B. Wulveringhem, 28 december 1874. wenschen dal de Veurnaars ook wellicht zóo oenen genocgclijkcn avond mochten beleven. 1 1 11 24 78 91 136 180 131 op 1000. 95 90 85 80 75 70 65 1 4 8 20 31 50 99 213 90 85 80 7a 70 65 60 1 1 7 20 42 46 74 103 294 l v c 5 v n d c i 1 95 90 85 80 75 70 65 dappere hoeren, bij voorbeeld de jonge hertog van Guise, drie jaar ouder dan de vorst van Bearn. Men keek nogtans slechts daarom vriéndelijk naar hem, dewijl hij steeds vriéndelijk zag. De-jonge hertog wist het echter wel; het verdroot hem dikwijls, en hij had daarom vermoedelijk den zoon des konings van Navarra niet gaarne. Beide waren met elkander opgewassen, speel- en jeugdmakkers; zij kwamen nogtans zelden overeen. De koning van Frankrijk had onophoudelijk iets tusschen beide jongens te rechten en te slechten. Daarom was het goed dat zij van elkander gingen en dat Hendrik bij zijne moeder blijven zou. Intusschen was er ook bijna nog, voor hel afscheid in Nerac, weder twist ontstaan. II. liet ki*wiMl>oog»chietcn- Ondcr andere feesten was er kruisboogschieting. De koning zelf was een goede schutter. Ongelukkig was hij het. Men weet hoe hij zes jaar na het feest van Nerac. in den S? Bartelsnachl, op zijne eigene hugenootsche onderdanen schoot. Te Nerac voerde hij zijne kim*i toch iets onschuldiger uit. Want talie cischl dal al die stukken vóór nieuwjaar wor den ingediend. Hebben nu de bestuurders van Bevercn daar uil besloten dat er onwil was van wege den burge meester van lioogstade' llewel, zij hebben zich bedrogen. En wat zeggen van den klerikalcn Béverenschen correspondent Dat die man, ofwel slecht inge licht is geweest, ofwel dalhijeen partijdig, kwaad willig leugentje uit zijne pen heelt laten vloeien, een klerikaal leugentje, een leugentje om belerswille. De Annuaire ofliciel kondigt de volgende stati stiek af, over den duur van het menschelijk leven in België. Van de 1000 personen sterven er 23 beneden den ouderdom van 1 jaar oud; van 1 tol 5 jaren 114 per 1000; van 5 tot 10 jaren, 102 per 1000; van 10 tot 15, 91 per 1000; van 15 tot 20 jaren 85 per 1000; van 20 tot 30 jaren, 162 per 1000! Deze cijfers zijn inderdaad verschrikkelijk! Dus sterven de meeste menschen wanneer zij volwassen menschen worden, en de verhouding vermeerdert in dezelve maat, tot op den ouderdom van 50jaren. Op bijna vijf miljoen Belgen telt men slechts 419,780 menschen van 50 tol 60 jaren oud. Er zijn slechts 62 zestigjarigenop 1000inwoners in Belgie. Wal de personen betreft van 90 lot 100 jaren, dezen vindt men inzulk klein getal, dat de statistiek hel niet meer opgectt. Op 31 december 1866 telde Belgie, op 5,000,000 inwoners, 12 honderdjarigen. Hierop zegt hel Weekblad van Dixmude, welk insgelijks dit artikel heeft medegedeeld: In ons leste nummer hebben wij eenen uittrek gegeven van de statistiek afgekondigd door de .ln- nuaire ofliciel, over den duur van hel menschelijk leven in Belgie, en behelzende, onder andere, de volgende berekening: Er zijn slechts 62 zesligjarigen op 1000 inwo ners in Belgie. Een onzer lezers doet ons opmerken dat, indien de menschen, in al de gemeenten van liet land, zoo lang leefden als in Dixmude, bovengemeld getal meer dan verdubbeld zoude zijn. Inderdaad opden 10" dezer maand november, telde men in onze stad, op eene bevolking van 4000 zielen, 522 inwoners naar al de pracht der majesteit van den koning van Frankrijk. Wal is er ook aan paarden, koetsen en met goud gestikte voor- en aclilerrijdcrs, lijf wachten, lakeijen en anderen tros lo zïcivt Daar mogen zadel-, kleór-, wagenmakers en passement werkers en dergelijke lieden zich aan vergapen, die er iels voor hunnen stiel willen aan leeren’. Mannen van eer zien liefst naar hem op, die de meeste eer verdient; niet naar dengenen tuien de meeste eer betoond wordt. Daarom bekeken de mannen van eer van Nerac ook liever den hoop- vollen vorst van Bearn, namelijk den jongen Hendrik, dan den koning. Deze ging altijd zeer ernstig en vol majesteit, en dankte nauwelijks, wanneer men hem groette; maar Hendrik glim lachte vriéndelijk links en rechts, en groette gaarne weder. En in zijnen glimlach lag buiten gewoon veel bevalligheid. Ten minste getuigden zulks alle jonge vrouwen en meisjes van Nerac eenparig en met een gelaat welk toonde dat zij hel kenden. In zulke dingen zijn vrouwen onbetwist baar de zekerste kunst- of veeleer natuurrechters. Wel waren er in het gevolg des konings nog xneerdsre jonge heeren, schoone, schrandere. eii hel tweede, hoewel hel eene min duidelijke strekking heelt, is nagenoeg nog luimiger. t'ruyts vooral doel er iedereen hartelijk lachen om zijne ingenomenheid met den Striata lörmossissma, en zijne vrouw leert er ons hoe men handelt met de mannen die om eene beuzelarij het ongeluk hun ner kinders willen maken. Zeker spraken dc spelers, op weinige uitzon deringen na, onze nederlandschc taal wal te veel op zijn Veurnambachts uit. Zeker waren houding en gebaren nog niet onberispelijk, doch er zijn goede kiemen in de harten en het ware jammer zoo die niet konden groeien en bloeien. Dal die beginnelingen weldoen en niet omzien en be grijpen dal willen kunnen is, en wellicht zullen zij bekwaam zijn op een grootcr tooneel te verschij nen. Wanneer wij den glimlach op alle gezichten der een’ gullen schaterlach, konden wij niet nalaten te liet leven in België, in Dixmude, in Veurne. A. B. Overvloed van stof heeft ons verplicht het volgend artikel, waarvan wij reeds sedert vier weken in bezit zijn, tot het tegenwoordig nummer te verschuiven. een oranjeappel, op gemeten afstand uilgeslcld, was hel doel. Als een koning of vorst zich laat voorslaan dat hij in eenige kunst de beste is, dan verstout men zich niet licht hel beier dan hij te kennen. Alzoo ging het ook hier. Geen hoveling waagde bel de gouden vrucht met den pijl te treilen; om den koning niet de eer of liever den naam te ontnemen dal hij de beste schutter onder de zon was. Zoo worden de arme grootc-beeren ten laatste altijd bedrogen en men lacht dan heimelijk achter hun nen rug. De hertog van Guise was ook een voor treffelijke schutter, maar daarenboven een voor treffelijke hoveling. Natuurlijk vloog zijn pijl verre ter zijde van den schooncn oranjeappel. Er stonden daar vele toeschouwers en toeschouwsters van het slot en van dc stad om het spel te zien, alle sierlijk opgesmukt. De goede lieden geloofden in vollen ernst, dat de koning meester was in ’t kruisboogschieten, want hij had den oranjeappel met den pijl licht aangeraakt. Alleenlijk verslonden zij zich nog niet aan de hoofsehe schutterkunst. (Te vervolgen). ‘90 85 80 75 70 65 60 Van 95 tot 100 jaar oud hieronder laten volgen Ven 95 tot 100 jaar oud 3 9 22 6i 73 112 227 507 Op eene bevolking van daaromtrent 4700 zielen, telde men dus in onze stad, in de laatste dagen van Ingezonden Artikel. TOONEELKROHIEK. Nagenoeg drie eeuwen zijn verloopcn sinds «die earners van Rhetorijcke hunne sotterniën, cluten, tafelspelen, eii' esbatemenlen van allen aard ten tooneele voerden tot groote «amusatie» van adel dom en burgerij. Dan was ook arm in de borze en van zinnen jong nog wezenlijk jong van zinnen en niet koud en doodsch als nu; dan was «geen mil der in T vloeien» van Isenberghe nog niet ver droogd als de hoornen op winterdag. De tijden zijn wel veranderd sindsdien. Nu, bloeien de «Grande Duchesses», de «Madame An- gots» enz. enz. gezegende vruchten uil Frankrijk, van waar ons zooveel goeds is overgewaaid; maar hel vlaamsche volk heeft zijn eigenaardig tooneel niet meer. Eens misschien zullen de rederijkers weer herrijzen; veel maatschappijen bestaan nog in Vlaanderen, veel wordt er gedaan om dc kunst op te beuren in Noord- en Znid-Nederland, en die weer in haren ouden luister te doen gloren. Daarom doel hel ons genoegen te zien dat dc maatschappij: de Fanfaren van Wulveringhem, eene tooneelafdceling in haar midden komt te stichten. Wij beschouwen het als een gelukkig ver schijnsel: Het is een bewijs daler in onzen zoo dikwijls beschimpten Westhoek nog liefde voor de kunst te vinden is. Zaterdag hebben wij kunnen bemerken dal hier als overal moed en volharding zijn verdiende be- looning ontvangt. Hoewel de nieuwe tóoneelkring reeds meermalen de zelfde stukken opgevoerd had, was zij weer met eene volle zaal toeschouwers vereerd. Gewis heeft niemand zijn geld noch zijn lijd verloren; want het programma was samen gesteld uil twee geestige nllconapmUt-nde galante Voddenraper en de Mannen zooals ze zijn, die met veel natuurlijkheid voorgedragen waren, on twee lieve en goed aaneengeknoopte blijspelen: Soort bij soort, en de Üaldialiefhebbers, waar onze tooneellisten meer dan eens lieten zien dat ze zich van welken kant zij konten mogen, zullen wij trachten uil den weg le ruimen, met onze stem er legen le verhellen,-en het openbaar gevoelen le trachten langs onzen kant te krijgen en alzoo onze denkwijs le doen bekrachtigen. Wij begeeren nog voorn, geachte lezers, eene kloeke gezondheid en eene vroome ziel. Uwe huisgezinnen, gansch gelijk ze zijn en beslaan, zullen gelukkig zijn indien onze wenschen mogen volbracht worden. Eenieder van u moge welwillend onze pogingen voor hel voordeelige, onze stre vingen voor het goede, toejuichén. Het is het eeuigste dal wij, van u, voor ons wen schen, overtuigd zijnde, dat wij geene zoe ter noch begeerlijkerhelooningkunnen be komen dan uwe goedkeuring en uwe aan moediging. Aan allen wenschen wij moed en stand vastigheid genoeg om, ondanks alle kle rikale pogingen, de liberale denkwijs ge trouw ie blijven Aan onze oude geahonneerden sturen wij onzen dank over hunne volherding,aan onze nieuwe zeggen wij: welgekomen! als broeders aanveerden wij u, als strijders voor eene en dezelfde zaak, de vrijheid', drukken wij u hartelijk de handStrijdt met ons, de zegepraal moet door ons en niemand anders behaald worden! die meerdan 60 jaren oud zijn. Dit maakt omtrent vMrdiu'.hui zich als volgt Man. Vrouw. Totaal. 4 4 36 45 62 77 228 Men heeft de goedheid gehad ons eene soortge lijke label mede te doelen voor Veurne, welke wij hieronder laten volgen Man. Vrouw. Totaal 2 14 41 42 62 128 294 Steenweg v.-ui Beveren nam* Iloog«tn<lc-L.in<le. In het nummer van den Veurnaar van 2*"decem ber, heeft een correspondent uitBevercn aan den burgemeester van lioogstade eene beschuldiging ten laste gelegd, die eenieder verwonderde en waaraan men weinig gelóóf hechte. Deze corres pondent beweerde inderdaad, dat gezegde ambte naar zou geantwoord hebben aan eene deputatie van den gemeenteraad van Bevercn, die gelast was over hel ontwerp van hoogcr genoemden steenweg met de overheden van lioogstade te onderhande len: Zoolang ik te lioogstade ben, zal die steenweg niet geleid zijn. Bekomene inlichtingen laten ons toe le verzo- I keren, dal zulks geenszins aan de deputatie van ernstig op de studie hunner rollen hadden tocgc- Bcyeren is gezegd geworden. De burgemeester van legdHel eerste stukje is bij de Veurnaars gekend, lioogstade, integendeel, zou verklaard hebben, i 1 1 -1 dat hij, in het algemeen, voorstander is van alle nieuwe steenwegen, van alle verbeteringen aan de wogen, van al wat het verkeer tusschen naburige gemeenten kan vergemakkelijken. Maar, dal er in dit bijzonder geval diende in aanmerking genoipen le worden, dat de kasseide tusschen Bevercn en de Linde van klein nut zou zijn voor lioogstade, en bijgevolg, dal het aandeel dezer gemeente in de onkosten, niet .moogt gerekend worden, zooals men het voorstelde, ingevolge de uitgestrektheid vpn den nieuwen weg op iedere gemeente. Hij voegde erbij hel gene de bestuurders van Be veren niet schenen te weten dat het volstrek .onmogelijk was het ontwerp in kwestie in don 1 zittijd van den provincialenraad van 1875 aan le bieden, aangezien bel opmaken der menigvuldige stukken (plans, begroetingen, stalen; beraadsla- d o gingen, enz.) daartoe uoodzakelijk vërsclleide toeschouwers zagen, nu en dan onderbroken door maanden werk vragen, pn dat de bestendige Depu- I l 3 o bcr.c iuKVOiwi's; 5 1 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2