«■I worpen, waaruit volgt dal zij altijd voorrechten 1. 3. 9. Dinant Roei (Iltiy) Mechelen (gcm. IJ peren 12 11 II 9 9 9 8 8 1G 15 14 14 11 11 9 9 9 8 8 8 6 6 4 4 4 4 4 5 5 4 4 4 3 3 4 2 1 1 1 1 1 1 te j I tcit, inderdaad, zou de middelen aan de hand heb ben om er de liberale drukpers le ondersteunen en te verspreiden, om er de inshiimercnde of «vermoeide» kicsmaatschappijcn tol werkzaam heid op te wekken, om er nieuwe association te stichten, om er een werkdadig deel te nemen aan alle bedreigde kiezingen, en dit met de wape nen nu slechts door onze tegenstrevers gebruikt, te wetenonterpooiden ijver, tusschenkomst ran gezaghebbende mannen en geld. Wij drukken den vurigen wensch uit, dal de liberalen den oproep der liberale associatie van Veurne in ernstige aandacht zouden nemen, dat de bedoelde liberale federatie moge lot stand ko men, en dat zij, alsdan, door eene wijze maar krachtige inrichting, de zoo schadelijke verdeeld heid onder de liberalen in kiezingstijd zou weten uil le dooven, en de zegepraal zou bereiden der liberale partij in alle zulke arrondissementen der vlaamschc streken waar men den moed heelt aan de klerikale overheersching hel hoofd te bieden. hel Athenaeum van Luik vóór hel College van Sl. Truien, en bet Athenaeum van Gent over hetwelk de Veurnaar met zooveel minachting spreekt, be kleedt den zelfden rang als lid College vaqSl. Rombouls te Mechelen, die hij zoo hoog weet op te hemelen Schrijvers die gewoonlijk lasteren en licgefl heb ben er bijzonderlijk belang bij dal de waarheid niet zou gekend zijn; en daarom is het, dal de kle rikale kopstukken hel lezen der liberale nieuws bladen zooveel als hel in hunne macht is, trachten le beletten. Teek'oii- «*n TViJvei*liol<lMMcliool. Op donderdag aanstaande, 1" October, nemen de wiuterlessen in onze Teekeh-en Nijverheidsschool aanvang. Deze lessen zijn kosteloos, worden dagelijks ge geven van G ure lol 8 1/2 ure 's avonds, en mogen gevolgd worden door knechtjes boven de twaalf jaar, mits zij reeds goed lezen en schrijven kunnen, en door volwassenen van allen ouderdom, zoowel van de buitengemeenten als van de stad. Het onderwijs welk .in dit gesticht gegeven wordt is hoogst vo'ordeclig voor alle standen, want nien legt er zich niet alleenlijk toe op hel teekenen eene zoo nuttige kluist voor alleman maar het cijferen, het boekhouden*, het berekenen van oppervlakken en inhouden, hel opmaken van be groetingen, de eerste beginselen der natuur-en werktuigkunde, de hoedanigheden der bouwma terialen, de bouwkunde en de gezondheidsleer worden er door bedwame leeraars aan de leer lingen onderwezen. Wij kunnen de jongelingen, ja zelfs de personen van middélinaligen leeftijd, niét genoeg aaiisporcn deze lessen te volgen, des te meer daar hun toe lating kan gegeven worden, slechts «enige lessen bij le wonen, of. zich op een bijzonder vak toe te leggen. te lecrcn, maar dal zij niettemin, daarvoor geene roeping noch zending hebben, dewijl zij, als priesters, enkelijk eene spiritueele of geestelijke zending hebben, dus dal in zake van onderwijs hunne roeping en zending zich lot het aanlecrcn van godsdienstige wetenschappen bepaalt. Niettemin zoeken onze klcrikalen bij alle mid delen zich van hel onderwijs meester te maken, om alzoo, meesier zijnde der jeugd, hunnen in vloed te behouden. Daarvoor worden de Staatscholen en hel open baar onderwijs door de klerikalen zoo hardnekkig bestreden en door hunne nieuwsbladeren zoo hevig aangevallen. Immers waar de klcrikalen in de gemeenteraden de meerderheid hebben, welen zij het staats onderwijs van kant te maken en door broeder scholen of pricslergeslichten te vervangen, zooals le Ninove, Dcndermonde, Aalst en menige andere plaatsen hel geval was en ook hier te Veurne zoude gebeurd hebben, hadden de klerikalen op ons stadhuis konnen baas geraken. Gij ziet het geachte lezers, geene onzer grond wettige vrijheden worden door de klerikalen geëerbiedigd. Velen zullen zich vragen wal daarvan mag de reden zijn? Omdat de klerikalen hel gezag voor grondstelsel bobben, en de priesterheerschappij hun doel is. Maar om daartoe te geraken moei het volk, de natie, den staal aan de priesters onderworpen zijn, en dat is immers met de mcnschelijke waarde, met de vrijheid gansch tegenstrijdig. De jezuïeten bewerken dat stelsel der theocratie of priesterheerschappij .zeer ijverig; zij zijn Rome meester. Door hunnen invloed worden de bisschoppen gekozen en door de bisschoppen worden de priesters benoemd. Maar om de priesters alle vrijheid te benemen moeten deze bij hunne benaming hun ontslag tec- kenen, en zoo lieert men konnen zeggen, dat gansch het klerikaal stelsel oen zwoerd uitmaakt, waarvan de greep te Rome gehandhaafd wordt. I»e vnn excellentie. Onder al de klerikale dagbladen die voor de I kiezing van M.r du Rus hunnen laudate, hunnen gloria in excèlsis hebben aangeheven, die hel meest en schoonst loftuitingen hebben kunnen zingen, verdient de Veurnaar de eerste plaats. Aan hem komt onbetwistbaar de prijs van excellentie toe. Want is er iemand die op zijn stokpaard gespron gen heelt, om in wilde vaart langs door de rangen van het liberalismus te draven, hel is de Veurnaar; want is er iemand, die met het slijk der riool ge worpen heelt, hel is de Veurnaar; want is er iemand die hel incest onheuschheid, onbetame lijkheid, laaghartigheid geladen heeft op onzen liberalen kandidaat, het is de Veurnaar. Zoo veel te meer komt die prijs van excellentie hem toe, omdat hij na de kiezing tot volmaking van zijne heldendaden, in hel volle daglicht durven bedreigingen doen heeft van lijsten le maken, om burgers en inwoners aan de kaak le stellen. Neen, die prijs van excellentie komt toe aan de schrijvers van den Veurnaar; de uitreikers moeien niet aar zelen hun denzelven te schenken. Hij is we) ver dient. Alleman getuigt het. Het is dan gemakkelijk te verstaan waarom de i klerikalen nu en altijd alle vrijheden zullen be strijden. Immers de klerikalen zijn door de priesters aan geleid; de priesters zijn aan het gezagstelsel onder worpen, waaruit volgt dal zij altijd voorrechten zullen betrachten; en dewijl het gezagstelsel en de voorrechten met de vrijheid strijdig zijn, worden dan ook alle vrijheden door de klerikalen bestreden. De geschiedenis bewijst dat de klerikalen altijd, minstens van de vierde eeuw voorwaarts, dp vrij heid verkreukten en vervolgden. En dewijl die mannen altijd tegenwerken zonder hunne stelsels volgens den vooruitgang van den volksgeest te willen wijzigen, zullen zij, zoolang hunne ellendige stelsels konnen opgedrongen worden, ook bezield blijven met klerikale vrijheids liefde. V i van Sl. Truien en St. Rombouls te Mechelen, welke door den Veurnaar op den eersten rang werden geplaatst, I>e eeuwige eerbied. Van over jaren heeft de Veurnaar geen ander woord meer in den mond en onder zijne pen, als eerbied. Eerbied alhier, eerbied aldaar, eerbied al ginder! hel regent eerbied»; hij zou willen, dat wij dal moesten willen verslaan, dal wij van 's morgens tol ’s avonds, van ’s maandags tol zalurdags, van 1 januari lol 31 december, niets anders zouden doen als eerbied hebben voor 'ci en voor la, het zij dat de zaak of de persoon eerbied verdienen of niet, bel zij dal ze eerbiedwaardig of belachelijk zijn, indrukwekkend, of grotesque, een oogslag verdie nen of een schoudcr-opbalen. Om eerbied inteboczeiricu moet eene zaak, eene daad, eene gebeurtenis, een persoon eerbiedwaar dig, deftig in zijn eigen en voor anderen wezen; als gij niet wilt dat men gekschèerc, dat men schouder ophale, dal men de oogslag afwende met medelijden of afkeuring, maak dat uwe houding, uwe vertooning, uwe woorden, uwe bedoelingen, welvoegelijk, eerbiedwaardig wezen, en dal zij daarbij slof leveren tol eerbied en alsdan zal men zien lol hoever den eerbied kan loegeslaan worden, zonder dat men zich le diep en,te veel ,vcrsl;igef eu vernederc; want de lijden zijn niet meer dat men zoo ligt nog in aanbidding valt, voorden eersten den besten, die hel in zijn hoofd steekt om langs straten, wegen en plaatsen zijn mundi vult diïepi uit le kraaijen. Lieftallige Veurnaar met al uwep eerbiedigen reuk van heiligmakende gratie, zult gij de goqd- heid willen hebben qin de boodschap aan uwe vriendekens te doen? Wel verplicht, wei-je! Ml<l<lelbanr onderwijs. NOG EEN LEUGENTJE OM BETERSWILLE. Men leest in den Veurnaar van 1G" dezer: Uil hel verslag dezer dagen door den Moniteur medegedeeld over den uitslag van .den prijskamp voor het middelbaar onderwijs, blijkt ten duide- lijkste hoever het onderwijs der katholieke ge- slichten, dal hedendaags door onze verlichte liberalen zoo hevig bestreden wordt, boven dat- gene der gouvernemenlsscholen uitmunt. Ehwel I lezers, het is juist het tegenovergestelde dal waar is: hel zijn de wereldlijke onderwijsge stichten die den voorrang hebben op de geestelijke. Zie Ine, volgens den Moniteur, de Athenaeums en Colleges, welke de meeste benoemingen in dezen prijskamp bekwamen. 1. Athenaeum van Luik 2. College van St. Truien t Athenaeum van Gent College van Sl. Rombouls (Mechelen) Athenaeum van Brussel College van Edinghen (Enghien) Athenaeum van Aarlen (Arlon) 7. College van Tongeren N ij vel Athenaeum van Brugge 10. College van Hcrve Aan <lc liberalen. Weinige dagen na de kiezing van 25 augusli, is er door hel comiteil der liberale associatie van Veurne eenen bedankiugsbrief geschreven geweest aan eenige liberale kiesverbonden, die, of wel hunne; medewerking hadden aangeboden, ofwel op gevraagde inlichtingen hadden geantwoord. In dezen brief werd de aandacht gevestigd op de gedurig aangroeiende heerschappij der geeste lijkheid in de vlaamschc streken, en men deed er tevens de dringenheid uilschiinen, die heerschap pij, zoo verderfelijk voorBclgies vrije instellingen, krachtdadig legen te werken door buitengewone maatregelen, welke, naar de meaning der schrij vers, slechts tol stand kunnen komen dan door solidariteit tusseben al de liberale association van het land. Die brief vond goedkeuring en werd door veel liberale bladen opgenomen. Nochtans was die goedkeuring niet algemeen. Gewis zegde het Weekblad van Dixmude, d'ie gemelden brief ook aan zijne lezers mededeelde, de zooveel mogelijke eenheid tusschen al do li- berale association ware eene goede zaak, maar de toestand waarin de liberale partij zich bevindt eisclit iets ndet's dan ronkende woorden. Deze bemerking van wage onzen confrater komt ons vreemd voor, want hel is klaarblijkend, dat juist die ronkende woorjlen een voorstel bevat ten namelijk hel inrichten eencr federatie lus- sclien de liberale kiesverbonden waarvan de verwezenlijking groolelijks tol de redding der libe rale partij kan bijdragen. Alhoewel wij voor het oogenblik ons willen onthouden over dit voorstel uit te weiden, is het echter gemakkelijk le begrijpen, dat indien er voor de liberale association een centraal comiteil be stond, met een rijk budjet te zijner beschikking, het de vlaamschc arrondissementen zouden zijn die er bijzonderlijk zouden bij winnen. Zulk comi- slechts den vierden en vijfden rang beklceden, en dat er door de wereldlijke scholen eene schitterende zegepraal op het klerikaal onderwijs behaald is. Zal de Veurnaar misschien beweeren, dat hij alleenlijk van de lalijnsche klassen heeft willen gewagen? Ehwel! dan nog heelt hij de waarheid verdoken; want voor de lalijnsche klassen komt Verviei’s Chimay 1 Thienen Athenaeum van Antwerpen Namen 15. Bergen College van Kortrijk Oostende I Alhcnaeum van Antwerpen Brussel Gent Bergen College van Oostende Athenaeum van Doornijk 9. Aarlen l College van Vcrviers Athenaeum van Namen Hasselt Luik College van Chimay In de orde der gczamenllijke benoemingen komen de best bedeelde steden in deze volgorde. 1 Gent 48 benoemingen. 2. Luik 17 3. Brussel 1G 4. St. Truien 15 5. Sl. Rombouls (Mechelen) 14 6. Aarlen - Edinghen Vcrviers Antwerpen 8. Tongeren N ij vel q (Brugge llcrve Hieruit blijkt dal de collegen van f 4<11 Vllll ttC glGUjl VG llUUIt £U11CIIJM 1K1CUU VVVIUV. I LATIJNSCIIE KLASSEN BEROEPSKLASSEN

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2