I LEVE AUGUST BEHAEGHEL. Slourah voor Behaeghei heidsliefde gepaard met administratieve kennissen en ervarenheid de kiezers die op hem hun bc- Daarom en voor veel andere redens zullen, op dinsdag aanstaande, de kiezers, zoowel katholieken als liberalen, M.r Behaeghei komen hulde bewijzen met hem met hunne stem te vereeren. Dien dag zal er in Veurne een vreugdekreet opgaan en zege vierend door het arrondissement weêrgalmen, ■onder hel onophoudend geroep van: Alalou, te helpen verijdelen. J' Oostende, den 20 Oogst 1874. Mijnheer den Uitgever Het is bij ons, burgers van Oostende, vast beslo ten: wij stemmen voor Auguste Behaeghei, voor den bourgeois de/‘'unies, zooalsde klerikale nieuws- bladen hem noemen. Niemand verstaat beter de den wezem alsdan zeggen wijdat er geene redens belangen onzer burgerij, niemand kan ons, burgers, in de wereld bestaan. beter vertegenwoordigen in het Senaat, als die burger, als die bourgeois. Bij hem is volks- en vrij heidsliefde gepaard niet administratieve kennissen en Ciiii inun uu— trouwen stellen, zullen niet bedrogen zijn. Hij zal burger zijn, bij ons burgers: met hem zullen wij Om dat wij ’volstrekt niet weten of hij geleerd of m!Vr An man, en hij heelt wel vele bekwaamheden, maar hij is liberaal, hij is tegen de religie, hij is par tijdig, trotsch, hoeveerdig, en niet mededoogend met zijne arme medeburgers, enz, enz.... Dit alles is louter leugen en laster. Hij is tegen do religie. Och arme! deze kieslist is sedert lang versleten. Iedereen weet wel dat AI.r Behaeghei geen religie vervolger is, daar nooit een priester, in zake van religie, over AI.r Behae ghei heeft te klagen gehad, maar dat hij de man is die een ieders overtuiging eerbiedigt. Hij is trotsch en partijdig. Elkeen heeft zich door zich zelven kunnen overtuigen hoe hij door AI.r Behaeghei is aangesproken geweest, zoowel katho liek als liberaal, elkeen heelt het bewijs ontvangen dat AI.r Behaeghei noch trotsch noch partijdig is. Hij is niet mededoogend met zijne arme mede burgers, zegt de Veurnaar. Leugen en laster, want <le Veurnaar en zijne mannen weten wel dal AI.r Behaeghei veel aan de armen geeft en hun jaarlijks verscheidene uildeelingen doet. Zij welen ook wel dat M.r Behaeghei den 27 mei 1868 cene som van 7000 fr. bezet heelt, welke fondatie, ten eeuwigen dage zal dienen tol het geven van prijzen, be slaande in kleedingstukkcn voor de arme kinders der gemeenteschool. Of is dit misschien geen menschlievend werk meer voor de Veurnaar en zijne partij? Of had hij misschien meer verdiensten gehad met deze som te placemen op de treffelijke bank Langrand?? raai, ieder welberadetl kiezer is voor hem. Ook zal de stemmig van 23 Augusti, voor hom een luisterlijké zegepraal zijn.cn voorzijnen tegen strever, eene verpletterende nederlaag. De burgerij van Oostende zal nog eens bewijzen, dal zij liberaal is, en liberaal blijft, en dat zij op 23 Augusli, niemand anders wilt voor Senator, dan AUGUSTE BEHAEGHEL. De achtbare Gouverneur der provincie heeft be kend gemaakt, dat er op 29 dezer zal overgegaan worden tot de aanbesteding der nieuwe uitwate ringssluizen, ter ontlasting der waters van Vcurne- en van Vladsloo-Ambacht. Wij zijn gelukkig dit goed nieuws'te mogen melden aan de landbouwers onzer streek. De nieuwe uilwaleringssluize der noordwalering. die eene opening zal hebben van 16ra00, is niet alleen geschikt om de schadelijke vloeden te voorkomen, maar ook om onze streek van het zellewater te be vrijden. Het is een kapitaal werk, enTiel nuttigste mis schien, dat ooit in Veurnambacht zal uiïgevoerd geweest zijn. De Veurnaar zegt, dat wij dit werk verschuldigd zijn aan AI. Visart. Waarom voegt hij er niet bij, dat wij ook de zorgvuldige bedelvingen der binnen vaarten, de verbreeding der opening van zooveel duikers en bruggen, aan AI. Visart te dankan heb ben? De Veurnaar tracht u nogmaals te bedriegen, goede lezers. Wij willen heden niets onaangenaams zeggen voor AI. Visart, maar wij verklaren, wij verzekeren, en des noods wij zullen het bewijzen, dat zonder het Bestuur der Noordwalering, en bijzonderlijk, zonder de ijverige en aanhoudende tusschenkomst van M. J. B. De Grave en van AI. Behaeghei, er waarschijnlijk nog in lange van de nieuwe uitwate ringssluizen geene kwestie zou geweest zijn, De Veurnaar en onze tegenstrevers trachten op alle wijzen AI. Behaeghei, als burgemeester en als bestuurder der Noordwalering, te verkleinen en in de schaduw te stellen, maar zij zullen er niet in gelukken: wegen, vaarten en waterloopen, alles is verbeterd, alles is goed bezorgd, en de stedelijke lasten, en het walergeschot zijn hier min hoog dan overal elders. Dat weten de Veurnaars, dat weten de laslbe- talers der Noordwalering; overal noemt men AI. Behaeghei een goed bestuurder, en het is om die reden dat bij op dinsdag aanstaande met eene groote meerderheid zal gekozen worden. Pier. Sedert onze laatste samenspraak, vriend Jan, heb ik eenig nieuws vernomen nopens de aanslaande kiezing. Jan. Ja, vriend, vertel mij dal eens, gij zult mij verplichten, gij weel dal ik in bet gelukken van onzen kandidaat veel belangen stel. Pier. Ik ga, voor mijne commercie, een beetje overal en hoor eenieder spreken, daarom moogt gij geloof hechten aan hetgeen ik u zal vertellen. Als de kandidatuur van onzen vriend Behaeghei alleen gekend was, en dat men uit d’oudc archieven den onbekende nog op rang niet gesteld, had, hoorde ik overal: de heer Behaeghei is de man die wij hebben moeten, gedienstigheid, kennis van zaken, sedert zoo lange jaren burgemeester en lid der watering, men kan geen beter kandidaat ons voordragen. Sedert dal de naam van Bernard du Bus van Brussel, of van ik weet niet waar, twee maal in een klein dagbladje gestaan heeft met dubbel onbekenden lof, nevens lastertaal voor onzen kandidaat, ziet men niets meer als schou ders optrekken. Jan. Schouders optrekken, wat voor aardig kluchtspel is dal? Pier. Ja, Jan, schouders optrekken uit mede lijden voor de onberaden die gemeend hebben, in. bet arrondissement, de kiezers met oenen naam te kunnen bedriegen, en voor vol verdiensten uit te geven oenen man, die nog in het politiek leven niet ingetreden is. Jan. Dat geloof ik. Zonder mij zelven te vleijen, ben ik, Pier, een van die eenvoudige burgers wolk men, in tijd van kiezing nog al eens en anders zou willen doen stemmen. Alaar dat gaat mij niet; neen, evenmin als aan mijne gelijken. Ik versta wel dal er moest kwestie zijn van al die gruweldaden, die men dagelijks op don nek der liberalen legt, en die ik nooit heb zien vcrwczcnllijken, alhoewel ik zeventig jaren oud ben, dat ik alsdan geloof zou hechten aan al het gepraat van de klerikale kies makelaars, pastoors en kapellaans die rond loopen; inaar als ik voor mijn oögen zie dat dit alles slechts in .kiezingstijd verteld en opgedragen wordt, dan behoede ik mijn gedacht en stem ik voor den tref- felijkcn man dien ik ken, voor August Behaeghei. Pier. Zoo moet het zijn. Alen meent ons dat anders wijs te maken, maar het zal niet pakken, nn bezonderlijk dat wij kunnen stemmen voor wien wij willen zonder dat het gekend is. Jan. Vele praten, Pier, doe ik niet. Wij bur gers, zijn aan ons dagelijksch werk en houden ons maar in onze ledige uren met een beetje politiek bezig. Bovendien is hel beter werkelijk den kandi- De goede en gezonde reden der kiezers zal deze gewichtige vraag oplossen. Om dat wij hem niet kennen, en nu nog niet weten waar hij woont; ongeleerd isi kundig of onkundig is, en alle reden hebben om te denken dat hij onervaren is in land bouw en nijverheid; Om dat hij de vlaamsche taal niet kent noch spreekt; en bij gevolg, met geen eenen vlaamschen boer en burger kan onderhandelen over zaken die ons duurbaar aan het hart liggen; moeten gaan opzoeken en vinden, eiken keer dat Al wie te Veurne, Nicupoort, Oostende, op de buitengemeenten, naar voorspoed en verbetering tracht zal stemmen voor August Etehaegliol! Al wie voordeelen en gunsten wenschen te be komenzal stemmen voor August lïehaeghel! Al wie fier is eenen inboorling te zien senateur worden, zal stemmen voor August fiïelme- ghcl 2 Al wie goede vlamingis, zijne moedertaal stelt boven eene vreemde taal, zal stemmen voor Al wie wenscht vreugde en genoegen te zien na den uitslag der kiezing, zal stemmen voor Al wie recht voor de vuist is, hel hart op de ware plaats heeft, zal stemmen voor August. Itehaeghel X Wij Memmen voor 33.r Behaeghei Om dat hij door zijne geleerdheid, kundigheid en ervarenheid verdient in ’t Senaat te zetelen; Om dat hij in onze gewesten geboren is, er woont, er veel menschel) laat leven; Om dal hij voor klein en groot gedienstig is, gespraakzaam is met een ieder, en te huis is voor elk die hem iets te vragen of te verzoeken heeft; Om dal hij grondig kent de behoeften van den landbouw, van de nijverheid, van den koophandel; Om dat hij een geboren vlaming is, goed en geern vlaamsch spreekt, zijne moedertaal eert, bemint en beoefent; Om dat hij wijds en zijds met veel en talrijke geleerden, invloedhebbende personaadjenen hooge ambtenaren van het gouvernement in betrekking is, waaruit, door zijn toedoen, veel goed, veel voor deelen voor onze arrondissementen kunnen voort spruiten; Om dat het, bovendien, eene eer is voor onze gewesten eenen senateur te' hebben, die in ons midden woont, die wij allen kennen en die ons kent, in plaats van eenen te moeten gaan opzoeken op de uiterste palen van ons land; D t zijn de bijzonderste redenen waarom wij voor M.r August Behaeghei zullen stemmen; en als al die aangehaalde redens, geene ware redens zou- Confraters, Ik acht het noodig nog eens uwen aandacht te wekkende kiezing is aanslaande; en wij brouwers zijn allen of meest allen kiezers. Ons stembilljet behelst de goedkeuring of de afkeuring der han delwijze van het staatsbestuur, volgens dat wij stemmen voor eenen polilieken vriend of voor eenen polilieken vijand van de heereu ministers. Ehwel, confraters, zullen wij stemmen voor AI.r Bernard du Bus, die eene politieke vriend is van den heer minister van financiën, Alalou. Overdenkt, confraters, de moeite die wij ons allen gegeven hebben, over twee jaren, om minister Alalou te beletten, van zijn noodlottig wetsontwerp op het brouwen, door zijne verslaafde meerderheid te doen stemmen; overdenkt onze reizen naar Brussel, en de kosten ons veroorzaakt door deze pooging van den fmancieminister. Dijnsdag aanstaande, hebben wij ook ons woordje te zeggen, confraters: zullen wij AI.' du Bus sena tor kiezen. AI.r Bernard du Bus, die zal jaknikken als minister Alalou bel zal begeeren, jaknikken ook, wanneer deze minister rampzalige wetsontwerpen voor onze neering zal voorleggen. Neen, duizendmaal neen. Ieder brouwer, die zijne belangen verstaat, zal stemmen voor AI.‘August Behaeghei, die brouwer is en daarbij liberaal, twee hoedanigheden om de pogingen van den klcrikalen tinancie minister Ik dring er op aan, confraters. De kiezing van dijnsdag aanslaande is gewichtig voor de brou wers; dat geen een van ons er onthreke. Alaar stcmrfien wij en werven wij voor de kan didatuur van August I3EEIAEGIIEE. Een Brouwer. volle Overtuiging van ons gemoed, voor AI.r du Bus I niet kunnen, niet mogen en niet zullen stemmen. Elke kiezer die'gezónd verstand bezit, die deze beweegredens met onpartijdigheid wilt bcoor- Alaar zal de Veurnaar en zijne mannen lol de doelen, zal met ons moeten bekennen dat. wij gelijk kiezers zeggen: Al.r Behaeghei is wel een treffelijk hebben, en dal de ware reden, de eer en het wel- i varen van onze arrondissementen ons voorhouden te stemmen voor AUGUST BEHAEGHEL. vriend, den burger, AI.r Auguste Behaeghei, kiezen boven den vreemdeling. Hel is bewonderingswaardig, heer Uitgever, hoe ---- gunstig iedereen hier te Oostende voor uwen bnrg- trolsch zijn eenen inboorling te bo- meester gestemd is. Iedereen, klerikaal of libe- titelen"wcêrdig is, en de voorkeur niet kunnen en niet mogen geven eenen vreemd»!- k ne en al de gemeenten met al de belangen niet kent, en er gevolgentlijk Deze en andere zijn de ’redens, waarom wij in de burger zijn, bij ons burgers: met hem zullen wij Auguste Behaeghei liberale kandidaat mag op ons rekenen; van zijnen tegenstrever moeten wij niet weten, alhoewel men allerlei middelen ge- bruikcom ons te misleiden, alhoewel Brusselsche jonkers, die hier baden nemen, zijne kandidatuur aanbevelen aan winkeliers en noeringdoeners. De burgers van Oostende zullen den inboorling, den -- vriend, den burger, M.r Augusté Behaeghei, ver- Omdat wij met weten waar dal wij hem zouden wïi'zijne dienslcn noodig zouden hebben; Om dat wij ";’n nnno” :nl'nn"' zitten die de ecrcplaats van Senateur met zoo veel aan oenen onbekenden, aan jeïing die Oostende, Nieupoorl, Veur- :i dezer arrondissementen, die er mede verbonden zijn, niet voor kan ten beste spreken bij de wetgevende macht. -JU.LJ.i-.. I. ll'l.lltL'.’J .1 l.-J»SBgBB88BLa_l-ll!MUJ8W» RJil wateringssluizen. Samenspraak tussclien I*ier en .!nn. XVIJ zullen voor M.r l»u niet Memmen August. Kleliaugliei August Sieliacgheï 2 Anu «Ie brouwer».

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 3