Sissen. zouden van hebben. Maar lol dan zie ik niel wat uw spijt niet kunnende verkropen, werpt gij hem scheldwoorden naar het hoofd. Let wel op Veurnaar, wees bedaard, gij zoudt u kunnen ontstellen, en ’l ware jammer. Coxide. Houthem. Steenkerke. id. id. id. Wij zullen den Veurnaar op dit terrein niet vol gen. Wij zullen ons enkel bepalen met te zeggen, dal M.r du Bus voor ons een .vreemdeling is, dal hij niets kent van onzen landbouw, niets van onze wegen, niets van onze sluizen, vaarten en water- loopén, niets van de middelen die moeten worden aangewend om onze streek van liet zellewater te bevrijden en dezelfde met versch water te spijzen, niets van de ontwerpen om de haven van Nieuport te verbeteren, immers, niets hoegenaamd van onze voornaamste belangen. De Veurnaar valt den achtbaren heer Behaeghel aan en tracht hem, door dwaze beschuldigingen, die geen antwoord waard zijn, de achting der kiezers te ontnemen. Och arme! dal de confrater zich die moeite verspare: hij is zoo klein om M.' Behaeghel en zijne vrienden, die met hém in den Veurneschen gemeenteraad zetelen aan te randen en te kunnen benadeeligenOverigens, de laatste gemeenlekiezingen hebben aan den Veurnaar be wezen, dal al zijne logentaai, al zijn gebras en ge kras boter aan de galg is, en niet den minsten invloed uitoefent op de kiezers. Wij nemen aan met den Veurnaar, dat M.’ du Bus nooit iets geweigerd heeft aan degenen die hem nooit iets hebben kunnen vragen, en dat hij niet een' vijand telt onder degenen die hem niet kennen. Wij willen ook wel geiooven dal iedereen, die, al- waar hel maar oens, met hem in onderhandeling geweest is, van hem is ingenomen Maar, al was nu de edele burggraaf de bevalligste man van de gansche wereld, bevalligheid komt hier weinig te pas. De groole vraag is te welen, of M.‘ du Bus, de vreemdeling, zoo veel dienst bewijzen kan als M.r Behaeghel, hij die van jongs af onze streek be woont en zich sedert veertig jaar bezig houdt met hare openbare belangen? en het antwoord op die vraag zal zijnneen 1. Zoele Jan-Baptiste, raadsheer te Leysele. 2. Desaegher Amand, burgemeester te Bcveicn. 3. Decroos Engel, raadsheer te Hoogstaede. 4. Leuridan Francis, id. Alveringltem. PLAATSVERVANGENDE STEMOPNEMERS 1. Verschacye Charles, schepen te Pervyse. 2. Lelieur Seraphin, raadsheer te Stavele. 3. Vantoorlclboom Francis, id. te Pervyse. 4. Declercq Charles, schepen te Ooslduinkerke. De voorzitter voornoemd, (Getcckend) C. A. 0. desfot. lukken. Wilt g’hct niet geiooven spreekt cens aan Pater Del va. Gij vraagt,vriend Sissen, waarom onzen om zendbrief noch door voorzitter noch door secre taris getcckend is! Wel saperloot, om zulke vraag te doen moet ge waarlijk niet weten hoe het met ons verbond gesteld is. Onze voorzilller par exem pel, en is precies niet al te comine il faut, daar hij ongelukkiglijk een maandeken, un mois, te Brugge in hel groot hotel op h§t pandreilje, celleken n.’ 14, doorgebrachl heeft. Hij is er, wel is waar, dik en vel, frisch en wel te pas van ’t huis gekomen, maar dat is geen reden om M.r du Bies de Gusignics door zulken propcrcn kerel te laten recomman deren; ten anderen dien wel edelen heer zou het wel kwalijk kunnen afnemen. En de secretaris waarom heeft hij niet geteekend vraagt gij. Bekijkt mij cens wel en zonder lachen, vriend Sissen, hier is hij, dien secretaris, sprak Jan, zijn vuist tegen zijne borst slaande. En denkt gij dat Jan de Babbelaar dwaas genoeg zou zijn om als secretaris van hel bewarend verbond van Ghistel, deu weledelen J)u BuSignies de Ghies aan de kiezers van het kanton aanlebevelen tegenover den heer Behaeghel. O neen, de Ghistelnaars zouden te veel lachen. Liever zou ik aan het voreusle van cene foirebarak gaan slaan om de recommandatie van hel spel te doen, of als zot van de St. Sebastiaans gilde vóór den trommelaar springen. Ik zou daar saperloot, beter op mijne plaats zijn en meer effect maken. Zeer te vrede over de rechtzinnige uitleggingen van baas Jan, trakteerde in hem met eenen ko, vertrok naar huis, nam de pen in de hand en krab belde met haast wat hier voren staat. Ghistel, 11 augusli 1874. De kiezers zijn zoo gemakkelijk, door grofheden, niel te winnen of te overtuigen als de Veurnaar wel denkt. De kiezers vragen naar goede redens en versmaden, even als wij, alle lasterende scheld woorden. Vooraleer te beslissen lusschen de twee kandidaten, zullen zij rijpelijk overwegen, ver gelijken en oordeelen, en voorzeker zullen zij den voorkeur geven aan M.r August BEHAEGHEL. Waar hebben de waarheidlievende on geleerde opstellers van den Veurnaar hooren vei tellen, dat de liberale partij, vertegenwoordigd door een der bijzonderste kopstukken van Oostende eerst en vooral de kandidatuur aan M.r du Bus heeft aan geboden, die dezelve geweigerd heeft uit princiep. Zou dit nogmaals geene leugen zijn? Nooit hoeft de liberale partij er kunnen aan denken, meeneti wij, de kandidatuur aan den VREEMDELING du Bus voor te stellen en dit om de zeer eenvoudige reden dat niemand hem kende, noch niel wist dat hij bestond. Doch wie was dal kopstuk van Oos tende, en van welke liberalen had hij last ontvan gen om de kandidatuur aan den heer du Rus aan le bieden? Een antwoord a. Ir. u. b. waarheidlie vende Veurnaar. De Veurnaar neemt de gelegenheid der kiezing te baat om M.r E. Bicswal aan te randen, en, gelijk de jongens op straat, hem scheldwoorden naar hel Wel! wel! Veurnaar, toonbeeld der trelfelijk- Algeineenb Tijdingen,. De opening der jacht is.vastgesteld op de vol gende tijdstippen: Voor de provinciën Antwerpen, Brabant, West en Oostvlaanderon, Luxemburg en de deelen der provincie Henegouw, Luik en Namen, gelegen op den linkeroever der Samber en Maas, er onderbe grepen het grondgebied der sleden Luik, Hoei en Namen, op 24 augusti. Voor de provincie Luxemburg en de deelen der provinciën Henegonw, Luik en Namen, gelegen op den rechter oever der Maas, den 29 augusti. De jacht met den hazewind en loopliond is maar toegelaten te rekenen van 13 september en de faizanténjacht te rekenen van 1 October. Allerhande jacht houdt op (opgelaten te zijn den 31 december, te middernacht. Wij vernemen uit olliciecle bron, zegt de StadNieuport, dat de aanbesteding der uitwatering» sluizen van Veurne- en Vladsloo-Ambacht nog deze maand zal plaats hebben. De assisen der provincie Wesl-Vlaanderen, voor hel vierde kwartaal, zullen te Brugge geopend worden den 3 november aanstaande, ten 10 uur ’s voormiddags, onder voorzitterschap van den raadsheer Lefebvre. Op Zondag G September en volgende dagen zullen er luisterrijke feesten plaats hebben te Duinkerke, ter gelegenheid van bet leggen des eersten steens van een nieuwe bassin a pot. Men zegt dal er in d'e statie van Brugge eene dieftc gepleegd is van juweelen, door de koningin van Engeland gezonden aan hare dochter, prinses Alice van Hessen, die te Blankenberge verblijft. Een Engelschman beweert dat de grootste tandpijn ©ogenblikkelijk kan genezen worden. Men legt op den zieken land een klein propje watte, doodrokken in eene sterke oplossing van ammo niak. Somtijds verwekt de ammoniak oogenblikke lijk een zenuwachlig lachen, maar dit uitwerksel gaat spoedig voorbij en de pijn houdt op. Goede maar geene woorden. Onze confrater de Veurnaar brengt den kiesstrijd op het terrein der personaliteiten. Wij hebben er ons aan verwacht: schelden is immers hel wapen van degenen die geene goede redens tot hunne verdediging hebben bij te brengen. ik kenne den heer Behaeghel, ik weet hoe hij ad ministreert, ik ben hem zelfs nog dank verschuldigd over eenen dienst dien hij mij laatstmaal bewees, ik stemme dan voor hem. Den anderen kenne ik noch van verre noch van bij, ’k en weet niel wal hij zal doen, noch of hij groot of klein is, ’k en heb hem noch nooit gezien, hij heeft hier noch huis noch ('huis, en men zal mij geen katten in zakken verkoopen. Pier. Mij ook niet, Jan, ik denk gelijk gij, en den 23“tu gaan wij t’samen naar Veurne ons briefje in de bus steken voor onzen vriend AUGUST BEHAEGHEL. WAAROM ZIJN ER KIEZINGEN. Jan. Waarom zijn er kiezingen? Wel, Gissen, ik en weet het niet. Jan, er zijn kiezingen, alleen voor het plezier van de boeren. Bah Waarachtig. Gedurende vier jaren moeten de boeren hunnen pastor saluéren en als 't kiezing is Als 't kiezing is? Dan salueert de pastor de boeren. nog zoo rijk dan ik, en lot nu toe heb ik en mijne gebuurs daar weinig genot van gehad. Pier. Gij hebt gelijk, dat is een bitje kinderachtig, en ik geloof dal men alleenelijk van zijne fortuin spreektom dat. men anderzins niets van hem te zeggen heeft. Jan. Nu, vriend, dat is zoo lang als het breed is, Eenvoudige Spmeiiiprnak. Jan. Vriend Pier, wij hebben nog eens eene kiezing voorhanden, ik heb het in de gazet gelezen. Wij zullen er zeker moeten naar toe gaan. Maar welke zijn dan de kandidaten, of is er maar een Pier. Ja, vriend, wij zullen naar de stemming gaan en als ge wilt met hetzelfde rijtuig. Wal.de kandidaten betreft, weet ik reeds sedert eeriigen tijd dat de lieer Behaeghel, burgmeester van Veurne, op rang is. Jan. DeheerUehaegliel, burgmeester vanVeurne, dien ken ik goed, hij is bovendien in de gansche streek wel gekend. Pier. In de gansche streek, en dat is niet won derlijk, want zijne fortuin en positie hebben hem niel, gelijk velen, hel hoofd doen draaien en den burger misprijzen, hij is zelve burger gebleven en leeft eenvoudiglijk onder ons, allen als vrienden en kennissen aansprekende en behandelende. Jan. Dal is waar Pier, ik heb zelve menig be wijs er van gehad. Pier. Dat geloof ik. Maar gelijk ik hem kenne, dal gij hem kent, dat eenieder hem kent, waarom komt men dan ons nog cens plagen met eenen an deren kandidaat, die, volgens men zegt, een zeker Bernard du Bus is? Wat komt die hier doen? Weet gij dal, Jan, of verstaal gij het? Jan. Neen, Pier, dat weet noch versta ik niet. Dien heer heb ik noch nooit gezien, noch nooit heb ik van hem hooren spreken, geen een van mijne kennissen heeft mij over hem de minste in lichting kunnen geven. Pier. Wij zullen door den Veurnaar moeten ver nemen waar hij woont, want tol nu toe is hel aan niemand bekend. Men zeide zelfs gisteren avond in den Wijngaard, waar ik op staminé was, dal de hoofdopsleller van den Veurnaar zelve eene grap had gehad in het opzoeken van dien welbekenden heer. Debrief, in welken de heer du Bus verzocht was zich als kandidaat te laten voordragen, is zes dagen op weg geweest eer hij op bestelling kwam: de schrijver wist zelve niet waar hem naartoe stu ren en stelde op hel adres eeneslad op godsgenade. Sedert dien, de poslbureelcn verwittigd geweesl zijnde dat een du Bus op rang was voor den senaat, hebben hem overal doen opzoeken en eindelijk gevonden. Jan. Dal ziel er geestig uit! En als wij een klein pleiziertje zullen moeien vragen, waar naar toe, Pier? Pier. Jongen dal weet ik niet. Maar, Jan, men spreekt van de groole fortuin van dien du Bus, weel gij daar iels van? Jan. Van de groole fortuin? Wat kan ons dat baten? Ten ware, Pier, dat wij daar elk ons pari 5 zouden van hebben. Maar tol dan zie ik niet wat nul wij daaruit kunnen trekken. Gij ook, Pier, zijl hoofd te werpen. Wel! wel! Veurnaar, toonbeeld der trelfelijk- heid! wat moet de naam van M.r E. Bieswal tóch zwaar op uwe christelijke maag wegen. Zijne tegenwoordigheid in Veurne, bij het nade ren der kiezing, schijnt u niet veel te bevallen, en Kiezing van eenen Senatenr op Dinsdag S2» A.ugu«tt ItSf 41. De Voorzitter der kiésvergadcring te Veurne, maakt aan de stemgerechtigden bekend, in uitvoe ring van hol artikel 72 der wel vaii den 48" mei 1872, op de kiezingen, dal de bureelen der twee seklien samengesteld zijn als volgt: 1.* Sektie. In hel Stadhuis, vertrekkamer. Voorzitter: de heer Gesar DESPOT, ridder van het Leopoldsorde, voorzitter der rechtbank van eersten aanleg te Veurne. 1. Swertvaegher Francis, Schepen te Vinchém. 2. Ryckewaert Charles, 3. vèrmersch Charles, 4. Desmedt Pieter, 1. Ghyselen Eduard, burgm. te Wulveringhem. 2. Baelden Charles, id. Houthem. 3. Cambier Victor, raadsheer te Wulveringhem. 4. Cornille Honoré, id. Coxide. 2.‘ Sektie: in 'l paleis van justitie., steenen zaal. Voorzitter: de heer Karel-Louewvk LEPLAE, rechter bij de rechtbank van eersten aanleg ie Veurne. t~~~ ini ir iwiiiiumn mm—■ur ir~ - STEMOPNEMERS ii imiru iwi t~ih iirrur STEMOPNEMEHS. P I. A A T S V E R V A N G E N D E STEMOPNEM E R S

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 3