duren zal, uit t de pastor van I sproken; zij wil hcerschen en dwingen, tijranis- seeren en vervolgen mol list en geweld. Zulks wordt nog bclel door de liberale drukpers. En daarom wordt zij gevloekt en gedoemd. Tegen al dat geweld hebben wij, liberalen, maar een wapende bedaarde gezonde rede. Doch wal is nu eene slechte gazel? Eene slechte gazet, noemen wij, deze die het volk bedreigt en onder voorwendsel van vrijheid de ketenen bereidt tot de algemeene slavernij. Eene slechte gazel is zij, die de burgers in tweedracht en oneenigheid brengt; broeder tegen broeder ophitst, de verdeeldheid in de familieu aanstookt. Eene slechte gazet is deze die, godslaslerend, de religie gebruikt om hare tegenstrevers te schandvlekken, te hoonen en af te breken. Eene slechte gazet is zij die van Gód spreekt en intusschen met volle handen laster en leugens vertelt, persoonlijke aanrandingen dool en alles bcswadderl. Genoeg, genoeg. Zullen de» klerikale gazetten hun portret in deze kleine schots erkennen? Weekblad). veel kleiner is, en dat men daar nogtans steen wegen vindt in alle richtingen. Eggewacrlccapcllc zal nu met zijnen eenigen uit weg op het noorden (indien hij maar gemaakt wordt, want dat is nog de kwestie), nog lange jaren een verlaten nestje blijven en toch niettemin zeer hooge lasten te betalen hebben. Voorzeker moeten kerken en pastorijen goed onderhouden en op tijd vernieuwd worden; zij zijn er noodzakelijk zoowel als de scholen en de wegen; doch werken vail groot en algemeen nul moeten den voorrang hebben op werken van pracht. Zoo echter verstaan het de priesters niet: primo milti, zeggen die mannen in T latijn. Ook, in alge- meenen regel, zijn de priesters in bestuurlijke zaken, zoowel als in kieziugen, slechte, zeer slechte raadsmannen, en alle bestuurders van wijs beleid en ondervinding zijn van ons advies. In de kerk zijn de priesters op hunne plaats, maar in hel ge meentehuis zijn zij erger als een vijfde wiel aan den wagen. OiKlankliHtu* on Mlnniwcli. Wij zouden aan onzen plicht te kort blijven, in dien wij de kwaadwillige bemerkingen van den Veurnaar op de lijkredenen ter verheerlijking van den te vroeg ontslapen heersebepene D. DeKeuwer onbeantwoord lieten. Vooreerst moeten wij doch opmerken, dal de Veurnaar zich vergenoegd heeft niet het overlijd.m van den heer De Keuwer op de eenvoudigste wijze mogelijk aan te kondigen: geen woord over den plechligen lijkstoet, geen woord over den merk- waardigeu lijkdienst, waarin zoo vee) hoogge plaatste vreemdelingen, waarin geheel Veurne, klerikalen en liberalen, hulde kwamen brengen aan onzen verdienslvollen medeburger. De Veurnaar wil geen deel nemen aan een alge meen rouwgevoel, en zonder eerbied voor eene diepe familiesmart, schijnen zijne bemerkingen op de redevoeringen slechts eene gelegenheid te zijn, om zijne' spijt te kennen te geven over den welverdienden lof, die aan eenen door en door braven en rechtschapen man ten decle viel, om van hem te kunnen zeggenWij laten den over- leden in zijne grafstede slapen, zonderden s'uier op te lichten, waarin de dood hem heeft gehuld en ook zonder te lezen wal de hand der historie op de bladen van haar boek heeft geschreven. O ware de heer De Keuwer maar een slaalsche klerikaal geweest, zijn lof bevond zich reeds in gulden letteren op de bladen van het bock nicer historie, overdrevene klerikalen, en alom zoudl gij dien lof verkonden. Maar'neen, de beer DeKeuwer had een verheven en onafhankelijk karakter en bukte niet voor de ultramonlaansche dwingelandij. Inde ira’. Wat in de lijkredenen aan den Veurnaar hel meest mishaagt, is dal men er heelt durven in zeggen, dal de buitenkiezers jegens den heer De Keuwer ondankbaar zijn geweest, dat hij een slachtoffer was van slaafsclie onderwerping aan een gebod., dat alles miskende: erkentelijkheid, familiebanden en een plechtig gegeven woord. Wellioe men had op hel graf van den heer Do Keuwer niet mogen zeggen, dat, ten gevolge van bedrog of lasterende beschuldigingen, zijne liefde voor het algemeen welzijn met ondankbaarheid werd bejegend, en dal hij, als een ware christcue, noch haat, noch wraakzucht gevoelde voor degenen die hem vervolgden, wanneer gij, klerikale kop stukken, in alle omstandigheden en in alle plaatsen van uwe politieke martelaars spreekt en van de zoogezegde vervolgingen die de uwen van wege de liberalen ondergaan? Ja, het diende gezegd te worden, dat zelfs de geleerde on talcntvollc heer De Keuwer, hij die zich onder allen onderscheidde door zijne goede inborst, door zijne onpartijdigheid en dienstwil ligheid gcene genadé heeft gevonden bij onze kle rikale ovcrlieerscheis; ja, hel diende gezegd te worden dat M.r L. Bieswal, die nooit aan de knoe- selszal reiken van den hoer De Keuwer, uit slaaf- van liet nilddelbanr onderwIjM. Waarom heeft de Veurnaar, die in zijn nummer van den 14 september laatstleden zoo gretig was om het verslag van het algemeen konkoers van hel middelbaar onderwijs van den 2',e“ graad aan zijne lezers mede te doelen, in zijn laatste nummer die zelfde dienslveerdigheid niet geloond om hun hel vervolg van dit verslag te geven? Dal hij eens den Moniteur van den 17 dezer maand doorbladcre, en hij zal bemerken, dal hel onderwijs onzer staats school zoo laag niet gevallen is gelijk hij het, wal te vroegtijdig, heeft willen doen uitschijnen, en dal zij zekerlijk wel op de hoogte staat van de mededingende bisschoppelijke kollegien onzer provincie. Hij zal daar zien dal hel bisschoppelijk kollegie van Kortrijk, met vier mededingers, zelfs niet voorkomt onder de leerlingen die boven de vijftig punten behaald hebben, dat Oostende met éénen zijner drie ingeschrevenen 60,s punten be komen heeft, en daarnevens dal Veurne met twee mededingers tweemaal genoemd is. Zoo is het dal de leerling Karei Debaenst 68,5 punten behaald heeft in T algemeen konkoers, en 62 punten in den bijzonderen vlaamschen prijskamp waarin de derde plaats hem aangewezen is geworden. Maar waarom treedt ons Veurnsch bisschoppe lijk kollegie ook niet in 't algemeen strijdperk? liet zou alzoo, verre en na, zijne uitmuntendheid kunnen doen blijken, en des tc beter hemelhoog zijn onder wijs boven al ander mogen verheffen. Maar neen, die mannen vergenoegen zich met den-smaad op de wereldlijke leeraars te werpen, en hunne ge zanten van lijd tol tijd te doen uitbazuinen (gelijk het hier nog onlangs gebeurd is) dat de slechtste leerling van een bisschoppelijk geslicht nog veel beter is dan de beste leerling eener staatsschool. Proficiat! indien men metzulken Hauwen praat zijne beminde toehoorders meent te overtuigen! Eenieder kan gemakkelijk zich verzekeren wal er van die grootc waarheid te gelooven isMen behoeft alleenelijk de sujekten onzer beide gestichten in vergelijking te stellen. Zandweg vnn <le Waasbrugge naar E|(gewaerl«enpelle. In ons nummer van 17 ocl. voorspelden wij, dal indien men den zandweg van do Waasbrugge naar Eggewacrtscapelle vóór den winter niet be hoorlijk herstelde, hij gedurende cenige maanden volkomen onbruikbaar zou worden. Men heeft geen acht gegeven op onze woorden, doch wal wij voorspeld hebben is van heden af eene wezenlijkheid. Door de vcrwaarloozing van onze klerikale vertegenwoordigers en overheden is een zandweg van groote communicatie in eenen waren slijkpoel veranderd. Het is eene schande! Ja, deze wegtusschende herberg«ma campagne» en het grondgebied van Eggewacrtscapelle, bij de hofstede van sieur Gh. Feys, is zoodanig slijk-» achtig, zoodanig vol diepe gevaarlijke putten, dat er niet aan te denken valt om er met een ressort- rijtuig, of met eenen geladen wagen door te komen. En wat wij zeggen is met overdreven, want, vol gens zeer geloofwaardige personen, zouden moei lijk drie kloeke paarden aan eenen wagen gespan nen er tien driespinders graan doorslepen. En tien driespinders graan wegen slechts 800 kilos! Wij verwittigen dus de personen die zich van Veurne met een ressóit-rijluig, of met eene zware vracht, naar Eggewacrtscapelle moeten begeven, dal zij de volgende wegen dienen te volgen: ofwel, langs Alveringhcm, Forlhem en de Kruyce, ofwel (hel gene een weinig verder is), langs Avccapelle, Scheewege, Ooslkerke, Lampernisse en de Kruyce. Waarlijk een aangenaam omwegsken, in korte dagen Hoe lang deze staal van zaken nog duren zal, dit weet God, en misschien ooki’ Eggewacrtscapelle en Zoutenayc. De inwoners van Eggewacrtscapelle hebben zich eens schoonekens inden zak laten steken! Eu zie hier waarom. Meest altijd en meest overal hebben de noodza kelijkste werken den voorrang, en zoo ook moet het zijn; maar in Eggewacrtscapelle, waar er eenen steenweg naar de naburige gemeenten, zoo wel ten zuiden ais ten noorden, hoogst noodig is, noodig als brood, bouwt men zonder dringende noodzakelijkheid eene nieuwe kerk, die veel te groot is, wanneer de oude kerk, die groot genoeg was, met kleine herstellingen nog lange jaren kon worden gebruikt. In een woord, men is ergansch verkeerd te werk gegaan. Eggewacrtscapelle had eenen steenweg moeten trachten te bekomen, leidende van de Waasbrugge naar hare dorpplaats, en van daar, langs de hof stede van den schepenen Moenaert, naar de Loo- vaarl, met eene nieuwe brug op deze vaart, en vervolgens, langs tie Reninghcersdijkstraat, naai de IJpersche kasseide; In dit schoon en nuttig werk zouden Wulveringhem en Vinchem hunne milde tusschenkomsl niet hebben geweigerd, en ouder een klerikaal Ministerie, en mei den invloed van den heer Senatenr Burggraaf B. Du Bus, van den heer Volksvertegenwoordiger Graaf L. Visarl, van den heer Van llee, lid der bestendige Deputa tie, en van den heer L. Bieswal, Provinciaalraads- lid en Pauselijkeii Bidder, was de uitvoering et van verzekerd. Later had men kunnen trachten dezen steenweg te verbinden aan Lampernisse of aan de kasseide van Forlhem naar de Grogne. Alsdan had Eggewacrtscapelle op eenen welbe- zochten weg gelegen: waar er volk komt is er neering, en waar er ncering is is er voorspoed voor Jan en alleman. Men zal ons misschien tegenwerpen, dat de huo- ger beschrevene werken te groot zijn voor eene kieine gemeente gelijk Eggewacrtscapelle. Hierop zullen wij antwoorden, dat Sltiyvekenskerke nog drijven mot de lijkrede van Mr G. De Smedl, rede voering zeggen zij vol ongerijmdheden en die «geen wijsgeerig 1onderzoek zou onderslaan.» Och arme! bezat M' L. Bieswal slechts de helft der geleerdheid en bekwaamheid van Mr G. De Smedl, de helft van zijn gemak in hel opstellen en spreken, wal zouden onze klerikale kopstukken hunnen beschermling lol «in den derden hemel verheffen. Ten slotte, de bemerkingen van den Veurnaar op de lijkredenen ter verheerlijking van den heer De Keuwer zijn boosaardig en ingegeven door haal en nijd, en wal er op zijn gi af werd uitge sproken, inooglen moest gezegd zijn. eene plaats aan zijnen kozijn heeft durven i eiv,i>- ten, die hij ter algemeene voldoening bekleedde. denaars onbeschaamdheid en onbeschoftheid ten laste, maar was er wel boitgróoteve onl heid en onbeschoftheid, dan de pro\in daluur van Mr L. Bieswal in 1872? Et» wal wilt gij, onverdraagzame schrijvers, blaam werpen op de politieke loopbaan vim Mr G. De Smedl? Die loopbaan is toch, voorzeker, betamelijkcr en eerlijker, als degene van M.r L. Bieswal!M.'G. De Smedl, ten minste, was in denl’rovincialenraad op zijne plaats, hij, ten minste, bewees er diensten, en zou, als volksvertegen woordiger, een ijverige verdediger geweest zijn onzer openbare belangen. Met dien blaam vergenoegen z.ich de opstellers van den l'rurnuar niet: zij moeUi nog den spot Nog cciii^c woorden. De Veurnaar van woensdag lest, behelst nog maals een antwoord van den lijnen nricfopsteller die zich lid van St. Jozef noemt, op ons gezegde aangaande de vuilaarderij van hel Si. Jozefs lid, Beuoo Duforel, oud-pauselijke zonaal'. Een antwoord zeg ik, neen, geachte lezers, ik vergis mij, het is geen antwoord, geene weerleg ging op onze beweegredenen, hot is liever ditmaal een soort van apostelijken treurzang, in zulken Hauwen praal opgesteld, dal men waarlijk moet schokschouderen van medelijden: het is min of niet. Aardig is het, dal die klerikale, christelijke schrijvers niets goeds kunnen verrichten zoolang zij gecue personaliteiten ter hunner verdediging kunnen gebruiken, of het bijzonder leven kunnen aanrap.deii. ïhd’w'daad, de fijne briefwisseling van den schrij ver uil Sl. Jozef, geeft ons daarvan ecu doorslaande bewijs. Na vuige, lasterende en grove aanvallen, komt bij nu vqoi-den dag met eene heilige zagerii, sche gehoorzaamheid aan zijne politieke m in zes artikelen, om te houden staan dal wij val- - --’ - sche beschuldigingen of leugens hebben gebruikt W' en dal de hoofden van St. Jozef niets van het dier- Gij legt, Veurnaar, ten onrechte?aa <'e lij!..;.-- I lijk gedrag van Duforel kenden. n.^oi11 1 Zou men zich nu niet Ie bersten lachenWat, hel is wij die valsche beschuldigingen inbrimgen •11 leugens vertellen? O sukkelaars! Dit is toch te flauw om weerlegd te worden. De publieke opinie is daar, deze heeft kunnen oordeelen o'er de reclilzinnigheid en de juistheid onzer aanhalingen Op uwe lasterende en grove aanvallen. Hel is immers oimoodig hier op verder uit te weiden, want iedereen weet genoeg dal hel in uvv kamp is, bij uwe mannen, dal men zich van zulke aagheden durft bedienen: laster, logcntaalhuichelarij zie daar uwe wapens, zie daar waarin gij als meeste Wat aangaat dé beschuldiging ons naar het hoofd I geworpen, wij zijn te veel aan zulke lieftallige uu- awvwrawmiusmn 1 r jouw esu ten rnnniin—wrmiiui

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1874 | | pagina 2