1 VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. X/ 2153. ZATERDAG 29 AUGUST! 1871. Dixmude naar Nieuport 6- 30 7- 40 Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne Van Nieuport naar Dixmude r Kiezing van V'eurne-Ooatendo voor een Scnnteur. M. Du Bus, klerikale kandidaat is sena- lèur gekozen mei eene meerderheid van 17 stemmen,, zegge ZEVENTIEN stemmen op 1792 stemmers Dus, eene verplaatsing van 9 stemmen was slechts noodig omdat M. Behaeghel, de liberale kandidaat, zou gekozen geweest zijn. M. Du Bus heeft in het arrondissement Veurne39stemmen meerderheid bekomen; M. Behaeghel, integendeel, heeft 22 stem men meerderheid bekomen in het arron dissement Oostende. Dus 17 stemmen in bet voordeel van den kandidaat der dom pers! Het is zeer weinig, T is waar; maar toch zal hij in den Senaat zitten om de achteruit kruipende politiek te ondersteunen. 17 stemmen meerderheid is maar een arm beestje, na al het lawijt dat zij ge maakt hebben. Een groot getal kiezers zullen bedrogen zijn geworden door de buitengewone drukking der geestelijkheid, door logentaai, door omkooping en heb ben zich eenen kandidaat gekozen die het arrondissement niet kent of niet bewoont en zelfs burgemeester is in eene gemeente van Brabant. Door deze kiezing is de meerderheid der klerikalen in den Senaat van 4 stemmen op 6 gebracht. De kiezers der stad Oostende en die der stad Veurne hebben de meerderheid gege- aan den liberalen kandidaat; even als te Gent en te Antwerpen, zijn hel de buiten kiezers, door hunne pastoors en onderpas- het, ziel en lichaam aan de klerikale sla vernij verbonden. Wel nu, in zulk een arrondissement kunnen eene kiezing tot op het punt brengen dal de klerikalen slechts 39 stemmen meerderheid hebben op 900 slemmers, is eene victorie tien maal deze der klerikalen overtreffende! Moed dan, gij allen, achtbare kiezers die den heer Behaeghel met uwe slem vereerd hebt! Aan u zijnen en onzen dank! Gij hebt getoond dat gij mannen waart, dat gij edel verstand en vroome ziel bezatet De eenigste straf die wij aan de stem mers voor du Bus wenschen, is dat zij hem zouden behouden tot de vernieuwing van zijn mandaat. Zij zullen van zijne dienst willigheid proeven tol over hun hoofd. Hij is hen van vëreens komen bezien en is ver trokken lot de naaste kiezing. Proficiat! Veurne, August!. De uitslagder kiezing beantwoordt zeker lijk niet aan onzen wenscb, maar toch hebben wij ons van het arrondissement Venrne niet le beklagen. De eerste sectie heeft aan den heer Behaeghel drie-en- veertig stemmen meerderheid gegeven, hel gene, afgetrokken van de meerderheid der tweede seklic, slechts 39 stemmen meerderheid geeft aan den heer du Bus voor hel arrondissement Veurne. Welke winst voor de liberalen, die onlangs rond de 125 stemmen ten achter waren bij de klerikalen. Omtrent 100 stemmen winnen in twee jaar, is iets zeer merkweerdigs, en wij drukken or bezonderlijk op, om aan de liberalen te bewijzen, dat, in plaats van voor eenigen lijd de hoop le laten varen, zij op nieuww en vol ijver moeien aan het werk gaan. De zuiderlijke gemeenten van liet arron dissement van Veurne zijn, eeoieder weet IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKE. 7-43 12-11 4-40 6-02. 9- 08 1-35 7-55. 10- 13 2-39 9-01. 6-45 11-15 3-45 5-05. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. 7-40 12-00 4-25 0-00 9-55 2-20 8-37 0-00 Het Blad verschiint allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.° Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboer, Oöststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. POLITIEK OVERZICHT. Maarschalk Mac-Mahon heeft Saint-Nazaire bezocht en er een ontbijt te sladhutze aan genomen, alwaar een afgevaarde van liet departement de heer Fidéle Simon, eenige woorden heeft uitgesproken, die nog al beduidenis hadden. De heer Simon behoort tot het linker midden der nationale ver gadering; het is dus een bliekéin. Hij heeft geloofd dat er geen ge vaar in bestond met eene plaats in le ruimen aan koming en maarschalk moest toesturen. Hij zegde dus onder anderen dè fransche hoofdstad merkwaardigs op lévert en zijn incognito is geörbiedigd géworden zooals hij het verlangd had. Hij heeft echter den hertog Decazes ontvangen, ih tegenwoordigheid van prins van Hohen- lohe, en hem verzocht aan maarschalk Mac-Mahon de uitdrukking le willen be- tuigen zijner warme genegenheid. gematigd repu- !>e Provinciale Correspondent van Berlijn Hm er ceen tre- I drukt de hoop uit, dal Busland zich niet - langer verzetten zal legen de erkenning de staatkunde, inde verwel- j -u i,a( gelukwensching, die hij den gouvernement. n - Hei li-ngen van iu handel en de nijverheid hebben met ver- j een aanvallend en verdedigend verbond trouwen uwe herhaalde bevestigingen onl- - haald, dal gij het gezag zoudt behouden, I hetwelk u als president der republiek werd toeyertrouwd. In uwe boodschap heht gij de stemming der grondwettige wetten ge- ëischt, die gij als noodzakelijk beschouwt. Wat de tegenwoordige machtelooze verga- dering niet kon doen, zal eene nieuwe vergadering doen. Wij welen dat, soldaat der wettigheid, gij gedurende zeven jaren de beslissingen der vergadering zult doen eerbiedigen. De handel en de nijverheid zullen een volkomen vertrouwen herne men. Die vrijmoedige woorden schijnen den maarschalk niet mishaagd te hebben, want volgens een telegram, door de parijsche dagbladen afgekondigd, zou hij hebben geantwoorddat hij altijd aan de hevelen der vergadering was en hij zou hel vast besluit hebben uitgedrukt aan het gezag te blijven lol wanneer de zeven jaren zullen verloopen zijn, door de wel van 20 novem ber 1873 bepaald. De République/rangaise drukt hare vreugd over die verklaring uil en beschouwt ze als de belangrijkste van die, welke de president der republiek op zijne reis lot hiertoe afgelcgd heeft, omdat zij de ver bintenis behelst aan eene toekomende zoowel als aan de tegenwoordige verga dering te gehoorzamen. Indien maarschalk Mac-.Mahon voorne mens is geweest zijne reis le verkorten, hij heeft nu van dit voornemen afgezien, hij gaat ook de stad Nantes bezoeken.’ De République franchise verwacht er zich aan, dal hij aldaar eene verklaring zal afleggen waarin hij nog duidelijk zijne inzichten zal te kennen geven dan hij te Saint-Nazaire deed. De koning van Beieren, wiens tegen woordigheid te Parijs aldaar bijna onopge merkt is voorbij gegaan, heeft er zijnen tijd goed besteed: hij is alles gaan zien wat van hel uitvoerend gezag van het spaanscli De Diarioespanol verzekert dal de inlich- i van de Daily News, volgens welke s I tusschen Duitschland en Spanje is gesloten, eên louter verzinsel is. Hel blad voegt er bij, dal Spanje geen vreemd leger behoeft om de Carlislen le overwinnen. Volgens een telegram uit Bourg-Madame zijn de Carlisten, die Puycerda belegerden, krachtdadig terug geslagen, na talrijke ver liezen geleden te hebben. Een kanon van zwaren kaliber der Carlislen werd buiten dienst gesteld en de kanonniers gedood. De vrouwen ondersteunden ijverig de ver dedigers der plaats. Een toren is ingestort; er was maar één gekwetste. Tristany is triel duizend man aangekomen. Uit Belgrado wordt getelegrafeerd, dat het gouvernement onderhandelingen heeft aangeknoopt met verschillende fransche. en engelsche huizen, met hel doel om eene leening le sluiten, die zou dienen om eenen nieuwen spoorweg te leggen voor rekening van hel gouvernement. A 1 l,r ria u ADVERTENTIE “i |)C P’nrm - - - -~O '"♦ji

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 1