BEPLANTING DER ZEEKUST Ikoktliiilen en Uenoeniiugeii. Bij koninklijk besluit van 20 octotyer 1874, is de heer De Cherf, Ch.-L., polilie-commissaris der stad Veurne benoemd, in vervanging van den heer P. Borre, ontslaggever. Sterfgcvul. Verleden donderdag heeft alhier den lijkdienst plaats gehad van den heer Amand Mahieu, contro leur der douanen, waarvan wij het overlijden in ons supplement van woensdag lest hebben aan- gekondigd. De plechtigheid geschiede met de militaire eer bewijzen, waartoe men douaniers van al ds posten der controol had bijeengeroepen, en was bijge woond door de familie en een zeer groot getal kennissen en vrienden van den overledenen. Na den dienst droeg men hel lijk tol aan de lijkkoets, om vervoerd te worden naar Upre, ge boorte stad van den heer Mahieu en verblijfplaats zijner uaaslbestaanden. De heer Mahieu was algemeen bemind voorzijnc gedienstigheid en vriendelijkheid, en wordt door allen die hem gekend hebben, maar bijzonderlijk door zijne onderhoorigen, rechtzinnig betreurd. zich ook uilgestrekt hebben tol de werkende klas. O ja, wierd hij maar gekozen, wat zouden er feestjes gegeven worden 1 want niets wits aan den edelen burggraaf aangenamer, zoo verzekerde men, dan een edel gebruik Ie maken van zijne groole for tuin, bijzonderlijk ten voordeele van den werkman. M.r du Bus is nu gekozen, en wal heeft hij zoo al gedaan? Welke bewijzen heeft hij gegeven van zijne beleefdheid en milddadigheid? Wij zullen maar zeggen wal M.r du Bus gedaan heelt; het mag geweten zijn. Ehwcl, noch nooit heelt een gekozene, na eene kiezing, min eerbied en achting getoond voor de kiezers, meer met de kiezers den spot gedreven dan onze nieuwgebakken senateur. Ééns gekozen, hij heelt aan de kiezers zijne hielen geloond, hij heeft niet meer omgezien, niet de minste beleefd heid, zelfs niet schriftelijk, heelt hij aan de kiezers bewezen, door niet de minste jonsl, door niet de minste milddadigheid heeft hij zijne genegenheid voor onze bevolking laten blijken. De kiezing is nu twee maanden voorbij, on welke beloften door de geestelijken, namens M,r du Bus, overal gedaan, zijn er verwezenllijklGeene eene. En juist gelijk over twee maanden is er hier noch om zoo te zeggen niemand die onzen senateur kent, niemand die weet wal taal hij spreekt, niemand die hem in onze streek, zelfs niet in Veurne, ge zien heelt. In plaats dan van oenen dienstwillige!) senateur, hebben wij er oenen die juist hel tegen overgestelde is, en die zich te groot acht, te veel verheven boven de kiezers, om te vragen of te onderzoeken waar in hij hun dienst zou kunnen bewijzen. Kiezers, gij hebt u laten misleiden, ten grooten nadeele van uwe stoffelijke belangen, door mannen die zich weinig met die belangen bekommeren; gij hebt u laten bedriegen door de priesters, die nu lachen in hunne vuisten, omdat zij gewonnen hebben met eenen kandidaat, welken algemeen door de gezonde reden wierd vcrstoolen. Weest in hel toekomende voorzichtiger en be looft uwe slem niet zonder onderzoek, maar blijft er meester van tot den laatsten oogenblik. En juist gelijk gij handelt, in het uitoefenen van uwen stiel of van uw bedrijf, dit is, volgens uw eigen goed dunken, handelt zoo ook in zake van kiezing. Wij vestigen de aandacht van wie liet aangaat op den slechten staat van veel voetwegen in Veuriie-Ainbacht. Men vindt er zeer gevaarlijke ten gevolge van hunne nabijheid van grachten en slechte bruggen voor kinderen en bejaarde menschen, men vindt er andere, die zoo slijkachlig zijn, dal zij cenigzins onbruikbaar zijn geworden. Indien er le veel openbare wegels zijn hel- gene wij meermaals hebben hooien beweren dat men er het getal van verminden*; maar dat de bestuurlijke overheid toch zorg drage, alle zulke wegels, die noodzakelijk moeten blijven bestaan, ten minste begaanbaar en vrij van alle gevaar le maken. Men weet, dat, voor wal den buurtwegendienst betreft onze gemeenten in twee categoriën zijn verdeeld in gemeenten, waar hel onderhoud der der wegen een last is der aanpalende eigenaars of gebruikers, en in gemeenten, waar de wegen onderhouden worden met de gemeenlepenningen, onder hel toezicht van hel gemeentebestuur. In de gemeenten der eerste categorie, moeten alle openbare wegels met hunne voetbruggen, nil- sluilelijk onderhouden worden door de gebruikers van lauden of weiden, waarop deze wegels zich bevinden. In de gemeenten der tweede categorie, is, in algeineenen regel, hel onderhoud der voetwegen, de voetbruggen inbegrepen, gansch communaal. Hieruit nochtans mag men niet besluiten, dut, in deze laatste gemeenten, de landbouwers vol komen ontslagen zijn van het onderhoud der wegels die hunne weiden ol zaailanden doorloopen. Neen, want zoo is, bijvoorbeeld, hel onderhoud der toegangen der voetbruggen in de weiden, toe gangen welke doorgaans door de koeibeesten en jonge paarden, in pullen en in modder getrappeld worden, altijd een last der gebruikers. Zoo ook moeten de wegels in de zaailanden, waar zij ten gevolge der beploegingen of andere bewerkingen van hel land, jaarlijks omgereden, merkelijk ver- smaald of beschadigd worden, door de landbou wers in goeden slaat worden onderhouden. Opdat, in dit laatste geval, een landbouwer zou kunnen ontslagen worden van allen onderhoud, zou hij, vooreerst, hel voetpad op zijne wetlelijke breedte moeten laten brengen dit is van vier lot vijf voel en ten tweede, hel bewijs moeien kunnen leveren, dal hij door de bewerkingen van zijn land geene bijzondere schade aan den voelweg toebrengt. Wij zullen hier nog doen opmerken, dat het de gemeentebesturen zijn, die bijzonderlijk te zorgen nebben voor het goed onderhoud der openbare wegels: zij, inderdaad, moeten, ingevolge de be staande wetlelijke schikkingen, tweemaal in hel jaar al de wegen hunner gemeente schouwen, terwijl de commissaris der buurtwegen slechts éénmaal in twee jaar, voor iedere gemeente, tot deze schouwing moet overgaan. IN VLAANDEREN VII. De heer Etigcen Chevahdicr heeft eene verhan deling openbaar gemaakt van het grootste belang, die voor titel heeft: Opzoekingen van verschillige verbeteringen in het bebouwen der bosschen. Wij zijn gelukkig eenige regelen te kunnen wij den aan dit nierwaardige werk. Deze verhandeling aangeboden aan de Academie van wetenschappen, te Parijs, is naar waarde geschat geworden; zij beschrijft de verschillige verbeteringen om in groole mate de groeikracht van de boomsoorten le vermeerderen, Eug. Chevandier is zoon van eenen algemeenen Weest daarenboven overtuigd, dat uw gezond oordeel hierin eenen beleren leiddraad zal zijn, 1 dan de raadgevingen der geestelijken, die eerst en vooral hun eigen welzijn, hunne eigene verelling betrachten, en bijgevolg de vernedering van den boeren- en burgerstand, want boeren en burgers moeten zij vernederen om te beter le kunnen heerschen. Iko bankroet van tien klerikalcn I.nn^raiMl. Wat hooren wij daar wederom een gerucht in stad en buitengemeenten, dal degene die aklien hebben van den winkel Langrand-Dumonceau op nieuw geld zouden gevraagd worden, en bij al hun verlies nog eene nieuwe storting zouden moeten doen? En dal degene die niet zouden storten, men hunne meubelen en andere goederen zoude aan slaan en bij veiling verkoopen? Wal mag daarvan zijn? Zijn dal waar- ol- onwaarheden? Wij bevinden dal de beurs van de talrijke slacht offers van den klerikalcn Langrand, reeds plat ge noeg is, oin het overschot, hel klein overschot dal zij nog behelst, gerust te laten; het grootste deel hebben vrouw en kinderen te onderhouden; ande ren zagen de spaarpenningen van vele jaren ver dwijnen in den kolk van Langrand; het is genoeg, wal zeg ik, hel is duizendmaal te veel wat men die menschen heelt doen bloeden, om op nieuw van stortingen en van uitschudden te durven komen spreken. De deurnaar die in den lijd, niets dan lilanicn van aanbevelingen zong voor dien vermaarden Langrand, durft in zijn nummer van woensdag vooruit komen met ecu artikel over liberale bank roeten, waar dal niemand iels van \teel noch ge hoord heeft; hij meent zeker alzoo eene weer wraak le kounen nemen; dien oolijkaard! Zwijg manneken, zwijg dal gij zweet; roer die snaar nooit meer aan; want als men, gelijk de klerika- len, zoo eene monsterachtige exploitatie op den lever voelt liggen, het is voor goede rekening. Maar wat willen wij doen met lieden gelijk de Veurnaar! moesten wij al zijne verdraaijiiigen, valsche aantijgingen elke weck willen weerleggen, duivels! wij zouden werk hebben. bestuurder der waters en bosschen van Frankrijk; hij heelt van jongs af aan proefnemingen gedaan, die voor doel hadden de groeikracht der verschil lige boomsoorten te ontwikkelen bij middel van aanprikkelenden mest. Ziehier eenige uittreksels uil deze verhandeling, waar al de aangehaalde feilen gesteund zijn op on weerlegbare cijfers. De schrijver vraagt zich af, of er niets te doen is in zake van boschculluur? Zou de boschbonw niet zoo wel als de landbouw kunnen partij trek- ken uil de bemesting? Zou liet ónmogelijk zijn een stelsel van beredeneerde en practische bosch- bouw le stichten? De proeven die sedert eenige jaren in den landbouw gedaan zijn met verschillige mest- soorten, als sterke aanprikkelende middelen voor den plantengroei, hebben mij lot leiddraad ge- diend. Van al de minerale vettendoor den heer Chevan dier gebruikt, zullen wij alleen de kalk opnoemen, als overvloedig zijnde en gemakkelijk om te be komen. De heer Chcvandicr heeft zich aan proefnemin gen overgeleverd in gedeelten bosch, waarvan de ouderdom, de graad van ontwikkeling en de lig ging zoo gelijk mogelijk waren, ten einde de op merkingen met de verschillige meststoffen gedaan vergelijkbaar le maken; ik heb, zegt hij, op jonge hoornen gewerkt, omdat de meststoffen op de oppervlakte der aarde gestrooid, gemakkelijk tot aan de wortels zonden kunnen komen. De kalk door de lucht gebluschl wordt alle jaren bij het afvallen der bladeren op den grond open gestrooid in eene evenredigheid van vijf a zes hon derd kilos per hectare. De tabel der proefneming- gen geelt in voordeel van de gebluschle kalk, eenen aanzienlijkenjaarlijkschen aangroei, die gemiddeld zich laat samen vatten als volgt Beuken 14 per honderd. Lariksen 29 id. Sylvetesr spar 35 id. Noordsche den 44 id. Dezeovergrootc vermeerdering van groeikracht, beantwoordt aan de cijfers, welke de tabel bevat door den beroemden scheikundigen Liebig, uitge geven in zijn merkwaardig werkLes lois natu relles de ïagriculture. Die tabellen bewijzen, dat de hoornen geplant in eenen kalkrijken grond, een groot deel van deze slof opslorpen. Daar de bebosschingen in België in het alge meen geschieden op eenen grond, waar de kalk- slof ontbreekt, bevinden wij ons dus in de beste voorwaarden om hel maximum van de groeikracht te verkrijgen. Die zoo beslissende proefnemingen, zijn gedaan geworden gedurende een tijdverloop van veertien jaar en werden opgenomen ineen en dertig labellen in deze memorie geplaatst, die het grootste belang opgewekt heeft. Hel deel van het bosch der Vogeczen, waar de heer Chcvandicr de vergelijkende proefnemingen gedaan heeft, bevatte maar vier soorten hoornen, den herkeboom, de Sijlvestcr spar, den Noordsche denneboom en den Lariks. Het is zeker, dat al de andere boomsoorten dezelfde uitslagen zouden gegeven hebben. Wij zeggen zeker, om reden, dal de scheikundige ontledingen, tot heden toe uit gegeven, het dddrzijn van de kalk in al de deelen van den boom bevestigen: wortels, stam, lakken en bladeren. De kalkslof is eene samengestelde grondstof voor alle boomsoorten. Het is dus van belang mede te werken, opdat de aarde de kalkslof bevatte in welke de boom of struik zijne meerdere groeikracht zal putten. Hel is zoo dal Puvis, de schrijver van hel voortreffelijk «Traité des amen dements, heeft gehandeld in den (lalinais, de Soloone en de Kerry voor den graanbouw en de voederplanten. Hij heeft, dank aan de kalkvelte, eene merkelijke meerdere opbrengst van zijne pro ducten gehad. De heer Eug. Chevandier die de zelfde proefnemingen op de verschillige houtsoor ten in de Vogeczen gedaan heeft, is tol denzelfdcn uitslag gekomen. Hel nul van het gebruik der kalkvctlcn in den landbouw bosch- en boomteelt kan niet betwist worden. Als bewijs van zijne kracht in de boom teelt, wijzen wij op de buitengewone hoedanighe den der fruiten, die men in het Doornijksclic verkrijgt, waar de grond rijk is aan koolzuurkalk. Men weel dal sommige perzikboomen in Vlaande ren niet dan vczelachtige vruchten vóórtbrengen, men hoeft ze slechts te vetten met eene samenstel ling van mergelgrond, pleister of gcbluschte klak, om sappige, lekkere vruchten te verkrijgen. Niet alleen ontbindt en ontleedt de scheikunde alle levende en niet levende doelen, die de gewas sen vormen, maar zij duidt ook aan al de grond stoffen, waar de aarde van gevormd is. Door haar weten wij, dal de kalkgrondstof in de duinen ontbreekt; ook hebben wij ons verhaast, jaarlijks, bij hel vallen der bladeren, vijf honderd kilos gc bluschte kalk per hectare in de beboschte deelen J -- Voel wegen. door I*. ItOIl’l'II-JBk. VERVOLG UUli<Vt;u, llillltlvlL ÓUU Uvh lil ZjIIHLz >«IU -Ll'.-'ll'-llBI Jl' lil «I ll!Lt!_IL«U»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2