FLORETTE, OF DE EERSTE LIEFDE VAN HENDRIK IV. vertaald naar ZSCHOKKE. VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. 49.r 1873. ZATERDAG 9 JANUARI JAAR. 2472. yr. A FEULLETOA. 12-11 9- 08 10- 15 11- 10 6- 02. 7- 55. 9-01. 5-00. k 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne 0-00 2-20 8-40 0-00 S®«. Nu riep men De vorst van Bearn voor! Dan kwam de jonge Hendrik niet den kruisboog, legde tan, mikte en kloofde den gouden appel met zijnen pijl bij den eersten scheut in twee. De toeschou wers murmelden elkander hunne goedkeuring toe, le hupsche toeschouwsters fluisterden zich la chend, ik weet niet wat in het oor. Maar den toning ging het niet goed. Hij zag er droog in bijna treurig uit. Volgens den regel van hel spel wilde nu Hendrik .veder beginnen en eerst naar den versch opge loken oranjeappel schieten. De koning dacht daarentegen: ik ben toch koning! en wilde zich de Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. I'oor gtffisch ttelgie6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij 1’.' Byckeboeb, Ooststraat 6 te Veurne, en op al le postkautooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. Politiek Overzicht. De toestand beging! zich in Frankrijk wat duidelijker al le teeltenen. Zelfs de Correspondance Havas, die eergisteren nog alle geruchten van ininislerieele verande ring logenstrafte, deed gisteren verslaan, dal men zich aan e.ene verandering mocht verwachten, ten voordode der hoeren de Broglie en de Fourlou. Dit zou de hersa- iiienslelling zijn van hel verhoud der oude meerderheid met de honaparlislen. Ook meldt een telegram uit Parijs, dal helgroot ste getal ministers zich reeds beschouwen als aanstaande aftreders. De nieuwe Boodschap van den president der lïansche republiek is aan de nationale vergadering van Frankrijk voorgelezen ge worden. De republiekeinsche linkerzijde bad een parig besloten om te weigeren, dal de wet op den Senaat hel eerst aan de dagorde der nationale vergadering zou komen. Hel linkermidden om hel brengen op de dag orde le ondersteunen van hel geheele der grondwctlelijke wetten en daarbij voor le stellen om eerst het ontwerp van denover- gang <ler volmachten te beraadslagen. Koning Alfonso van Spanje is uit Parijs naar zijn koninkrijk vertrokken; donder dag, is hij le .Marseille scheep gegaan. Dinsdag heelt de jonge vorst aan den voor zitter van den regencicraad een telegram gestuurd, waarbij hij hel spaansche volk en het leger bedankt, om hem le hebben teruggeroepen. Hij drukt er ook de hoop in uil, dal zijne troonsbestijging hel uil- gansp’irhl zal zijn van éene betere toekomst voor Spanje. De oudei handelingen voor het sluiten gaar?.au»*i Veurne, «Innunrj. Onder belgene dat in 1874 voorgevallen is, en dal dient aangestipt te worden, mag men de kiezingen stellen voor de wetge vende Kamers. In de waalsche streek, is hel liberalism weder opgekomen, in de vlaamsche streek, heeft de klerikale of beter gezeid ultramonlaansche partij, ge lijk sedert lang, de zegepraal behaald. Voortijds was het juist het tegenoverge stelde: de walen waren klerikalen en de viamingen liberalen. Dal bewijst dal eenc partij, in dezelfde streek, nu ecus de over hand, dan eens de nederlaag bekomt. Het bewijst ook dal. voor ons viamingen, wij die nu, om zoo le zeggen, gansch onder eer van den eersten scheut niet laten ontnemen, en zegde: hel moet volgens de aangenomen beurtrij gaan.» Hendrik riepZonder twijfel Het moet volgens den regel gaan Maar koningen vooral, wanneer zij een weinig boos worden, I houden zich in den regel weinig aan den regel, i Daar zich Hendrik niettegenstaande op de plaats i stelde en mikken wilde, stiet hem de koning zeer I onbeleefd terug. Men moet hem dat niet kwalijk nemen, want hij was jong en omtrent zoo oud als de vorst van Bearn. Doch Hendrik, van natuur een heet hoofd, sprong bij het ontvangen van den stool, een paar schreden achteruit, spande de pees van zijne hoog, legde er oenen pijl open mikte op de koning. Zijne Majesteit verschrikte, liep gauw terug, en verborg zich achter den diksi.cn zijner hovelingen. De dikke man, die in zijne inbeelding reeds den pijl in zijnen buik voelde, schreeuwde Mordio! en legde de handen, zoo breed hij kon, voor zijne maag. Hendrik, ofschoon hij eenigzins vertoornd was, koude bij hel zien van den dikken man die als een sidderenden muur voor den koning Stond, zijnen lach nieVbedwinigfen,'maai’schaterde uitge laten. De meisjes van Nerac, als zij den jongen vorst schieten naar oranjeappelen. Al de schutters kwa- zoo onmatig lachen zagen, begonnen ook te mees- men, al de meisjes kwamen, al de vrouwen .(■min *«m»1 van eenc handelsvcrdrag lusscbén Ooslen- rijk-Hongarie en Rumania zijn op hel punt tol stand le komen, niettegenstaande het verzet van het lurksch gouvernement. Het ransel) gouvernement zou insgelijks be sloten hebben een handelsvcrdrag met Romanic te sluiten. Een telegram Nieuw-Orleans van 5 dezer, meldt dal de afgevaardigden der behou- dende partij, na de wetgevende vergade ring verlaten te hebben, zich naar een bij zonder huis hebben begeven, alwaar zij eenc nieuwe wetgevende vergadering heb ben ingericht. Uil Washington komt het bericht toe, dat een nieuw kabinet over den toestand in Louisiana beraadslaagt. Hel congres be raadslaagde een voorstel, strekkende om den president te ondervragen, over de mi litaire tusschcnkomst in de wetgeving van Louisiana. IJZEREN WEG VAN LICHTEHVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKE. 7-43 6- 30 7- 40 6-45 IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUP0RT. 7-40 11-55 4-25 9-55 liet Blad verscliiint allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. inaclirijviug bcttknllMuai* voorop: I de klerikaledominatie nedergebukt liggen, de hoop in de toekomst gegrond is zonder twijfel komen de liberalen hier weder aan hel hoofd. Hel zal lijd en werkzaamheid behoeven, maar hel zal er toch komen. De onverschilligheid der liberalen, bui ten den kiestijd, is de voornaamste oor zaak hunner nederlaag. Hel gedacht van eenen kiezer wordt niet op eenen dagjen door een enkel bezoek van den kandidaat gewijzigd, daarvoor zijn weken en maan den en soms jaren noodig. Als iemand ge wend is te denken dat liberaal of religie- vervolger een en hetzelfde woord is, zuil gij dal gedacht noch met een bezoek, noch met eenen groet doen veranderen. Op de overtuiging, op den geest moet er gevrocht worden. De politieke kweslien moeten, bij gelegenheid, behandeld worden met den kiezer: in openbare vergaderingen, in de herbergen, in feestelijke bijeenkomsten moet men de verdwaalden voldoende uit leggingen geven, maar, vooral bewijzen dal al hel kwaad, dal de klerikalen op den nek der liberalen leggen, valsch is. Iets dal ook dient opgemerkt te worden opdat hel vermeden worde, ’t is dal men zich moet zwichten van misnoegden te maken zonder reden. Men ziel somtijds mannen die in den grond liberaal zijn, met de klerikalen stemmen. Zoo voel als mogelijk moet men de bekwame mannen kennen en herkennen wil men ze legen zich niet hebben. Onder dal opzicht zijn de liberalen misschien hier niet gansch onberispbaar. Het jaar is nog maar begonnen, de kie zingen moeten slechts in October plaats hebben. Maar dat men hel niet vergete, de muilen, de vrouwen weldra van gelijke, Het lachen, gelijk het weenen, is bij de vrouwen waar achtig aanstekend. En zooals Eva weleer Adam lol snoeperij medesleepte, zoo dwongen zij hier de mannen tot lachen. Alles lachte; de hovelingen alleen wisten niet welk gezicht, zij eigenlijk in deze gelegenheid moesten trekken. Maar de koning lachte in het geheel niet, zoo min als zijn dikke voorman. Brengt de vorst van Bearn ter zijde! schreeuwde hij. Gelukkig was de wijze Lagaucherie, Hendriks leeraar, tegenwoordig. Die nam zijnen leerling seffens bij den arm en voerde hem met zich in hel slot. Men hoorde Hendrik nog lang in de verte lachen. De kleine twist was tussclicnKarei en Hendrik bijgelegd, gelijk men van zelf begrijpt. Om zoo iels werd geen krijg gevoerd. Hendrik was een onbe zonnen, jonge snaak; hij moest vergiffenis vragen en daarbij bleef het. Van N'ieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport III. I>e roos nan den pijl- Den volgenden dag was liet weder kruisboog- al de meisjes kwamen, al de ■AS 'l.,te VERVOLG.)

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1