I»«- Journal <1» Bruxelleii Spreekt eeu woordeken ten beste bij de kiezers van Veurne-Nieupoort-Oostendc, ten voordeele van M.r Bernard du Bus, zoon. Om wel te zijn zegt hij, de kiezers zouden den neef moeten nemen voor hunnen Senateur; want erft men de fortuin, men heeft ook recht lol de politieke nalalen- schap. Waar de Journal alzoo een reden gaat balen, dat weten de oolijkaards alleen. Wat, seldermenten, de politieke nalatenschap van M.r Alberik de Bus is liberaal, en de neef is klerikaalhoe zou die jonge man daartoe kunnen gerechtigd wezen! het is juist hel tegenovergestelde dat moet plaats hebbeneen klerikaal kan niet politiekclijk erven van oenen liberaal, dus, wordt hij eenvoudig buitengesloten en onterfd. Het is hetgeen de kiezers hier, te Nieuport en te Oostende ook schikken te doen; zoo veel to meer om dal zij dien neef van M.r Alberik du Bus niet kennen, noch van verre noch van bij, en zelfs niet welen waar hij te huis is op geen dertig uren; neen, de Journal de Bruxelles wordt bedankt voor zijne aanbeveling; hij moet trachten zijnen kandidaat te verventen in een ander gewestc van ons land; hier, kan dat niet pakken; Er is hier in de zuidstraal een huis met eene groote wijde poort, die van 's morgens lot ’s avonds openslaat voor iedereen; in dal huis woont een verdienstelijk man, een vriend van klein en groot, die voor naain draagt: M.r August BEHAEGHEL, burgmeester van Veurne, is diiar dal wij ons geadresseerd en onze intresten toeverlrouwd heb ben; en wij weten dat zij ddar in goede handen zullen zijn; zoo dus, waarom zouden wij moeten eenen neef van M.r du Bus kiezen, waarvan dat de klerikale kiezers van Dixmude niet gewild hebben! neen. Hel spreekwoord zegt: zijl gij wel, houdt hel wel; welnu, wij zijn wel met M.r August Behaeghel, en wij willen hem houden, en wij zullen stemmen voor hem en voor niemand anders. (inndeleerlingcn onzer Teekcn- en IViJverlioItlHacliool» Deze prijsdeeling heelt verleden zondag, om elf ure 's morgends, in Stadsschouwburg, met de ge wone plechtigheid plaats gehad. Zij was voorge zeten door onzen achtbaren burgemeester den heer Behaeghel. Nevens hem bevonden zich de hoeren schepenen Ollevier en De Keuwer; de leden der besturende commissie van het gesticht de heeren Barbier, House en De Hoon; de leden des gemeente- raads de heeren Dewilte, Brycx en De Smet; M.r Valcke, procureur des konings, M.r Van de Velde, grittier bij de rechtbank, en andere overheden. Het feest was opgcluislerd door de koninklijke har- monij S.“ Cecilia. Het publiek was zeer talrijk. De heer Van Damme-Bernier, voorzitter der be sturende commissie der school, was door bijzon dere omstandigheden belet de plechtigheid bij te wonen. Doch er werd bekend gemaakt, in de openingsredevoering uitgesproken door den heer directeur Vinck, dat de loffelijke toegenegenheid van M.' Van Damme-Bernier voor het geslicht niet verflauwde, en dat hij, ook ditmaal, even als hij gewoon is te doen sedert dertig jaar, prachtige boekwerken aan de bekroonde leerlingen ten ge schenke gaf. De leerlingen die zich hel meest onderscheiden hebben zijn de volgende: Top Honoré, Vanderheyde Georges, Henderycks Eduard, Deetens Gustaaf, Bulseracn Hendrik, Gomein Berlijn, Barbier Arthur, Gambier Hen drik en Turckx Karei. Bijzondere prijzen werden toegekend 1.’ aan den heer Karel De Neve, in hel tcekenen naar pleistere hoofden en sieraden en die zich onder scheidt door bijzonderen aanlegenonvermoeibaren ijver; 2." aan Honoré Top, die, alhoewel op eene uur afstand van onze stad woonachtig, de lessen met meest naarstigheid en vlijt regelmatig heeft bijgewoond. Aan dezen leerling werd er door den heer burgemeester Behaeghel, onder de aandoen lijkste toejuichingen, eene prachtige passerdoos geschonken. Het getal leerlingen, die gedurende hel verloo- pene schooljaar de lessen hebben gevolgd, alsmede de prijsteekeningen, die ten stadhuize ten toon gesteld waren, getuigen dat onze teeken-en nijver heidsschool op eene voldoende wijze voor uit gaat. recht doende waar hel behoort en niemand nil louter partijzucht versloolende. Tegenover zulken voortrelïelijken kan didaat stelt de ultranionlaansche onver draagzame klerikale partij eenen edelen onbekende, den naani dragende van zijnen betreurden oom Albéric du Bus en niets anders met dezen gemeens hebbende. Nie mand te Veurne noch te Nieuport, noch te Oostende weel wie hij is, zelfs dezen die hem voorged regen hebben, (de heer Cor uil Ie Jacobus, Bespot Raphael en anderen) had den hem van hun leven nooit gezien en welen slechts sedert eenige dagen dat hij bestaat. Eu waar zijn de diensten door dien edelen onbekende bewezen? Wie weet er van te spreken? Heeft hij ooit iels in hel voordeel van eenige stad of van eenige ge meente of zelfs van eenigen bezonderen persoon van ganscli het arrondissement gedaan? En waar zijn dan de waarborgen <lat hij er iets zal voor doen? En gij kiezers die dit leest, weel gij alleenelijk vaar hij woont en waar gij hem zult kunnen vinden om hem eenen dienst af te smeeken. Waar zijn zijne bekwaamheden? Welke administratieve bewijzen van kundigheid heeft hij gegeven? Zal hij er kunnen geven? Weet gij hel? Gij kent hem alleenelijk niet. Is hel nu nog noodig uwen keus lusschen de twee kandidaten te vragen? Zeker neen, de onnoozele alleen stemt voor iels dal hij niet kent. In toekomende nummer zullen wij over hel principiuin spreken dal de heer Be haeghel verbeeldt. OiKlmikltnnr-lieUl. Leden der familie van M.r Bernard Du Bus zoon te Oostende vernomen hebbende, dal deze laatste voornemens was zich voor het senaat in hel arron dissement Veurne-Oostende te laten voordragen, hebben bij hem vuriglijk aangedrongen opdat hij van zijn voornemen zou afzien, en zijne kandida tuur niet zou gesteld hebben tegenover de kandi datuur van M.r Behaeghel, voor wien zijn oom, wijlen M.’ Alberik du Bus, de grootste achting had. M.r Bernard du Bus zoon heeft eenigen tijd ge aarzeld, doch, zonder rekening te houden van het verzoek zijner naaslbestaanden, heelt hij toegc- geven aan de eischen van mannen die de politiek boven alles plaatsen, en nu komt hij, met liet geld van zijnen oom, die nauwlijks overleden is, den vriend van zijnen oom bestrijden. De vriendschap die bestond lusschen M.r A. du Bus en M.r Behaeghel duurde reeds sedert vijftien i jaar. Ju al de opvolgende kiezingen, die hier sedert 1839 voor hel senaat hebben plaats gehad, was M.r Behaeghel, in hel arrondissement Veurne, om zoo te zeggen de vertegenwoordiger van M.r A. du Bus, die menigmaal, ten gevolge van onpasselijk heid, zelfs niet ter plaats kwam. M.r Behaeghel zorgde alsdan voor alles: voor omzendbrieven, rijtuigen, maaltijden; hij deed de noodige aanbe velingen, de voorschotten der uitgaven, immers, hij gelastte zich met alles wat er in zulke omstan digheden valt te doen. Wanneer ook M.r A. du Bus inlichtingen ver langde over te verknopen landgoederen in onze streek, was hel nogmaals tol M.r Behaeghel dat hij zich wendde, en aan zulk verzoek wierd er altijd met bereidwilligheid voldaan. M.r A. du Bus was zeer erkentelijk voor de diensten hem door M.r Behaeghel bewezen, en dit getuigen menigvuldige brieven. De goede man was dus wei verre van te denken, dat, slechts acht dagen na zijne dood, een zijner erfgenamen zich, ten opzichte van zijnen vriend Behaeghel, zoo onbetamelijk, zoo ondankbaar zou hebben gedragen. Ja! Mijnheer de Burgmeester Behaeghel is de man, die ons met eer in den Senaat zal vertegenwoordigen; al zochten wij rond, heinde en verre, niemand, neen, niemand, kan er opdagen die hem in de schaduw zou stellen. Wij juichen dan toe met al onze macht op het vooruitslellen van zijne kandidatuur, en wij zijn verzekerd dal al wie man is, dal al wie hel hart van plicht besef en eergevoel voelt blaken, voor hem zal stemmen, in dichte drommen, op dins dag 25 Augusti aanslaande. Kandidatuur van Mijnheer TKuguHt Itcliaeghel. Op vleugelen van den wind, van Veurne lol Nieupoorl, tot Beveren, lol Oostende, over alle dorpen en gehuchten, in alle richtingen, doorloopt de blijde tijding van hel aanveerden door den beer August Behaeghel, Burgmeester van Veurne, van de kandidatuur voor den Senaat, in ver vanging van den betreurden heer Burg graaf Alberik du Bus de Gisignies! Al wie hel goed meent met de zaken van ons Vaderland en met de belangen onzer streek, juicht met hart en mond, op hel vernemen van zoo blijde eene tijding! Wat beleekenen zulke vreugdekreten dan anders: Als dat de Ari ondissementen Oostende, Veurne-Nieuport, het zich lol eenen heili gen plicht aanrekenen om een standpunt te handhaven, eenen man te behouden in ’t Senaat die de ware vertegenwoordiger blijve van hunne innige gevoelens en be trachtingen, en in staal om mei deftigheid, manmoedigheid en talent, hunne belangen naar hunnen zin te verdedigen! Zulk een’ waardigen man, hebben de arrondissementen Oostende, Veurne-Nieu port gevonden in M.' August Behaeghel. Een ieder kent hem, elk een weet wie hij is; met kennis eu waardigheid bestuurt hij de zaken der stad Veurne; geleerdheid en ondervinding heeft hij in ruime maat; eer lijken en uitgeslrekten handel en nijver heid verschafte hem eene groote fortuin; eerbied, achting en vriendschap begroeten hem ten allen kante; hij is een overtuigde liberaal, doch, nimmer kon men hem overdrevenheid in zijne denkwijze, noch vervolging legen andersdenkenden te laste leggen. Hij kent de belangen onzer arron dissementen; in administratieve zaken be hoort hij meesterlijk te huis sedert veel jaren; als magistraal, als vriend van kuns ten en letteren, en als eigenaar van een voornaam nijverheidsgeslicht, is hij in nauwe betrekking met veelvuldige hooge en verdienstelijke personagien en met allerhande menschep. Onze KernilM. Gelijk wij het in ons laatste nummer zegden, is onze kermis levendig geweest en is vreedzaam afgeloopen. Wij geven hier een kort verslag over derzclver vermaklijkheden. Hel volksconcert door de koninklijke maat schappij S.“ Cecilia, op kennis avond gegeven, had veel bijval en werd hevig loegejuicht. Nog maals hebben wij, dien avond, iels aan de gediens tigheid van den heer Julien Herwyn te danken gehad, namenllijk de opstijging vaneen brandende ballon en het afschieten van eene menigte bengaal- sche vuren, waarlijk, M.r Jules is de dienstvaar digheid zelve. Zondag morgend, gaf dezelfde maatschappij S." Cecilia een muziekaal feest, in den schoonen lust hof van den heer Despot-Verwaerde. De uitvoering liet niets te wcnschen over en wekte de verwon dering op der ontelbare aanwezige menigte, die luidruchtig locjuichle bij de moeielijke en goede uitvoering van le llossiynol, door onzen uitmun tenden flutist, den lieer Nihoul. Des namiddags om 4 ure en door ecu overheer lijk weder begunstigd, deed onze wijdvermaarde processie haren gewonen ommegang. Strooineu volks had zij in onze stad gelokt. Maandag 27 juli, om S ure ’s namiddags, had op de Vischmerkl een volksspel voor vrouwen plaats. 's Avonds had er een concert plaats in S.u Ceci lia, gegeven met de welwillende medewerking van de heer Oultelet, barijton. Alhoewel wij zeer korlbondig willen zijn, kun nen wij niet nalaten een weinig over dit schoon concert uil te weiden, en te zeggen: dal het harmonie-stuk genoegen verschafte; dat M.r Oul- telcl eene wonderbare stem bezit en bij ieder uit gevoerd stuk hevige en welverdiende bravos uitloktc, dat hij zich loonde wal hij wezenllijk i«: eene goede zanger en uitmuntende muziekant, oeno stem bezittende zonder wcêrga, dewelke hij mfil eene bewonderenswaardige gemakkelijkheid wed te leiden; dat de heer Nihoul zich op de hoogt6 zijner welverdiende faam wist te houden luidruchtige toejuichingen inoogste. Waarlijk, Cecilia haalt er eer van zulke genoeglijke avond stonden hare leden aan te bieden, ook heeft zij ee® moedig man als voorzitter: do heer Do Smedt- Bernier, en dit zegt alles. Hel bal dat op hel coir eert volgde was zeer levendig.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2