BEPLANTING DER ZEEKUST I I I>e Kamern. Dinsdag laatst is de Wetgevende zittijd te Brus sel geopend geworden. De zitting van de Kamer dor Volksvertegenwoor digers heeft, niet lang geduurd. De volmachten van M. Beernaert, die te Thielt gekozen was geworden, zijn in deze zitting goedgekeurd. In de zitting van woensdag heeft de Kamer de kiezing harer leden nagezien en geldig verklaard. Daarna is zij overgegaan tot samenstelling van haar bureel. In de zitting van donderdag, heeft zij haar bezig gehouden met de benoeming der Sekretarissen, Questors en bestendige Commission. De Senaat heeft zich bezig gehouden met de goedkeuring der volmachten zijner nieuwe geko zene leden. Vervolgens is de vergadering overgegaan tol de benoeming van haar bureel en heeft zich daarna verdaagd tol verdere bijeenroeping. en I.elternleuwH. VOLKSALMANAK. Het Volksalmanak van hel Willems-Eonds voor het jaar 1875 is versche nen, en bij ons verkrijgbaar aan den prijs van twintig centiemen. Hei is een boekje van 128 bladzijden, met zorg gedrukt, on houd in 1. Een almanak; ■2. Een zeer lief en aandoénlijk verhaal, getiteld: Mismaakt zijn!, zeer geschikt voor dochters en jongman», die aan hel huwelijk vaarwel hebben gezegd 3. Wijze raadgevingen om zonder doktor eene goede gezondheid te blijven behouden; 4. Eene volksvoordracht over vooroordeelen waarin er uiteengezet wordt hoe belachelijk het is, en levens hoe schadelijk hei kan wezen, te gclooven aan alle slach van prullen,zoo als aan geesten, too- veraars, spoken, nachtmerries, weerwolven, wa- lernekkers en andere menschenkwellers; 5. Eene redevoering over Theodoor Van Rys- vvyck, den gevierden volksdichter; 6. Eene levensbeschrijving van Kaulbach, den groolslcn schilder van Duitschland, onlangs over leden; En 7. Een zestal liederen. HIE’JWE STEENWEG VAH 03STDUIHKERKE-PLAATS MAAR HET ZEESTRAND. Wij vernemen uit goede bron, dat het leggen van dezen weg, als staalssleenweg aangenomen, eerstdaags zal aanbesteed worden. De eersten hebben wij, bij een uitgebveid arti kel, in ons nummer van 7’"l‘ december 1872, het gedacht voor het leggen van dezén steenweg opge geven, de gewichtige beweegredens welke daar voor bestonden en de groole voordooien die er moesten uil volgen, doen uilschijncn. Voor de talrijke kustbewoners en visschers van Oostduinkcrke, zal deze nieuwe baan bijzonderlijk nuttig en voordcelig wezen. Hopen wij, dal de steenweg van Veurne langs Co.xyde naar de Galloper, reeds zoo lang voorge- sleld, ook welhaast zal aangelegd worden. Wij hebben met voldoening vernomen dat één der leerlingen onzer middelbare staatsschool zijn aanveerdings examen voor de rijkslandbouwschool van Gembloers (in de provincie Namen niet onderscheiding heeft onderslaan. Onder de zes en twintig mededingers die zich aangeboden hebben, bevond zich de leerling Henri De Cae, van Wulpen, die, alloewel de jongste zijnde, overtuigende be wijzen heelt gegeven van zijne grondige kennissen in de verschillige leervakken die hel middelbaar onderwijs betreft. Op de 300 punten die te winnen waren, heeft hij er 276 bekomen met de welke de vijfde plaats hem aangewezen is geweest. Deze nieuwe en goede uitslag duidt zekerlijk wel aan dat de leering onzer middelbare staatsschool toch zoo laag niet is, gelijk onze tegenstrevers het met de minste gelegenheid willen doen verstaan, en dat zij integendeel onder alle opzichten het volle betrouwen der ouders weerdig is. 4. " De noodige proliel-leekeningen, of doorsne den van den weg in lengte en in breedte, ter be paling der hoeveelheden der uil te voeren aarde werken; 5. ° Een plan der kunstwerken; 6. ’ Eene schets, of kaart op kleine schaal, aan duidende hoe de nieuwe weg met algemeen nel der omliggende wegen verbonden is; 7. ° Een staal van den gcldelijken toestand der gemeente; 8. ” De opgave der geldmiddelen welke de ge meente lot het bestrijden der onkosten der bedoelde werken beschikbaar heeft, of voornemens is zich aan te schallen; 9. ° Eene beraadslaging in dubbel, waarbij de gemeenteraad deze geldmiddelen gestemd heeft; 10. ° De genoinenc verbintenis van de werken in aanbesteding te leggen binnen de twee jaar na dal de provincialeraad zijne lusschenkomst heeft toe gestaan. Om bijgevoegde toelagen te vei krijgen voor reeds uitgevoerde communale steenwegen, waarvan de onkosten de begrooting overlrellen, moeten de aanvragen daar ton betrekkelijk vergezeld worden van eene rekening in dubbel die zal bevallen: In inkomsten: De Staalstoelagen, hel zij van wege het Departement van Binnenlandsche Zaken, hel zij van wege dit der Openbare Werkendé ge dane voorschotten en betalingen door de belang hebbende gemeenten; de provincie-loclagen. In uitgaven: De kost der grondinnemingen; de aanbestedingsprijs; de toegevoegde werken; de af korting der onderneming, de besluurkoslen, en, indien er zijn, de te betalen sommen. Deze rekening zal moeten gestaafd zijn door al de stukken van rekenplichtigheid, en door de processen-verbaal van vobrloopige en bepaalde- lijkc Overneming, en zal geene som voor gezond heidswerker of werken van plaatselijk belang mogen behelzen. Eindelijk, alle vragen terbekomingvanprovincie- toclagen voor buurtwegen, moeten ingediend zijn vóór 31 december, zoo niet, zal er in het volgende jaar over deze vragen geene beslissing door den Provincialeniviad genomen worden. genieur wendde, ten einde het alles overweldigend zand, tegen te houden. Brémontier, liet is de naam van dezen uitstekenden Ingenieur, nam zijne toe vlucht om de duinen lot stand te brengen, tol hel zaad van de zeespar. De uitslag liet zich niet wach ten; die onmelelijke heide-gronden, welke Bor deaux van Bayonne scheiden, en die hunnen naam aan gansch een Departement gegeven hebben, be dekten zich achtervolgen» met harslachlige hoo rnen, en diezelfde heiden, beboschl, hebben nu eene waarde van vijf a zes duizend frank per hectare, daar, nauwlijks een zestigtal jaren geleden, die zelfde landen overgelaten werden aan den eersten den besten verbruiker. Er zijn in de Vogcesen en in den Jura hectaren sparren, die niet min dan vijftig duizend frank waard zijn. Men teelt zelfs tot wijn toe, in de duinen van Bordeaux. Men verbeelde zich, zegt de hecrPelit- Lalitte, die massa’s zand met hare liefelijke wen dingen en hare afgeronde kruinen, die al min en min zichtbaar worden, al verder den oever bedek kende, welke naar de zee leidt, waarvan men het gedruisch onophoudelijk daarachter verneemt; men verbeelde zich op die witte vlakten, die als een wijde horizont zich aan het oog ontvouwen, vierkanten, gelijkmatig geteekend door zwarte ba kens, en in hel midden vim die vierkanten, groene lijnen, die gelijkmatig indenzin der helling loopen, en men zal een denkbeeld hebben van hel uitzicht, dat de wijngaarden in hun geheel op het Gap Bre ton aanbieden. Wij zouden gelukkig zijn de voetstappen te heb ben gevolgd van de oude boschkweekers der dui nen en var. den vermaarden Brémontier, met de aandacht van het gouvernement en de eigenaars te vestigen op het groole nul van onze zeekust te beplanten en van de schepping te verhaasten van meer dan honderd duizend hectaren bosch, langs heen de Noordzee, Pas-de-Calais en de Manche, eil die door de beplanting eene groole waarde,zouden verkrijgen. Men schal gemeenlijk iedere hectare beplante heide op 5000 frank, hel welk voor de 100,000 hectaren duinen van Nederland, België en Noord-Frankrijk eene vermeerdering van boseh- rijkdom zou opleveren, dien men zonder overdrij ving zou kunnen brengen op vijl' honderd millioen frank! De Cimbra spar zal voor het noorden zijn wat de zeespar voor hel zuiden geweest is; hij zal de zanden, nu afzichtelijk onvruchtbaar, in dikke bos schee herscheppen, waarvan de opbrengst, over vloed en welstand zullen brengen, waar heden armoede en eenzaamheid heersclieu. Hij zal de uitgestrekte naakte Vlakten, die langsheen de vlaamsche kust loopen, in eene groene streep her scheppen, en aan de menigvuldige reizigers, die elk jaar op onze zeekusten komen verblijven-, lieve wandelingen aanbieden doorlrokken van pencil dampkring te gelijk zout en harslachlig, waarvan de gezonde uitwerksels algemeen gewaardeerd worden. Eixm:. door het Gouvernement overgenomen, er worden in andere streken zulke groole toelagen verleend voor openbare werken'.Waarom zouden dan gemeenten gelijk de Moere, Bulscamp, Sleenkcrke, Eggewaerlscappelle, Avecappelle, Houlhem, Isen- herghe, Alvci inghem, enz. die alleszins zoo veel recht hebben op de gouvernementeele gunsten, door hel ministerie verstoeten worden, bijzon zonderlijk wanneer zij de ondersteuning genieten van den iiivloedhebhcnden representant, den heer graaf L. Visart, van den invloedhebbenden sena- teur, den heer burggraaf B. du Bus? Naar Brussel, naar Brussel, burgemeesters en schepenen, hoe meer gij onze vertegenwoordigers bezoekt, hoe meer gij hen lastig valt, hóe liever zij u zullen zien. Zij hebben het immers plechtig ver klaard niets kan hun aangenamer wezen, dan diensten te bewijzen aan de gemeenten van hun ge liefd arrondissement Naar Brussel, naar Brussel! de stoutste wezels zuipen de beste eiers, de aanhoeder wint! Algeinecne 'l'ijelingen. De heer P. Borrc, stadsontvanger alhier, is tol lid van het bureel van weldaad dezer stad be noemd, in vervanging van M. II. Dewille, ontslag gever. He minister van oorlog, heeft bij omzend brief aan de militaire overheden bekend gemaakt, dat hij als volgt de bepalingen op hel verbod om wapens te dragen builen dienst, gewijzigd heeft Het vermogen om dit verbod uil te spreken zal voortaan toegekend worden aan de korpsopper- hoofdeu. Kunnen alleen aan dien tuchtmaatregel onderworpen worden1" De korporaals of briga diers, hoornblazers of trompetters en soldaten, bij hervalling of schandaal; 2“ De onderofficiers, van hunnen graad geschorst of die daden zullen ge pleegd, van aard om die opschorsiug na zich te slepen. De machtiging om de buitengewone af houding op geheel hel zakgeld toe te passen is in getrokken. Die nieuwe schikkingen wijken in niets af van de maatregelen, voorschreven door den mi- nislerieelen omzendbrief van 26 februari 184(1, aan gaande de onderollicieren en soldaten, dip .hun wapen zullen getrokken hebben zonder er toé ge dwongen te zijn door de noodzakelijkheid om zich te verdedigen. Volgens ons toegekomene inlichtingen, zegt de l andman, hebben van 19 October lol 5 novem ber in onze provincie gevallen van muilplaag zich voorgedaan hij 'Verhelsl, te Langemarck; Ver- crysse, Taclman en Devtyntcr, te Waregbem; Lebectiwe en Lebbe te Popuringhe. -*• Maandag, rond 9 uur ’s avonds, heeft .de ge naamde Scrvaes Vandcrhaeghe, oud 42 jaar, hoef smid te I.anghemarck, en wonende te 8.’ Jan, die zich onder mandaat van aanhouding bevond, voor aanslag op de zeden, de gendarmen Ontwarende, de vlucht genomen en zich ondereen aankomenden --- IN VLAANDEREN IBOIITIEII. X. Wii hebben nu getoond, en met bewijzen ge slaafd, hoe de mogelijkheid, de zekerheid, zullen wij zeggen bestrit om Onze zeekust, gi’ootendeels uil drijfzand gevormd, hetwelk door zich te ver plaatsen uitgestrekte, goede landen met onvrucht baarheid geslagen heeft, te beplanten. In deze laatste lijden heeft men zelfs de kerk van Zueole hij de belgisclic grens moeten verlaten. De toren is een telegraaf bureel geworden, om aan hel loods- j wezen van Duinkerke de schepen aan lo kondigen, die in nood verkeeren. Het Nieuwpoorts zeegat zelf ziel zich bedreigd door eerien groot duin, den Imogen Hlekker, die, als men hem in zijnen overweldigenden voortgang niel tegenhoudt, ecus het bed van don 1.1 zér zal vullen, zooalsde duinen van Gascoge hel bed van den Adourgevuhl hebben, na verscheiden gemeen ten en de stad Anchoanne begraven te hebben 1 Het is maar omtrent het begin dezer eeuw, dat het Eransch gouvernement, ziende dat de haven vuil Bordeaux bedreigd werdt. zich lot eenen In- Uuurl wi'gen. Ecii omzendbrief van den heer Gouvcrneiu dezer Provincie, gedagleekend den 14 October, maakt bekend, dat, ingevolge eene beslissing der Per manente Deputatie, de aanvragen der gemeente besturen, tol het bekomen van toelagen op de provineie-gelden voor hel leggen van nieuwe com munale steenwegen, van de volgende stukken moeten vergezeld zijn. 1.” Een grondplan van den ganschen weg met aanduiding, op het plan, van de namen en woonsten der eigenaars der aanpalende perceelen; 2'.“ Een door den commissaris der wegen op gemaakt begrootingsbestekder uitgaven; 3? De begrpolingsopgave der grondinnemingen: <!o<»i* i i i i i l’—J-T-J11 - VEIIVOLG

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2