NOG EEN! Belangrijk Bericht. De Ore flier, P. BOItHE. Elk zegge het voort. De Voorzitter des krings, II. VERHOEST. hand; in plaats van hunne vrienden te laten leven, bevoordeelden zij de tjccl’kcns door machtig veel kalandise. De broodroovers der vrije mcnschen lachen daarbij in den vuist. Natuurlijk, want zij (de klerikalcn) trekken al hel profijt uit de ver blindheid der liberalen; de tjeefkens maken goede sier en intusschen moeten de vrije harten, de kloeke karakters in angst leven over beslaan van vrouw en kinderen. Doe uwo oogeu open, libera len; wilt gij vrienden hebben toont ten minste uwe genegenheid, geeft hulp en kalandise, want nie mand leeft van woorden, dal is eene te flauwe kost. De liberalen van Antwerpen verstaan die zaak goed; zij nemen inlichtingen over hunne vrien den om hen te ondersteunen in neering en bedrijf. Dal is goed, zoo moet het zijn. Ook schreeuwen de klerikale gazellen moord en brand. Nog een be wijs dal de antwerpsche liberalen een goed maat regel genomen hebben, die de beste gevolgen moet hebben. Wij verstaan goed dal de klerikalcn boos zijn omdat er middelen in het werk gesteld worden einde liberale ambachtslieden en neeringdoeners welstand te verschaffen. Liberalen vauDixmude, liberalen van alle steden en gemeenten volgt dal voorbeeld en gij zult er u wel bij bevinden; men zal ii zegenen en de klerikalcn zullen knarzetanden. Wij lezen in de Koophandel Nogmaals bevinden wij ons in de droeve nood zakelijkheid een feit aan te slippen, zoo walgelijk dat wij er bijna geen geloot zouden aan hechten, indien de dader niet op hel feil ware betrapt, de justicie niet onmiddelijk ware verwittigd gewor den en de plichtige zelve geenc bekentenissen had gedaan. man uil hunnen schuilhoek tevoorschijn, en logden de hand op den priester. Aanstonds was de policie, alsook hel parket ter plaatse. De plichtige priester word in hechtenis genomen. Na een verhoor te hebben ondergaan voor de onderzoeksrechter waarin hij alles bekende en verklaarde een fransch priester te zijn, werd hij, krachtens de nieuwe wel op de preventieve ge vangenis, tol later orde op vrije voeten gesteld. Wij geven deze betreurenswaardige bladzijde uil het leven van een persoon, die de zcdeleer ver tegenwoordigt of zou moeten vertegenwoordigen, en van zijn verheven ambt misbruik maakt om lager te dalen dan bel redelooste dier, in overweging aan de klerikale drukpers. De aangehoudene priester heeft verklaard te heclen Amand Désiré Béqué. Men zegt ook, dat hij vooreen zelfde feil Frankrijk ontvlucht was. zucht veroorzaakt. Landbezit, goud, groote kcr- kelijke inkomsten en eigendommen hebben altijd dit gedaan en zullen dit altijd doen. Wel schoonc woorden! en vol waarheid Maar zijn de belgische geestelijken wel van het advies van Monseigneur MaimingZouden zij wel genegen zijn af te zien van den onderstand van wege den Staat, van hunne jaarwedde of van hun pensioen, van de Slaaisloelagcn voor hel herbou wen en herstellen van kerken en pastorijen? Bidden zij God opdat de Kerk arm zou zijn, opdat de priesters in eenen nederigen en onderworpen toestand zouden leven? Versmaden zij den rijkdom, omdat Christus, onze Goddelijke Meester, ook den rijkdom versmaadde, omdat goud en groote in komsten, in algemeenen regel, den mcnsch trolsch en zelfzuchtig maakt? Het is mogelijk. Doch wal niet kan geloochend worden, is, dal moest in al de parochiën de pastor het schoonste huis bewoond en dal men pastorijen ontmoet met 17 marmeren schouwen (Provincieraad van Oosl- vlaanderen 1872); dat het bij de pastor is, dal men de beste tafel en ook den besten kelder vindt; dal de priesters in alle plechtigheden zelfs in prijs- deelingen gaarne de eereplaatsen beklceden; dal zij zich gaarne boven een ander verhellen, lot in loutere wereldlijke zaken, tol in gazetjesopstel- len toe; dal zij gaarne aanzien worden in de wereld als groote mannen, als meesters, als prinsen, als potentaten Wat ook niet kan geloochend worden is, dat er in Belgie onophoudelijk pogingen worden aange wend om de Kerk en hare dienaars te verrijken. Daartoe gebruikt men veel verschilligc middelen, maar bijzonderlijk hel is aan heel de wereld bekend schooierijen en rondhalingen van allen aard: schooierijen en rondhalingen om franks, om kluiten, om sous, om centen, om bougies, om koersen, om afgedregene zijden kleedercn, om ouden broeken en vesten, enz. Een middel tot het welk men bij voorkeur zijne toevlucht neemt om de inkomsten der Kerk te vcrgroolen, is hel inrichten van godvruchtige maatschappijen. Overal vindt men van die maatschappijen, con- freriën of broederschappen; er zijn er eene massa, en van alle slach. En alhoewel hel jaarlijks inleg- geld voor iedere dier broederschappen niet groot is van 5 frank tol 2;> centimen toch alle brengen aarde aan den dijk, en al wat er van komt is voor de Kerk en voor hare diciiaars. In Veurne hebben wij ook een koppel dozijntjes van die broederschappen, en zoo als liet hier is; is het elders; en zoo hebben de kerken groote inkomsten; en zoo verschaffen zich de pastors van groote gemeenten winsten die hel traktement van eenen grooie-majoor overtreffen; en zoo wprdep zij volgens Monseigneur Manning) hoogmoedig en trolsch; en zoo handelen zij in iedere gemeente als oprechte groolc-majoors. Nu, wij weten, dat de geestelijken het recht hebben winstgevende maatschappijen in te richten zoo veel als hel hun plezier doel, en dat de geloo-, vigen insgelijks hel volle recht hebben er deel van te maken. Ook is hel geenszins ons inzicht hel in richten der broederschappen en de handelwijze harer leden te beknibbelen. Wij stellen enkel vast, dal die winstgevende maatschappijen, even als de rondhalingen, aan de belgische geestelijken de middelen in handen geven om de Kerk te verrijken en om zich zelven boven eenen nederigen toestand te plaatsen, en dat dit laatste door den engclschen aartsbisschop, met hel oog op de christelijke leer, in scherpe bewoordingen wordt afgekeurd. Ja, hel is Monseigneur Manning die zegt: hel is heerlijk arm te zijn, en ik bid God dal zij (de Kerk) arm moge blijven. Hel is goed dal hel zoo is. Helis goed voor de priesters, wanl het houdt hen nederig en onderworpen\rmocde en weldadigheid hebben nooit trots noch zelfzucht veroorzaakt. Wil nu de christelijke Veurnaar Monseigneur Manning in professorslaal aanvallen, hei slaat hem vrij. ItroodrooverH. Onder dezen titel treffen wij, in hel Weekblad van Dixmude, een goed artikel aan, die, ons dun- kens, hier ook te Veurne, door menig liberaal, zou dienen in aandacht genomen te worden, zie hier. Men weet genoeg hoe het gaat; zijt gij liberaal in eene kleine stad of gemeente, dan bewegen de klerikalcn hemel en aarde om u lot den bedelzak te brengen. Geene genade voorn, het is oen mis daad te willen vrij en liberaal zijn voor denkleinen burger; de klerikalcn vervolgen u in uwen handel, nijverheid, uw ambacht: zij betrachten niets an ders dan al de liberalen aarde te doen eten in t laats van brood. En jammerlijk wij moeten eene bekentenis doen die ons pijn aan het hart geeft. Vele liberalen werken daarin hunne vijanden in de Bank. De bestuurraad was vergaderd, ecu be diende kwam binnen en legde eene rol papier, hall verbrand op tafel en vraagde dal de raad op die kwestie eene beslissing zou nemen. Deze rol pa pier was een pak banknoten, dal aan een kleinen handelaar der Bepedensiraal, te Brussel toebe hoorde. Met het vooruitzicht eencr betaling, welke hij dien dag moest doen, had hij de banknoten in de schuif eener kas gelegd, onder oude dagbladen. Zijne vrouw had 's morgens van die oude dagbladen genomen, zonder van iets te weten, om liet vuur te ontsteken en had de banknoten mede in destoof gelegd. Gelukkig wilde de schouw niet trekken, het papier was maar half opgebrand en men liectt de banknoten, in eene rol gerold, er kunnen uithalen. Hel was die rol papier die men aan hel oordeel der bestuurders van de Bank kwam onderwerpen; zij werd zeer voorzichtig losgemaakl en men kon ge lukkig do nummers der banknoten nog onderschei den. Onmiddellijk werd er bevel gegeven, aan den koopman zijne briefjes te betalen. Of de man tevre den was! Men ziel dal eene schouw die niet trekt, soms toch voor iels goed is. De magistraten, door hot gouvernement aan bevolen voor de plaatsen van rechters in Egypte, zijn de hecren de Vos, procureur des konings, te Brugge, Janssens, kanselier bij de belgische legatie te Konstantinopel, en de Brauwcre, substituut van procureur des konings, te Brussel. Ziehier eenige bijzonderheden over de inrichting der gemengde rechtbanken in Egypte. Er zijn drie rechtbanken van eersten aanleg. De eene te Cairo, de andere te Zagazi, de derde te Alexandria Iedere dier recht banken bestaal uil zeven rechters, waaronder vier vreemdelingen en drie inlanders. Het voorzitterschap wordt verleend aan eenen vreemdeling, door zijne collegas gekozen. Erisecn beroepshof, beslaande uit elf rechters, waaronder zeven vreemde en vier iulandsche. De rechterlijke Het publiek wordt verwittigt dat de tentoon stelling van Oudlicidsvoorwerpen, ingericht door den Kring m: Ebnohacht ter cstaminet den Arend, morgen Zondag, 29 nov. voorde laatste maal zal geopend worden. Advies aan de liefhebbers. Algenteene 'Fijtlinden. Morgen avond om 7 ure, in hel lokaahter konink lijke maatschappij St. Cecilia, groot Concert, gege ven met de welwillende medewerking der heeren Antoine, Pieters en Théry, leden der maatschappij La Jeune France, van Duinkerke. Hel Concert zal door een Bal gevolgd worden. Maandag 30 november, om 6 ure ’savonds WorstOnbolling. Den 23 dezer is een brand uilgehorsten in het hofstedeken gebruikt door den landbouwer Jacob de Vrieudt, te Jabeko. De woonst, stallingen eiï meubels zijn de prooi der vlammen geworden. Dank aan de zelfopoffering van de bewoners der gemeente, zijn de kleedingsiukken, bedderij, geld en papieren, gered. De verliezen worden geschat 3000 fr., doch zijn verzekerd. Tol hiertoe is-de Sedert eenigen tijd was een fransch priester oorzaak der brandramp onbekend. 1<i<rponl in het lokaal der broederkeuswcrklirilon Ziehier ecu zonderling voorval, dal dezer I dagen aanleiding heelt gegeven lol eene beraad- llij las de mis en hoorde biecht in de Sint-Pau- j staging van wege den bestuurraad der Nationale luskerk, waar men hem dagelijks als een vroom man zag bidden. Op zekeren dag kwam de kajuitjongen van ecu fransch schip, welk in onze dokken ligt, bij hem te biechten, De knaap, een knappe jongeling, be kende hem zijne zonden, waarna een gesprek over Frankrijk werd aangeknoopl en dit gesprek ein digde door de walgelijkste voorstellen, welke door den priester aan den jongeling werden gedaan. De kajuitjongen was er gansch over ontsteld, doch er had eene bijeenkomst tusschen de beide personen plaats. Wal gebeurde er? De jongeling dronk wijn, at lekkernijen en do priester gaf hem daarenboven nogdrij franken. Wat er sinds in de ziel van dit arme kind om ging, weten wij niet; doch zijn geest was zoodanig ontroerd dat de kajuitjongen hel gebeurde aanzijn kapitein vertelde. Die man is een booswicht, zegde de kapitein gij moet hem ppzoeken: wij moeten hem betrapen op liet oogenhlik, dat hij zich aan walgelijke daden wil overgeven, ten einde hem aan hel gerecht over te leveren; zoek hem op, zeg dat gij zondag alleen aan boord van het schip zijt; dal gij wacht hebt, en bij er o alleen zal kunnen spreken. Hel overige is onze zaak. De kajuitjongen ging de priester vinden, en zegde hem wal de kapitein hem had aanbevolen. De priester stemde toe. Op het afgesproken uur, was hij aan boord van het schip. Hij vond er den kajuitjongen alleen... Alleen, ja, maar hij had zonder den woerd ge rekend, die priesterof liever zonder den kapitein en den stuurman, die zich in de kajuit verstoken hadden. Op het oogenblik dal de priester zich aan eene daad wilde overleveren, welke, ten gelijken tijde, hel hart in opschudding brengt en doel bloeden vau ieder deftig man, kwamen kapitein en stuur- Geruchten I I Zonderlinge geruchten zijn hier in stad verspreid over de schielijke verdwijning van eenen kerel, door de geestelijken en andere katholieke mannen zeer aangetrokken. Noch meer, noch min, zoo hel schijnt, geldt hel hier schandalige, walgelijke feilen op kinderen gepleegd. Wij weten niet in hoever deze geruchten gegrond zijn. Doch, indien de echtheid er zich van beves tigt, zal hel eene kroon te meer zijn voor het reeds zoo vermaard Tjeefkensgenootschap ,S’.1 Jozef, dat noglhans voor zinnebeeld heeft: de lelie van zuiver heid en destijds onzen verdachten kerel, met dit zuivere eereteeken op de borst, in al de straten I dor stad, in triomf vertoonde. I Mochte welhaast de waarheid ton opzichte der 1 loopende geruchten volledig gekend zijn, en is er een plechtige, wij verhopen dal moeder justicie er zal weten de hand op te leggen. I>e Knmer. De Kamer der Volksvertegenwoordigers houdt zich bezig met hel wetsontwerp tot herziening van het wetboek van burgerlijke proceduur en met I cenige andere zaken van klein belang voor onze lezers. gelogeerd in hei lokaal derbroederkenswerklieden, Bocksteeg, te Antwerpen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2