REWWA A1IBICA X X BEPLANTING DER ZEEKUST X I X Den 24 september is Barbara Vermeulen, echt genoot van Frans Wastyn, te Ingelmunster gestor ven ten gevolge van de stampen en slagen die zij drij dagen vroeger van haren man ontvangen had. Hel slachtoffer was den buik ingestampt en hel hoofd verpletterd. De deur van de slaapkamer was met bloed bedekt. Den 21 had men Wastyn uil zijn huis zien ko men, blootshoofd en met de hemdsmouwen opgc- j'old, de armen gansch bebloed, al roepende Ik ben beenhouwer! wie koopt er vleesch bij mij hij voegde er bij dal hij zijne vrouw geslagen had, inaar zulks was zijne gewoonte, en niemand gal acht op zijne woorden. Deo 24 kwam er eene gebuurvrouw bij Wastyn binnen en vond de vrouw te bed; denzelfden dag om 6 ure ’s avonds stierf deze. Wastyn zit reeds achter de grendels. De liberale Vereeniging van IJperen heeft zaterdag laatst eene algemeene vergadering ge houden, om tot de gedeeltelijke hernieuwing van bel comiteil over te gaan; de altredende leden zijn herkozen en 12 nieuwe leden zijn aanvaard. De vergadering heeft na lange discussie een ont werp van. reglement aanveerd, de inrichting van den liberale penning bepalende, welke bestemd is tot al de maatregelen die zullen gepast geoordeeld worden om de zegepraal van het liberalism te ver zekeren en naamlijk om in de kies-onkosteu te voorzien. Alles voorspelt dal de inschrijvingen op den liberalen penning zeer vruchtbaar zullen zijn en toelaten om voorlaan in alles te voorzien. De minister van openbare werken laat welen dal de plannen en stukken over hel ontwerp van eenen wandeldijk te Blankcnberge, maar ter inzage van eenieder in de bureelen van het provinciaal gouvernement zullen berusten eene maand lang, van den 20 oclober lol óen 19 november. In de zelfde bureelen zullen er registers berusten, ton einde de reclamen op te nemen. De plannen zijn, zooals wij gemeld hebben, gemaakt door James Hendrey, grondeigenaar te Londen, die de werken op zijne kosten zou uitvoeren, op voorwaarde dat de opbrengst hem zou loebehooren. Men leest in de Brugsche dagbladen: Delikwidalie der gebroeders Dujardin, bankiers der aloude en befaamde bank der Eeckhoulstraat, te Brugge, heeft hier en in onze omstreken eene groole opschudding te weeg gebracht, zoowel onder de personen die hun geld er op intrest ge plaatst hebben, als onder degene die er geld op intrest halen. Reeds donderdag was het gerucht verspreid, dat in dit bankhuis eene opschorsing van betalingen en ontvangsten zou plaats hebben. De oorzaak hiervan schijnt te zijn, dat voor de verdeeling onder de gebroeders Dujardin, een bilan moet gemaakt worden, en dat er dus natuur lijk eene opschorsing in de handeling der bank moest plaats hebben. Vele personen die bij de hecren D ijardin geld geplaatst hebben, verkeeren in de groole verlegenheid, waarvan de al of niet gegrondheid weldra zal uitgewezen worden. Het bankhuis heeft altoos goede zaken gedaan. Men meldt uit Doornik, 6 October: Ziehier eenige nieuwe inlichtingen over de misdaad, dezer dagen te Ellezelles gepleegdvrijdag avond, rond 7 uur, toen de echtgenooten Vandendallen met hun dochtertje aan het avondmalen waren, werd er een geweerschot door een venster gelost dat op hel voorhof uitzag, en kwetste den man aan den schouder. Bijna op hetzelfde oogenblik werd er een tweede schol gehoord en de vrouw rolde onder de tafel; zij had de volle lading in de zijde bekomen en was op den slag dood gebleven. Het meisje dal slechs 12 jaren oud was, werd insge lijks licht gewond. De vader had evenwel nog kracht genoeg om naar buiten te gaan en de ge boren ter hulp te roepen. Het parket van Doornijk heeft zich ter plaatse begeven en de aanhouding bevolen van eenen persoon, die het openbaar ge rucht als de echte dader aanduidde. Zooals wij gezegd hebben, schijnt de wraak alleen de drijf veer der misdaad gew’eest te zijn. De wonde van den man is zeer gevaarlijk en men wanhoopt aan zijne genezing. De gezondheid aan allen terug gegeven zonder medecijnen, zonder purgatie en zonder kosten door de smakelijke gezondheidsbloem van du Barry van Londen, gezegd: Zes en twintig jaren onveranderlijke uitslagen. Zij bestrijdt met goeden uitslag den moeilijken eetlust, slechte spijsverteringen, maagontsiekingen, de gal, de winden, de zuurheid, het slijm, de braaklust, de maag opwerp en uitwerping, den buikloop, den hoest, de belemmering aan adem haling, de uittering, al de wanorders veroorzaakt, door borstontsteking, keel,ademstem, luchtpijpen, blaas, lever, lenden, ingewanden, slijm voorko mende uit de hersenen en hot bloed. Zij heeft reeds 7b,000 genezingen bewerkstelligd, waaron der die van den graaf Pluskow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Dédé, Warzer, doctoors Campbell, Shorland, Ure, Anglestein, enz(, enz., waarvan uittreksel. Hoest, asthma: M. P. J. Imbrichts van Longue- ville. bij Nijvel, heelt van eenen hoest die hem sedert eenjaar deed lijden, genezen geweest; vier andere personen, zijnen raad volgende, hebben van de Revalenta gebezigt en zijn genezen ge weest. N® 48,614. Mevr, de markiezin van Bré han, van 7 jaren leverziekte, van de maag, verma gering, zenuwaandoening over geheel het lichaam, zenuwschokken en doodelijke treurigheid. N° 62,986. Mej. Martin, van opstopping der regels en Sinvitusdans, ongeneesbaar verklaard, volkomen genezen door de Revalenta. N°' 65,122. M. E. Payard van maagontsteking en brakingen. Hij kon zich op de beenen niet staande houden, noch slapen, en hebben altijd de maagput gezwollen. N“ 62,845. M. Boillet, pastoor, van 36 jarigen hoest en nachtbeklemheden. N°7O,421. M. A. Spadarn, van eene negenjarige hardnekkige verstoptheid, was verschrikkelijk, en voortreffelijke doctors hadden reeds die ziekte ongeneesbaar verklaard. Voedzamer dan bet vleesch, spaart zij 60 maal den prijs der medecijnen. In doozen van i kil. fr. 2-26; 1/2 kil. 4 fr.; 1 kil. 7 fr.; 6 kil. 32 fr.; 12 kil. 60 fr. De beschuiten van Revalenta in doozen van 4, 7 en 16 fr. De Chocolade Revalenta in doozen van fr. 2-26; van 675 tassen, 60 fr. Verzending tegen poslmandaat. BARRY EU BARRY en Gie, 12, Keizerstraat, Brussel. Depot te Veurne, bij E. Duclos, apotheker. (3 Holloway’s Pillen. Hartklopping wordt dik wijls niet alleen gevoeld maar ook gehoord; zij verhindert den slaap en veroorzaakt de ergste vrees voor dreigende verstikking. Deze Pillen worden bijzonder aanbevolen om die aandoening te ver drijven, omdat zij de zenuwachligen en zwakken versterken, die veel vatbaarder zijn voor deze ziekte dan andere personen, Holloway’s Pillen ver beteren zoo zeer de spijsvertering, vermeerderen zoo zeer de werking der lever en geven zooveel werkzaamheid aan de ingewanden, dat duizelig heid, hoofdpijn en misselijkheid verdwijnen zoo- dra de hartklopping vermindert, en de lijder on dervindt datelijk de onbeschrijfelijkste verligting van benauwheid. Holloway’s Pillen vormen de beste geneesen purgeermiddelen in alle gevallen van herstelling van koortsen, ontstekingen, zenuwpij nen en alle langdurige ziekten, die het bloed en de hersenen hebben verarmd. zoo op gezel zijn, en de elzen wier zaad oneindig veel vogels aantrekken. Het vraagstuk der be- bosching vereenigt zich dus ten nauwste met die van de wildjacht. Deels, hetzij als boom, hetzij vooral als struik gewas is eene al te nuttige boomsoort om er de beschrijving niet van te geven; ziehier wat er Drapiez van zegl Deze houtsoort groeit gaarne langs de water- kanten en in de moerassige streken; het is de meeste waterplant van Europa. Zijne bladeren zijn ovaal en zaagsgewijze uitgesneden, mei stompe bijblaadjes Die boom verkrijgt eene «lengte van veertig tot vijftig voel; zijn hout is best geschikt voor rijsbussels ten behoeve van waterwerken, omdat het do eigenschap bezit zich in hel water te bewaren en zelfs gedurende eeuwen lang, eigenschap, die de Romeinen goed kenden; Plinius beveelt het sterk aan voor alle waterwerken. Waarom bezigt men niet het elzenhout in alle werken langsheen do kusten, vaarten rivieren en ijzeren wegen bij uitsluiting van alle andere soort (Te vervolgen). Aigenieene Tij cl a ngen. Onder de jurés die geroepen zijn te zitten ge durende de P' serie van hel 4“ kwartaal 1874, vaii hel hof van assisen van Westvlaanderen, waarvan de opening zal plaats hebben te Brugge, maandag 2 november aanstaande, onder hel voorzitterschap van Mr Lefebvre, treffen wij de volgende namen MM. De Graeve Charles, grondeigenaar te Veurne; Vandewoude Ch., landb. te Caeskcrke. Verloren!Sedert den 28 september den esch de volgende be- laatst is den 10 jarigen Gustaaf Vrolant, wonende ■j. -p- te Roosendael, bij Duinkerke, uit het ouderlijk Het is een der grootste en schoonste booinen jlujs verdwenen, en men is lol hiertoe opzijn heft zich dikwijls tot eene aanwerkelijke hoogte net vermiste kind draagt bruin hair, heeft bruine oogen en heelt eenen naad aan de rechter kaak. De personen die inlichtingen over dit kind zou- j den kunnen geven, worden verzocht dit te laten - - S*’oeP vai1 Cl1 welen aan de ouders Vrolant, te Roosendael,ofwel blaadjes, bijna tegen den lak zittend, ovaal, lang- y.in t|en policie-commissaris dezer stad. v.« ov..v.r,^. Ziehier nog eenige inhchiingeii over de af zaag. Deesch, hetzij als boom, hetzij als ki cupel- 1 schuwelijke moord, teIngelmunster gepleegd: ondergrond vochtig is. Het esschen hout is zeer IN VLAANDEREN door I*. ItOXITIKIt. IV. Wij zullen aan den esch een paar paragrafen \wijden uit hoofde van het belang, dat deze soort moei verkrijgen voor het beplanten der duinen. De esch heelt eene buitengewoon groote groei kracht, die hij te danken heelt aan zijne loodrechte k wortels, welke op eene groote diepte en in alle vinnen den ondergrond doorploegen en er al de voedingsdeelcn uitputten, die aan andere boom soorten ontgaan. Do esch wordt bijzonderlijk ge bruikt als kreupelbosch op de lagere gedeelten der ft heuvels en op die plaatsen der vlakten, waar het 'elzenhout niet gedijen kan. Als men het te gelijk met het elzenhoutplant, dan overtreft hcldit laatste met een derde in grootte en dikte; wij hebben dit feit waargenomen in de duinen te Adinkerke. Wij moeten andere houtplantingen vermelden <n min gunstige omstandigheden gedaan. Hel zijn diegene rondom Haarlem, Leiden, Bloeinendaal, Zandvoorl en Vclzen; mpar die werken zijn niet volmaakt en strekken zich slechts uil op de eerste t zoomen der duinen. Men heek vooral zijne toe- vlucht genomen tol het eikenhout om kapbosseben te vormen. Dit is eene groote dwaling, dwa ling die wij zelvcn begingen in de duinen te Adinkerke. De eik wil eenen krachtigen grond 'hebben en zijne bladeren verwelken bij den minsten zeewind. Deze soort moet door den esch vervan gen worden, beschut door eenige rijen ratelaars. Drapiez in zijnen Dictionnaire des connaissances \universelles, geeft van i' schrijving. zijne takken zijn glad, de bladeren staan legen- j -- -- woonlijk samengesteld uit werpigen scherp, sterk uitgesneden in vorm van hout, groeit gaarne in lichte landen, waarvan de i geschat, bijzonderlijk van de wagenmakers die i er groot gebruik van maken. V. Bij dezen raad zullen wij er nog eenen anderen voegen: dit is het hout voor kreupelboseh, over books te planten in greppels en op éénen meter afstand. Deze manier geelt groote voordeelen: de t jonge planten zijn legen den wind beschut; zij krijgen meer vochtigheid en het opvolgendlijk en trapsgewijze instorten der kleine aardhoopjes ver gemakkelijkt hel vormmen van nieuwe wortels, die den stronk verkloeken. Op de kruinen, waar het 5 elzenhout niet groeien wil plant men kaphout van esschen in greppels. De uitslag zal alle verwach ting te boven gaan. Zoo handelend en gebruik ma kende van den abeel en van den pijnboom Ccmbra, zou de beplanting, die te Scheveningen ophoudt, zich gemakkelijk kunnen uitstrekken lol de uiterste f' grenzen der duinen en het badgeslicbl zelve, de villas en lusthuisjes van dezen schooncn oever met een dicht groen omringen. Door vergelijkende proefnemingen, die wij bij gewoond hebben, heelt de heer Donny, professor van scheikunde aan de universiteit van Gent, be wezen, dal door de stekken der abeelen op eene manier te planten, die zoo vreemd is als nieuw men eene dubbele groeikracht verkrijgt dan door de oude manier. De gedachte is zeer eenvoudig en bestaat hier inmen planle de stekken onderste boven, het tegenovergestelde van wal men ge woonlijk doet.dezijtakjes met aarde overdekkende. Alhoewel die manier sti ijilig is mol al de wetten der natuurleer, verkrijgt men scheuten tweemaal zoo sterk als diegene opleveren door de gewone manier geplant. De uitlegging hiervan is gcinak- kelijk om geven; buiten de wortels, die zich rond om den voornamen stek vormen, geven elk der zijtakjes, die in de aarde liggen er ook in menigte; hel zijn zoo veel zuigers, die de moederplant voe den. Wat de richting van hel sap betreft, dal nu omgekeerd loopt, hel schijnt, dat de abeel te ge willig is om zich hieraan te sloren. Achter de schutting van abeelen en populieren zou men gemakkelijk den sorber of spreeuwboom I kunnen planten wier roode hessen de lustige en vroolijke lijster aantrekken. De duinen hebben nog eene heester, die men in boom zou kunnen kwee- ken; het is de zeedoorn, die ook met roode bessen bekleed de trekvogels en duinpatrijzen naar zich lokt. De boomkweekerij van Vilvorde bezit eenen zeedoorn, die niet min dan dertig voel hoog is. Wij zullen ook nog de jeneverstruik opnoemen, die veel groene bessen geelt waar de heide fezanten te Roosendael, bij Duinkerke, uit het ouderlijk uit onze bosschen. Zijn stam, recht en rond, ver- s>)Oür niet gekomen. eindigt in eene dikke, niet zeer wijde kruin; over elkander, zijn van een schoon groen, ge- een t ----i'üs- --•» O’ o---- - VERVOLG I’ en eindigt in eene uikkc, met zeer wijue ki uui; biaaujes, UIJUU lUgcu ucn tan &mci>u,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 3