In den prijskamp tusschen de leerlingen der lagere scholen, van het 3' schoolgebied, die den 15 juni laatst plaats had, heelt Honoré Top, ge boortig van Veurne, leerling der gemeenteschool van Adinkerke, den 2' prijs bekomen, met H9s n» punten op 130. Men klaagt algemeen in Veurnambacht over liet slecht water en over gebrek aan water. In de vaarten en in de grachten is het water brak, be dorven, en incest overal ondrinkbaar, en de regen bakken, de pomp- en kwelniepullen zijn meesten deels droog. Deze slaat van zaken dreigt over te gaan in den builen lol eene ware ramp. uil loutere wraakzucht, dci Gouverneur aanvallen, niettegenstaande het ten overv oedc bewezen is, dat er aan dezen achtbaren ambtenaar niets ten laste kan worden gelegd. Welk schandaal 1 In zitting van den gemeenteraad van 11 dezer, hebben de volgende benoemingen plaats gehad: 1. Als lid der besturende commissie der Gods huizen, in vervanging van den heer Bicswal- Bri- coull, ontslaggever, de heer notaris I). De Bl au were; 2. Als eerste candidaat voorde plaats van Poli- cie Commissaris, open gevallen door hel ontslag van den heer Borre, de heer Camiel Dekens. /llgemeene KERMIS. Onze kermis beloofd luisterrijk te zijn; idles is reeds in volle beweging om toebe reidselen te maken voor de kermis die zondag en acht dagen begint. Zeer zelden zullen er zooveel barakken te zien zijn geweest. De grootc markt is bijna van nu, proppens vol. Onder andere barakken die reeds opgeslagen zijn, vinden wij de groote en schoone schouwburg van vermakelijkheden, onder de directie van den beer Spriet; de vélocipède américain, enz, die reeds van zondag buitenge wone vertooninget’. zullen geven. Dus, zullen de vermakelijkheden niet ontbreken. Morgen zondag, 19 juli, zal op de dorp- plaats van Adinkerke, de 43* verjaring der intrede in Belgie, lanijs Adinkerke, van Leopold I gevierd worden. Ter dezer gelegenheid zul om 4 ure namiddag een luisterrijk muziekfeest plaats heb ben, waaraan zullen deel nemen: 1. “ De koorzangers kring de Vereenigde Vrien den van Veurne. 2. ° De maatschappij der II. Cecilia van Wulve- ringhem. 3. " De fanfaren van Rosendaël. 4. ° De vrije en onafhankelijke maatschappij der 11. Cecilia van Adinkerke. Op den Dijk, om 8 ure 's avonds, zal de dienst vaardige heer Bidder Juliaan Berwyn van Veurne, den grooten luchtbal Leopold II doen opstijgen. Om hel feest te sluiten, zal een prachtig Vuurwerk afgeschoten worden. Met 20 juli zal, als de vorige jaren, de express- trein ingericht worden van Brussel op Nieupoorl. De kiezing van een lid van hel senaat voor het arrondissement Dixmudc, in vervanging van M. du Bus, overleden, is bepaald op 4 oogst. Men schrijll uit Dixmude: Over cenige dagen viel hel onbojarig knaapje van Hendrik Depaepe, brouwersknecht alhier, in de sledevaart, maar liet kind werd gelukkiglijk gered door Lodewyk Ghey- sen.die zonder aarzelen, alhoewel in zijn zondagsch gewaad uitgedorschen, geheel gekleed in hel water sprong en hel knaapje van een gewisse dood redde. Zulke daad van zelfopoffering en moed ver dient eene belooning. Wij brengen insgelijks gcerne hulde toe aan een ander werkman, Pieter Dulrceuw, die langs de overzijde der vaart ook gansch gekleed in 't water was gesprongen en op liet punt was den knaap te bereiken. Zaterdag is er overgegaan geworden in bet proviutiaal gouvernement van Westvlaandcrcn, tot de volgende aanbestedingen: 1. ® Der werken uil te voeren aan het kanaal van Brugge naar Oostende, tot de herstelling en ver sterking der glooijngen in de meest bedreigde plaatsen Hel begrootingsbestek beliep lot fr. 9000. Hebben aangeboden: MM. J. Dockers, aannemer te Westcappelïe, 10,554 fr.; Ch., id. te Oostende, 10,575 fr. 2. ® Der uit te voeren werken der herstelling met baksteenen, van de geschondene glooijngen van den IJzer. Hel begrootingsbestek beliep lol fr. 6000. Hebben aangeboden: MM. P. de Swarte, aan nemer te Nieuport, 5,875 fr.; 1). Verstraete, id. te Ramscapelle (bij Nieuport), 6,300 fr.; J. Van Dycke, id. te Oostende, 6,598 fr. Zaterdag rond 4 uur des namiddags, is een bedroevend ongeluk te Oostende gebeurd. Twee werklieden, de geuaamden Jan Masy, oud 21 jaar, en Eduard Vercruysse, oud 20 jaar, gingen na hel achtcrnoenmaal een bad in het kanaal nemen, nabij de Brugsche poort. Masy gaf eensklaps een hulpgeroep en verdween in 'l water; Vercruysse zwom hem ter hulp, zij klisten aan elkander en beiden verdronken. De lijken zijn drie kwarluurs later opgevischl. Donderdag der verledcne week vertrok de genaamde Raes, van Beveren, met den trein van 2 uur uit Rousselaere naar IJper; omtrent de Meenensche kalsijde gekomen, leunde bij tegen het portel, dat slecht gesloten zijnde, openvloog, en Raes uit hel rijtuig op den grond deed tuimelen. Raes is nog al erg gewond geworden en ter ver pleging gebi acht in 't hospitaal van Rousselaere. Dinsdag morgend, rond 7 i e uur, is in de standplaats des spoorwegs te Ooslkamp, eene droevige ramp gebeurd. Mejuffer Meersman, oud 53 jaar, begijn in het prinselijk Begijnhof te Brugge, vertrok van Brugge met den trein van 7 uur 7 m. naar Oostkamp. Zij was van hare nicht vergezeld. Aldaar toegekomen, stond de trein stil. Mejuffer Meersman en hare nicht slapten af, doch bij hel neerstappen viel deze laatste onder de tredebank. De eene wilde de andere redden; de nicht werd gered, doch de begijn Meersman werd het slacht offer van haren moed. Zij zelve viel, met het onge lukkig gevolg dal de trein in beweging kwam, naar Gent begon te stoomenen dat de ongelukkige begijn onder de wielen van den trein ijselijk ver pletterd werd en op den slag dood bleef. Die ramp was zoo onopgemerkt gebeurd, dal het meesten deel der treinbedienden er niets van gewaar ge worden waren, tenzij vele uren later. En dal is begrijpelijk, als iedereen verwonderd is dal er in die standplaats, waar schier geen stil stand van trein is, niet dikwijs ongelukken gebeu ren; de reizigers, hoe bij tijds ook, hebben nauwe lijks den tijd om op of af te stappen, men geelt het gewoon signaal en men rijdt voort, zonder enkel een of twee minuten gewacht te hebben. Hel verminkte lijk van mejuffer Meersman in naar hel Begijnhof le Brugge overgebracht. Dit voorval heelt te Brugge een pijnlijken indruk gemaakt. De rechterlijke overheid heelt een onderzoek geopend. Men schrijft uil Antwerpen: In do zitting van dinsdag heelt de gemeenteraad mol algemeene stemmen hel sluiten eener leaning van 16 miljoen franken goedgekeurd. De miljoenen zullen gebruikt worden om werken van hoogst openbaar nut uil le voeren. In de kiezing te Verviers is dinsdag de heer Simonis, kalholijke kandidaat, tol volksvertegen woordiger gekozen, in plaats van wijlen den heer David, liberale afgevaardigde. Hij bekwam 1464 stemmen, tegen 1371, aan den liberalen kandidaat, de heer Demonly, gegeven. K0RHEKTI0NNELE RECHTBANK VAN VEDRNE, Louis Ghccracrl, werkman te Nieuport, twee maanden gevang, over slagen. Eduard Deplanter, timmerman te Nieuport, 16 dagen gevang, over slagen en verbreking van af sluiting. Het kiescollege van hel arrondissement Dixmudc is bijeengeroepen tegen 4 augusti aanslaande, om 9 ure *s morgens, ten einde eenen seualeur te keizen in plaats van wijldli den heer burggraaf B. Du Bus dc Gisignics. Zullen de liberalen van Dixmude eenen candi daat voordragen? Met belangstelling doel men overal deze vraag, want men weet, dal er in den Senaat slechts eene onbeduidende klerikale meerderheid is en dat de kiezing van eenen liberalen seualeur hel ministerie grootelijks in verlegenheid zou brengen. Men weel ook, dal hel arrondissement Dixmude, gedurende lange jaren, in de beide Kamers door liberalen is vertegenwoordigd geweest, dal de vrijzinnige denk wijze in dit arrondissement, zoowel in de hoofd plaats als in verscheid» buitengemeenten, vasten wortel heeft geschoten on dal vroegere kieswors- tclingen hebben bewezen dat de liberalen, met eene gegronde hoop op welgelukken, er altijd mogen iu hel strijdperk treden. Zullen de liberalen van Dixmude, zich vroegere schitterende dagen herinnerende, moedig vooruit komen? Wij wcnschen het uit ganscher harte, doch men doet ons vreezen, indien zekere geruchten waar zijn, dal onze Dixmudsche vrienden zich naar alle waarschijnlijkheid zullen onthouden. Hel is als of de liberale Vlamingen ontzenuwd waren door den overmoed hunner tegenstrevers. En inderdaad, overal laten zij zich aanvallen, overal laten zij zich benadccligen, overal laten zij stokslagers benden inrichlen waar zij voorgesteld worden als volksvijanden, overal laten zij de liberale gazetten vervangen door vuilbladcn waar zij in uilgescholden worden als gespuis, overal laten zij zich de kiesbare bedieningen ontnemen.... en dat aljes met gekruiste armen. Wal treurig schouwspel Vervalsciiinc dek boter. Sinds men een mid del heelt uitgevonden om boter te maken zonder melk, of er dierlijk vel van eene andere herkomst bij te voegen, zooals ongezouten varkensvet, vet van rundsnieren, margarine, enz., heeft de aan dacht der Engelschen, die eene aanzienlijke hoe veelheid boter uil Frankrijk trekken, zich geves tigd op al deze vcrvalschingen. Nog onlangs, in eene bijeciikomsldergeneesheeren van het gezond- heidskantoor, heeft doctor Meymolts Ridy lezing gegeven van eene memorie diesaangaandc. Volgens doctor Meymolts bestaat de eerste ver- valsching der boter in eene mengeling met water, bij middel van herhaalde besproeiingen enkcernin- gen als zij nog half slap is, na gewarmd geweestte zijn tol 100 of 105 graden; door deze doenwijze heelt doctor Meymolts lol 28 water in de boter kunnen invoeren. Het water vervult eene groote rol in de verval- sching. Ook, als de geleerde verslaggever geroepen is om ontledingen le doen in zijne hoedanigheid van ambtelijk keurder, vermeldt hij immer de hoe veelheid water in de boter aanwezig, zoodra deze meer dan 10 bedraagt, en hij laat aan den rechter dezorgover vaner zijne besluitselen uil tetrekken. De tweede vervalschiug bestaat in hel bovne- malig gebruik van zout. Boven de 7 begint, vol gens Dr. Meymolts, de verdenking van verval- sching. Hij heeft stalen boter ontleed, die 17 inhielden Men bedient zich ook van ongezouten varkens vet, merg en andere vette lichamen ter verval- sching der boter. Maar dewijl de menging niet in warmen staat geschieden kan, is zij nimmer vol komen. Het vet is niet gelijk de boter gevormd, dewijl het stearine, oliestof, margarine, enz., in houdt. Om het in de boter te ontdekken, moet men het punt der smelting en dal der slijving van het mengsel opmerken. De boter smelt gemiddeld op 24 graden en stijft op omtrent 17® c. Het keuken- vel smelt op 27“ c. en stijft op omtrent 28“ c. Het merg smelt op 28® c. en stijft op 24° c. De smaak dient ook tol de ontdekking der ver- valsching. Men kan den smaak der boter weder- vinden, zelfs ook als deze op eenen grooten voet is vervalscbt. De zuivere boter, op de tong gelegd, smelt vlug zonder eenig gevoel van korrels te laten gewaar worden. Als zejvervalscht is met vet, smelt zij langzamer, en op hel oogenblik der smelting van de laatste deden laat er zich een gevoel van korrels gewaar worden. De geur van het keuken- vet laat zich lichtelijk ontdekken, maar het is niet even zoo met hel ongezouten zwijnen vel. Eindelijk, de goede boter heelt doorgaans eene schoone gele kleur, zeer gelijk, terwijl hel ver valscbt produkt blceker is en manneringen aan biedt, voortkomende van de onvolmaakte menging met het vet. De boter waarop dr. Meymolts stre pen aantreft, komt hem immer verdacht voor. Wat meer is, als men met een mes wrijft over zuivere boter, bekomt men immer een effen vlak, hetwelk integendeel korelachlig wordt als men op mengsels werkt. Al de besluitselen van dit verslag zijn goedge keurd geworden bij de bepleiling welke op de lezing volgde, en sprekende van nieuwe nabootsin gen van boter die op de markt verschijnen, heelt men sterk aangedrongen opdat ze zouden worden aangeduid onder eene bijzondere benaming, zoodat de naam van boter uilsluitelijk dienen zou voorliet produkt bekomen door de keerning der melk. Zells heelt men gesproken over vervolgingen, uit le oefenen tegen degenen, die, bij middel eener verwisseling van naam, zouden pogen margarine of elke andere bereiding te verkoopen voor echte boter. De maatregel ware gewis voortreffelijk, ja misschien zou hij eene heilvolle toepassing vinden aan gene zijde der zeeëngte. Aux Fuiueurn. II fallait résoudre le probléme dedonner a bon marclié10 centimes un cigarc réunissanl les qualilés d'un aróme éner- gique et délicat a la fois, brülanl blanc, nc latiguant pas le fumeur el rafraichissant la bouebe. Ge pro bléme vienl d'etre résolu, a la grande satisfaction des fumeurs bruxcllois, parM.HoocEN ainé, Ghaus- sée d’Anvers, 110, lez-Bruxelles. Le fabricant vou- lant assurerit cc nouveau cigarc, une vogue mériléc, lui a donné Ie nom du tribun populaire: M. Bochart, et il a placé, commc marque, sur une des faces des boites, un magnilique portrait, por trait, boites cl cigarcs qui font, en ce moment l’ornement des étalages des principaux marchands de cigares de la capitate. ZITTING VAN 16 JULI. UHLL'I-Jlll' L1.L* _Lgf WL-UJPl. _L!

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2