thh. T’ I k n VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. i I J AAI’.. t r. ?s 7-43 6- 30 7- 40 7-40 9-55 0-00 0-00 IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuporl naar Dixmude 7-40 12-00 4-25 Dixmude naar Nieuporl 9-55 2-20 8-37 Coinedianten I De comedie is niet ten einde. Na de armzalige poets welke de bisschoppelijke instrumenten In den provintialen raad gespeeld hebben, beginnen de klerikale lasterbladen nu, op hunne beurt, in oorlog te gaan tegen onzen achtbaren gouverneur en eischen dal het zwart ministerie hem afstelle. Gister behelsde de Patrie een boterham van vier kolonnen opgevuld met de snoodste aanrandingen tegen den heer Vrambout. Van al de aantijgingen der Patrie mag men zeggen dat er geen enkel woord is die aan waarheid gelijkt. Al de artikels der klerikale lasterbladen kan men indie enkele woorden samenvattenHeer Vram bout, maak plaats voor een onzer vrienden, zoo niet zal men u afstellen. Het gedrag der bisschoppelijke instrumenten van den raad en der klerikale 'drukpers wekt de verontweerdiging op van alle treffelijke en onpar tijdige lieden. Iedereen stelt in vergelijking het gedrag der kle rikalen van Westvlaanderen en dit der liberalen van Henegouwen. Te Bergen is den provintialen raad geheel libe raal. Hel zwart ministerie heeft (laar nogthans een klerikaal schepsel gezonden als gouverneur. Nu, dunkt gij dat de liberale leden zich gedurig bezig houden met den beer gouverneur den duivel aan te doen en hem poetsen te bakken? Geenzins! Daar uil blijkt, lezers, in welke partij de onpar tijdigheid on de treflelijkheid is! C Westvlaming Men schrijft uit Dixmude, 27 juli «Al de stappen en al de pogingen door onze politieke vrienden gedaan zijn mislukt.. Gister nog zijn de leden der liberale vereeniging van Dixmude Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansth Betgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’Sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15. centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboer, Ooststraal 6 te Veurne, en op al 3 Veurne, 1 A.ugusti. De komedie is gedaan! Ze zijn herkozen de deftige mannen! Proficiat! De leden der permanénle deputatie, waaronder de heer Vanhce, gewezen advo- kaal te Veurne, hadden, door hel mis verstaan eener zinsnede van de redevoering van den gouverneur, hun ontslag gegeven. Men weet dal al die leden louter klerikalen zijn en niets verwaarloozen om den gou verneur moeijelijk heden aan te doen. De gouverneur had, in zijne redevoering ge sproken van lasterlijke aangifte (dénonciation calomnieusc), zonder de leden der perma nente deputatie te bedoelen. Deze noglans, misschien ielsin’tgewclen daarover niet ge heel zuiver vindende, namen deze woorden op als hun toegcslmird zijnde. Hier op be merken wij alleenelijk, dal de al te groote lichtgeraaktheid dikwils eenen legenslrij- digen uitslag oplevert van dezen dien men verwachtte. Niet altijd is hel goed te loonei) hóC men gegriefd is, want hei gebeurt dat de grieven den zwakken kant der zaak in het licht stellen. Nu, de woorden door den gouverneur uitgesproken bedoelden een klerikaal dagblad van Brugge en geenzins de leden der permanente deputatie. Eeh permanent lid geniet eene jaarwedde van 4000 lr.s, dat is niet te misprijzen. Zijn ontslag geven om theatraal eflëkl te maken dal is ’t minste, maar zijn ontslag staande houden en de 4Ö00 franken naar de maan zenden dal is iets anders. Ook, in den tweeden aki der komedie, hebben de per manente leden, met veel hert berouw, een briefje geteckcnd waarbij zij allen, een- pariglijk en zeer deftig, Inutile plaats wedervragen mits dat de raad hun de abso lutie over het voorgaande geve. De abso lutie is gegeven geweest en aide jtcrma- lientcn zijn herkozen geworden, voldaan voldoende is, om in de tegenwoordige be hoeften te behelpen, dat men het gouver nement van Madrid erkenne en bij Frank rijk aandringe, zooals Oostenrijk gedaan beeft, om zijne internationale verplich tingen jegens Spanje streng na le komen. De Standard verzet zich legen de gedachte eener vreemde tusschemkomsl in Navara, en de Telegraph zegt dal zulk een maatregel de nationale spaansche fierheid krenken zou en slechts de zaak van don Carlos zou bevoordeeligen. Een ilaliaaiisch blad, la Liberia, Van Rome, gelooft le welen dal er'op dit oogen- blik lusschen verschillende mogendheden onderhandelingen zijn aangeknoópl, ra kende de erkenning der spaansche repu bliek. Gij zijt op het gewoon tijdstip der op- schorsing uwer werkzaamheden gekomen. Wij vragen u om uwe vacanlie op dén ge wonen duur te bepalen. Wij vragen dat gij op het einde van november zoudt terug komen, om zoo spoedig mogelijk de be raadslaging le beginnen, die wij verlangen. De vrede van bet land en de veiligheid van hel werk gedurende de vacanlien zullen de bedaring doen ontslaan, die noodig is om de grondwettige wellen le maken. De stemming werd hierna geopend over de in aanmerking neming van hel voorstel van den heer de Maleville. De vergadering verwerpt die met 564 stemmen legen 332. De heer Raotil Duval trekt na die stemming zijn voorstel in, dat toch ook hel zelfde lol zou ondergaan hebben, waarna de zitting geheven wordt. Het is echter le vreezen, dat de nationale vergadering na de vacanlie nog rnachtc- loozer zal zijn dan nu om iets bepaald le stichten. Inlusschenlijd zal de vacanlie een nieuw veld open voor kuiperijen van allen aard. De gedachte eener rcchtstrccksche tus- schenkomst in de spaansche aangelegen heden, door eenige duitsche dagbladen vooruit gesteld, wordt door de Presse van Weenen besneden. Dit blad zegt dat het Hel Bladverschijnt'aïlcij Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. liiHeln-ijving betnnllxiar voorop: 48/ N.r 2449. IJZEREN WEG VAN IICRïEHVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKR. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne de postkantooren.vaii.het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. POUTÏÉk' De nationale vergadering van Frankrijk heeft de voorstellen ten gunste der ontbin ding beraadslaagd. De eerste spreker was de heer Leurent, die slaande hield dat de oorzaken van belemmering, die het werk beletten zich le ontwikkelen, voortkomen van zekere crisissen in de nijverheid. De heer Max. Richard antwoordde hem en ver dedigde do zinsuede van zijn verslag, waar in hij zich óp den stilstand van handel en nijverheid beriep, om de ontbinding te eischen. De heer de Lorgeïil bestreed hierna het voorstel. De heer Raóul Duval nam na hem het woord als verdediger der ontbinding. Hij zegde dal, daar de'vergadering machteloos was, zij bet woord aan hel land moest ge ven. Het zijn de politieke onzekerheden die stoornis iii handel en nijverheid hebben geIracblIe heer Depeyre wederlegde hem De beer de Chaboud-La Tour herinnerde de verbintenis der vergadering om niet uit een te gaan, aleer over de grondwettige 'vetten beraadslaagd te hebben. Hij ver hoopte dat de vergadering eerst die ver bintenis zal vervullen, alleer zich le ont binden. Wij zijn, zegde hij, overtuigd dal er eene meerderheid zal gevonden worden om de grondwettige vraagstukken op le j lossen, gelijkvormig de belangen des lands. ZATERDAG 1 AÜGUSTI 4874. oj Jooni iiaJu-uii'il’j over den uitslagen zich wel belovende van niet meer le herbeginnen. Alzoo is de komedie geëindigd ter groote voldoening van den raad en van de kleri kalen en met dankbetuigingen van wego de permanenten. Dit schouwspel zal al wie onze klerikalen niet kent, drie dagen en drie nachten doen lachen hebben. Nu ’l was er waarschijnlijk voor gedaan. Bij gebrek aan mogelijkheid van ernstige diskussien, moet men toch iels aan den dag brengen, al ware het maar een of iwee bedrijven van een blijspel. Ons dunkens zou men behoeven zulke stukken voor hel publiek niet meer le spelen. De weerdigheid van den provin- aleri raad kan er slechts worden door ver kreukt. Alle ernstige burger moet de schouders optrekken voor zulke kindcr- achlige heldendaden en mei medelijden de voornaamste acteurs aanzien. En, waar achtig, tegenover zulke bedrijven kan de verontweerdiging niet opgewekt worden: kinderspel verdient slechts eenen schaterlach. 12-11 4-40 6-02. 9-08 1-33 7-55. 10-15 2-39 9-01. 6-45 11-15 3-45 5-05. 07 01 rd i' Vi.. ■44 KiCHki-oiiijk. «.nr» l.rki iiIr Tininvon mi rrolfl wfinlifvrii kltJOiM ■>t Jilj Ittrlcfirï ilhl' /HU twu.-t.-: -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 1