AUGUST BEHAEGHEL Een brouwer. Clément. De omzendbrief van M.r Du flus aan de kiezers de Oosleudenaren. Maar dal zal niet zijn. Onze mijner kennissendie mij zegde: «van den nobillon bewijst dat hij een grootscb, een trotsch menseb is. In geheel zijnen omzendbrief is niet een enkel vriendelijk woord, niet de minste dienstaanbieding I haeghel gaan stemmen». tot de kiezers gericht. M.r de VICOMTE schrijft j uit Brussel, en stelt het fransch bovenliet vlaamsch, de aristocraten boven de burgers. Ehwel, de kiezers zullen aan M.' de VICOMTE bewijzen dat zij den burger, M.r August IBKHA.l'XïHEL,, boven den aristocraat stellen. I voor de welke hel bier een verkloekende en nood- zakclijke drank is. Minister Malou, beschroomd voor het openbaar misnoegen, en ook tegengehouden door den in vloed der algemcene brouwersvcrccniging, heeft zijn wetsontwerp door zijne altijd jakinkkende kle rikale volksvertegenwoordigers niet durven doen stemmen. Doch M. Malou is cene slimme kat; on van hem mag onze neoring allerlei vieze loeren verwachten. Het schijnt mij dus gevaarlijk, voor onze neoring, van M. du Bus, eenen klerikale» jaknikker te meer, naar het senaat te zenden. Nemen wij de gelegenheid waar om de kandi datuur te ondersteunen van eenen brouwer, van M. August Bchaeghel van iemand die deskundig en ervaren is om de belangen van ons, brouwers, tegen alle lolverhooging te beschermen. Ik verhoop dat wij allen daarop hel ecus zullen zijn, confraters, want hel geldt hier de belangen van al de brouwers. Werken wij dus allen om de kandidatuur van aan te bevelen, waar wij kunnen, en stemmen wij allen voor hem. Wie kan, wie zal dit onverwacht en wonder barende nieuws gclooven? Grootvader Catrysse heeft het mij altijd gezeid: liet verschijnsel eeuer sleert ster is altijd door buitengewone voorvallen gevolgd, en is hier waarlijk geval, lezers. Tol Ghistel, bel altijd zoo liberaal en eenstem- mend Ghistel, komt er een soort van wanschepsel geboren te worden dal tol heden nog niet is kun nen gedoopt noch op de registers van den burger* stand ingeschreven worden, om reden dal men lot hiertoe, noch donders, noch de voogden, noch de peter of meter daarvan is komen te kennen; maar in afwachting dal hij kan gedoopt worden, noemt den nieuw' geborenen zich zelve»bet bewarend verbond van Ghistel! Zie hier, lezers, hoe ik dit nieuws vernomen heb. Gister ontving ik per post, een afdruksel van den mij reeds loegezondeu omzendbrief der Veurii- schc klerikale kliek, met het eenvoudig verschil nochtans dal de handteekeuingen der sukkelaars Bieswal en Despot er uitgelaten zijn en bel stuk hier uitgezonden wordt namens, gij zoudt hel in honderd maal niet raden; namenshet bewarend verbond van Ghistel. Dit meesterstuk draagt ook dezelfde date en is ook gedrukt, zoo als de Veurn- schc, bij meester Bonhomme-Byckaseys. Een bewarend verbond te Ghistelzegde ik ver baasd bij mij zelve; dat aan de kiezers van hel kan ton den zes maal wel edelen, als men wilt, maar twee maal onbekenden B. Du Bus tegenover den verdienstelijken en in deze streek zoo geëerde» als wel gekenden heer Bchaeghel durft aanbevelen. Een bewarend verbond, wal ding mag dal zijn, vroeg ik mij meer en meer verbaasd af, en welke mogen toch de mannen zijn die hier zoo schijnheilig als lafhertig, achter de gordijn de komedie zitten te spelen? En aanstonds riep ik Sicska mijne dienstmeid en zond haar met hel fameus manifest ddar waar zij hel Vcurnsche eenige dagen te voren gedragen had, 't is te zeggen; naar Portugal. Ik trok mijne schoenen aan en ging op inlichtingen uit, maar nergens bekwam ik voldoende uitleggingen over het zoo gezeid bewarend verbond van Ghistel, doch eindelijk, o gelukkige ingeving! kreeg ik het ge dacht bij Jan den Babbelaar eenen ko te gaan knap pen en van pas vond ik hem ’t huis, op oenen groe ten zetel in diepe overwegingen verkcerende en met zijnen neus op eenen wetboek leunende. Baas Jan, sprak ik, T is altijd bier bij u dal men komen moet wilt men goed ingelicht zijn omtrent hooge politiek en wetartikelen; welnu, zou ik van I>c lofZnngerH van «len vroon»* doling. Hoe is ’t toch mogelijk! de klcrikalen boffen met hunnen kandidaat, schrijven er van, verhellen hem tol in den derden hemel, maken er cene zeer ge wichtige personaadje van; en hel wonderbaarste van al, geen eenen van alle, noch zij noch wij, hebben ooit dal heerschap gehoord noch gezien, van verre noch van bijIs alzoo cene doenwijze niet meer als belachelijk, is dat geen kinderspel Altijd, en van kiezing lot kiezing van datzelfde laken een broek om eenen kandidaat te gaan op zoeken, uit ik woel niet, welken hoek, van ik weet niet welken kaliber, die ons niet dient, die wij niet kennen en die ons niet kent, en zulks mol cene op hemeling van gewaande en uit de lucht gegrepen titels, voorgebracht en opgediend met al het ge rucht van hunne trommels, grosse caisse en trompetten, even gelijk op de kermis barakken. Laat ons een beetje gerust, klerikale boffers met uwen vreemdeling; wij willen alzoo den eersten den gereedsten voor onzen man niet; wij willen onze belangen in zekerder handen toevertrouwen; wij willen onzen kandidaat kennen, weten waar bij woont, weten wie hij is, welke zijne ver,diensten en titelen zijn. Wij hebben dit alles in M.r August Behaeghel gevonden, en wij zijn verzekerd dat de belangen van geheel onze streek en van die van Oostende in goede handen zullen zijn. Boft en stoft met uwen vreemdeling zoo veel het u belieft, het is zoo veel als deed* gij niets; van alle kanten komen ons zendelingen en brieven toe dal de kan didatuur van M.r August Bchaeghel eenen alge- meenen en welverdienden bijval geniet. Burgerij, koophandelaars, landbouwers, necringdocncrs, begoedden, ambachtsbazen, allen wedijveren om ons van hunne deelneming te verzekeren; allen zullen stemmen voor M.' AUGUST BEHAEGHEL. uwe dienstwilligheid een antwoord op de volgende vragen mogen zerzoeken: Wat beduidt dat, een bewarend verbond en waarom vindt men onderden omzendbrief van hel Ghiilels verbond, zoo als onder dezen van leurm’, de namen niet van Voorzitter en Secretaris? En baas Jan, even als eene bobijn die afloopt en zonder dat ik ooit den tijd vond om een woord lusschen zijne babbeling te plaatsen, gaf mij de volgende antwoord die bij een ieder als zeer ver standig zal doorgaan. Een verbond, vriend Sissen, zegde hij, dal is eene i vereeniging van een zeker getal persoenen die. i allen te gelijk, naar een zelfde doel streven, en ecu bewarend verbond zoo als hel onze, dit van Veurne en menigvuldige andere op al de punten des kinds, dat een is verbond dal onophoudelijk werkt om alles wat er bestaal en waarover het kan meester geraken te bewaren. Al die bewarende ver bonden zijn geschapen naar hel beeld en gelij kenis van het verbond Langrand-Dumonceau den opperbewaarder van al die millioeutjes die, door de medewerking zijner gekruinde makelaars, uit de kassen der lichlgeloovige dutsen zijn geklopt geweest, den lieven zoon Langrand, hel troetel kind van Z. II. den Paus (hier kruist baas Jan zijne armen voor zijne borst en bukt zich eerbiediglijk neder). Die verbonden, ging hij voort, bedaren b. V. plaatsen van minister en gouverneur om ze aan de medvbewaarders van Langrand overlezellcn. Zij bewaren plaatsen van burgemeester om dezelve aan ongeleerde persoonen te geven die slechts hunnen naam kunnen schrijven, en te oud en te dwaas zijn om nog te lecren; zij bewaren plaatsen van schepen (hier schudt baas Jan hevig het hoofd en steekt zijne schouders op) om er losgelaten gevangene mede te beklccden wiens woeste daden afkeer en walging doen ontslaan; zij zullen ook, laat het ons hopen, wanneer zij verders en altijd in de kiezin- gen blijven de overhand behouden, den tienden schoof, zoo als in de voorgaande tijden, van s landbouwers akkers komen inzamelen en ook al bewaren, eindelijk en onder duizend andere dingen, bewaren zij ook zorgvuldig de centen die men de goede christenen in de kerken en ten hunnen huize onder allerhande voorwendsels afbaalt; zij bewaren ze tot dat ze noodig geacht worden om eene kie zing, zoo als deze die voorhanden is, door <>c macht van hel geld, naar hunnen wil te doen g1'- Oostende, den 12 Oogst 1874. J/.r de Uitgever, In Oostende wordt er veel gesproken van de aanslaande kiezing. Wel is waar bel goed saisoen geeft ons veel werk. Maar toch vinden onze burgers nog lijd om zich eens goed kwaad te maken, wan neer zij hel nadenken, dat men het nog eens wil wagen, om hun eenen klerikaal op te vesten. Een klerikaal, zulk ding kan hier niet pakken, al stichtte men hier nog zooveel kloosters, als er nu reeds hier bestaan; en dit ontbreekt ons niet, heer Uit gever; arme klaren, witte paters, nonnen van alle soort; nogtans gelukken zij er niet in, om den ouden liberalen geest van hel Oostendsche volk te veranderen; do Ooslendeuaren blijven altijd de zelfde goede liberalen. En lusschen wie hebben wij nu te kiezen? Van den eenen kant stellen de liberalen M.r August Bchaeghel, geboren te Oostende, afkomstig van eene Oostendsche familie, eenen burger bemind en geacht door onze burgerij, die nog veel familie betrekkingen in Oostende bezit, en dat met per soonen van de trelTelijksie van Oostende; die, sedert lange jaren, zich zeer dikwijls in Oostende bevindt, in den winter zoowel als in den zomer. Van den anderen kant komen de klcrikalen met M.r Bernard Du Bus, eenen onbekenden vreemde ling, die misschien nooit geenen voet in Oostende gezel heeft; eenen nobillon, zoo als men hier zegt, eenen man die ons burgers met eenen beschermen den en minachligen blik zou aanzien. Die heer Bernard Du Bus is, zoo hel schijnt, be zitter van een kasteel te Jabbeke, bij Brugge; hoe letter zou hij daar gcenc kennis aauknoopen, of 1 misschien reeds aangeknoopl hebben, met eenige 1 nobilions van Brugge, met dewelke hij de gewoonte zou nemen van zicli te gaan verlustigen op den zee dijk van Blankenberghe. Hoort gij dan eenen Brug- schen spoiler zeggen te Oostende: ge moet ge- uwe senaleur daar ook Welk een kaakslag voor I UV VVQVUUUVIIUI VU. UU, /.«Il II1Q, Z.IJI1. vrille burgerij zal er voor zorgen Er was laatst cene I :t i. .i:,» «.,1... .1 ».:u_ moet ik niet welen maar al moest ik honderd franks er door verliezen, ik zal voor August Bc- Wie durft hier te Oostende do kandidatuur van M.r Du Bus aanbevelen? Eenige leden van den eerde noir, zonder invloed, eene Oostendsche na volger van Langrand-Dumonceau,, eenige pries ters. Voor wal deze laatste» betreft, kunnen wij, Oosleudenaren, niet verstaan, dal zij zich in hel burgerlijk publiek leven bemoeien. De priester in de kerk: daar eeren en beminnen wij hem; ja, Iconen hem dc hand, waar hot noodig is; aan de openbare procession nemen alle onze maatschap pijen deel; dat is godsdienst. Maar in kiezingeu, hebben wij geene herders van doen: wij zijn toch geene schapen; ook geene honden die men aan een koordeke moet leiden. De invloed der voorstanders van M.‘ Du Bus is dus zeer klein in Oostende, en kan aan de kiezing van M.' August Bchaeghel, Wal onzen builen betreft, die deelt in onze poli tieke gevoelens; sedert vijf en twintig jaar, zijn landbouwers en stcèlieden hel eens, en aanzien hel beide als cene schande van klerikaal genaamd te worden, voor eene schande ook, van door eenen klcrikalen vertegenwoordigd te worden. Geen twijfel dus of Mijnheer August Bchaeghel zal hier weinig stemmen missen. Aanverrdt, heer uitgever, enz. Tke I*itli*ie, lougennni-Btei*. De Journal de Bruxelles was, in zijn nummer gc- ledcneenige dagen, enkel belachelijk, door te zeggen dal den klerikale» neef recht had tol de liberale nalatenschap van zijnen oncle; Maar de Patrie van Brugge, in haar nummer van U'1-" dezer, is leuge naarster; zij heelt de stoutmoedigheid legen M.r Behaeghel alle slack van lasteringen uit te kramen. Wij weten bij ondervinding dat de Patrie onderdo duizendste leugen niet versmacht ligt, en dat zij tot haar behulp een geheel arsenaal van tegeu- waarheden, uitvindingen van allen kaliberen grove leugentaal bezit; ook, zullen wij met dat-smaadblad niet veel komplimenten maken, en haar enkel toe roepen, zoo als hel tol lieden van haar slach be hoort: gij liegt, Patrie, en gij weet dal gij liegt! Onze kandidaat, M.r Bchaeghel iscen deftig man, gcmalig van denkwijze, bezadig in uitdrukkingen, genietende algemeen vertrouwen, eerbied en ach ting; en het zullen geene leugens van de Patrie wezen die aan M.' Bchaeghel die achting zullen ontnemen. Men kan van een ander gevoelen zijn; men kan l een ander stelsel verdedigen; maar eerlijke poli- tieke vijandengebruiken daartoe eerlijke en billijke middelen; als zij hel niet doen, gelijk de Patrie van Brugge, alsdan geeft zij ons het recht haar toe te roepen: Patrie, gij liegt, gij zijt eene leugc- lings ecu keer naar Blankenberghe gaan; er is zoo naarsler! hoe onparlementair dezen uitroep ook moge wezen. lijk wanneer gij zult overwegen, hoeveel pogingen de brouwers, i w gedurende hel jaar 1872, hebben moeten inspan- maar weinig kwaad'docn. tieke gevoelens; sedert vijf beide als eene schande Een brouwer ann xijne <*onl*i-atei-H. Confraters, Met voldoening heb ik vernomen dak een brou wer, M.' August Bchaeghel, zich op rang stelt voor de sejiatQriale kiezing van 2i> augusti. Gij ook, ilenk ik,« zult hipr in voldoening vinden,- bijzonder- j en vooral de vlaamsche brouwers, 1 nen, om de tiscalc inzichten van den heer Malou, klorikalen minister van financiën, te beletten cene wezenlijkheid te worden. De plaats ontbreekt hier om daarover uit te wijden; gij allen, confraters, hebt er nog geheugen van de maatregelen door den minister uitgedacht hadd. n voor gevolg gehad de verhooginy der tol rechten op het bier, de verhooging der verkoop prijzen van het bier in de brouwerijen en bijgevolg in de herbergen, de klachten der werkende klas, Omzendbrief vim MI.r On Ohm. iiIcuwh I veel volkzondag laatst was M.' Bernard Du Bus, 1 V*7O Ivrv mAnton I.-»,..

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2