BEKENDMAK1AGEA. REVALENTA ARABICA BEPLANTING DER ZEEKUST Kantoor van den Notaris E1e Cae, Boler- weegschaalstraal, n.° 10, te Veurne. BURGERSTAND DEK STAD VEURNE. GEBOORTEN. den 14. Hieronimus Blanckaert, zoon van Karei en van Amelia Tyleca, Bewesterpoort. welke nog verlangen deze tentoonstelling te be- „zoeken, of die ze nog niet bezocht hebben, zich er naar toe te begeven, uit reden dezelve eerstdaags zal gesloten worden. Algeineene TTijdin^en. Morgen voormiddag, om 11 ure, indien het weder het toelaat, zal onze koninklijke harmonie S?' Cecilia, eenige stukken in de dreef uitvoeren. .Met voldoening vernemen wij dal onze stad genoot de heer Arthur De Croo, zijn exaam als Conducteur van bruggen en wegen met goed ge volg, heeft afgelegd. De Monileur beval de akte van ontbinding der sociëteit Jules en Edmond Du Jardin, bankiers te Brugge. De raadkamer der rechtbank van Brugge, be slissende over hel vervolg, ingespannen tegen de spoorvveg-bedienden, nopens bet ongeluk ter statie van Oostcamp, onlangs gebeurd, waarbij mej. Meersman, beggijn, verongelukte, beeft geoordeeld dal de bedienden er geene schuld in hadden en dat de ramp enkel aan de onvoorzichtigheid van hel slachtoffer moei loegesclircven worden. Sedert de ijselijke ramp bemerkt men thans eene betere voorzichtigheid in den gang der treinen te Oosl- camp; de trein vertoeft er iets langer, tot voldoe ning der afstappende en toesnellende reizigers. Hel schepenen college van Brussel heeft eene beslissing genomen aangaande liet lot van 100,000 franks der leening van 76 miljoen van 1874. Het gemeenle-bestuur erkent dal de houder der win nende obligatie zich in het geval van verval bevindt, voorzien door het contract van leening, en erkent ook dat dit verval niet de stad, maar het sijndicaat der bankiers moet bevoordeeligen. Nogtans raadt hel college dit sijndicaat geene strengheid te be zigen, gezien de uitzonderlijke omstandigheden die het verval in kwestie hebben na zich gesleept, en de premie te betalen aan den eigenaar der obli gatie. ’t Is dus hel sijndicaat welk nu de kwetie zal moeten beslissen. Nogtans drukt het college de meening uit, dat hel verkieslijk ware de kwestie door de rechtbanken te doen oplossen, om alle verantwoordelijkheid te dekken. Zaterdag inorgend is er brand uitgeborsten in den houtstapel van den heer David Cornyn, her bergier en vlaskoopman te Wesl-Koosebeke. Het vuur is van den houtstapel in de schuur geslagen waar hij legen stond. De schuur en al de vruchten die er in waren zijn opgebrand. Gelukkig dat de zal, anders zou het ook kunnen Op Zaterdag :tl October om 3 ure namiddag, ter herberg la Panne, bij Louis Timmerman, te Adinkerke-Panne, openbare licilalie-vcrkooping van drie Woonhuizen, met 73 aren 9 centiaren grond van gebouwen en zaailand, inAdinkerke, ter Panne, verdeeld in vier koopen. Gebruikt door de wed' en kinderen Engelbertus Timmerman-Gryson. Ingenottreding met de geldlelling. OP ZATERDAG 7 NOVEMBER 1874, om 3 ure namiddag, in de nabekende te verkoopen herberg hel Paradijs, bewoond door Leonard Catteeuw-Decroos, te Adinkerke-Panne, openbare verkooping van een Huis ten dienste van Herberg, genaamd het Paradijs, met ontrent S0 aren grond van gobouwen, erf en Akkerland, te Adinkerke (Panne), langs de kalsijde van Veurne naar de Panne. Gebruikt en bewoond door de echlge- nooten Catteeuw-Decroos. De gezondheid aan allen terug gegeven zonder medecijnen, zonder purgatie en zonder kosten dooi de smakelijke gezondheidsbloem van du Barry van Londen, gezegd: Zes en twintig jaren onveranderlijke uitslagen. Zij bestrijdt met goeden uitslag den moeilijken eetlust, slechte spijsverteringen, maagontslekingen, de gal, de winden, de zuurheid, het slijm, de braaklust, de maag opwerp en uitwerping, den buikloop, den hoest, de belemmering aan adem haling, de uittering, al de wanorders veroorzaakt, door borstontsteking, keel,ademslem, luchtpijpen, blaas, lever, lenden, ingewanden, slijm voorko mende uit de hersenen en het bloed. Zij heeft reeds 75,000 genezingen bewerkstelligd, waaron der die van den graaf Pluskow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Dédé, Warzer.doctoors Campbell, Shorland, Ure, Anglestein, enz. enz., waarvan uittreksel. Lessine, 21 december 1863. Men zegt veel goed van uwe Revalenta; zij heeft al vier genezingen gedaan. Van de Putte. N° 45,270. Teering. M. Roberts van eene nieren- verteering, met hoest, brakingen, opstopping en doofheid van 25 jaren. N’ 68,414. M. Lacan, vader, van 7 jaren lamheid in de boenen, de armen en de tong. Voedzamer dan het vleésch, spaart zij 50 maal den prijs der medecijnen. In doozen van i/i kil. fr. 2-25; 4/2 kil. 4 fr.; 4 kil. 7 fr.; 6 kil. 32 fr.; 12 kil. 60fr. De beschuiten van Revalenta in doozen van 4, 7 en 16 fr. De Chocolade Revalenta in doozen van fr. 2-25; van 575 tassen, 60 fr. Verzending tegen poslmandaat. BARRY BB BARRY en Cie, 12, Keizerstraat, Brussel. Depot te Veurne, bij E. Duclos, apotheker. 4 Holloway’s Pillen en Zalf. Ongesteldheden der nieren, te herkennen door den diep gezetelden pijn in den rug en geringe afscheiding van water, kun- I nen in derzelver benauwenden en snellen loop I tegen gegaan, door deze regelende Pillen. Derzel ver voorllrellijk tonische en versterkende eigen schappen, voorkomen de verarming van het bloed en de storing van deszelfs omloop, kenmerken van ongesteldheden der nieren, en dikwijls eindigende in gedeeltelijke of geheelc waterzucht. De onder vinding heeft den bijna onveranderd gunstigen uit slag bewezen die men verkrijgt wanneer Hollo way’s Zalf goed op de nierstreek is ingewreven. Deze behandeling zal de heete en verdroogde huid ontspannen, die daarmede vergezeld gaande hard lijvigheid overwinnen en eene overvloedige afschei ding door de nieren bewerken; kenteenen die de voorboden zijn van wijkende ziekte en tcrug- keerende gezondheid. K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAN VEURNE. August Butaeye, werkman te Bevcren, 100 fr. boete, over jagt met een nel. Francis Blondeel, werkman te Nieüport, 26 fr. boete, over slagen. Alfred Bodèle, werkman te Poperinghe, zes maanden gevang, over diefle. Karei Dulalis. rentenier te Etterbeek, 80 franks over jagt zonder wapendraagrecht en zonder toe lating. Jan D’hondt, gezeid Jan de Gentenaar, Karel- Louis Dcmerre, beide werklieden te Woumen, Philippe Treve, metsersdiender te Dixmude, elk 50 fr. boete, over jagt. Jan D’hondt, gezeid Jan de Gentenaar, werkman te Woumen, 50 fr. boete, over jagt zonder toe stemming. Agatha Degroote, huisvrouw van Pieter Poinme, koopvrouw te Gent, 26 fr. boete, over slagen. Pieter Dcgraeve en Alois Depoorler, elk 26 fr. boete, over slagen en wonden, beide werklieden te Merckem. August Deracve, werkman te Wercken, 9 dagen gevang, over slagen en nachtgedruis. STEREGEVALLEN. den 9. Marie Lerooy, 8 m. en 26 d. den -10. Emiel Albrecht, 3 m. en 8 d. den 14. Constantinus Tahon, zonder beroep, 83 jaren, 10 maanden en 19 dagen, geboren en wonende te Veurne, weduwaar van Victoria Hae- lewyck, echtgenoot van Maria Rossey. den 15. Eduard Degroote, timmerman, 29 jaren, 6 maanden en 15 dagen, geboren te Brugge en wonende te Veurne, jongman. De schuur behoorde aan mad. weduwe Van Praet, grondeigenares te Upcr zij was verzekerd en 900 fr. weerd. Denoogst was verzekerd,hij was 1450 fr. weerd. Uit Doornik wordt gemeld dal er ernstig spraak is om het toekomende jaar, in de maand juin, den hislorischen stoet, die zooveel bijval neeft genoten, nogmaals te laten uitgaan. Eene belangrijke dielteis dezer dagen gepleegd geworden ten nadeele van eeuen werkman in de fabriek van Sclessin. Men heeft hem 17 obligation ontstolen, waarvan 11 van de laatste leening van Luik, dragende de nummers 1 i0,498, 55,091, 49,226, 89,843, 43,945, 55,092, 139, 84,851, 84,850, 71,858, 109,586 en zes der leening van Bucharest dragende de n." 5,872,099, 6,779,073, 6,779,074, 6,779,070, 6,779,058 en 6,779,069. IN VLAANDEREN door I*. IKOIITIKH. De pijnboom (Cembra), dien wij aanbevelen, hoort toe aan de harstachtige soort, welke best in de onvruchtbaarste gronden en op hel hoogste der heuvels kan te pas gebracht worden. Die spar, die wij slechts als versieringboom kennen, krijgt in Siberiën allerschoonste evenredigheden, zoowel in hoogte als in grootte, hij behoort tot de koudste streken der twee vaste landen. Hel is een pijra- midaalvormige boom met korte lakken, hij groeit op den berg Cenis, waar andere sparren het niet meer kunnen, op 2,130 meters boven het zeepeil, in de onvruchtbaarste gronden en op de gedeelten der bergen, die meest aan den wind blootgesteld zijn. Hel is de graaf Eduard Gutzendorf-Grabowski, lid van de hoerenkamer in Pruisen, die ons die schoone spar aangeduid heeft om in onze duinen groene schutsels te vormen, ondoordringbaar aan de felste winden. Hij zal in België, Holland en in het noorden van Frankrijk onschatbare diensten bewijzen. Eene bijzonderheid door den graaf Gra bowski aangehaald, is, dal de spar Cembra zich nogonlwikkell en groeit, dóar, waar op hel uiterste punt van Finland alle andere hoornen, zelfs de berk, niet meer leven kunnen! Men heeft hem in Rusland de Geiteboom gedoopt omdat dit dier zijne bladeren eet. In Hoog-Engadin in Zwitserland, is de Cembra spar, aldaar gekend onder den naam van Arolle of Cederalp, niet slechts het sieraad van de valei der Inn, hij is ook de rijkdom van het land. Die schoone boom verheit zich tot 30 en 40 meiers met eeuen rechten stamen eeneu schoonen pijramidaalvormi- gen top. De dikke eivormige vrucht, violetkleurig vóór zij tut rijpheid gekomen is, bruin bij het nade- I Ule, 7 ren van den winter, is bedekt met breede schelpen. I \ot ,ee l» Het zaad is groot, van eenen aangenamen smaak, opgemanu zijn, en is in deze streek, waar de aarde weinig ople vert ten behoeve van den mensch, zeer gezocht. Hel hout van de Cembraspar heelt eerie bleekroode tint, een weinig verbruinende na lang blootgesteld te zijn aan de lucht, met eenen fijnen draad en ge makkelijk om te bewerken; het biedt zeer groote voordeelen aan, terwijl het bovendien nog aantrekt door zijnen balsemachligen geur. Wij vinden ook in: The Garners Magazine, een tijdschrift, waar van de vermaardheid Europeesch is, eenige we- tenswaardige bijzonderheden over dezen boom De Cembra waarvoor de oude Germanen eenen bijzonderen eerbied hadden, draagt ook den naam van Asphermousli: Deze boom is van eene opmerkelijke schoonheid; bij groeit traag, noch- lans krijgt hij van 70 tol 75 voel hoogte. Zijn hout wordt aanzien als van goede hoedanigheid zijnde; hij gedijdl in de magerste landen, die de Engel- sclien aanduiden met den naam van boy and silver sand. Ingevoerd in hel eiland Shetland, het noorder uiteinde van Schotland, is hij er goed geluktzelfs in de magerste en meest aan den zee- wind blootgestelde streken; hij verrechtvaardigt dus de twee schoone verzen, die Lord Bijrou hem gewijd heeft en wij als epigraaf aangenomen hebben- yp London, in zijn Gardeners Magazine, geeft ons een uittreksel uit eenen brief van eenen zijner correspondenten, grooten bewonderaar van de spar Cembra: hij bezit er, zegt hij, verschillige, die tol 80 voet hoogte hebben. De onderste lakken van dezen boom verdrogen nooit en schijnen zich te willen oprichten om beterde sneeuw te dragen, waarvan zij op de grenzen van Finland maanden lang bedekt zijn. In den Cosmos van Alexander Humboldt, zien wij de Cembraspar vermeld op de uiterste lijnen van het noorderland, ddar, waar juist alle groei van hout ophouden en waar eene zwarte streep het oord aanduidt, waar niets meer dan mos en lichens wassen. Wij hebben gezegd, hoe nuttig voor onze zee kust de trilabeel of ratelaar is, die een dik struik gewas zou vormen, waarachter alle andere boom soorten zouden beschut zijn. Walde Cembra spar betreft, deze is voorbeschikt om op den uitersten noordkant der duinen oenen groenen niuur te maken om de zaaiing der winter- en zee- sparren te beschermen, waarvan de ontwikkeling in het duinenzand, al zoowel als in dat der Kempen den rijkdom onzer bosschen grootelijks zou ver meerderen. (Te vervolgen). i I IMWtMBMSOMUI 11W WLBBBngCgZT V l'ftU ZITTING VAN 15 OCTOBER. ZITTING VAN 16 OCTOBER. VERVOLG

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 3