REVALENTA ARABICA BEPLANTING DER ZEEKUST ('Te vervolgen). -- Algemeene Tijdingen.. M. Lodcwijk Ollevier; onze stadgenoot, is be noemd lot: Bij koninklijk besluit van en accijscti te Adinkcrke (statie), benoemd lol controleur der dotianeii van-3' klas te Erquelinnes (Henegauw). Men schrijft uit Oosldhdc, 22 september: De koiiing heeft bezit genomen van zijn nieuw zomerhuis,.op het uiteinde van dén dijk gebouwd. Hij hoeft er heden morgend ontbeten. Ten twee ureis hij terug tiaar Brussel vertrokken.» OVer cenige dagen verlieten twee persoonen van duitschcn oorsprong hun hotel te Blankcn- berghej waar zij vier wéken gelogeerd hadden zonder de rekening hunner logemenlskosten te betalen. De som beliep tot boven de 300 fr. Maai de meester des huiszes deed hunnen reiskoffer openbreken en vond er in... zero?! ot ten waredat een kasseisteen eene zekere weerde voor eenen diamantzetter kon hebben. Dinsdag is er te Iseghcm, over de sloore, een sehuurkcii mol weefkamer afgebrand, gebruikt door Louis Doorns en Vanderheeren. De eerste heeft er omtrent 1000 kil. aardappels en veel landshalm bij verloren; de drie weefgetouwen van den tweede zijn kunnen gered zijn. Niets was ver zekerd, de oorzaak van den brand is onbekend. Men schrijft uit Hoek, 14 september: Sedert cenigen lijd werd hier bij den hulponderw ijzer brandhout gestolen. Om den onbekenden dief eene les te geven, boorde de eigenaar in een zijner houten een gat, vulde dal met buskruit, sloot hel geheel met prop en legde toen het hout weder bij anderen voorraad. Een dag of wat later brandde bij eene buurvrouw lustig het vuur onder den pot met aardappelen. Op eenmaal hoorde men een slag en wcfd de stookplaats in eene rookwolk gevuld, waaruit de geur van den kruiddamp opsteeg. De gëspï’Ohgcn stukken hout zijn in beslag genomen en proces-verbaal is tegen de vrouw opgemaakt. Brieven uil Shanghai brengén berichten aan, dje zekere verbazing in hét land zullen verwekken.’ Hel schijnt dal de Clliiicczén zich volstrekt verzet hebben togen het ’Ontvangen van oenen gezant van België, onder voorwendsel dat hij de vertegenwoor diger was van eenen ie kleinen staal dan dat men hel noodig zou achten de vraag lol gehoor over te maken. Anderen beweren dat, ware de belgischc vei tegenwoordige!'geen twee maanden leShanghaï gebleven, alvorenszich naar zijnen post te begeven, hel waarschijnlijk is dat deChineczen hem zouden ontvangen hebben in do schaduw van den russi- schen gezant, want deze diplomaat, slechts cenige dagen voor den belgischen gezant gekomen, werd onmiddelijk ontvangen, terwijl de Belgische gezant twee maanden heeft moeten wachten om eene weigering le krijgen. In grondbeginsel hebben de Ghineezcn ongcljjk; doch daar zij zeer doortrap zijn, laten zij nooit eene gelegenheid voorbij gaan om de eui'opeesche diplomaten bij den neus le leiden. De belgisëiic gezant hadde moeten welen dat de Europeanen ge zamenlijk tegen dcChincezen moeten te werk gaan. De vertegenwoordigers van de groote mogendhe den zijn woedend over den verkeerden stap van den belgischen gezant. Zij zullen voor hem tus- sebenkomen, omhein de poorten van het Itfemelsch paleis te doen openen; rn afwachting,'en opdat hij 1 Holloway’s Zalf en Pillen. Hoest, Griep. Der verzachtende eigenschappen dezer medicamenten, maken dezelve eene proefneming waardig, in alle ongesteldheden der ademhalingsorganen. Bij ge wone verkoudheden en griep zijn de Pillen inweri- a-enl dé.'mhióimidta^k ïe Audenherde. I ^g, en de Zalf over de borst en keel gewreven, b^.Lvan den 12 september I buitengemeen krachtig werkzaam. Wanneer griep is M T-I Canivet, thans ontvanger der douanen 1 besmeltehjk heeischt, is deze behandeling het ge- l makkelijkst, veiligst en zekerst. Holloway s Pillen zuiveren het bloed, verdrijven alles wai dcszelfs vrijen omloop door de longen belemmert, vcrligten de overkropte luchtpijpen en maken deademhaling vrij zonder de krachten te verminderen, de zenu wen le prikkelen, of den geest neder te drukken. Zoodanig zijn de gereede middelen om lijden te besparen, wanneer iemand gekweld wordt door verkoudheid, hoest, bronchitis en andere borst ziekten, waardoor in de meeste landen zoovele personen ernstig en bestendig gekweld zijn. De gezondheid aan allen terug gegeven zonder medecijnen, zonder purgatie en zonder kosten dooi de smakelijke gezondheidsbloem van du Barry van Londen, gezegd: Zes en twintig jaren onveranderlijke uitslagen. Zij bestrijdt met goeden uitslag den moeilijken eetlust, slechte spijsverteringen, maagontsfekingen, de gal, de winden, de zuurheid, het slijm, de braaklusl, de maag opwerp en uitwerping, den buikloop, den hoest, de belemmering aan adem haling, de uittering, al de wanorders veroorzaakt, door borstontsteking, keel, adeinslem, luchtpijpen, blaas, lever, lenden, ingewanden, slijm voorko mende uit de hersenen en het bloed. Zij heeft reeds 75,000 genezingen bewerkstelligd, waaron der die van den graaf Pluskow en de markiezin Bréhan, JIM. de professors Dédé, Warzer;doctoors Campbell, Shorland, Ure, Anglcslein, enz. enz., waarvan uittreksel. Dyspepsie M. J.-J. Noël van Thuillics (Hene gouwen), van twintig jaren dyspepsie, Darïbes M. Gr. Voos, van Luik, verlaten van de doctors die verzekerde dal aan zijnen ouderdom (55 jaren) alle genezing onmogelijk was, heeft geheel en gansch van zijne darteren door het gebruik van de' Revalenla genezen geweest. Nn 49,842. M" Marie Joly, van 50 jarige verstoptheid, onverteerbaar heid, achtigheid, slapeloosheid, valling, hoest, winden, krampen en brakingen. N° 46,270. M. Roberts, van eene longtering vergezeld van hoes ten, spouwen, verstoptheid en doofheid van 23 jaren. N" 46,810. M. de doklor-chirurzijn Martin, van eene buiklooping en eene maagverhilting van 15 tot 18 malen per dag vertoonden gedurende acht jaren. N° 46,218. De kolonel Watson, van de licht, zenuwpijn en hardnekkige verstoptheid. N" 18,744. M. de doklor-chirurzijn Shorland, van waterzucht on verstoptheid. N» 49,522. M. Baldwin, van eene volledige verzwakking, geraakt heid in de blaas en lidmaten, ten gevolge van over tollige uitspanning in de jeugd. Voedzamer dan hel vleesch, spaart zij 50 maal den prijs der medecijnen. In doozen van i/v kil. fr 2-25; 4/2 kil. 4 fr.; 1 kil. 7 fr.; 6 kil. 32 fr.; 12 kil. 60fr. De beschuiten van Revalenla in doozen van 4, 7 en 16 fr. De Chocolade Revalenla in doozen van fr. 2-25; van 575 lassen, 60 fr. Verzending tegen postmandaal. BARRY DU .BAURY en Gie, 12, Keizerstraat, Brussel. Dopot te yeurne, bij E. Dcci.os, apotheker. (1 brek aan genoegzame bezigheid, zeer lang en bij van al de vlakten der duinen. gevolg verdrietig. De toeken- en nijverheidsschool I De Trilpopuiier, die boom, bij uitmuntendheid verschaft hun de gelegenheid om ze door ecu aan- geschikt voor helbeplanten van de zeekust, wordt genaam en nuttig tijdverdrijf te verkorten. i.n.v»n..,imntnn howiu.»,™. i,,.t Dal menig jong mensch het loffelijk voorbeeld volge van den heer K. De Nevc, onderwijzer in onze middelbare school: sedert twee jaar woont deze heer regelmatig de lessen der tcekenschool bij en oefent er zich bijzonderlijk in het teekenen naar het pleister; hij werkt er met ijver, doet er rassen voortgang en geniet er eene voldoening, die hij zich m'óeilijk door andere uitspanningen zou kun nen verschaffen. Wij herhalen het: moge de heer De Nevc navol gers vinden, bijzonderlijk onder de Veurnesche jonge heeren, die zoo gemakkelijk, des winters, over een koppel avonduurtjes kunnen beschikken, bijzonderlijk onder de werk- en ambachtslieden aan wie do toekenkunst oude geleerdheid altijd zoo wel te pas komt. Medegedeeld.) In ons nummer van 11 juli 11. hebben wij gemeld, dal er eene wedding aangegaan was voor oenen lekkeren diner voor tweemaal negen personen, tusschen eenen Nieupoortcnaar en eenen Veurnaar, ter oorzake van het tijdstip (22 september) op het welk de werken zouden begonnen worden voor het houwen, le Nieupoort, van twee nieuwe uit wateringssluizen. Wij vernemen dat die werken op 22 dezer volop aan den gang waren, en bijgevolg dal de Veurnaar de wedding verloren heeft. Isdit nu een spijtig nieuws voor denVeurnesclien wedder? Geenszins; want de tegenslag van 22 september, even als de tegenslag van 23 augusti, zijn tegenslagen die hem niet schaden kunnen maar, integendeel, hem verecrcn. Zij bewijzen inderdaad ten duidelijkste, dat, waar helde openbare belan gen geldt, onze Veurnesche wedder altijd op de bres is en gaarne vooruit komt ten voordooie van het algemeen welzijn. Voor vele lieden zijn de winteravonden, bij ge- twijfel meer over de mogelijkheid der bebossching De Trilpopuiier, die boom, bij uitmuntendheid in de volgende bewoordingen beschreven in hel Diclionnaire classique des Sciences Naturelles, door Drapiez Trilpopuiier. Een boom van twaalf tot vijftien meters hoogte, waarvan de lakken die van eene wilachtige schors bedekt zijn, zich verdoelen in I JV1I1V,, buigzame en roodachtigë twijgëh; zijne bladeren Joanna Thybaut, binnen palen. zijn afgerond en breed, bij hunne eerste ontwik- I don 19 Edmnnd Thnrv wini ».kcling lichtjes bewold, later, volmaakt glad, zijn i zij vastgehecht aan zulke lange en dunne' blad- stelen dat zij in gestadige trilling zijn, waardoor dan ook de boom, zijn volksnaam van Trilpopu- lier (of Ratelaar) beeft gekregen. Hij groeit in de bosschcn van Europa en bijzonderlijk in berg- achtige landen. Men ontmoet hem in de Pyreneën tot 1200 meiers boven de oppervlakte der zee. De Candole, in zijne Geographic Botanique, be veelt den Trilpopuiier aan voor de hoogste liggende gronden. Het is vooral van belang, dal men voor het be planten der kusten den Trilpopuiier, of Ratelaar, niet verwarre met den zilveren populier, waarvan hei hout sprok en het blad teer is. Men verwerpe dus zonder aarzelen eiken boom, waarvan de bla- i deren niet overeenkomen met de gene die wij hooger beschreven hebben. bet air niet zou hebben een gehoor af te bedelen, hebben zij hem aangeraden zich naar de zeebaden van Chi-Fii te begeven. BUKGERSTAM) DER STAD VEÜRNE. den 18. Maria Parmentier, dochter van Petrus en van Maria Have, Nieuport. den 18. Leopold Torney, zoon van Fideel en van den 19. Edmond Tbery, zoon van Michicl en van Rosalia Lambrechts, Bewesterpoorl. den 19. Karei Barbier, zoon van Marines en van Maria Boonefaes, Zuidstraat. den 20. Oscar Duchatelez, zoon van Anicetus en van Maria Mould, Vestenstraat. den 21. Hector D’hondt, zoon van Henricus en van Amelia .Metre, Pannestraat. den 24. Honoré Marnhout, zoon van Karei en van Amelia Bacquaert, Beoosterpoort. den 22. Theodoor Pinte, agent van. politie, 37 jaren, 11 maanden en 22 dagen, geboren en wonende te Veurne, echtgenoot van Marie Rudolf. den 24. Isabella Moenaert, rentenierster, 86 ja ren, 11 maanden en 13 dagen, geboren en wonende te Veurne, weduwe van Joannes Denauw. IN VLAANDEREN i*. BonriKit. II. Het is omdat men in Vlaanderen geen reken schap gehouden heeft van de uitzonderlijke voor waarden in welke men zich in de nabijheid der zee bevindt, dat men na een vijftigtal jaren zoekens en tastens, schier niet verder is, dan op den eersten dag, toen men de beplanting begon. In de duinen te Adinkcrke, hebben lange en moeielijke proefnemingen ons bewezen, dat om eene streek te bcbosschen, waar veeltijds felle en aanhoudende winden heerschen, het volstrekt noodig is plantsoorten te kiezen, die aan de 'zec- buieu kunnen weerstaan. Eene soort vooral bevindt zich in deze voorwaarden, en juist die soort heeft men niet gebruikt. Wij willen wijzen op den ge wonen Trilpo)>ulier, Populus treinula, gewooulijk Onder den iiaam van Ratelaar aangeduid, waarvan men afstammelingen vindt in de groote. bosschén. Van eenen anderen kant is liet van belang, die boomen op oenen afstand van drie meiers van el kander te plaatsen en in greppels van oenen nieter breed. De.dichte takken van den Trilpopuiier, zijne menigvuldige wortels, zijne kloeke bladeren, laten hem toe aan de geweldigste tempeesten te weer staan. Laai ons als bewijs een irelïënd voorbeeld aan balen! Eén Trilpopuiier teSlijkens geplant, op’ de plaats waar de vaart van Brugge naar Oostende eene bocht maakt, staal daar gansch afgezonderd, en daar hij niet vér van de zee is, ondergaat hij de felste schokken van den noordenwind waar hij nochtans aan wederstaal. Zijn stam is verwroiigen, zijne lakken zijn langs den duinkant ontbladerd, maar degene naar het zuiden gekeerd hebben ten volle den invloed ondergaan van de levendige lucht, en zijn dicht met bladeren bedekt. Niet één boom van een andere soort, zou zoo wel als deze hebben kunnen hel hoofd bieden aan liet geweld der hevigste stormen. (1) Hadde men achter den eerstelt populier, oenen tweeden en eenen derden geplant, die zouden dan samen eene dichte, ondoordringbare gordijn ge- vormd hebben. Dit deden wij mot den bestch uitslag in de duinen te Adinkcrke. Een groep met drie populieren beschut tegenwoordig niet alleen moestuinen, maar ook een gedeelte van de vlakte, die de nieuwe steenweg van Adinkcrke naar de Panne doorkruischt. Deze groep trekt de aandacht van den reiziger. Die uitslag laat niet de minste uur vuic iiuuen zijn ue wimcia. viiuvu, mj - Zeer l»elnngrijk nieuws. JI- u:: I „I .1. ,|n„ a..lnnn GEBOORTEN. STERFGEVALLEN. (VERVOLG). i 1). D« Trii|u,|1Uu»f van S-ljUBl li «l»lf<T<»iil.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 3