wel van 21 november en herinnerde de vvol. J1UCI oullj,lllblJ,, ,mui llullvlua, maatregelen, door het ministerie genomen I heeft als pauselijke gezant eene proteslalie legen de bonapartisten en de radicalen. 5 Hel ministerie is vast besloten de volmach ten van maarschalk Mac-Mahon legen alle inbreuk te verdedigen. Dc heer Ernoul antwoordde aan den mi- I trekken: nisler. Verschillende dagorders werden nu voorgesleld: eerst door den heer Lucien Brun, daarna door de hecrcn Ernoul en Chesnelong, in naam der legitimisten; door den heer de Kerdrel in naam der rechterzijde; door den heer Paris in naam van hel rechlcrmidden; door den heer Albert Grévy, in naam der linkerzijde. Dc beer de Cissey verklaarde hierna dal hel gouvernement zich bij dc dagorde van den heer Paris aansloot, luidende als volgt De vergadering, besloten krachtdadig de volmachten le ondersteunen, voor zeven jaren aan den heer dc Mac-Mahon, presi dent der republiek, verleend, en hel onder zoek der grondwettige wellen voorbehou dende, gaal tol de dagorde over Wanneer die verklaring van hel gouver nement gedaan was, werd eene zuivere en eenvoudige dagorde die was ingetrokken. De vergadering stemteerst over de dag orde vaud den heer Brun, die verworpen wordt met 579 stemmen tegen 80. De dagorde van den heer Paris wordt alsdan in stemming gelegd. Zij wordt ins gelijks verworpen met 568 stemmen legen 550. Die verwerping maakt oenen diepen indruk. Hel Blad verschiint allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Itelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 -Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboek, Ooststraal 6 te Veurne, on op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. Generaal Chargarnicr stelt nu op nieuw de zuivere en eenvoudige dagorde voor, die aangenomen wordt met 559 stemmen legen 315. De zilling wordt hierna te mid den eene levendige woeling geheven. Na hel eindigen der zitting zijn de minis ters bijeen gekomen. Zij hebben den pre sident der republiek hun ontslag aange boden, doch deze heeft geweigerd hel te aanvaarden. Hel ministerie blijft dus aan. In het engelsch Lagerhuis werd, op voor stel van den heer Bourke, de eerste lezing aangenomen van bet wetsontwerp over het internationaal schrijversrechl. Veurne, 11 Juli. Het is niel alleenelijk in Belgie dal de ullramontanen de oppenheerschappij wil len hebben, maar overal, in alle landen, zelfs in Amerika. In het keizerrijk van Bra silia, hebben twee bisschoppen, zoo hel schijnt, ’s rijks wetten overlieden onder hel opzicht van hel kerkelijk recht. Zij zijn voor de burgerlijke rechtbank gedaagi I geweesl. De heer Sanguigni, internuncius, AHVERTE1VTIE-BL.4» 0-00 0-00 .«o

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 1