en Boni/acius. s drij- stokslagen bracht hem tot zwijgen, of kerkers slaven. Wat lijden, wal schrikkelijke lijden! Is hel le verwonderen dat oproeren en oniwcn- Een geestelijke, oen Monseigneur, kwam te voorschijn. De Paus kon niet ontvangen. Doch, denkelijk, zou Z. II. wel toestemmen eene halve dozijn pater nosters, die de dames met inzicht hadden mede bracht, te zegenen of te wijden. Monseigneur ver liet de zaal, en tien minuten later kwam hij terug met cenen gouden schotel in de hand, waarop de gewijde paternosters zich bevonden. De dames bedankten, verzochten Monseigneur hunne vurige wenschen voor de spoedige genezing van den Paus aan Z. H. over te brengen, en gingen heen. Voor aleer het Vatikaan le verlaten, hadden zij de gele genheid eenen oogslag le werpen in eenige salons, en al wal zij zagen was schoon, rijk en grootsch! den landbouw voortbrachl; het volk alleen moest al de lasten betalen; de edellieden, de priesleis en de kloosters leefden in overvloed met hel zweel En thans dal eenen terugkeer naar zulke gruwe len niet meer mogelijk is, slaat men verbaasd en is men pijnlijk gelrollen op den aanblik wat er in een land van Europa gebeurd. Wij willen spreken van het ongelukkig Spanje. Een hoogmoedige en dweepende kerel die zich zelf koning door de macht Gods durft noemen, heelt een leger bijeen geschaard, deels met hel geld der dweepzucht, grootendeels met dwang en bedreigingen, met hetwelk hij zoo vermeten is tegen de wetten en het gouvernement van zijn land op te komen. In den naam van God, beveelt hij dagelijks eene massa menschen dood le schieten, om alzoo zijnen troon le kunnen vestigen op de rookende puinen van het rijk van Keizer KareiDat roept wraak. Doch, wat niet min wraak roept, is, van in ons eigen en onzijdig Belgie te moeten hooren en zien dal er eene partij bestaat, die openlijk de handen toesteekt aan dien hoofdman ccner moordersbendc, hem geweeren, lood, geld, pluksel, kleederen, mondbehoeften toezendende, zonder vrees en schaamte, en zonder ecus le denken dat zoo een stout bestaan op zekeren dag door Belgie zoude kunnen duur moeten betaald worden. Die lieden denken aan niets anders dan aan hunnen eigenen winkel en aan hunnen eigenen hoogmoed. Het ware nog zoo erg niet, als die heeren en die Mevrouwen, ten (lage van de wraakneming de borsteling allen kregen; maar, daar zit mij hel ongeluk: in zidke gevallen moeten de goeden het altijd met de kwaden bekoopen. Mochten de priesters die nog gelooven dat de Heilige Vader, beroofd van alles, in een donker kot, op nat strooi, om hulp ligt le smeeken, toch ook eens naar Home gaanzij zouden er vernemen, dat de Paus er volkomen vrij is, vrij van te ont vangen wie bij wil, en le gaan waar hij wil; dal zijn gezag, zijne bevelen en zijne zegeningen zich kunnen uitstrekken over al de katholieken der wereld; dat hij alles bezit wal er bij koningen en prinsen te vinden is, en een paleis bewoont die algemeen aanzien wordt als hel schoonste en liet rijkste van geheel Europa. Nu, ik wensch er den H. Vader geluk mede en mochte hij er le vrede mede zijn. Ik hen wel te vrede, al heb ik in mijne kluis geenc elf duizend vijfhonderd kamers. Een kerkbediende van Meenen wendt zich lol de permanente deputatie, ten einde de uitschrabbing le bekomen van zes herbergiers van voornoemde stad, om reden, beweert de kerkbediende, dal zij een huis van ontucht houden. Deze reclamatie ver wekt groole opschudding te Meenen, en wordt er algemeen aanzien als een nieuw klerikaal middel om liberalen le benadceligen en hatelijk te maken. Dus opgepast, herbergiers, indien gij voortaan niet belooft voor de klerikalen instemmen, zal men u in een openbaar schrik beschuldigen, dal gij een slecht huis houdt. Niet slecht uitgedacht om stemmen te winnen... Doch, waar leidt dal naar toe? Klerikale onpartijdlgheiti* Onze lezers weten, dat de heer Fonlainas, oud- schepene van Brussel, die in tweegevecht den heer Lehembre heeft gedood, tol twee jaar opsluiting is veroordeeld, en dat de getuigen van dit gevecht insgelijks met eenige maanden gevangenzilling zijn gestraft. I behooren, boezemen zij te Brussel, in de hoogere I verminderingen ten hunnen voordeele te bekomen deehl. Wat ons betreft, wij aarzelen niet te verklaren, dal wij liever zouden medewerken om strafvermin deringen le bekomen voor personen van geringen stand wier gevangenschap dikmaals eene gansche familie in liet ongeluk dompelt, dan wel voor I^IUULU ilüüiV'll, UIVM^VUU, uiwjk. V.V7 genis verzachtingen vinden, die aan den kleinen genadevraag ten voordeele van den heer Fonlainas en der getuigen in zijn tweegevecht le doen ver werpen. Doch zijn de klerikale gazellen hierin recht zinnig? Zijn zij in deze zaak onpartijdig? En indien de heer Fonlainas en het gcmeente-besluur van Brussel klerikaal waren, zou alsdan hunne al keu ring even streng zijn? Óp deze vragen antwoorden wij ronduitneen. En wal de klerikalen lieden afkeuren, zouden zij waarschijnlijk prijzenswaardig vinden, konden zij er maar voordeel uittrekken. Tot staving van dit gezegde zullen wij het vol gende verhalen. In 1841 werd er een bediende van den Pause- lijkcn gezant le Brussel tot klerk benoemd in het ministerie van financiën. Weinigen lijd nadien bekwam die heerschap eene benoeming van ont vanger der belastingen. Daar hij niets goeds ver richte, beklaagde zich zijn directeur over hem en vroeg zijne verplaatsing. Hij vvierd inderdaad ver plaatst, maar met verhooginghij kreeg eene ontvangcrij van 6000 frank, bij gevolg eene der schoonste van het rijk. Die man verkocht reliquiën; veel meer nog, hij fabrikeerde er, want er is bestaligd geworden, dat hij den hoofdschedel van (‘enen dronkaard had doen doorgaan voor den schedel der II. Dorothea. Op zekeren dag had onze ontvanger-reliquie fabrikant te diep in de kas geput van hel gouver nement. De correctionele rechtbank van Bergen (Mons) veroordeelde hem lot eene gevangenzitting van vijfjaar, hel maximum der straf, en het hof van beroep bekrachtigde dit vonnis. De oud-bediende van den Pauselijken gezant was ml door twee rechtbanken veroordeeld; doch hij verklaarde aan wie het hooren wilde, dal hij geenc zes maanden in de gevangenis zou hebben door gebracht. Eene genade vraag werd aan den koning toegestuurd, maar het Parket bracht op deze vraag een ongunstig advies uit. Niettegenstaande werd de veroordeelde op bevel van den minister van justicie, eenige weken nadien in vrijheid gesteld. Zijn eerste werk was zijne rechters te gaan uitlachen en hun toe te roepen Gij ziet wel dal men mij heeft moeten loslaten; ik ben een oud-bediende van den Nuncius, zijne vrienden zijn aan hel bewind, wie vraagt er mijne bescherming? Die vermaarde heerschap was zekere Retsin, en de minister van justicie, die hem genade heeft doen verlccnen was de baron d’Anelhan. Geheel deze historie is le lezen in de Annales parlemen taire!. Welnu, lezers, de klerikalen hebben legen de strafvermindering van Retsin, legen'de handel wijze yati den baron d’Anelhan niet geprotesteerd, en zij (lurven schreeuwen tegen de genadevraag ten voordeele van den heer Fonlainas! Hieruit moet meii besluiten, dat de klerikale onpartijdigheid niet bestaat. 1l.SCOO kamer*. Elfduizend vijfhonderd kamers in het Vatikaan!... Mijn geachte medeopsteller is voorzeker mis, zegde ik lol mij zelven bij het lezen van hel Advertentie blad. Nochtans, voegde ik na eene oogenblikken pcinzens er bij, hel Vatikaan is grooter dan Monaco, grooter dan geheel Veurne,.... in Veurne zijn er wel 3006 kamers, en daar de gebouwen van het Vatikaan drie en viermaal hooger zijn dan de ge bouwen van onze stad, kan hel wel mogelijk zijn, dal er inderdaad 11,500 kamers bestaan in hel Pausciijk paleis. 11,500 kamers! en in onze nieuwe gevangenis zijn er nog geenc 100. Wal is het schoon, wat is liet prachtig in hel Vatikaan! Ik zelf ben er niet geweest, beminde lezers, maar ik weel dit van twee dames die er geweest zijn en die liet mij persoonlijk hebben verteld. Verleden jaar waren zij naar Rome gegaan met twee heeren die dames zijn getrouwd welke voorzien waren van eenen aanbevelingsbrief om, zoo niet in bijzonder gehoor door den Paus ont vangen te wopden, toch, eene receptie in hel Vati kaan te kunnen bijwonen. Wanneer nu de vier reizigers zich te Rome bevonden, was de Paus ziekelijk en gaf hoegenaamd geene recepties. De heeren maakten een kruis op het bezoek aan den Paus, d’och de dames niet: zij wilden volstrekt gebruik maken van hunnen aanbevelingsbrief en begaven zich naar het Vatikaan. Zij wierden ontvangen, en langs eenen sierlijken groolcn trap, in wil marmer en van rijke koperen leuningen of balustraden voorzien, naar boven ge leid. Hier en daar zagen zij jonge soldaten, lijf wachten van den Paus, in schitterend kostuum. De dames wierden tamelijk hoog gebracht, en wal hen zeer verwonderde was te zien, dal er op ver- schillige hoogten van het gebouw aanpalende tuinen of lusthoven waren lol aangenaamheid en sieraad van eenige bijzondere doelen van het paleis. Eindelijk bevonden zij zich in eene rijk gestoffeerde zaal, waar de openstaande vensterdeur frisschc lucht en de welriekende geuren van eenen daar nevens liggenden tuin liet binnen dringen. De bediende belde en vertrok. Het is gemakkelijk om zien dal de opstellers van den Veurnaar professors en oud-prolëssors zijn; mannen die diepgrondige studiën hebben gedaan, en bijgevolg hel recht hebben eenieder de les te spellen. Hun! welsprekendheid is wonder, En zij rommlen als een donder! Ja, ja, de Veurnaar is fijn opgesteld? En zoo aangenaam om lezen, zoo vol waarheid, zoo vol nuttige, menschlievcnde, verzoenende lessen en bemerkingen. En in de spraakkunst en in de redeneerkunst.... daar zijn zijne opstellers meesters in! Ook, als rechte schoolvossen en neuswijzen, welen zij altijd, overal en over alles te beknibbelen en te mis prijzen. Hel zijn groole en schitterende koppen die op stellers van den VeurnaarI neen, neen, hel is niet van hen dal men zeggen mag Want ’l versland van een garnaal, Zit hun in de hersenschaal. Neen, zij vliegen de Jannen boven hel hoofd; het zijn vogels met bekken; wal zeg ik? met bekken. A. It. Bovenstaande versjes zijn getrokken uil zeker gedicht welk le Oostende hel licht zag. Verleden en lieden. Als wij mol den geest de nacht van hel ycrle- sebiedenissen geschrevenzoo verblindt Y Y l.lat.oazc. men hel volk, zoo maakt men liet wijs dal de liberalen religievervolgers zijn! Lacht eens goed die mannen nil keert hun den rug! O verontweerdigheid den toom gelaten le i hebben, u inhouden van lachen j ...j-- -- En noglans, zoo worden de klerikale ge- done doorpeilen en de geschiedenis doorbladeren, schiedcnissen geschreven, zoo verblindt I '"’den wij dat onze voorouders i beleefd hebben. Van over uOO en büü jaren hielden bloeddorstige en dweepzuchtige monarken de vol keren gebukt onder hunnen ijzeren scepter. Zij wierden geholpen door slaafsche en kruipende ministers, gouverneurs, kerkvoogden, raadsmannen van alle slach, die zich zelven rijk betaalden met de gelden ca goederen van de landen en staten die J hunne meesters overheerschten, en waarover geen enkel onderdaan een woord le zeggen had; om de volkeren le kunnen bedwingen hadden zij woeste en wilde oorlogsmannen en lieten zij de menschen in domheid en onwetendheid. De grootste macht was in handen der geestelijken en van de kloosler- orders. De geboorten en ovei lijdens moesten aan gegeven worden bij de priors der kloosters. Onmenschelijke lasten, oclroijcn, tienden en der- Daardcze personen aan voorname familien loc- gélijke wierden geheven op al wat de neering en 1 (Imi I‘i n/i Iimi tu vaai'I himolit hal vaIL’ •illnon mAnel kringen, veel belang in; verzoekschriften om straf verminderingen ten hunnen voordeele te bekomen 1 zijn in omloop, en hel gemeentebestuur der hoofd- i des volks; en was ei iemand die klachten slaakte, stad heeft de gelegenheid der septemberfeesten te baal genomen om zich tolden koning te wenden verdoolden dezelve. Ja, onze v ooi oudeis vvaien en genade voor de gestraften af te smeeken. Deze handelwijze wordt zeer verschillij beoor- J telingen aan zoo eenen schrikkelijken en onhjde- lijken staal van zaken van tijdvak tol tijdvak een einde hebben gesteldIs het le verwonderen dal de geschiedenissen zoo veel gruwelen, door wraakzucht veroorzaakt, vermelden; dal er zoo -veel bloed heelt gestroomd; dat er zoo veel levens groole heeren, dïe,"overigens? altijd ïn de gevan- «jn moeten opgeolïerd worden om die volksver- j;« .>.>n ,inn L-inhu..) drukkers le verpletteren burger worden ontzegd. K" thans dat. eenen ter. De klerikale gazetten zijn echter het eens om het i gedrag van liet Brusselschc gemeente-bestuur af I te keuren, en trachten door hun geschreeuw de t

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2