De kiezing is voorbij; de klerikalen hadden 17 stemmen meerderheid. Ook schreeuwt de Feunimn' in zijn laatste nummer, grammoedig. V<e victis! hoort eens. De funclionnarrissen, die hunnen staal en plicht O ja, nog de kiezirtgen. En wij zullen er nog meermaals over handelen, omdat men er nog lang zal van spreken, zoo wel in den builen, als in de stad. Overal waar men komt hoort men zeggen Hel is toch jammer, dal M.' Behaeghel met gekozen is! Hoc is het loch mogelijk, dat de kiezers den voorkeur hebben kunnen geven aan oenen vreem- deling, die niets hoegenaamd van onze streek. noch van onze belangen kent, en die zich zeer weinig met de kiezers en met hunne belangen schijnt te bekommeren Doch met die wapens hebben onze tegenstrevers weinig Veurnesche kiezers kunnen overwinnen. De Veurnesche kiezers, in hel algemeen, lezen en redeneeren. Zij weten zeer wel dal hel klerikaal ministerie de staatsschulden en lasten heeft ver hoogd; dal wij hier, door de stijfhoofdigheid van minister Alalou, aan buitengewoon hooge tarieven op onze ijzeren wegen onderworpen zijn, en dal de miliciewel voor den burger onverdragelijk is gemaakt. De Veurnesche kiezers welen ook wel, dal de klerikalen van onze stad cene groole congregatie willen maken; dal zij tegenstrijdig zijn aan alle feesten die hun geen persoonlijk voordeel ver schatten; dal zij de winkeliers willen benadceligen en in alles, bijzonderlijk voor wat de leveringen betreft, lieve kinderen hebben en onverbiddelijk verslonten en vervolgen al" wat maar eenigzins naar liberaal riekt. Nu een ander deuntje». In den Veurnaar van 26 augusti laatst, staat er zoo maar plat weg: Het liberalism is eene ket terij, eene scheuring en volgt de baan aller gods- dienstverloochening. Welke liefelijke taal voeren toch die beminne lijke zwartjeswaarschijnelijk vloeit zulks uit eene bouche autorisée Maar geachte lezers vergeef hel hun, zij han delen zoo maar uil gewoonte, en ook in nakoming hunner groote kopstukken. De kardinaal-jezuiel'Baronius noemt overal, in zijne werken, de verdedigers der staatsvrijheid u politieke ketters. Wij bekreunen ons weinig over de verwijtingen onzer tegenstrevers, immers in den waren zin van het woord, beduidt ketterij volgens hel oorspron kelijk Grieksche woord hairesis afzonderlijke denkwijze. Maar is hel wel in dien zin, dat de zwarte schrijver van den Veurnaar het ons toe werpt? Volstrekt niet, dewijl hij hel uitlegt, als de baan volgende aller godsdienstverloochening! Maar heelt die verwaande schrijver er aan ge dacht, dat, waren zijne geveinsde aantijgingen ge grond, deze gevolgtrekkingen er uil voortvloeien: Ergo zouden ketters zijn de groole meerderheid der kiezers van Veurne-slad, die bij de laatste ge- meentekiezing voor de liberalen stemden. Ergo zouden ketters zijn de groote meerderheid der kiezers van Veurne en omliggende gemeenten, die in hel eerste bureel op 25 augusti laatst voor M.r Behaeghel stemden. Voor de klerikalen zijnalle tegenstrevers ketters. Dal is dc uitdrukking van eerbied en liefde voor de vrijheid van godsdienstige denkwijze. Onze klerikalen worden langsom meer dwingend en uitsluitend. Wij leveren, u geachte lezers, er hier eenige staaltjes van Volgens de aanbevelingen van den Veurnaar, tijdens de laatste gemeentekiezingen, werden al de katholieken opgewekt hel Adverlentie-Blad te ver branden, zonder hel le lezen. Waarschijnelijk uil klerikalen eerbied voor de grondwet en uit liefde voor de vrijheid der druk pers. kandidaat 40,000 frank moogl kosten; heeft men niet bekend gemaakt, dal, indien M.' du Bus zege praalde, er eene flescli champagne te drinken was voor iedere"! kiezer; is hel niet waar, dat men aan herbergiers aangeboden heelt eene ion bier te laten tappen en daarenboven nog 30 Ir. in ’l zak Geld is aantrekkelijk. Hel is dus gemakkelijk aan te nemen, dal men veel kiezers door hel geld gewonnen heelt. Met kan zich echter de vraag Stellen, of bet gezegde der geestelijken dat men grootelijks zijn geweten belast, dal men zonde be drijft met voor de liberalen te stemmen wel veel invloed uitoefent op de kiezers? Wij aarzelen niet hierop te antwoorden, dal dit kicsimddel, dit kies bedrog eenen groolen invloed uitoefent, en dal het juist daarom is, dat de zwarte kiesdravers er zoo veel gebruik van maken. Inderdaad, de bijge lovigheid is loch nog zoo groot onder de men schee En wanneer kiezers gelooven, dal, bij bel woeden van eenen brand, het uitsproken vaneenige woorden dc richting van den wind kan doen ver anderen; dat, bij zekere kwalen, b. v. hel wilde vuur, de voortgang der ziekte kan belet worden door het vuur af te teeken bij middel van cene trouwring bevochtigd met een mengsel van room en bloed; dal besmeitelijke ziekten kunnen afgelezen worden, enz. enz. is hel ook gemakkelijk te ver onderstellen, dal die zelfde lichlgeloovigen diep zullen getroffen zijn, wanneer hun, bij gebrek aan gehoorzaamheid, een onheil door eenen priester wordt voorspeld. Men had ook het gerucht verspreid onder de schroomvallige kiezers, en wel namelijk te Al- veringhem, dat, indien de liberalen zegepraalden, er te Veurne baldadige en woeste tooneelen zouden hebben plaatst gehaddat men de priesters zou hebben mishandeld en al wat heilig is beschimpt en bespot. Hel geen men dus leest in den Veurnaar van de processie die zoo ingenieuselijk gereed stond, en waarin mende priesters en religieusen, de hoofden der katholieke partij, de goede wer- ken der stad ging beschimpen, en zelfs in beel- lenis op de markt meende te verbranden is slechts de tweede uitgaaf van een verdichtsel, uit gedacht om aan de eenvoudige kiezers vrees aan te jagen en van hunne stem meester te worden. Drukking, omkooperij, bedrog en laster, maar geenszins de goede en gezonden reden, dal zijn de wapens geweest der klerikalen in den laatslcn kiesstrijd. Alle de liberale kandidaten moesten met den groolen bessem doorgevaagd worden en al wie een eerlijk hart in zijn lijf bad moest daarbij in de handen kletsen. Welke edele schrijftrant; doch de klerikale kan didaten wierden weggevaagd; dus volgens den Veurnaar bezaten de Veurnsche kiezers, de groole meerderheid, wel verstaande, geen eerlijk hart. Dal was de uitdrukking van eerbied jegens zijne tegenstrevers en van liefde voor dc vrijheid aller politieke denkwijzen. Welhoe, gij schrijvertjes die u verduikt, gij durft onze achtbare magistraten en bestuurders aan vallen, zelfs onder bedreiging dezelfde bij booger hand aan te klagen, om dal zij getracht hebben, in het belang der burgerij, liet opperhoofd der stad tol eene hooge plaats te verheffen, plaats die hem, bovendien, alleszins toekwam? Welhoe, gij klerikale kopstukken, gij die over den Veurnaar beschikt, opstelt, ol ónder uwe ingeving laat op stellen, gij die altijd veel te vragen hebt maar weinig te geven, gij zondt u hier boven de burgerij en hare beschermers komen plaatsen....? Gij zoudt wellicht op onze hoofden willen dansen...? Eli wel, neen! De Veurnesche kiezers zullen hel niet ge- doogen. patenten voor de ontvangers te doen afleggen, en door de algemeene kas worden zij er ruimschoots schadeloos voor gesteld. Zoo spelen hel geld en het bedrog hunne eerste rol, en vele gevallen hebben deze twee elementen den klerikalen cene getalsterkte gegeven, welk hun over dc zedclijke macht van het liberalism heeft doen zegepralen. Meer dan een liberaal gemeente-besluur hebben wij door de medehulp van deze valsch en onwettig gefabrikeerde kiezers zien vallen, om plaats le maken voor die creaturen van het klerikalism, waarmede deze partij als speelpoppen kan rond springen. Eeus meester van een gemeente-besluur, begon dc vervalsching der kiezerslijsten op breede schaal; de stad Antwerpen, zegt de Koophandel, is er, ongelukkig, getuige van geweest en dc verval- schers der kiezerslijsten werden aan bet bewind gehouden, niet door de zedelijke macht, maar door dc onwettige gefabrikeerde getalsterkte. Wij grijpen dit alles niet uil de lucht: het zrju de omzendbrieven van M. den baron Della Faille, voorzitter der klerikale vergadering van Gent, die het ons klaar en duidelijk hebben getoond In deze omzendbrieven staat immers in volle letters geschrevenvoor onze vrienden hebben wij geld voor valsche of hoogere patenten, voor ver- vijfvoudiging van huurwaarde, in dc gemeenten, waar het liberalism nog bovendrijft; in de gemeen ten waar wij meester zijn is het werk heel gc- makkclijk, want stellig moet daar dc vervalsching der kiezerslijsten als op een rolleken atloopen. Voegen wij bij dat alles nog den invloed welken do geestelijkheid langs alle kronkelpaden uitoefent, en de eensgezindheid welke heerschl bij de kleri kale partij, waar meu elkander niet af breekt, zooals het maar al le dikwijls gebeurt in den liberale kamp, en nog onlangs in Oostende. Aan deze oorzaken moet het worden toegeschre ven, dal in de meeste gevallen, het klerikalism meester wordt en blijft op hel terrein der kies- worstclingen. Zeker mag of kan hel liberalism zijne toevlucht niet nemen lot zulke oneerlijke middelen: dit zou het liberalism onwaardig.maken. Wij liberalen, hebben niets anders dan de getal sterkte door onze zedclijke macht le bestrijden. Eu wij kunnen deze zedelijke macht doen gelden door eensgezind de hand aan het werk le slaan, alle onverschilligheid uil ons midden te verbannen, onverpoosd, lol zelfs inde kleinste gemeenten te waken op den handel en wandel der klerikalen, het bedrog le ontmaskeren en hel schadeloos le maken. En dan ook zal onze zedelijke macht, ondanks het fanalism, het geld en bedrog der klerikalen, hunne getalsterkte zoodanig doen wegkrimpen, dal zij gansch machteloos zullen zijn legen over hel liberalism. Welhoe, gij schrijvertjes van den Veurnaar, gij die hier waarschijnlijk vreemdelingen zijl, en in allen gevalle duizendmaal min voordeel verschaft aan onze werklieden en burgerij dan onzen Burge meester, gij zult hier dien man komen beschimpen en trachten hatelijk le maken, hij die zoo veel diensten bewezen heeft, en hier sedert veertig jaar geacht en geëerbiedigd wordt voor zijnen rechtvaardigen en rechtschapen handel en wandel? Wat aangaat uwe beschuldigingen, schrijvers van den Veurnaar, dat de sledelijke financiën zich in eenen kwijnenden toestand bevinden, dat du arm-goederen slecht bestuurd zijn, wij vragen bewijzen. Voor ons zijn die beschuldigingen gansch ongegrond. Hebt gij echter over bestuurlijke zaken opmer kingen te maken, of iets goeds, in het algemeen belang, voor te stellen, doel liet dan rechtzinnig; maar verschuilt uwe beknibbelingen niet lot daags vóór de kiezing, gelijk gij gewoon zijl te handelen, en waaruit men besluiten moet, dat, wat u het meest ter harte ligt, dc vernedering is uwer tegen strevers, de zucht naar heerschappij, maar geens zins hel welvaren uwer medeburgers. Inderdaad, hoe is hel mogelijk? Maar de drukking der priesters is zoo buiten gewoon groot geweest; de omkooperij door hunne kiesdravers bewerkstelligd, heeft zoo eene ge wichtige rol gespeeld. Heelt men met in eene kerk, op 15 augusti, dc 11. M. Maria hooi en aanroepen, opdat do kiezing n '.oordeele van den godsdienst zou zijn uitge- .n’feu; is Je pastor eener gemeente, dicht bij den J er, niet van hofstede tol hofstede gegaan, overal gg'-ndc, dm M.r Behaeghel een goddelooze was ii dec -"a .kt van de framacons van Oostende; liijcirriesters bij alle lichlgcloovige kiezers Beii: cgnel niet uilgeschilderd als eenen ondeu- germcnüen mcnsch, als eenen hardnekkige» religie- vervolgcr, als den slechtstee onder de liberalen; en heul men niet, op den zondag vóór de kiezing, in eene nabügelegene gemeente van Veurne ge- piedikt, dat stemmen voorde liberalen een "kwaad, eene zonde was, die moeilijk kon vergeven wor den, er bijvoegeude, dal bet beter was nooit meer naar de kerk le gaan, dan te stemmen voor eenen liberaal En de omkooperij 1 heelt men van den beginne af niet gezegd nat de kiezing van den klerikalen Ja, dat weten de Veurnaars, en daarom hebben zij in groote meerderheid voor hunnen Burge meester gestemd. Onze burgerij is liberaal, omdat de liberalen de vrienden zijn der burgerij, en werken voor hel algemeen welzijn. De vurige wcnsch onzer burgerij, zoo wel als van een groot deel der buiten kiezers, was, dal M.r Behaeghel senateur zou gekozen zijn. Die wensch is, ten gevolge van bedrieglijke kieslisten, niet verwezenlijkt geweest. Veurne is gekrenkt in zijne eer cn in zijn profijt en daarom was Veurne, op 25 augusti in rouw, daarom is er verbittering onder de burgerij tegen de klerikalen, daarom is men in Veurne veronlweerdigd geweest bij hel lezen der laatste nummers van den Veurnaar. Xog; <lc kieziiiKen. Kiert knie vrijheidsliefde. 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2