AUGUST BEHAEGHEL. ssi,oc'' t ,,u ,,us kc,,"e"- Immers dit zijn aanbevelende hoedanigheden, I ware edele en ernstige titelen, en nogmaals daar- i om zult gij uwe grootste belangen aan zoo oenen Aan wie zullen zij hunne belangen loevertrouwen man loevertrouwen en met overtuiging en geest- Aan M.r Behaeghel die zij sedert lang kennen, die drift zult gij stemmen voor onze liberalen kandidaat AUGUST BEHAEGHEL. <ir gaan, gij hebt daar voor een te goed oor deel, het praktisch goed oordeel dal aan den vlaming eigenaardig is. Neen de groole meerderheid van u zal bewijzen,dat het versland alleen u geleidt, dat gij weer- dig zijl van de politieke oppermacht nil te oefenen. De ooren zult gij sloppen voorden armen en belachelijke!) dweepcrspraal,en, gelijk hel in de laatste geincentekiezing ge daan is geweest, zult gij in de openbate jaarboeken den naain van den achtbaren Behaeghel in schitterende letteren schrij ven. Zoo zult gij ii zelven vereeren, zoo zult gij n weerdig toonen van den voor spoed en van de vrijheid die de groole liberale partij voor uw arrondissement be schikt. Gij allen, overtuigde liberalen, gij zult ter kiezing komen, uwe stemmen heb ben wij vandoen lol de laatste! Gij ook vrienden en kennissen van August Behaeghel, gij zult er komen, gij zult aan uwen vriend een leeken van ver trouwen en van vriendschap geven. En gij ook, verstandige mannen, gij die <le weerde van uwe slem kent, gij die weet boe veel leertijd en bekwaamheid er noo- dig is om een goed administrateur te zijn, gij zult ter stembus komen, gij zult het zeker voor hetonzeker, den administrateur voor den onbekenden verkiezen ®n, weer- dig van den geest die uw brein kenmerkt en van de rechtschapenheid die uw hert bezielt, gij zult stemmen voor den grond- eerlijken en wijzen administrateur Vooreerst beginnen wij met M.r Behaeghel, den liberalen kandidaat. Wie is M.r Behaeghel? M.r August Behaeghel is Oostendenaar van ge boorte, sedert lange jaren in Veurne woonachtig, deel makende van verscheidene bijzondere admi nistration en sedert 15 jaren het ambt van burge meester bekleedende: boor gedurige en lange on dervinding bezit deze heer grondige kennissen in zaken van landbouw, koophandel en nijverheid; minzaam met iedereen, toegankelijk zoowel voor de kleinen als voor de groolen, is M.r Behaeghel gekend als een der eerlijksle, der.rechtschapenste mensehen der streek. Verstandig, onpartijdig jegens zijne medeburgers; broederlijk en mensch- lievend met den arme; altijd bereid om iedereen diensten te bewijzen en de hem loeverlrouwde be langen en plichten met hart en ziel vervullende. Zie daar wal M.r Behaeghel is, zie daar zijne waar borgen, zijne verdiensten en bekwaamheden. lusschcn beide om te kunnen aarzelen in zijnen keus. Neen, driemaal neen, M.r du Bus dient ons in geenen deele; M.r behaeghel is de man waar wij ons zullen van beloven; wij mogen er niet aan twijfelen; geheel zijn verleden is daar om ons tot waarborg te strekken en om ons vertrouwen te ver sterken. Welaan, kiezers van sleden en dorpen, komt op in volle trouw, en geelt vrij uwe stemmen aan mijnheer noodig en sells cenc plicht dat wij de kiezers, en voornamelijk deze van buiten, inlichten over de kandidaten aan wier handen zij de belangen van het arrondissement zullen toevertrouwen. Om zulks te doen, moet men waarheid met over tuiging, zonder logens o/ laster, tot de de kiezers kunnen spreken, want waarheid met overtuiging is welsprekender en brengt meer goede vruchten voort, dan al de lasterende artikelen onzer tegen strevers, die alleenlijks geschreven worden om de eenvoudige kiezers te trachten te misleiden en alles in een valsch daglicht te stellen. T is met het inzicht van waarheid te spreken,- dal wij de beide kandidaten eens in oogcnschouw zullen nemen, en ons afvragen: wie zij zijn? Welke verdiensten en bekwaamheden zij bezitten En waar hunne waarborgen zijn voor hel toekomende? Wie zullen de kiezers dan naar het senaat zenden -:e zullen zij hunne belangen loevertrouwen’ r Behaeghel die zij sedert lang kennen, die bij ons woont, die alle dagen sprekelijk is, en reeds zoo veel bewijzen van bekwaamheid heelt gegeven; ofwel, aan M.r du Bus, eenen onbekenden vreem deling, die wij niet weten waar te huis vinden. die onze taal niet kent, noch verstaat, die wij nrtsschien na den dag der kiezing nooit meer zul len in onze streek zien? Wie is nu M.r bu Bus, zijn tegenstrever? Welke zijn zijne bekwaamheden? Welke zijn de waar borgen die hij oplevert voor het toekomende? Moeiclijke vragen om op te lossenWie is hij? Wij weten bet niet. Waar woont hij? Wij weten hel niet. Welke bekwaamheden bezit hij? Wij weten hel niet. Welke zijn zijne waarborgen? Wij welen het niet. En niemand, zelfs deze die hem aan de kiezers voorstellen, kennen hem noch welen wie hij is, noch waar hij huis behoort. Als een steen uit de lucht, is hij in onze streek gevallen: niemand wist dat M.r Bernard Bu Bus op deze wereld bestond Wanrbeld mot overtuiging, zonder tauter. baar <lo groole dag der kiezing nadert, ie hel Zelfs de Veurnaar, hel orgaan der katholijke partij, in Veurne, heelt er ons weinig of bijna niets komen van vertellen. Doch, zien wij hoe de Feur- naar, den ver uitgevochten, grootmoedige!) en franschsprekenden weledelen graaf Bu Bus aan de kiezers aanbeveelt. M.r Du Bus, zegt hij in zijn nummer van 12 au- gusli, is zoon van den overledenen senateur van bixinude. Bat wil zeggen, peinzen wij, dal hij den zoon is van zijn vader, dal was iets dal nooit nie mand had kunnen denken. Hij is van edele afkomst en bezit eene groole fortuin, zegt hij verder. Dal is, noch meer, noch min, belachelijk Veurnaar. Meent gij misschien omdat M.r du Bus edel en rijk is, dat hij recht heelt, met die titels alleen, de be langen van ons arrondissement in hel Senaat te vertegenwoordigen? Meent gij, omdat men rijk en edel geboren is, men het reent bezit over de wereld te beheerschen en te gebieden? Neen, Veurnaar, gij hebt den bal mis geslagen. Be kiezers vragen noch adeldom, noch rijkdom. Zij vragen verdiens ten, bekwaamheden, rechtschapenheid en onder vinding. Dit zijn de waarborgen die moeten dienen lol leidraad voor het toekomende. Tol slot zegt de Veurnaar dal M.r Du Bus een schoon kasteel bezit te Jabheke, en hij vindt dit alles genoegzaam om hel vertrouwen der kiezers te verkrijgenWaarom heeft hij er niet bijgevoegd, dat in de kelders van hel kasteel, er zich lekkere wijnen bevinden? Waarom niet gezegd dal er prachtige schoone gemeublcerde kamers zijn op hol kasteel; dat hij schoone poerden en rijtuigen en goede jachthonden bezit? Buiging meer eifekl waarvan men hel eerste letter niet kent, en hel voor c™™ AUGUST BEHAEGHEL. Een rol kiezeruneut of Bourg- pourri. Zoo noemt men gewoonlijk een kiesarrondisse ment dat gcene genoegzame onafhankelijkheid, noch wilskracht meer bezittende om zich, bij de wetgevende kamers, door een zijner ingezetenen te doen vertegenwoordigen, zich daartoe, meesten tijds door den bisschop, of door de klerikale partij, eene elders verblijvende liecrschzuchtige persoo- naadje laat opdringen. Welnu kiezers, dinsdag aanstaande zal het van u afhangen, uwe onafhankelijkheid en uwe vrijheid te behouden, met voor den heer August Behaeghel, eenen onzer ingezetenen te stemmen. Hij is een vrijzinnig en bekwaam man, bij u allen sedert lange jaren voor zulks bekend. Kiest gij hem voor uwen senateur, gij bekomt tevens de achting van gansch het land, zelfs nog bij den vreemde wordt uwe goede faam verheven, en overal roept men uithet kiesarrondissement Veurne-Nieuport-Oostende heeft zich onafhankelijk getoond en eenen ingezetene, zijnen voorgedragen liberalen kandidaat August Behaeghel, als senator gekozen! Maar stemt gij voor M.’ Bernard du Bus, eene verafwonendc voor u onbekende persoonaadjo, die tot alsnu geene openbare plaatsen heeft bekleed, noch eenigc diensten heeft bewezen, dan zal men u aanzien als aan dwang toegegeven te hebben, en overal noemt men uw arrondissementeen rol kiezersnest. Klerikale fijnaards zullen u misschel) opwerpen: maar M.r Alberic de Bus was toch geen ingezetene, hij ook woonde te Brussel en was hier weinig bekend. Kiezers, antwoordt aan die oorlijkaards, dal zij u willen misleiden. Inderdaad, M.r Alberic du Bus was alom bekend; als gewezen arrondissements - kommissaris en volksvertegenwoordiger voor de hoofdstad Brussel had hij uitstekende kennissen, bekwaamheid en eene verhevene, gemalige en vrijzinnige denkwijze doen uitschijnen. Tijdens zijne kiezing, en daar wij ons diesweege met onze Oostcndsche vrienden moesten verstaan, konden wij geene onzer ingezetene als kandidaat voordragen; daarom werd hij destijds senateur ge kozen en tol zijne dood in die eervolle plaats behouden. Welaan dan kiezers: gij Veurnambachtenaars, afstammelingen van den volksheld Zannekin; gij Nicuportenaren wier voorouders de I.eliaarts en franschen zoon moedig weerstonden; Gij Oostendenarendie sedert 1830, tijdvak onzer onafhankelijkheid, het liberale vaandel immer getrouwig bleef; Gij alle, vrije landbouwers van Ghislel-ambacht, werkzame nijveraars van Eerneghem; zult gij uwe goede faam nu laten bezoedelen? Zult gij gedogen, dat uw dierbaar oord, uw geboortegrond, de rust- i plaats uwer vrije vaderen den spotnaam van rol kiezersnest toegeworpen worde? Zult gij stemmen voor hel zwarte troetelkind Bernard du Bus; neen, duizendmaal neen, dal zult gij niet. Door list en bedrog zult gij u niet laten mede slepen; uwe vrijzinnige denkwijze zult gij behou den; uwe zoo dierbare burgerrechten, dien schat waarvoor uwe vaderen zoo lang gestreden hebben, v die rechten zult gij ongeschonden bewaren. I maken! Maar hel is moeielijk te spreken van iels Daarom zult gij uwe zoo verheven plichten man- hafug kwijlen; daarom zult gij stemmen voor een uwer burgerzonen, voor oenen man, die zich zelf Senateur, Volksvertegenwoor diger. Om goede senateur, om goede volksver tegenwoordiger te zijn, moet men kennis hebben van de verschillige lakken van nijverheid, koophandel en Doeringen die beslaan en bedreven worden in de gewes ten die men wil vertegenwoordigen. Om die vereischlen te bezitten, moet men opgebrachl zijn in de streek, de lieden en hunne nijverheden kennen, veel jaren in onderhandelingen en dagelijksche be trekkingen zijn met landbouwers, nijve raars, ambachten en kooplieden van alle slacli. Ten onzent, is hel de landbouw die, ten moesten deele, de mensehen doet leven. Men moet dus den landbouw kennen, waardceren en beminnen; er kunnen van spreken met overtuiging en kennis van zaken, om voor de landbouwers verbete ringen en voordooien te bekomen hij de wetgevende macht. Wij laten elk onpartijdig man, elke wel- peizende kiezer oordeelt wie dal alles best verslaat, waardeert en kent, of wel M.r August Behaeghel, van Veurne, of wel M.' Bernard du Bus, van Brussel? De eerste, opgebracht in ons midden, van burgerouders, in dagelijksche be- trekkingen met kooplieden, landbouwers, nijveraars, zeelieden, en dit van over lange jaren. M.' du Bus, een vreemdeling, die onze arrondissementen niet kent, die geen woord verstaat van landbouw, noch van nijverheid; een edelman die, gelijk veel anderen, enkel zijnen tijd doorbrengl in de hoofdstad of in vreemde landen, die men den helft van den tijd niet zoude welen waar gaan opzoeken als wij hem zouden van doen hebben. Gevolgentlijk, laten wij elke welpein zende kiezer zelve oordeelen, wie best .onze belangen zal verdedigen of wel M.' Behaeghel! of wel M.r du Bus! Ons dunkt, dat hel vet schil te groot is ii i.z.t «.A.»:i. ii

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2