I achtbaren burgemeester hebben bestreden. i .het qog tijd is. I I geven. Een oog in ’t zeil, liberale vrienden, terwijl' nnrr tim i<3 schouders werpen. Zij mogen met betrouwen aan hunne tegenstrevers zeggen TOT 1876! 574 318 209 107 579 537 o loors geleid, die de overwinning aan de klerikalen hebben gegeven. De ongelukkige Vlaanderen worden van langs om meer i/i T nel der klerikalen ge trokken, waaruit zij enkel door eene groot- sche poging kunnen getrokken worden'. nederend jukderdompers partijvan hunne den Orde Katholiek niet een vaandel te zien. Veurne had op de benoeming van M.f Behaeghel ais senateur gerekend. De genegenheid voor, den liberalen kandidaat was zoo algemeen, dat niemand eraan gedacht had, dat hij door eenén onbekenden vreemdeling zou kunnen overwonnen wordén. Ook als het treurig nieuws gekend was, dat M.r du Bus 8 stemmen boven de volstrekte meerderheid had bekomen, was Veurne als in rouw; verslagenheid en ontmoediging stond op het gelaat de Veurnesche burgers te lezen. Men was er zoo wei op gemoed men had zoo een schoon feest bereid ter eere van den burgemeester!.... doch ai op eeiis, en gansch op het onverwachts, was alles te niet. Vreugde, was in spijt veranderd M.r Behaeghel heeft in de eerste sectie eehe meerderheid, bekomen van 43 stemmen. Deze sectie was samengesteld uil: Veurne, Adiukerke, Ave- cappel!Boilshoucke, Bulscamp, Coxyde, Egge- waariscappclle, Ilouthem, Isenbérghe, Moere, Vinchém, Wulpen en Wulveringhem. Als men in aanmerking neemt, dat, in eenige dezer gemeenten, ItIJy.oncler'hed'en over liiatMte De uitslag der laatste kiezing is geene nederlaag voor den liberalen kandidaat. Wel integendeel M.r Behaeghel mag lier zijn over de bewijzen van genegenheid en liefde die hij dinsdag lest van wege zijne medeburgers, van wege de Nieuporlnaren en van wege de kiezers der omliggende gemeenten van Veurne, heelt ontvangen. 1153 994 119 505 217 483 Ingeschrevene Kiefcers Stemmers Nietige briefkens M.BEHAEGHEL M. Dl’ BUS, Eenige weinige Veurnaars nogtans beloonden openlijk hunne vreugdevooreerst, onze geesle- lijken, zij die zich niet het minst met hel welvaren j van Veurne en omstreken bekommeren, maar in alle wereldlijke zaken niets anders betrachten dan eigen voordeel en eigen heerschappij; ten tweede, drie a vier jaloersche en kleingeestige 'mensdien die zich geerne boven alle andere tellen en nijdig, zijn wanneer een Veurnaar zich vérliell; ten derde,’ eenige winkeliers, vleiers van priesters uit 'eigen baal, en onddr de welke ar zijn die nogtans niet zouden mogen vergeten dat zij gedeeltelijk hunno welvaart aan de liberalen verschuldigd zijn, cn die, nog voor andere redens, zich niet zouden mogen verblijden in eene onrcchtvcerdigheid a;m onzen burgemeester aangedaan. Men spreekt hier van alle slag van dwang en kiesbedrog. Men noemt eenen geestelijken die eenen kiezer bedreigd heeft zijn huis te doen verkoopen indien hij niet stemde Voor M.’ du Bus. Een Schoon voor beeld, voor waar, van wege oenen zielenherder. Men zegt dat er stembriefjes uitgegeven zijn met gekende geschriften, onder bedreiging dal die briefjes moesten uilkomen. Er is een kiesdravertje, die zonder hoegenaamds toestemming van wege oenen eigenaar rondgegaan is bij de pachters van dien eigenaar-met verzoek dal zij zouden gestemd hebben voor M.'.du Bus. Dit kiesdravertje heeft zekerlijk niet gehandeld ge lijk een respectabel man. Men spreekt van nog schandelijkenkiesbedrog waar op wij misschien later zullen tertg koeren. De uitslag der kiezing voor het Senaat wordt alom hitter betreurd, zoo wel in don buiten ak in Wij moedigen onze vrienden aan zich ijverig met de kiezerslijsten te bemoeijen. fn vóel gemeenten worden die lijsten vervalscht. Men brengt ér per soenen op die de hoedanigheid van Belg niet be zitten, ofwel valicne belastingen hebben aange- de geestelijkheid eenen bijzonderen grooten in vloed uitoefent op de kiezers, dal de meerderheid der grondeigenaren katholiek is en dal zij meest allen hunne pachters beschreven hebben, dan kromt men lot hel onlegensprukelijk bewijs, dat de voornoernde gemóenlen veel liberale kiezers heb ben opgeleverd en dal drie vierden der Veurnesche kiezers, voor hunnen achtbaren burgemeester zul len hebben gestemd. Maar die vreugde bepaalde zich bij eenige uit roepingen cn eenige kromme sprongen, want zoo haast als de vaandels van de wijken ingetrokken waren, was er in geheel de stad, uitgezonderd aan Nieuporteu S.' Jqoris,.hebben zoo goed gestemd als Veurne en Alvèiinghem eu lloogsldede. en misschien ook wel Ramscappelle en Pervyse zullen in meerderheid hunne stem gegeven hebber, aan M.' Behaeghel. De meerderheid van 39 stemmen, die M?' du Bus, in het arrondissement Veurne, op M.' Behaeghel bekomen heeft, is alleenlijk toe te schrijven aan de gemeenten Beveren, Gliyveriiichovc, Stavelc en l.eysde, waar hel grootste deel der kiezers ge woon is blindelings aan de eischen der geestelijk heid., te gehoorzamen, hoe tegenstrijdig met de algemcenö belangen die eischen ook mogen wezen. liet arrondissement Oostende heeft geenszins aan de verwachting der liberalen beantwoord. Men rekende er op eene groote meerderheid ten voor dode van M.r jlebaeghel, doch, ten gevolge van beklagelijke oneenigheden onder'dé liberalen van I Oostende hééft die meerderheid ‘zich bepaald tot iMechts 21 stemmen. Wij vernemen dat onze stadgenoot den heer Heliodoór Despot, student bij de Luiksche Hoogè- school, zijn exaam, als kandidaat in wijsbegeerte en letteren, met goed gevolg heeft afgelegd. Al de dagbladen hebben gezegd dal er in de statie van Brugge juweelen gestolen zijn, die door de Kóningin van Engeland naar prinses Alice van Hessen gezonnen waren Die juwéClen zijn ter statie van Brugge niet aangekomen. De weerde was ten andere natar ‘2.’m fi'. Nabij Kortrijk hoefl men de hand gelegd op eenen beweerden ruissischen onderdaan en eene jonge vrouw die hem vergezelde. Zij zijn beschul digd aan ct*fi huis van Brussel voor ongeveer tien duizend frank kant afgetroggéhl fé hebben. Béideh werden aangehouden, wanneer zij op het punt waren over de grens te steken. Men schrijft uil Kortr.ijk dat zondag avond een geweldige brand uitgebörslen is in hel pacht- 1 hof van' den heer Sobry, op den Steenweg van Swevergem, De scheur en versclleidé graaumijten zijn do prooi der vlammen geworden. Het was een vreeselijkc. vuurgloed die langs alle kanten gloeiende vonken uitwiêrp. De pómpiers kónden enkel de ïianpalcndé huizen en gebouwen bescher men; bij geluk zijn hei woonhuis en do stal be houden gebléven. Ben dtiei Van den oogst is ver? nield; de. verliezen worden geschal op 7000 franks. Niels was verzekerd. Men Schrijft dpn brand aan kwaadwilligheid toe.’ Een persoon van Iscghcm is ter plaatse’ aange houden; tot héden beWaórt hij hel Stilzwijgen. Ten 11 uren 's avonds heeft eene tweede aanhouding plaats gehad; hél was qpn straatzwerver die van de wanorde gebruik maakte om eenen pecren- booin van zijn'fruit té bcroov'én. Deiïzelfdcn dacht Ontstond er biiiml in de maga zijnen van den hoer Vandeeghcm, ondernemer en" I£lei*ik»le benoepiingen. De gansche klerikale drukpers jubelt over de be noeming van M. Scheyvaerts lot voorzitter der rechtbank van eersten aanleg te Mechelen. Enechteris deze benoeming een wezenlijk schan daal; zij loont nogcens le meer, aan hoe de minister:, van juslicie onder den pantoffel ligl van hel bisdom. Indien M. Delanlsheéré uil eigene beweging hadde mogen en kunnen handelen, zou hij nooit de benoeming'van M.’Scheyvaerts aan het koninklijk hapdleeken hebben onderworpen. Wij weten heel goed dat er op bisschoppelijk bevel, genoegdoening moet gegeven worden aan de klerikale politiek, doch mon drijft de onbe schaamdheid al te verre, wanneer men een minis ter een belachelijke rol doet speléh; wanneer men hem dwingt om voorzitters van rechtbanken uit aardappelbloem te gaan opvisschen. M. Delantsheere heelt deze belachelijke rol moeten vervullen; eene boogere macht heelt hem verplicht zijne keuze op M. Scheyvaerts te dóén vallen; hij heeft alles geslachtofferd om hel bisdom aangenaam te zijn. In hel bisschoppelijk paleis wilde men niet weten van de benoeming van M. Bergmann, omdat hij be hoort tol de liberale partij. Daaróm mocht er geene hulde gebracht worden aan zijne verdiensten, aan zijnet verworvene rechten, aan zijne bewezene diensten, en een klerikaal moest in zijne plaats optreden. Een gewezen koopman in aardappelbloem moest aan hel hoofd der rechtbank van Mechelen worden geplaatst. De wil van het bisdom moest worden uitge voerd, zelfs ten koste der vernedering van hel gouvernement. Deze benoeming is nogmaals een bewijs van de kniebuigerij des gouverneménts voor het bisdom, wanneer er kwestie is zijne creaturen te plaatsen. Dit feit aanstippen is meer dan voldoende. Wij zullen hier nadere inlichtingen ge ven over hel gefal stemmen bekomen door beide kandidaten. ARRONDISSEMENT OOSTENDE. 1“' bur. 2e b. 5“ b. Tol. 580 559 5 177 159 Hel eerste bureel is samengesleld uil kiezers der stad Oostendehet tweede uit kiezers van stad en van den Buiten; hel derde alleenlijk uil kiezers van den Buileu. Men zal nalellen dat het getal afwezigen tamelijk groot was,159 op 1155 kie zers, voornamelijk in het eerste bureel, ’i zij 56. Men zou waarlijk zeggen dal sommige lieden niet welen welke de befeekenis is van eene politieke kiezing! De minste tegenheid, de onbeduidensle grief verwijdert hun van de stembus. Wal ziel men int gendeel in de kleri kale partij? Daar is er slechts één wil. één gedachtde zegepraal der bisschoppelijke inslrumenten; men mag (Ie klerikalen zelfs hel vel uilstroopen zoo als de Ltugran- dislen gedaan hebben, da i nog ziet men ben te velde trekken en aan hunne kopstukken blindelings gehoorzamen. Zeker moeten de liberalen geene scha pen, geene inslrumenten zijn doch wan neer er kwestie is van de (joede zaak, l’iste zeggen hel liberalismus le redden, zouden al deze die een druppel liberaal bloed in de aderen bezitten, toch alle persooneele twisten moeien ter zijde leggen, om tegen den algemeenen vijand, die de klerikale parlij is ten strijde le trekken; Het toéval heeft ook gewilt, dat verscheidene libende kiezers, waaronder men er ten minste tien zou kunnen noemen in het arrondissement Veurne, door onpasselijkheid belet zijn geweest voor' M.r Behaeghel te kouien stemmen. Ongelukkig toeval, want hid M? Behaeghel 9 stemmen meer gehad,' hij wan gekozen. Ziet hier den uitslag van VELRNE: l’1" bureel 2'1" bureel folaal. M. Behaeghel 220 160 580 M. Du Bus, 177 242 419 Slechts eene kleriklde meerderheid van 59 slem men Voor liet arrondissement Veurne,is dit, bolrekkelijk, een schoonen uitslag. Vele lieden aanzagen reeds dit arrondissement als aan de geestelijken verslaafd: maai' de liberale Veurnaars hebben bewezen dal zij met kracht konnen strijden en ’t zal niel lang meer duren of zij zullen het ver- onze stad/overal hoort incii zeggende plaats vail 'sohfifeur kwam toe aan M'Behaeghel, en het Js wel jammer dal hii niet gekozen is. In. Veurne bijzonderlijk is de burgerij misnoegd en vol ver bittering ou do'klerikale kopstukken, die op zulke grove cn oneerlijke wijze de kandidatuur van onzen I achtbaren burgemeester hebben bestreden. I J l- A i rrf -Wf-ru-■ - -y-! 1 ir|-f

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2