r VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. 48.' 2ia8. J AA I*.. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport 12-11 9-08 10- 15 11- 15 0-00 0-00 6- 02. 7- 55. 9-01. 5-05. 7-43 6- 30 7- 40 6-45 4-40 1- 35 2- 39 3- 45 Om zeep. Om zeep', gaal de liberale partij, zegt de Veur- naar. Waarlijk, daar is iets van; veel invloed hebbende liberalen slapen op hunne twee ooien, en bekommeren zich zelfs niet mol de kiezerslijsten; terwijl pastors en kapelaans ijverig bezig zijn met die lijsten naar hunnen zin te doen verbeteren. Maar het is juist omdat er veel liberalen onver schillig geworden zijn, dal men er overal ernstig aan denkt de liberale partij herinterichten. En de kjerikalen lachen daar niet mede, vraag bet maar liever te Antwerpen. vingen ap de hongaarsche leeningden 6, 7 on 8 October te Londen, Berlijn, Amster dam, Brussel, Keulen, Francfort, Weenen, en l’esth zullen plaats grijpen. Eene depeche uit Èstella Hel Blad verschiint. allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betnalbnnr voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor tjansch België: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboek, C?’’"* de posjkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. 7-40 12-00 4-25 9-55 2-20 8-37 IJZEREN WEG VAN LICHrERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Liclitervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne N.r 1»oi.ktii£k. Overzicht. Ten gevolge van den uitslag der kiezing van Maine-et-Loire, is de poging nu ver ijdeld geworden, door zekere legitimisten aangewend, om den heer de Broglie terug in het fransch ministerie te brengen. Ol' Mac-Mahon nu van politiek veranderen zal en de republiekeinen met een gunstiger oog zal aanzien, weet men nog niet; vallen de aanstaande kiezingen ook ten voordeelc der republiekeinen uil, dan zal hij hier echter wel loc genoodzaakt worden, ten ware hij liever zijn ontslag gaf. Hij zou ook eenen staatsaanslag kunnen beproeven, zooals Napoleon III deed, doch men ge looft Mac-.Mahon te treffelijk man om lot onwettigemiddelen toevlucht te nemen. De Norddculsclie Zeilunej van Berlijn, sprekende over geruchten, in de deensche en engelschc dagbladen in omloop, en die strekken om het vraagstuk van Schleswig weder aan de dagorde te brengen, zegl dal. die geruchten enkel ontstaan zijn door de uitdrijving van vier woelmannen. Die maatregel werd door de provinciale over heid genomen enkel in het belang der veiligheid van hel land. De duitschc be volking zou over dien maatregel zeer te vreden zijn en de deenseb sprekende in woners zonden er niets legen ingébracht hebben. Nergens bestaal er opgewonden heid. Volgens briefwisselingen uil Petersburg zou de brief, dien de keizer van Busland aan don Carlos geschreven heeft, niets anders zijn dan een bewijs van ontvangst van den bedankingsbricf, door den pre tendent aan den keizer geschreven, ten gevolge der nieterkenning van het gouver nement van maarschalk Serrano door Busland. Die briefwisselingen voegen er bij als een feil, waardig opgemerkt te worden, dal de geldelijkc toelage, door keizer Nicolaas aan den vader van don Carlos verleend en door keizer Alexander voortgezet, niet meer betaald is geworden sedert don Alpbonso de spaansche grens oversell leden heeft. Lil l’esth wordt bericht dat eene dagorde door aartshertog Joseph aan de hongaar sche honveds werd gestuurd, waarin ge zegd wordt dal de keizer hoogst voldaan is geweest over de tucht, door hen in de laatste wapenoefeningen in achtgenomen. Die dagorde wordt in de parlementaire kringen beschouwd als eene waarborg voor ‘1° Handhaving der instellingen van de honveds en voor de stevigheid van den legen woord igen politieke» toestand van Uongarie. De Pcsii Naplo meldt dat de inscltrij-- ZATEBDAG 3 OCTOBER 1874. van den 27 september, uil carlistsche bron, zegt dat Moriones Barasoain en gansch de streek verlaten heeft om zich in Tafalla gaan op sluiten. De bezetting van Sint Vincent is bij de nadering der Carlisle» afgetrokken. Veurne, -5 October. A tous seigneurs tous honneurs! Geeft eer aan wien eer löekoml! Als men tegenover oenen tegenstrever staal, wien alle kennissen en wetenschappen in geboren zijn, kan men niets anders doen dan de kniën buigen, en wachten met ge duld dat zijne hooggeachte hoogweerdig- heid gelieve zijnen ootmoedige» dienaar eenige zweepslagen te geven, om dan ge troost en versterkt, met dankbetuiging, zijnen weg voort te zetten. Zoo zouden wij moeten doen, wij libe ralen, ten opzichte der verlichte ultramon tane», die allen met dubbel hoofd en dubbel versland begaafd zijn, gelijk het schepsel wiens afbeeld op de muren der stad gedrukt staal, en dat wij, in vleesch en beenderen, donderdag zullen aanschouwen. Ja, wij ongelukkigen, als hel nog somtijds gebeurt dal wij de waarheid zeggen, dan lijden wij aan eene brandende koorts en liggen te razen. Treffen wij desnaar die voor de ultramonlanen zoude moeten on bespeeld blijven, omdat do toonen voor hen te hartscheurend zijn, dan kan men ons niet verslaan. Wij gelooven hei ge makkelijk, de doove, die niet hooien wil is de ergste. Hel terrein der huichelarij en der vrijmetselarij is brandend voor de voelen der klerikale», geen woord zullen zij daar rechtzinnig op antwoorden, en daarom, de waarheid aan hunne lezers niet willende laten vermoeden, houden zij dal potje gedekl. Zoo handelt men in hel kamp van die verlichte mannen wal door een ieder zonder gevaar mag geweien zijn, schreeu wen zij op alle daken, wal de kopstukken, in hunne onverschrokkenheid alleen weer- dig zijn te weten, wordt zorgvuldig onder den domper gehouden, al ware het onder dezen van dien priester die niet weet wat men in den cathecismus onderwijzen mag, en die het ons wel wil vragen. Op die vraag hebben wij niet veel te antwoorden, doch nochtans wel iels. Wat de achtbare priester ons leerde die ons, in onzen lijd, het kristel ijk onderwijs gaf, trok nog al veel op hel volgende: Doe niet aan uwen evennaasten hetgene gij niet zoudet willen dat men aan u zeiven dede; wees ootmoedig, de hoóveerdigheid, al ware zij verdoken onder godsdienstige omhuldsels, is toch altijd eene hoofdzonde; beneemt niemands eer, wacht n vanachler- klap en andere vuige en slinkende persona liteiten, want deze die een strooi ziel in de oog van zijnen broeder, draagt in de zijne zelve eene balk; ontvreemd niemands goed noch geld, al ware hel uit goed in zicht, b. v. om de kapitalen te vei kriste- lijken en de goede oude juffers, van alles ontbloot, rechtstreeks naar den hemel te zendenenz. Voor wat de schepping der wereld aan ging, heeft de brave man ons niet veel ver teld, uit reden, zeide bij, dal hij er zelve niet veel van wist. De hooggeleerde vriend van hel klein bladje staal hel zekerlijk vrij, over de schepping, in het midden van on- noozele kinderen, al zijne kennissen ten praal te stellen, en te eindigen met te be kennen dat hij er zelve niet van verslaat. Dal is zijne zaak, en zekerlijk zullen zijne diepgrondige uitleggingen door alle man nen van zijn slach met dankbaarheid aan- veerd worden. Wil hij daarbij nog eene fabriek oprich- ten, dal mag hij ook. Langrand heeft mis schien nog eenige overscholtjes achter gelaten, hij zou ze kunnen in de fabriek benuttigen. Gij ziel, lieftallige ondervrager, dal wij altijd bereid zijn om aan al uwe vragen te voldoen en ze, zooveel mogelijk, l’uwcr grootste vermaak op ie lossen. Uw vriend doei dan in zijnen calhecis- mus en in zijne fabriek wal hij wil. Daar over bekreunen wij ons niet. Hij is dan vrij en zal vrij blijven, zelfs als de liberalen weder aan hel bestuur zullen komen. Wij hebben zelf de vrijheid te lief, wij kampen te veel voor haar, legen u en uws gelijken, om ooil het gedacht te voeden, T is gelijk wien van onze tegenstrevers, onder den voel te willen vertrappen. Het is door overtuiging, niet door dwang, dal wij onze denkwijs zullen doen zegepralen, UE.il, Ooststraat 6 te Veurne, en op al Brieven en geld vrachtvrij. IJ J IJjyLLt'Ll!. --»! T

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 1