DRIE HUIZEN MET ERVEN /.V VEURNE-STA1), EN EENE PARTIJ BOSCHLAHD to Proven. TOEWIJZING isi eene zitting, BEEENDMAE1]AGEA. Verkooping bij Licitsilie van Dinsdag is een brand ontstaan op de Groote Markt te Rousselare, veroorzaakt door een schiel- kraamtje. Een kijkkas is vernield en de barak van de Familie Damar, die in de kermis alhier opge- van Lodewijk en zij aver iicl en hemel beschikken; dal hun geloof in gevaar is zoo zij voor de liberalen stemmen; dat zij ongelukken en tegenspoed zullen tegenkomen in 1 - 1 limmerd was, heeft maar lichte schade geleden, j /l,i,jr lu>1 vnni’ cnnoilirr ivninl n i f (yo/Iai »E I Men schrijll uil Orange: De luchtreiziger J bijna eene ramp gebeurde.Zijnluchtbal was gereed om te vertrekken, hij zelf zat op zijne trapeze, die hem lol boot dient, gereed in de lucht lichaams- Woensdag 23.,l,‘D September 1874, 4 ure namid dag. te Adinkerke, in nagemelde te verkoopen herberg, van: Onlangs nieuw gebouwd Woonhui» ten dienste van herberg den liaan, voorhoofdende zuid op de dorpplaats, met afzonderlijk keukengebouw, bornput, pomp, schuur en II 0,02,20 C“ Erve uit komende met rijweg ter straal, nevens hel woon huis. Bewoond door Pieter Coulejnbier; om in gebruik te treden met T‘e“ december 1874. De eigendomsbewijzen en verkoopvoorwaarden berusten bij den Notaris DE BRAUWERE, Sl. Denijsplaats, Veurne. Koop 's. Eene partij Boschland, genaamd het Nieupoortje, schietende hakhout van twee jaren en beplant met 42 eikboomen, 332 groote eik- plantsoenen, en menigvuldige krullaars, genaamd zevenjaar-zaad; groot bij titel 81 aren 13 cent", en bij kadaster sectie C n.r 318, 81 aren, gelegen te Proven, een weinig achter d’herbcrg de Naaldoog. Aanslag met de geldtelling. Boven zijn koopprijs, de kooper zal moeten betalen over de weerde van al de eikenboomen, groote en kleine plantsoenen, het tweejarig schie tend hakhout, te zamen eene som van 2150 franks. Voor den aanwijs van ’t bosch men adressere zich bij Karei Metsu. Titels, verkoopvoorwaarden en kadastraal plan, zijn ten inzage van een ieder, ten kantore van voornoemden Notaris. den -8 aug. Rosalia Vermeerscb, 5 m. en 17 d. den 28. Silvia Ramon, 10 jaren, 5 maanden en 2 dagen, geboren en wonende te Veurne. den 3 sep. Emiel Respalie, 5 jaren. Holloway's Zalf en Pillen. Vrouwelijke kwalen. De geneeskundige wetenschap is er in alle eeu wen op uil geweest, omdekwalen, die de vrouwen overkomen, te verligten, maar Prof. Holloway, werd, door eene vlijtige studie en door groote opmerkzaamheid gehoopt om te geloven, dat de natuur een middel voor die bijzondere kwalen had aangekweekt. Hij is er na een langdurig onderzoek in geslaagd, en zijne beroemde Pillen en Zalf zaam te stellen, die op den grondregel rusten, welke door de natuur voor de ondersteuning en genezing van kwalen, de vrouwen eigen van eiken ouder dom, van elk gestel, het zij wonende in warm of in gematigd klimaat, aangewezen worden. Zij hebben herhaalde malen werkingen, die van streek afgeraakt waren, hersteld na dat deze de gewone artesenij, door geneesheereu voorgeschreven, had den weerstand geboden; nog meer voldoenend is het dat de ziekte volkomen en bestendig verdreven wordt. Gansch anders is de handelwijs der liberalen; geeu ander grondbeginsel willen zij dan vrijheid in alles en voor alles, en vooral geene dwingelandij door misbruik van bovennatuurlijke bedreigingen. In vervolg geven wij eenige bemerkingen over de klerikale vrijheidsliefde jegens de vergaderingen en hel onderwijs. Degene onze lezers, weinig met de geschiedenis bekend, mogen niet denken, dal deze strijd lusschen klerikaal en liberaal, nieuws is; neen, van ouds heelt zulks bestaan. Immers de eerbiedwaardige Kanselier de L’IIopital, riep reeds aan zijne tijdge- nooten: de vrijheid verliezen, goede God! wat •blijft er dan nog te verliezen. vergelen hebben zullen wij indachtig blijven, en des noods bij hooger hand aanbevelenen als het aangenaam is eenige aanwijzingen geven over invloedgebruikende of misbruikende staats bedienden, openbare ambtenaars, fungeerende, mêe- en achlerlooperseigenaarshospitiën- bestuurders, arm-meesters en sommige andere. l Zeer treffelijke handelwijs, deftige taal en ver beven gedachten 1 Dat zijn uitdrukkingen van eerbied en liefde voor de persoonlijke vrijheid. Op Maandag 28 September 1874, juist ten 3 ure namiddag, in het Hotel du Perroquet, bewoond door Charles Van der Heyde, groote Ooststraat te Veurne, Zal M.r BEERNAERT, Notaris ter residentie van Alveringhem, daartoe rechterlijk gekoinmitteerd, ten overslaan van M.r de Vrederechter van ’t kanton Veurne voor de drie eerste koopen, in ééne zitting openbaar verkoopen Koop 1. Een groot en gerieflijk heeren Huis, met inrijdende poort en bovenstagie, slaande en gelegen te Veurne, ter zuidzijde van T gewezen Sint-Denijs kerkhof, geteekend n.” 51 en 53. Gebruikt tol 23 april 1875, ad 750 fr. 'sjaars, boven de lasten, door W.T Henri Bernier-d'Honger- swal-Despot, eigenaar te Veurne. Koop 2. Een wel ter stand Henteniers- iiuls, met bovenstagie, te Veurne, nevens voor- gaanden koop, geteekend n 55. Gebruikt tot 23 april 1875, ad 250 fr. 'sjaars, boven de lasten, door jufvrouw Marie Vennersch, renlenierster te Veurne. Koop 3. Een Huis met bovenstagie, getee kend n.r 36 te Veurne, ter oostzijde van de Zuid- striicit Gebruikt tot 23 april 1878, ad 250 fr. 's jaars boven de lasten, door M.r Louis Morael, avoué te Veurne. meene '{Tijdingen.. Ter gelegenheid der feesten welke te Duinkerke zullen plaats hebben, op 6 en 8 september, zijn de volgende bijzondere treinen ingericht, van Duin kerke naar Veurne: Zondag 6, vertrek uil Duinkerke om 11 ure 's avonds; aankomst te Veurne om middernacht. Dinsdag 8, vertrek uil Duinkerke, om 10 1/2 ure 's avonds; aankomst te Veurne, ten 11 1/2 ure. Zaterdag morgend, is er in hel provinciaal gouvernemeiilsholel te Brugge overgegaan gewor den lol de openbare aanbesteding, in twee loten, van de onderneming der bouwwerken van twee sluizen, te Nieuport, waarvan de eene ter ontlas ting der waters van Veurnc-Ambacht en de andere ter ontlasting der waters van Vladsloo-Ambacht. Hebben aangebodenM. P. De Swarle, te Nieu- port, voor het le lot, fr. 167,810; denzelven voor bel 2' lot, fr. 128,985. Woensdag is te Ooslkerke een pijnlijk onge luk voorgevallen. Een man van 74 jaren en die lam was sedert een jaar en half, de genoemde Karei Lust, is in een beerputje gevallen; hij heelt er de dood gevonden. I I>e Kcrkhofkweivtle. De Uien public meldt dat de kiksche klerikalen hel initiatief gaan nemen ten voordeele eener op lossing van de kerkhofkwestie en dat die bewe ging zal ondersteund worden in geheel hel land door al de vrienden der religie. Men ziel dat de klerikalen al meenen dat zij de handen boven water hebben. Allons dat zij maar aan liet werk gaan en toonen wie zij zijn en wat zij willen, dan zullen er aan velen de oogen opengaan. Doch hierover eenige bemerkingen: Volgens een vlaamsch spreekwoord in 't staar tje zit 't venijn. Zou de Veurnaar door die woorden en sommige andere» willende priesters bedoelen’ Beter zou hij het rechtuit zeggen. Doch over deze behoeven wij geene aanwijzingen; al le wel hebben zij tijdens de laatste kiezing gewandeld en gehandeld. alle vrijheid hebben om aan de kiesworstclingen verwekt, boven gehaald. dat, ais priester, zij slechts eene spirituele be diening, eene geestelijke zending hebben, die onder alle oogpunten met de stoffelijke en dus met de politieke worstelingen en kiezingen tegenstrijdig is. Integendee^hebben alle vvereldschepersoonen (|.iai. |let V11U1. SpOejjg wci.j uilgedoofd. eene t-- v en zij die openbare ambten bekleeden konnen daarom hunne onschendbare vrijheid niet ver liezen. Immers als staatsambtenaren moeten zij, volgens hunne innige gevoelens, den voorkeur geven aan 's staatsbelangen, in den waren zin, 't is te zeggen aan 's lands algemeene belangen, geenszins aan de bijzondere belangen van 's staatsbewind, anders gezeid, aan de belangen van ministerie. De klerikalen willen de priesters alle voorrechten toeslaan; zij priesters, hunne zending misbruiken de, mogen de ongeleerde menschen wijsmaken, dat in gevaar is zoo zij voor de liberalen stemmen; dat hunne huisgezinnen indien zij niet voor de kleri kalen stemmen Dal alles uil eerbied voor de grondwet en uit liefde voor de vrijheid. Den 21 augusli is te Wercken een droevig ongeluk gebeurd. De genaamde Alois Thiere, paar denknecht bij den landbouwer A. Vandenbcrghe, in de schuur rijdende met een wagen geladen met scliooven haver, heeft door het breken van een der strengen van hel paard ongelukkiglijk een stool van den zwinkel op den buik ontvangen en een uur na dien was hij reeds een lijk. In den nacht van 25-26 augusli, heelt een brand iweehuizen, benevens alles wal zij bevallen, loehoorende van Pieter Declercq en de wed. Mes siaen, le VValou, in asch gelegd. Het verlies is be rekend op 2706 frank.'Niels was verzekerd. Eene schrikkelijke ramp is in de koolmijn van Belle Vue, le Dour, gebeurd. De ploeg werd beneden gelaten als eensklaps het grauwvuur een schrikkelijk gerucht veroorzaakte. Wij kennen nog het getal der slachtoffers niet, maar het is te vree zee dal het groot zal zijn. Op hel oogenblik dat de persooiien dieonsde tijding vandilongelukbrengt, te Dour aankwam, werden de verbranden te mid- J VVÏj bekennen dat, als burgers, de priesters ook den van de smartelijkstetooneelen door de familien .11 hohlmn nm nnn <U> kii»«wnrsli'liiun*il vprivfkl hnvpn «rplüHihl deel te nemen; maar men zal ook niet ontkennen, diening, eene geestelijke zending hebben, die onder politieke worstelingen en kiezingen tegenstrijdig is. materieele bediening, eenesloffelijke zending, Blondeau heeft eene opstijging gedaan, waarbij bijna eene ramp gebeurde. Zijn luchtbal was gereed om te vertrekken, hij zelf zal op zijne trapeze, die hem lol boot dient, gereed in de lucht lichaams oefeningen te doen, wanneer op het teeken: alles los! een der mannen, die den luchtbal vasthielden, een schrijnwerker van een zestigtal jaar, wat doof en wal dronken, zegt men, het bevel niet boorde en in de koorden verwarde. 'De luchtbal vertrekt eu sleurt den ongelukkige mede, die door te pogen zich los le maken, zich nog meer verwart. Terwijl hij hangt te spartelen, krijgt hij de koorden van de trapeze in handen en'lis in die afschrijslijke houding, met het hoofd beneden en eenen voel in de lucht, dal hij door den luchtbal medegevoerd werd. Maar de heer Blondéau zette zich recht op zijne trapeze en lichtte traagzaam het lichaam op dal onder hem hing. Dank aan die hulp, kon de ongelukkige schrijn werker, door zich met de handen oj) te hijschen tol boven de koorden van de trapeze, bijna eene hori zontale houding aannemen, en is alzoo, met hel gelaat naar boven, ondersteund door den lucht reiziger op wiens hoofd hij zat, dat hij zijne ge vaarlijke reis voortzette. Gedurende dien tijd moe digde de heer Blondéau onophoudelijk den onge lukkige aan: Vreest niets, zegde hij hem, ik ver antwoord voor u; maar laat de koorden niet los, sluit de oogen. De luchtbal daalt neder, enz. Inder daad, de luchtbal, die niet opgeblazen was voor een 50 kilo gewicht ineêr, steeg maar 6 tot 760 meiers hoog, maar begon dan te dalen. Hij viel neder op eenen kilometer van hel uitgangspunt. De opstijging had van tien lot twralf minuten ge duurd. De schrijnwerker kwam er van af zonder ander leed dan eene kneuzing aan den knoescl. De man kon echter nog naar huis gaan. Des avonds hebben de meier en de voornaamste burgers der stad den moedigen luchtvaarder geluk gewenscht voorde redding van dit menschenleven. In de omstreken van Lorgues, departement Var, heelt een erg ongeval op de jacht plaats gehad. De heer Mathieu had zich verborgen en bootste den kreet der roofvogels na. Een jachtwaker die .'en fluwijn achtervolgde, schóót in de struiken, van waar de kreten Kwamen en trof den heer Maihieu, die op den slag dood bleef. Men meldt uil Calane dal sedert zaterdag avond de Etna vuur spuwt; de lava stroomt langs drie openingen uil, die echter verre van de wonin gen verwijderd zijn. BLIiGEKSTAND OEK STAD VELBNE. den 1. .Maria Lucidarmc, dochter van Joannes en van Sophia Vilse, binnen palen. den 3. l.odewijk Duforet, zoon van Joanna Devos, Noordslraat. den 29 aug. Engelbertus ITanchois, landbou wer, 38 jaren, geboren en wonende te Bulscamp, jongman, met Sophia Malsaert, landbouwster, 21 jaren, geboren en wonende te Veurne, jonge dochter. I -D“--- w A DIN K ERK E-DO R P P L A A I S GEMEENTE PROVEN. STERFGEVALLEN. STAD VEL’RNE. k. 1. ,1 I n zl SX nn 1 t 1 Ucci iv iiviuvu, iiivk I..v..v..w....k.::, GEHOOR I EN. HUWELIJKEN.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 3